Szpitale na granicy wydolności. Przybywa zajętych łóżek i respiratorów, brakuje tlenu

Szpitale na granicy wydolności. Przybywa zajętych łóżek i respiratorów, brakuje tlenu
Szpitale na granicy wydolności. Przybywa zajętych łóżek i respiratorów, brakuje tlenu
Fakty TVN
Szpitale na granicy wydolności. Przybywa zajętych łóżek i respiratorów, brakuje tlenuFakty TVN

W ciągu ostatniej doby odnotowano niemal 26 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. W szpitalach przez pacjentów covidowych zajętych jest ponad 70 procent łóżek i respiratorów. W placówkach zaczyna również brakować tlenu medycznego.

Firmy produkujące tlen medyczny pracują pełną parą, a i tak mają problemy z zaspokojeniem potrzeb szpitali.

- W porównaniu do listopada (zapotrzebowanie - przyp. red.) wzrosło o 50 procent - mówi Marek Skajewski, współwłaściciel firmy Temis z Chojnic. - Cofając się do okresu przed pandemią, obserwujemy w niektórych szpitalach wzrost tlenu na poziomie piętnastokrotnym - dodaje.

Listopad był szczytowym miesiącem drugiej fali pandemii COVID-19, ale trzecia fala zdaje się być jeszcze gorsza.

W ciągu ostatniej doby odnotowano prawie 26 tysięcy nowych przypadków zakażeń koronawirusem, zmarło 419 osób. Jednak to nie te tragiczne dane budzą największe zaniepokojenie.

- Głównym powodem naszych zmartwień jest nie to, jak będzie rosła liczba zdiagnozowanych (osób - red.) tylko to, jak będą szybko zapełniały się łóżka szpitalne - podkreśla główny doradca premiera do spraw COVID-19 profesor Andrzej Horban.

Z opublikowanego przez Ministerstwo Zdrowia raportu wynika, że zajętych jest ponad dwadzieścia dwa i pół tysiąca łóżek covidowych - niewiele mniej niż w najgorszym dotąd listopadzie. Z kolei zajętych respiratorów jest 2245.

- Obecnie zajętość łóżek (covidowych - red.) kształtuje się na poziomie około 71 procent, a respiratorowych: 73 procent - przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Chorują coraz młodsi

Każdy pacjent pod respiratorem - to, jak mówi profesor Horban - porażka ochrony zdrowia. Śmiertelność tych osób jest ogromna i sięga 70 procent.

Dlatego od lekarzy znowu słyszymy, jak wiele zależy od nas samych, od przestrzegania prostych zasad, noszenia maseczek, dezynfekcji, zachowania dystansu. Nikt - może poza zaszczepionymi - nie może się czuć w miarę bezpiecznie.

Eksperci zwracają uwagę, że coraz częściej chorują młodsi. - Są to 30, 40-latkowie i niestety obserwujemy również zakażenia wśród dzieci młodszych uczęszczających do klas 1-3 - mówi Grzegorz Hudzik, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

Młodzi ludzie, którzy są daleko w kolejce do szczepień, muszą teraz szczególnie uważać. Zwłaszcza, że - jak słyszymy - sytuacja jest naprawdę zła. W piątek najgorzej było na Mazowszu.

- Mamy przeznaczonych 98 łóżek dla pacjentów covidowych, w tym 12 tak zwanych łóżek respiratorowych i niestety ze smutkiem muszę powiedzieć, że wszystkie są zajęte - informuje Dorota Gałczyńska-Zych, dyrektor Szpitala Bielańskiego w Warszawie.

Odpowiedzią na braki łóżek i sprzętu są szpitale tymczasowe - w Katowicach kolejny moduł placówki został uruchomiony w środę. - Szpital jest przygotowany na 500 miejsc. Są łóżka, jest sprzęt, będzie potrzebna jedynie kadra - zaznacza Alina Kucharzewska ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Można raczej mówić, że jest jedynie sprzęt i łóżka, a brakuje najważniejszych osób - kadry. W jednym z katowickich szpitalu jest problem, o czym anonimowo opowiedział "Faktom" TVN jeden z pracowników.

- Na 140 pacjentów na odcinku internistycznym mamy około pięciu pielęgniarek. Natomiast na odcinku OIOM-owym 20 chorymi zajmuje się około 4-5 pielęgniarek - mówi pracownik, który chce pozostać anonimowy.

W najbliższych dniach w Polsce mają zostać otwarte kolejne szpitale tymczasowe.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS