"Mamy coraz więcej chorych trzydziesto-czterdziestoletnich". Szpital pokazał dane

06.03.2021 | "Mamy coraz więcej chorych trzydziesto-czterdziestoletnich". Szpital pokazał dane
06.03.2021 | "Mamy coraz więcej chorych trzydziesto-czterdziestoletnich". Szpital pokazał dane
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
06.03.2021 | "Mamy coraz więcej chorych trzydziesto-czterdziestoletnich". Szpital pokazał daneKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Mamy coraz więcej chorych trzydziesto-czterdziestoletnich i to z ciężkim przebiegiem COVID-19 - mówią lekarze w wielu szpitalach w Polsce. Ostrzeżeniem niech będzie również to, że co dziesiąty pacjent trafia pod respirator.

Zajęte łóżka w szpitalach w czasie pandemii nie są niczym nowym. Nowe jest za to to, kto na nich leży. Trzecia fala pandemii jest zarazem pierwszą, która może tak szeroko dotknąć młodszych ludzi.

- Mamy coraz więcej chorych trzydziesto-czterdziestoletnich. I to takich z ciężkim przebiegiem choroby COVID-19 - mówi dr n. med. Magda Wiśniewska, kierownik szpitala tymczasowego przy SPSK2 w Szczecinie. - Obniżyła się średnia wieku hospitalizacji pacjentów - dodaje profesor Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.

Szpital w Bolesławcu na Dolnym Śląsku przeanalizował dla redakcji "Faktów" TVN, kto leży i leżał na ich covidowych łóżkach. Rezultat jest zaskakujący.

Na czterystu pacjentów hospitalizowanych w Bolesławcu od początku stycznia, ci najstarsi stanowią 55 procent. Jest ich teraz wyjątkowo mało. Podczas drugiej fali w tym szpitalu było ich 80 procent, a podczas pierwszej - aż 90 procent spośród wszystkich leżących tam pacjentów covidowych.

Z czego to wynika? Zdaniem dyrektora Szpitala Powiatowego w Bolesławcu Kamila Barczyka jest to efekt szczepień oraz efekt pierwszej i drugiej fali, kiedy "bardzo dużo osób już przechorowało koronawirusa właśnie w tej strukturze wiekowej 70 plus".

Większa liczba infekcji

W szpitalu w Bolesławcu leży teraz więcej pacjentów aktywnych zawodowo, a mniej emerytów czy pensjonariuszy domów pomocy społecznej. Ci właśnie są najliczniejszą grupą zaszczepionych Polaków. Według danych rządowych do tej pory zaszczepiono 1,7 miliona osób powyżej 70. roku życia. Liczba tych zaszczepionych w pozostałych grupach wiekowych oscyluje wokół kilkuset tysięcy.

- Trzy, cztery razy więcej młodszych osób choruje aniżeli na początku pandemii - mówi Bartosz Fiałek, lekarz, specjalista w dziedzinie reumatologii.

Osoby młodsze nie są zaszczepione, a więc nie są odporne - także na nowe warianty. Te, którymi zakazić się jest łatwiej.

- Przez to mamy większą liczbę infekcji. Również w tej młodszej populacji, czego jeszcze, kiedy wariantu brytyjskiego nie było, nie mieliśmy - dodaje Bartosz Fiałek.

Nie mieliśmy też tak ciężkiego przebiegu. Teraz co dziesiąty pacjent trafia pod respirator. W przypadku drugiej fali - co jedenasty wymagał takiej terapii. Ale są też dobre wiadomości.

- Znacznie lepsze są efekty leczenia. Więcej osób wygrywa tę walkę z koronawirusem i jest po prostu odłączanych od tego respiratora - mówi Kamil Barczyk.

Widać to po statystykach zgonów. W trzeciej fali pandemii mamy dni, gdy jest ich nawet o połowę mniej, niż notowano to w przypadku fali drugiej.

To dane, które analitykom pozwalają wypatrywać łagodniejszego przebiegu epidemii w Polsce.

- Nie będzie aż tak źle, czy aż tak tragicznie, jak było wtedy - uspokaja doktor Jakub Zieliński z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Szpital Powiatowy w Bolesławcu

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczanej choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS