"Izolacja, brak możliwości spotkań w szerszym gronie". Pandemia wpływa na psychikę kobiet w ciąży

"Izolacja, brak możliwości spotkań w szerszym gronie". Pandemia wpływa na psychikę kobiet w ciąży
"Izolacja, brak możliwości spotkań w szerszym gronie". Pandemia wpływa na psychikę kobiet w ciąży
Stefania Kulik | Fakty po południu
"Izolacja, brak możliwości spotkań w szerszym gronie". Pandemia wpływa na psychikę kobiet w ciążyStefania Kulik | Fakty po południu

Kobiety w ciąży i młode matki wyjątkowo ciężko znoszą okres pandemii. Ich stan psychiczny trzy razy częściej jest zły - wskazują brytyjskie badania. Polskie raporty potwierdzają, że poprzedni rok był wyjątkowo trudny dla młodych matek. Rośnie ryzyko depresji poporodowej u mam. W badaniach nasilone objawy wykazało 70 procent kobiet.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałabyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc.

Niepewność, samotność i lęk - badania wskazują, że to rzeczywistość kobiet w ciąży i młodych matek w związku z trwającą pandemią.

- Było to dla mnie bardzo stresujące. Szczególnie ten ostatni trymestr, ostatni okres, kiedy poród się już zbliżał. Sytuacje w szpitalach zmieniały się praktycznie z dnia na dzień - opowiada Sylwia Niemiec, mama Laury i Leona.

- Jeżeli ma się świadomość tego, że jest bardzo ciężko i każda minuta jest tak naprawdę wydzielana w pewnym momencie, której w razie czego nikt nie odda... nikt nie jest w stanie sobie tego wyobrazić - dodaje Jolanta Aniela Wesoły, mama Nikodema.

Historia małego Nikodema pokazuje, w jak trudnej sytuacji są rodzice wcześniaków. Przez kilka tygodni, gdy Nikodem przebywał w szpitalu, jego rodzice mogli się z nim widywać zaledwie dwa razy w tygodniu - po 45 minut.

- Rola rodziców na oddziałach intensywnej terapii jest nie do przecenienia. To nie są osoby, które odwiedzają swoje dzieci. To są osoby, które biorą udział w całym procesie leczenia - zaznacza profesor Maria Borszewska-Kornacka, pediatra, neonatolożka i prezes fundacji Koalicja dla wcześniaka.

Utrudniony dostęp

Pomimo braku wątpliwości co do korzyści płynących z kontaktu rodziców z dzieckiem ten udział jest w wielu szpitalach cały czas ograniczany.

- Wciąż w wielu szpitalach w Polsce jest utrudniony dostęp rodziców, bo nie tylko mam, ale i ojców, do ich przedwcześnie urodzonych dzieci. To się wiąże z ogromnym stresem, ogromną traumą, wręcz depresją i stresem pourazowym - mówi Elżbieta Brzozowska z fundacji Koalicja dla wcześniaka.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii przeprowadzili badanie na grupie ponad 5000 kobiet. Raport pokazał, że kobiety w ciąży i młode matki trzykrotnie częściej niż przed pandemią cierpią z powodu złego stanu zdrowia psychicznego. W okresie zamknięcia - 6 na 10 matek miało poważne obawy związane ze swoim zdrowiem psychicznym. Badanie pokazuje, że kobiety częściej mierzą się z lękiem, depresją, samotnością a nawet myślami samobójczymi.

- Pandemia bardzo mocno przekłada się na to, że ta kondycja jest gorsza. Po prostu. Bo jest to ryzyko zarażenia się, jest ta niepewność dotyczącą procedur, dotycząca osoby bliskiej, tego że nie ma odwiedzin w szpitalach, że ta kobieta, jeżeli na przykład trafia na patologie ciąży, gdzie będzie leżała parę tygodni, nikt jej nie odwiedzi z rodziny - tłumaczy Anna Furmaniuk z Fundacji Matecznik.

Chaos informacyjny

Fundacje wskazują, że do złego stanu psychicznego kobiet ciężarnych przyczynia się brak spójnych regulacji w kraju.

- Mamy chaos informacyjny, rozbieżności między zaleceniami krajowych konsultantów do spraw ginekologii i położnictwa a decyzjami kierowników szpitali, którzy tych zaleceń nie traktują serio, ponieważ to nie jest wiążące prawo, to jest tylko zalecenie - dodaje Anna Furmaniuk.

- Izolacja, brak możliwości spotkań w jakimś szerszym gronie, jakichś koleżanek, które mają dzieci, z dziećmi też. Myślę, że to jest cały czas taki niepokój - wylicza doktor Magdalena Chrzan-Dętkoś z Uniwersytetu Gdańskiego i programu "Przystanek Mama" zajmującego się profilaktyką depresji poporodowej.

Psycholożki z Uniwersytetu Gdańskiego przeprowadziły badania dotyczące depresji poporodowej. - Aż 43 procent kobiet, które brały udział właśnie w tym naszym badaniu, zaznaczyło, że w ciągu ostatniego tygodnia myślało "często" albo "dosyć często" o zrobieniu sobie krzywdy. Czyli to rzeczywiście pokazuje na takie nasilenie takich depresyjnych, autodestrukcyjnych myśli i na obniżony bardzo nastrój - mówi doktor Magdalena Chrzan-Dętkoś.

W badaniu wzięło udział 1500 kobiet. 70 procent z nich miało wynik, który wskazuje na możliwość zachorowania na depresję.

Brak wsparcia

- Pandemia i restrykcje, związane z sytuacją epidemiologiczną, uderzają w takie bardzo wrażliwe punkty. Właściwie myślę sobie o jednym bardzo konkretnym, którym jest izolacja - uważa Anna Stolaś, psycholog.

To właśnie izolacja - zdaniem psychologów - przyczynia się do zwiększenia ryzyka depresji. - Jest głównym powodem, z którego wynika szereg konsekwencji. Na przykład takich, że konieczność pozostawania izolacji odcina ciężarną kobietę od bardzo wielu źródeł wsparcia - przekonuje Anna Stolaś.

Wsparcie w okresie ciąży dla kobiet jest bardzo ważne. Fundacje oferują pomoc psychologów.

- To jest bardzo ważne, żeby dla tej matki było wsparcie. Przede wszystkim dla niej. Szczególnie, gdy to jest pierwsze dziecko. Teraz rzeczywiście się można się czuć tego pozbawionym - wyjaśnia doktor Magdalena Chrzan-Dętkoś.

Psychologowie apelują, żeby kobiety nie lekceważyły nawet najmniejszych objawów pogorszenia kondycji psychicznej.

Autor: Stefania Kulik / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS