"Izolacja, brak możliwości spotkań w szerszym gronie". Pandemia wpływa na psychikę kobiet w ciąży

"Izolacja, brak możliwości spotkań w szerszym gronie". Pandemia wpływa na psychikę kobiet w ciąży
"Izolacja, brak możliwości spotkań w szerszym gronie". Pandemia wpływa na psychikę kobiet w ciąży
Stefania Kulik | Fakty po południu
"Izolacja, brak możliwości spotkań w szerszym gronie". Pandemia wpływa na psychikę kobiet w ciążyStefania Kulik | Fakty po południu

Kobiety w ciąży i młode matki wyjątkowo ciężko znoszą okres pandemii. Ich stan psychiczny trzy razy częściej jest zły - wskazują brytyjskie badania. Polskie raporty potwierdzają, że poprzedni rok był wyjątkowo trudny dla młodych matek. Rośnie ryzyko depresji poporodowej u mam. W badaniach nasilone objawy wykazało 70 procent kobiet.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałabyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc.

Niepewność, samotność i lęk - badania wskazują, że to rzeczywistość kobiet w ciąży i młodych matek w związku z trwającą pandemią.

- Było to dla mnie bardzo stresujące. Szczególnie ten ostatni trymestr, ostatni okres, kiedy poród się już zbliżał. Sytuacje w szpitalach zmieniały się praktycznie z dnia na dzień - opowiada Sylwia Niemiec, mama Laury i Leona.

- Jeżeli ma się świadomość tego, że jest bardzo ciężko i każda minuta jest tak naprawdę wydzielana w pewnym momencie, której w razie czego nikt nie odda... nikt nie jest w stanie sobie tego wyobrazić - dodaje Jolanta Aniela Wesoły, mama Nikodema.

Historia małego Nikodema pokazuje, w jak trudnej sytuacji są rodzice wcześniaków. Przez kilka tygodni, gdy Nikodem przebywał w szpitalu, jego rodzice mogli się z nim widywać zaledwie dwa razy w tygodniu - po 45 minut.

- Rola rodziców na oddziałach intensywnej terapii jest nie do przecenienia. To nie są osoby, które odwiedzają swoje dzieci. To są osoby, które biorą udział w całym procesie leczenia - zaznacza profesor Maria Borszewska-Kornacka, pediatra, neonatolożka i prezes fundacji Koalicja dla wcześniaka.

Utrudniony dostęp

Pomimo braku wątpliwości co do korzyści płynących z kontaktu rodziców z dzieckiem ten udział jest w wielu szpitalach cały czas ograniczany.

- Wciąż w wielu szpitalach w Polsce jest utrudniony dostęp rodziców, bo nie tylko mam, ale i ojców, do ich przedwcześnie urodzonych dzieci. To się wiąże z ogromnym stresem, ogromną traumą, wręcz depresją i stresem pourazowym - mówi Elżbieta Brzozowska z fundacji Koalicja dla wcześniaka.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii przeprowadzili badanie na grupie ponad 5000 kobiet. Raport pokazał, że kobiety w ciąży i młode matki trzykrotnie częściej niż przed pandemią cierpią z powodu złego stanu zdrowia psychicznego. W okresie zamknięcia - 6 na 10 matek miało poważne obawy związane ze swoim zdrowiem psychicznym. Badanie pokazuje, że kobiety częściej mierzą się z lękiem, depresją, samotnością a nawet myślami samobójczymi.

- Pandemia bardzo mocno przekłada się na to, że ta kondycja jest gorsza. Po prostu. Bo jest to ryzyko zarażenia się, jest ta niepewność dotyczącą procedur, dotycząca osoby bliskiej, tego że nie ma odwiedzin w szpitalach, że ta kobieta, jeżeli na przykład trafia na patologie ciąży, gdzie będzie leżała parę tygodni, nikt jej nie odwiedzi z rodziny - tłumaczy Anna Furmaniuk z Fundacji Matecznik.

Chaos informacyjny

Fundacje wskazują, że do złego stanu psychicznego kobiet ciężarnych przyczynia się brak spójnych regulacji w kraju.

- Mamy chaos informacyjny, rozbieżności między zaleceniami krajowych konsultantów do spraw ginekologii i położnictwa a decyzjami kierowników szpitali, którzy tych zaleceń nie traktują serio, ponieważ to nie jest wiążące prawo, to jest tylko zalecenie - dodaje Anna Furmaniuk.

- Izolacja, brak możliwości spotkań w jakimś szerszym gronie, jakichś koleżanek, które mają dzieci, z dziećmi też. Myślę, że to jest cały czas taki niepokój - wylicza doktor Magdalena Chrzan-Dętkoś z Uniwersytetu Gdańskiego i programu "Przystanek Mama" zajmującego się profilaktyką depresji poporodowej.

Psycholożki z Uniwersytetu Gdańskiego przeprowadziły badania dotyczące depresji poporodowej. - Aż 43 procent kobiet, które brały udział właśnie w tym naszym badaniu, zaznaczyło, że w ciągu ostatniego tygodnia myślało "często" albo "dosyć często" o zrobieniu sobie krzywdy. Czyli to rzeczywiście pokazuje na takie nasilenie takich depresyjnych, autodestrukcyjnych myśli i na obniżony bardzo nastrój - mówi doktor Magdalena Chrzan-Dętkoś.

W badaniu wzięło udział 1500 kobiet. 70 procent z nich miało wynik, który wskazuje na możliwość zachorowania na depresję.

Brak wsparcia

- Pandemia i restrykcje, związane z sytuacją epidemiologiczną, uderzają w takie bardzo wrażliwe punkty. Właściwie myślę sobie o jednym bardzo konkretnym, którym jest izolacja - uważa Anna Stolaś, psycholog.

To właśnie izolacja - zdaniem psychologów - przyczynia się do zwiększenia ryzyka depresji. - Jest głównym powodem, z którego wynika szereg konsekwencji. Na przykład takich, że konieczność pozostawania izolacji odcina ciężarną kobietę od bardzo wielu źródeł wsparcia - przekonuje Anna Stolaś.

Wsparcie w okresie ciąży dla kobiet jest bardzo ważne. Fundacje oferują pomoc psychologów.

- To jest bardzo ważne, żeby dla tej matki było wsparcie. Przede wszystkim dla niej. Szczególnie, gdy to jest pierwsze dziecko. Teraz rzeczywiście się można się czuć tego pozbawionym - wyjaśnia doktor Magdalena Chrzan-Dętkoś.

Psychologowie apelują, żeby kobiety nie lekceważyły nawet najmniejszych objawów pogorszenia kondycji psychicznej.

Autor: Stefania Kulik / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wracamy do poruszającej historii małej Zuzi. Ośmiomiesięczna dziewczynka od urodzenia przebywała w szpitalu i czekała na rodzinę. Rodzina się znalazła, ale Zuzią zająć się nie mogła, bo nie była rodziną specjalistyczną. Był szok, były łzy. Teraz jest zwrot w akcji, który daje nadzieję na szczęśliwe zakończenie.

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS