Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na sobotę 26 grudnia

W sobotę będzie pochmurno z większymi przejaśnieniami. Miejscami na południu, wschodzie i północnym-wschodzie wystąpią przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od 0 stopni Celsjusza na Warmii, Podlasiu, Lubelszczyźnie, Górnym Śląsku i w Małopolsce, przez 1 stopnia Celsjusza w centrum kraju do 3 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

"Nie wolno przedwcześnie ogłaszać zwycięstwa". Nowy rok, pandemia i wyzwania stojące przed Polską

W tym roku Boże Narodzenie jest obchodzone przy wyjątkowych obostrzeniach. - Jeżeli chodzi o moment włączenia restrykcji przed świętami, to on chyba jest słuszny - oceniła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych w województwie mazowieckim. - To rozluźnienie od maja do września było wynikiem wrażenia, że udało nam się pokonać pandemię - stwierdził drugi gość programu, dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19. - Nie wolno przedwcześnie ogłaszać zwycięstwa - dodał. Druga część programu została poświęcona wyzwaniom stojącym przed Polską w 2021 roku. - Pierwsze zadanie to ułożenie roboczych relacji z administracją Joe Bidena - powiedziała prof. Katarzyna Pisarska, dyrektor Europejskiej Akademii Dyplomacji. - Druga rzecz to pozycja Polski w UE. Ona dzisiaj nie należy do najsilniejszych - dodała. - Trzecia rzecz to przyspieszenie transformacji energetycznej i cyfrowej - wyjaśniła. - Te trzy kwestie są najbardziej istotne - zgodził się Andrzej Byrt, były ambasador RP w Niemczech i Francji, ale zastrzegł, że zawsze mogą wydarzyć się rzeczy niespodziewane, które przesuną wszystko na dalszy plan.

Wyjątkowa Wigilia. "Potrzebujemy siebie nawzajem"

W tym roku Wigilię Bożego Narodzenia obchodzimy w wyjątkowych warunkach. Pandemia zmusza nas do kolacji wigilijnych w wąskim gronie, ale nie pozbawia możliwości czynienia dobra. Wolontariusze przygotowali i rozwieźli paczki żywnościowe potrzebującym i samotnym.

Odszedł Piotr Ryckowski. Dla nas to był po prostu Pitul

Wigilia to nie powinien być czas pożegnań, ale los chciał, że niespodziewanie właśnie teraz odszedł Piotr Ryckowski. Nie był naszym kolegą z pracy - był przyjacielem nas wszystkich. Życzliwym, z wielkim poczuciem humoru, wiedzą, doświadczeniem i profesjonalizmem telewizyjnego realizatora wizji. Bez niego ani "Fakty" TVN, ani "Fakty po Faktach" TVN24, ani wieczory wyborcze czy wydania specjalne programów TVN24 nie byłyby takie, jakie Państwo mogli obejrzeć. Za nami blisko 20 lat wspólnej pracy. Bardzo chcieliśmy zakończyć "Fakty" wspomnieniem z naszych archiwów.

Prognoza pogody na piątek 25 grudnia

W piątek, czyli w Boże Narodzenie, duże zachmurzenie, ale i przejaśnienia, opady deszczu przechodzące w czasie dnia w deszcz ze śniegiem i wieczorem w śnieg. W górach opady śniegu. Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 5 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

"Okazało się, że nasza potężna cywilizacja może zostać zachwiana"

- Okazało się, że nasza potężna cywilizacja może zostać zachwiana przez malutkiego wirusa, który zdemolował nasze życie codzienne, zamknął nas w domach, ale spowodował też, że miliony osób na świecie zmarło - stwierdził w "Faktach o Świecie" Roman Imielski, zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej", podsumowując 2020 rok. - To doświadczenie 2020 roku połączone z doświadczeniem kryzysu klimatycznego pokazało, że narzędzia za pomocą, których mierzymy gospodarkę są niedostosowane do rzeczywistości - ocenił Marek Tejchman, zastępca redaktora naczelnego "Dziennika Gazety Prawnej". - Protesty, które widzieliśmy w bardzo wielu krajach - w Polsce, ale również w Stanach Zjednoczonych, na Białorusi, w Izraelu - to była też jedna z najważniejszych rzeczy, która się wydarzyła w tym roku - mówiła Agata Szczęśniak, redaktor OKO.press. Podobnego zdania była Ewa Siedlecka z "Polityki", która stwierdziła, że zrodził się "bunt nakładany przeciwko ograniczeniom".

COVID-19 zniszczył płuca strażakowi. 45-latek przeszedł przeszczep i wraca do zdrowia

Pana Tomasza uratował przeszczep płuc. Zaczęło się od gorączki i pozytywnego testu na COVID-19, a skończyło niemal całkowitym zniszczeniem płuc. Strażak nie będzie już gasił pożarów ani brał udziału w akcjach ratujących życie i zdrowie innych, ale dzięki lekarzom ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu żyje i będzie mógł - jak sam mówi - podjąć prace biurową.

Prognoza pogody na czwartek 24 grudnia

W czwartek na ogół będzie pochmurno z opadami deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie w dzień od 6 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 10 stopni Celsjusza w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr będzie umiarkowany, zachodni.

Dużo przypadków zatruć czadem. Powodem pandemia?

Sto pięćdziesiąt osób już zatruło się czadem w tym sezonie grzewczym, i to tylko na Śląsku. Trzy osoby zmarły. Strażacy podejrzewają, że jedną z przyczyn tak dużej liczby zatruć czadem może być pandemia COVID-19. Użytkownicy piecyków czy kominków więcej czasu spędzają w domu i dłużej korzystają z tej formy ogrzewania. Nie zawsze w sposób odpowiedzialny i bezpieczny.

Świnki morskie, które były nietrafionym prezentem. Studenci postanowili im pomóc

Psy, koty, króliki - te zwierzęta często znajdujemy w formie prezentu pod choinką. Weterynarze od lat apelują: nie podejmujmy spontanicznych decyzji bo czasem kończy się to tragicznie. W tym roku studenci Akademii Morskiej zorganizowali akcję pomocy świnkom morskim. Proszą o wsparcie stowarzyszenia i jednocześnie przestrzegają, że te gryzonie często kończą tak samo jak szczeniaki czy kociaki.

Respiratorów nie ma, środki nie zostały zwrócone. "Z premedytacją wyprowadzono pieniądze"

Nie ma zamówionych przez Ministerstwo Zdrowia respiratorów i nie ma zwrotu pieniędzy za nie zapłaconych. Na jaw wychodzą szczegóły wiosennego zakupu urządzeń niezbędnych do leczenia najcięższych przypadków COVID-19. Ministerstwo Zdrowia wysłało w lipcu wniosek do Prokuratorii Generalnej, żeby domagała się zwrotu pieniędzy od przedsiębiorcy. Okazuje się, że jeszcze w tym samym miesiącu resort wycofał wniosek, co wstrzymało działania Prokuratorii Generalnej.

"Ameryka stanęła w obliczu bolesnego zderzenia z rzeczywistością"

Jak Niemcy, Rosja i Stany Zjednoczone radzą sobie z pandemią COVID-19? - Ameryka stanęła w obliczu bolesnego zderzenia z rzeczywistością, z jednej strony ten niebywale drogi system opieki zdrowotnej, a z drugiej strony pandemia. I w obliczu tej pandemii ten system opieki zdrowotnej okazał się być absolutnie niewydolny - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marcin Wrona, korespondent "Faktów" TVN. - Jeśli spojrzeć na statystyki, to Niemcy radzą sobie nieźle. Jeśli wziąć pod uwagę liczbę przypadków śmiertelnych na 100 tysięcy osób, to Niemcy plasują się na dość dobrej pozycji - podsumował sytuację w Niemczech Bartosz Dudek, kierownik redakcji polskiej "Deutsche Welle". Natomiast o podejściu rosyjskim mówił Andrzej Zaucha, korespondent "Faktów" TVN. - W każdym rosyjskim regionie sytuacja wygląda trochę inaczej i na przykład w Moskwie nie ma lockdownu, nie ma kwarantanny - powiedział.