"Polacy rzucili się na możliwość spędzenia Świąt Wielkiej Nocy w tropikach"


W świecie, który wyhamował przez pandemię, wciąż są miejsca, do których podróżować można. Coraz więcej Polaków z takich możliwości korzysta nie zwracając uwagi na to, że w tych krajach poziom przestrzegania pandemicznych ograniczeń jest bardzo niski. Skrajnym przypadkiem jest Tanzania wraz z należącym do niej Zanzibarem. Ten kraj od kwietnia zeszłego roku w ogóle nie informuje o liczbie zakażeń, a prezydent John Magufuli nazywał COVID-19 grypą i mówił, że da się pokonać chorobę modlitwą. John Magufuli we wtorek zmarł. Oficjalnie - na serce. Nie brakuje spekulacji, że powodem zgonu był właśnie koronawirus.

Polacy najbliższe święta chętnie spędzą na Dominikanie, w Meksyku czy na Zanzibarze. Miejsc w samolotach już właściwie nie ma.

- Operatorzy oraz linie czarterowe, którzy oferują tego typu połączenia, mówią wprost: Polacy rzucili się na możliwość spędzenia Świąt Wielkiej Nocy w tropikach - twierdzi Paweł Kunz z fly4free.pl.

Wylot tam ciągle jest możliwy. Na miejscu nie trzeba odbywać kwarantanny, nie trzeba przedstawiać negatywnego wyniku na obecność koronawirusa. Granicę są otwarte dla wszystkich.

- Niesłabnącą popularnością wśród polskich turystów cieszy się Zanzibar, cieszy się Meksyk, cieszy się Dominikana. Coraz więcej osób myśli o Kostaryce. Wszystkie kierunki, które wiążą się z brakiem obostrzeń - dodaje Paweł Kunz.

Zanzibar - wyspa należąca do Tanzanii - to od kilku miesięcy prawdziwy hit wśród turystów z Polski. Obowiązują tam nieliczne obostrzenia - usta i nos trzeba zasłaniać tylko w miejscach publicznych, ale mało kto tego przestrzega. Zalecane jest odkażanie rąk i trzymanie dystansu.

Sytuacja epidemiczna jest niewiadomą. Kraj nie informuje o liczbie zakażonych, liczbie wykonanych testów czy zgonów.

- W tamtych rejonach będzie dochodziło do mutacji tego wirusa. On będzie wciąż miał swój rezerwuar. Wiele krajów, do których chcemy się wybrać, jeszcze przez szereg lat, może miesięcy, nie będzie miał dostępu do szczepień, tak jak my powoli zaczynamy mieć. Po prostu stanowimy zagrożenie dla tych osób - ostrzega doktor Tomasz Karauda, lekarz Oddziału Chorób Płuc Szpitala Uniwersyteckiego w Łodzi.

Prezydent Tanzanii od wielu miesięcy bagatelizował pandemię i zapewniał, że kraj jest od koronawirusa wolny. - Nie bójmy się, nie dajmy się zastraszyć. Pracujemy dalej. Bóg jest z nami. Strach to zła rzecz. Kiedy ta grypa pojawiła się w zeszłym roku, pokonaliśmy ją, ponieważ zaufaliśmy Bogu - mówił w styczniu 2021 roku John Magufuli.

Prezydent Tanzanii od kilku tygodni nie pojawiał się publicznie. W środę poinformowano, że zmarł. Spekulowano, że chorował na COVID-19, ale oficjalna wersja jest inna. - Drodzy Tanzańczycy, 17 marca o godzinie 18:00 straciliśmy naszego dzielnego przywódcę. Zmarł z powodu choroby serca. W szpitalu, w którym się leczył - przekazała Samia Suluhu Hassan wiceprezydent Tanzanii.

"Nie latałbym w tej sytuacji"

Nie tylko Polacy szukają relaksu pod palmami na plaży. Niemcy usunęły właśnie część Hiszpanii - w tym Majorkę - z listy miejsc wysokiego ryzyka. Na okres wielkanocny tani przewoźnik Lufthansy - Eurowings - przygotował nawet dodatkowe połączenia.

- Po ocenie Instytutu Roberta Kocha zdecydowaliśmy się zareagować na bardzo duże zapotrzebowanie podróżnych i zwiększyliśmy naszą ofertę. W okresie wielkanocnym uruchomiliśmy 300 dodatkowych lotów na Majorkę - poinformował Florian Graenzdoerffer, rzecznik prasowy Eurowings.

Na terenie samych Niemiec nie można udać się na wypoczynek. Hotele przyjmują tylko osoby podróżujące służbowo.

- Nie latałbym w tej sytuacji. Poza tym to wątpliwe, że nie możemy jechać na wakacje do innej części kraju, ale możemy wyjechać za granicę. Jestem temu absolutnie przeciwny - mówi Simon Pagel, mieszkaniec Dusseldorfu.

W Hiszpanii większość ludzi też jest zmuszona do pozostawania w domach. Lockdown będzie utrzymany na okres świąteczny.

"Należy rozważyć zamknięcie możliwości podróżowania"

Słowacki rząd ogłosił za to właśnie zakaz wyjazdu z kraju. Podróże dozwolone będą tylko w celach zawodowych, ale nie turystycznych. Wszystko w obawie przed kolejnymi, egzotycznymi mutacjami.

- Należy rozważyć zamknięcie możliwości podróżowania do innych krajów. Ze względu na to, że możemy być niebezpieczeństwem dla tych ludzi i oni dla nas. Nie wiemy, jaka tam jest sytuacja epidemiologiczna i ten ruch powinien być wstrzymany w związku z tym ze względu na wzrosty dla tych krajów - mówi doktor Tomasz Karauda.

Już w styczniu podobną decyzję podjęła Francja, z której wylecieć można tylko do krajów unijnych, do Wielkiej Brytanii, Andory, a także kilku państw europejskich spoza wspólnoty. Do krajów trzecich wylecieć można tylko z ważnego powodu.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS