"Mamy coraz więcej chorych. Nie jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić"


Tak źle od początku pandemii w Brazylii jeszcze nie było. Minionej doby potwierdzono tam ponad 90 tysięcy nowych zakażeń, zmarło ponad 2600 osób. Oddziały intensywnej terapii w całym kraju są przeciążone. W wielu miejscach nie ma już wolnych łóżek, a wkrótce może też zabraknąć podstawowych środków ochronnych.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 18:30 i 20:20 w TVN24 BiS.

Pacjentów covidowych w Brazylii przybywa w zastraszającym tempie. Flavia Machado - kierowniczka oddziału intensywnej terapii - przyznaje, że wkrótce zabraknie łóżek.

- Mamy coraz więcej chorych. Nie jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić. Pacjenci, który do nas trafiają, spędzają dużo czasu na intensywnej terapii - relacjonuje Flavia Machado, kierowniczka oddziału intensywnej terapii.

To problem, z jakim mierzy się cała Brazylia. W szpitalach brakuje nie tylko miejsc dla pacjentów covidowych. Lekarze mówią, że w najbliższych dniach zabraknie też podstawowych środków ochronnych.

Minionej doby w kraju potwierdzono ponad 90 tysięcy nowych zakażeń - najwięcej od początku pandemii. Brazylijska służba zdrowia przeżywa najgorszy kryzys w historii.

- Lista oczekujących jest praktycznie we wszystkich szpitalach. To problem dla nas - pracowników służby zdrowia. Jesteśmy już zmęczeni. Walczymy z tym od ponad roku, a teraz mamy jeszcze dodatkowy stres. Związany jest on ze świadomością, że nie możemy pomóc wszystkim. A nawet jeśli jakiś pacjent wyjdzie ze szpitala, to na jego miejsce czeka czterech, pięciu czy sześciu kolejnych. W zależności od szpitala jest krótsza lub dłuższa lista oczekujących, ale zawsze jest - opowiada Flavia Machado.

"Nie mamy pojęcia, co się dzieje"

Wskaźnik transmisji wirusa jest wysoki we wszystkich regionach kraju. Ostatni wzrost liczby przypadków przypisuje się rozprzestrzenianiu się bardzo zaraźliwych mutacji.

Lekarze wzywają władze do wprowadzenia ogólnokrajowego lockdownu, ale prezydent Jair Bolsonaro, który kilka miesięcy temu sam przeszedł zakażenie koronawirusem, nadal bagatelizuje zagrożenie.

W ubiegłym tygodniu powiedział Brazylijczykom, że mają przestać narzekać na pandemię.

- To bardzo smutne. Widzimy, jak umierają bliscy nam ludzie. Czujemy, że wirus jest coraz bliżej nas, wszystko się komplikuje. Nie mamy pojęcia, co się dzieje - mówi Jonas Barbosa, mieszkaniec Sao Paulo.

Kampania szczepień w Brazylii przebiega z dużym opóźnieniem. Do tej pory przynajmniej jedną dawkę preparatu otrzymało ponad 10 milionów Brazylijczyków - to zaledwie 6 procent populacji.

W niektórych miejscach osoby chcące się zaszczepić w kolejce muszą czekać nawet 15 godzin.

Ale nie tylko czas oczekiwania jest problemem. Mieszkańców faweli nie stać na dojazd do punktów szczepień, dlatego kierowcy z Sao Paulo - w ramach współpracy z organizacjami pozarządowymi i lokalnymi władzami za darmo dowożą ubogich na szczepienia.

- Zapytali mnie "czy zaszczepię się dzisiaj?". Powiedziałem, że mogę przyjąć nawet dwie dawki, ale lekarze powiedzieli, że muszę zaczekać. Cieszę się, że nie musiałem iść pieszo do punktu szczepień - mówi Geraldo Mendes, mieszkaniec Sao Paulo.

Na początku tygodnia Jair Bolsonaro powołał czwartego ministra zdrowia na przestrzeni roku. Marcelo Queiroga powiedział, że prezydent obiecał mu autonomię w polityce pandemicznej.

Tymczasem w kraju rośnie liczba osób niezadowolonych z działań Bolsonaro. Z jednego z ostatnich sondaży wynika, że poparcie dla prezydenta wynosi 46 procent i jest najniższe od początku pandemii.

Autor: Justyna Kazimierczak / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS