Szpitale na granicy wydolności. Przybywa zajętych łóżek i respiratorów, brakuje tlenu

Szpitale na granicy wydolności. Przybywa zajętych łóżek i respiratorów, brakuje tlenu
Szpitale na granicy wydolności. Przybywa zajętych łóżek i respiratorów, brakuje tlenu
Fakty TVN
Szpitale na granicy wydolności. Przybywa zajętych łóżek i respiratorów, brakuje tlenuFakty TVN

W ciągu ostatniej doby odnotowano niemal 26 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. W szpitalach przez pacjentów covidowych zajętych jest ponad 70 procent łóżek i respiratorów. W placówkach zaczyna również brakować tlenu medycznego.

Firmy produkujące tlen medyczny pracują pełną parą, a i tak mają problemy z zaspokojeniem potrzeb szpitali.

- W porównaniu do listopada (zapotrzebowanie - przyp. red.) wzrosło o 50 procent - mówi Marek Skajewski, współwłaściciel firmy Temis z Chojnic. - Cofając się do okresu przed pandemią, obserwujemy w niektórych szpitalach wzrost tlenu na poziomie piętnastokrotnym - dodaje.

Listopad był szczytowym miesiącem drugiej fali pandemii COVID-19, ale trzecia fala zdaje się być jeszcze gorsza.

W ciągu ostatniej doby odnotowano prawie 26 tysięcy nowych przypadków zakażeń koronawirusem, zmarło 419 osób. Jednak to nie te tragiczne dane budzą największe zaniepokojenie.

- Głównym powodem naszych zmartwień jest nie to, jak będzie rosła liczba zdiagnozowanych (osób - red.) tylko to, jak będą szybko zapełniały się łóżka szpitalne - podkreśla główny doradca premiera do spraw COVID-19 profesor Andrzej Horban.

Z opublikowanego przez Ministerstwo Zdrowia raportu wynika, że zajętych jest ponad dwadzieścia dwa i pół tysiąca łóżek covidowych - niewiele mniej niż w najgorszym dotąd listopadzie. Z kolei zajętych respiratorów jest 2245.

- Obecnie zajętość łóżek (covidowych - red.) kształtuje się na poziomie około 71 procent, a respiratorowych: 73 procent - przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Chorują coraz młodsi

Każdy pacjent pod respiratorem - to, jak mówi profesor Horban - porażka ochrony zdrowia. Śmiertelność tych osób jest ogromna i sięga 70 procent.

Dlatego od lekarzy znowu słyszymy, jak wiele zależy od nas samych, od przestrzegania prostych zasad, noszenia maseczek, dezynfekcji, zachowania dystansu. Nikt - może poza zaszczepionymi - nie może się czuć w miarę bezpiecznie.

Eksperci zwracają uwagę, że coraz częściej chorują młodsi. - Są to 30, 40-latkowie i niestety obserwujemy również zakażenia wśród dzieci młodszych uczęszczających do klas 1-3 - mówi Grzegorz Hudzik, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

Młodzi ludzie, którzy są daleko w kolejce do szczepień, muszą teraz szczególnie uważać. Zwłaszcza, że - jak słyszymy - sytuacja jest naprawdę zła. W piątek najgorzej było na Mazowszu.

- Mamy przeznaczonych 98 łóżek dla pacjentów covidowych, w tym 12 tak zwanych łóżek respiratorowych i niestety ze smutkiem muszę powiedzieć, że wszystkie są zajęte - informuje Dorota Gałczyńska-Zych, dyrektor Szpitala Bielańskiego w Warszawie.

Odpowiedzią na braki łóżek i sprzętu są szpitale tymczasowe - w Katowicach kolejny moduł placówki został uruchomiony w środę. - Szpital jest przygotowany na 500 miejsc. Są łóżka, jest sprzęt, będzie potrzebna jedynie kadra - zaznacza Alina Kucharzewska ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Można raczej mówić, że jest jedynie sprzęt i łóżka, a brakuje najważniejszych osób - kadry. W jednym z katowickich szpitalu jest problem, o czym anonimowo opowiedział "Faktom" TVN jeden z pracowników.

- Na 140 pacjentów na odcinku internistycznym mamy około pięciu pielęgniarek. Natomiast na odcinku OIOM-owym 20 chorymi zajmuje się około 4-5 pielęgniarek - mówi pracownik, który chce pozostać anonimowy.

W najbliższych dniach w Polsce mają zostać otwarte kolejne szpitale tymczasowe.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS