"Mamy coraz więcej chorych trzydziesto-czterdziestoletnich". Szpital pokazał dane

06.03.2021 | "Mamy coraz więcej chorych trzydziesto-czterdziestoletnich". Szpital pokazał dane
06.03.2021 | "Mamy coraz więcej chorych trzydziesto-czterdziestoletnich". Szpital pokazał dane
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
06.03.2021 | "Mamy coraz więcej chorych trzydziesto-czterdziestoletnich". Szpital pokazał daneKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Mamy coraz więcej chorych trzydziesto-czterdziestoletnich i to z ciężkim przebiegiem COVID-19 - mówią lekarze w wielu szpitalach w Polsce. Ostrzeżeniem niech będzie również to, że co dziesiąty pacjent trafia pod respirator.

Zajęte łóżka w szpitalach w czasie pandemii nie są niczym nowym. Nowe jest za to to, kto na nich leży. Trzecia fala pandemii jest zarazem pierwszą, która może tak szeroko dotknąć młodszych ludzi.

- Mamy coraz więcej chorych trzydziesto-czterdziestoletnich. I to takich z ciężkim przebiegiem choroby COVID-19 - mówi dr n. med. Magda Wiśniewska, kierownik szpitala tymczasowego przy SPSK2 w Szczecinie. - Obniżyła się średnia wieku hospitalizacji pacjentów - dodaje profesor Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.

Szpital w Bolesławcu na Dolnym Śląsku przeanalizował dla redakcji "Faktów" TVN, kto leży i leżał na ich covidowych łóżkach. Rezultat jest zaskakujący.

Na czterystu pacjentów hospitalizowanych w Bolesławcu od początku stycznia, ci najstarsi stanowią 55 procent. Jest ich teraz wyjątkowo mało. Podczas drugiej fali w tym szpitalu było ich 80 procent, a podczas pierwszej - aż 90 procent spośród wszystkich leżących tam pacjentów covidowych.

Z czego to wynika? Zdaniem dyrektora Szpitala Powiatowego w Bolesławcu Kamila Barczyka jest to efekt szczepień oraz efekt pierwszej i drugiej fali, kiedy "bardzo dużo osób już przechorowało koronawirusa właśnie w tej strukturze wiekowej 70 plus".

Większa liczba infekcji

W szpitalu w Bolesławcu leży teraz więcej pacjentów aktywnych zawodowo, a mniej emerytów czy pensjonariuszy domów pomocy społecznej. Ci właśnie są najliczniejszą grupą zaszczepionych Polaków. Według danych rządowych do tej pory zaszczepiono 1,7 miliona osób powyżej 70. roku życia. Liczba tych zaszczepionych w pozostałych grupach wiekowych oscyluje wokół kilkuset tysięcy.

- Trzy, cztery razy więcej młodszych osób choruje aniżeli na początku pandemii - mówi Bartosz Fiałek, lekarz, specjalista w dziedzinie reumatologii.

Osoby młodsze nie są zaszczepione, a więc nie są odporne - także na nowe warianty. Te, którymi zakazić się jest łatwiej.

- Przez to mamy większą liczbę infekcji. Również w tej młodszej populacji, czego jeszcze, kiedy wariantu brytyjskiego nie było, nie mieliśmy - dodaje Bartosz Fiałek.

Nie mieliśmy też tak ciężkiego przebiegu. Teraz co dziesiąty pacjent trafia pod respirator. W przypadku drugiej fali - co jedenasty wymagał takiej terapii. Ale są też dobre wiadomości.

- Znacznie lepsze są efekty leczenia. Więcej osób wygrywa tę walkę z koronawirusem i jest po prostu odłączanych od tego respiratora - mówi Kamil Barczyk.

Widać to po statystykach zgonów. W trzeciej fali pandemii mamy dni, gdy jest ich nawet o połowę mniej, niż notowano to w przypadku fali drugiej.

To dane, które analitykom pozwalają wypatrywać łagodniejszego przebiegu epidemii w Polsce.

- Nie będzie aż tak źle, czy aż tak tragicznie, jak było wtedy - uspokaja doktor Jakub Zieliński z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Szpital Powiatowy w Bolesławcu

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS