Pomorskie szykuje się do lockdownu. "Obawiamy się, że będzie to dłużej niż tylko tydzień"

06.03.2021 | Pomorskie szykuje się do lockdownu. "Obawiamy się, że będzie to dłużej niż tylko tydzień"
06.03.2021 | Pomorskie szykuje się do lockdownu. "Obawiamy się, że będzie to dłużej niż tylko tydzień"
Magda Łucyan | Fakty TVN
06.03.2021 | Pomorskie szykuje się do lockdownu. "Obawiamy się, że będzie to dłużej niż tylko tydzień"Magda Łucyan | Fakty TVN

Od 13 marca lockdown i wirus wstrzymuje ruch na Pomorzu. Kina, teatry, hotele, galerie handlowe znowu będą świecić pustkami. Ale kiedy rząd ogłasza obostrzenia, przedsiębiorcy mają pytania.

Po miesiącu na scenie, gdy wreszcie po drugiej stronie siedzieli widzowie, pomorskie teatry, opery, kina i filharmonie znów zostają zamknięte.

- Była euforia otwarcia, spotkania. No i szybko została zgaszona. To, co zrobiliśmy, żeby to wszystko uruchomić, rozruszać, sprzedać bilety. Trzeba to znowu odkręcać, kolejny raz - mówi Bernard Szyc, aktor i reżyser z Teatru Muzycznego w Gdyni.

- My potrzebujemy jakiejś perspektywy. Nie możemy być otwierani na próbę - dodaje Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Opera Bałtycka właśnie wznowiła spektakl "Olga". Zagrany zostanie tylko dwa razy.

Po piątkowej konferencji ministra zdrowia w Pomorskiem wszyscy znów szykują się do lockdownu. Od 13 marca - poza kulturą - swoją działalność muszą zawiesić też galerie handlowe i hotele. Na razie tylko na tydzień, ale - jak pokazuje sytuacja na Warmii i Mazurach - restrykcje mogą zostać przedłużone.

- Bardzo żal pracowników, bo jak się zamkniemy, a obawiamy się, że będzie to dłużej niż tylko tydzień, no to znowu będziemy musieli cofać pracowników na postojowe, zmniejszać im etaty - opisuje sytuację Maciej Głownia, dyrektor hotelu Radisson Hotel & Suites w Gdańsku.

"To są tragedie rodzin"

Nowe obostrzenia oznaczają odwoływanie tych najbliższych rezerwacji w trybie pilnym. Jednak niestety skutki sięgają też dalej.

- Masowe odwoływanie świąt Wielkiej Nocy i majówki, to jest dla nas bardzo niebezpieczne - mówi Elżbieta Lendo, prezes zarządu Lendo Hotels Group.

Jeszcze gorsze jest to, że żaden przedsiębiorca w obecnej sytuacji nie może niczego zaplanować. Nie do końca wiadomo, na jakiej podstawie podejmowane są decyzje, choćby dlaczego Warmia i Mazury zostały zamknięte z dnia na dzień, a Pomorzu dano jeszcze tydzień, i czy w ogóle jest szansa, że 20 marca znów zaczną działać.

- My przede wszystkim oczekujemy, jako przedsiębiorcy, już nie tylko jako hotelarze, tylko wszyscy, jako przedsiębiorcy - strategii. Przedsiębiorca nie podejmuje decyzji z dnia na dzień. To są setki tysięcy ludzi zatrudnionych, to są tragedie rodzin, które martwią się również o miejsca pracy. Przede wszystkim to są zaangażowane środki w uruchomienie - wylicza Elżbieta Lendo.

Rząd zdecydował też o przedłużeniu kontroli na południowych granicach. Każdy, kto przyjeżdża z Czech lub Słowacji, musi mieć aktualny test na obecność koronawirusa. Z 23 tysięcy skontrolowanych - aż jedna trzecia takiego testu nie miała.

- Większość tych osób decydowała się na powrót do Czech czy do Słowacji i z tego co obserwowaliśmy, to po paru godzinach wracali już z negatywnym wynikiem test - opowiada ppor. Anna Michalska z Komendy Głównej Straży Granicznej.

Dzięki negatywnemu wynikowi testu wracający są zwolnieni z kwarantanny.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Od soboty Zjednoczona Prawica ma być jeszcze bardziej zjednoczona, bo Prawo i Sprawiedliwość ma wtedy oficjalnie połączyć się z Suwerenną Polską. Jarosław Kaczyński twierdzi, że to wzmocni partię, a kto sądzi inaczej, ma raczej połknąć język. To jednak u progu kongresu podsyca pytania o podziały.

O zjednoczeniu dobrze albo wcale. "Trzeba mieć dobrą pamięć, ale krótką"

O zjednoczeniu dobrze albo wcale. "Trzeba mieć dobrą pamięć, ale krótką"

Źródło:
Fakty TVN

Są zupełnie obcymi dla siebie osobami, a łączy je nawet więcej niż więzy krwi, bo jedno drugiemu, oddając niewielką część siebie, dało życie. Spotkanie genetycznych bliźniaków odbyło się z okazji Ogólnopolskiego Dnia Dawcy Szpiku, który jest obchodzony 13 października.

Dzięki nim dostali drugie życie. Genetyczni bliźniacy spotkali się twarzą w twarz

Dzięki nim dostali drugie życie. Genetyczni bliźniacy spotkali się twarzą w twarz

Źródło:
Fakty TVN

Inteligentne lodówki, kuchenki czy odkurzacze to już nasza codzienność. Jednak takie nowoczesne urządzenia, które łączą się z siecią, mogą okazać się problemem. Hakerzy coraz częściej wkradają się na urządzenia i mogą nie tylko zmieniać temperaturę piekarnika podczas przygotowania posiłku, ale także uzyskać dostęp do wielu danych, którymi nie chcemy się dzielić.

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie ma końca walka z piratami drogowymi. Kujawsko-pomorska grupa SPEED w ciągu ostatnich 9 miesięcy zatrzymała 441 praw jazdy, w tym 288 za przekroczenie dozwolonej prędkości. To właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych. Na polskich drogach ginie codziennie średnio 8 osób.

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Warto, by resort dyplomacji znalazł właściwy język do tego, by porozumieć się z panem prezydentem w sprawie mianowania ambasadorów - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Jak podkreślił, wniosek, który szef MSZ składa na ręce prezydenta w tej sprawie "zakłada, że w roli petenta wnioskujący zwraca się do organu, który podejmuje decyzję". - Trzeba to uszanować - dodał.

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Źródło:
TVN24

Musimy uporządkować system prawny, bez prezydenta tego nie zrobimy - mówił przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek. Mówił, że mimo "blokowania zmian" przez Andrzeja Dudę rząd "robi wszystko, co jest możliwe". - Nie jest to metoda na przeczekanie. Przygotowane są ustawy, projekt zmiany konstytucji. To nie jest tak, że my siedzimy, czekamy - zaznaczył gość "Faktów po Faktach".

Jak rząd pracuje nad przywróceniem praworządności? "Nie jest to metoda na przeczekanie"

Jak rząd pracuje nad przywróceniem praworządności? "Nie jest to metoda na przeczekanie"

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS