Szpitale na granicy wydolności. Przybywa zajętych łóżek i respiratorów, brakuje tlenu

Szpitale na granicy wydolności. Przybywa zajętych łóżek i respiratorów, brakuje tlenu
Szpitale na granicy wydolności. Przybywa zajętych łóżek i respiratorów, brakuje tlenu
Fakty TVN
Szpitale na granicy wydolności. Przybywa zajętych łóżek i respiratorów, brakuje tlenuFakty TVN

W ciągu ostatniej doby odnotowano niemal 26 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. W szpitalach przez pacjentów covidowych zajętych jest ponad 70 procent łóżek i respiratorów. W placówkach zaczyna również brakować tlenu medycznego.

Firmy produkujące tlen medyczny pracują pełną parą, a i tak mają problemy z zaspokojeniem potrzeb szpitali.

- W porównaniu do listopada (zapotrzebowanie - przyp. red.) wzrosło o 50 procent - mówi Marek Skajewski, współwłaściciel firmy Temis z Chojnic. - Cofając się do okresu przed pandemią, obserwujemy w niektórych szpitalach wzrost tlenu na poziomie piętnastokrotnym - dodaje.

Listopad był szczytowym miesiącem drugiej fali pandemii COVID-19, ale trzecia fala zdaje się być jeszcze gorsza.

W ciągu ostatniej doby odnotowano prawie 26 tysięcy nowych przypadków zakażeń koronawirusem, zmarło 419 osób. Jednak to nie te tragiczne dane budzą największe zaniepokojenie.

- Głównym powodem naszych zmartwień jest nie to, jak będzie rosła liczba zdiagnozowanych (osób - red.) tylko to, jak będą szybko zapełniały się łóżka szpitalne - podkreśla główny doradca premiera do spraw COVID-19 profesor Andrzej Horban.

Z opublikowanego przez Ministerstwo Zdrowia raportu wynika, że zajętych jest ponad dwadzieścia dwa i pół tysiąca łóżek covidowych - niewiele mniej niż w najgorszym dotąd listopadzie. Z kolei zajętych respiratorów jest 2245.

- Obecnie zajętość łóżek (covidowych - red.) kształtuje się na poziomie około 71 procent, a respiratorowych: 73 procent - przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Chorują coraz młodsi

Każdy pacjent pod respiratorem - to, jak mówi profesor Horban - porażka ochrony zdrowia. Śmiertelność tych osób jest ogromna i sięga 70 procent.

Dlatego od lekarzy znowu słyszymy, jak wiele zależy od nas samych, od przestrzegania prostych zasad, noszenia maseczek, dezynfekcji, zachowania dystansu. Nikt - może poza zaszczepionymi - nie może się czuć w miarę bezpiecznie.

Eksperci zwracają uwagę, że coraz częściej chorują młodsi. - Są to 30, 40-latkowie i niestety obserwujemy również zakażenia wśród dzieci młodszych uczęszczających do klas 1-3 - mówi Grzegorz Hudzik, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

Młodzi ludzie, którzy są daleko w kolejce do szczepień, muszą teraz szczególnie uważać. Zwłaszcza, że - jak słyszymy - sytuacja jest naprawdę zła. W piątek najgorzej było na Mazowszu.

- Mamy przeznaczonych 98 łóżek dla pacjentów covidowych, w tym 12 tak zwanych łóżek respiratorowych i niestety ze smutkiem muszę powiedzieć, że wszystkie są zajęte - informuje Dorota Gałczyńska-Zych, dyrektor Szpitala Bielańskiego w Warszawie.

Odpowiedzią na braki łóżek i sprzętu są szpitale tymczasowe - w Katowicach kolejny moduł placówki został uruchomiony w środę. - Szpital jest przygotowany na 500 miejsc. Są łóżka, jest sprzęt, będzie potrzebna jedynie kadra - zaznacza Alina Kucharzewska ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Można raczej mówić, że jest jedynie sprzęt i łóżka, a brakuje najważniejszych osób - kadry. W jednym z katowickich szpitalu jest problem, o czym anonimowo opowiedział "Faktom" TVN jeden z pracowników.

- Na 140 pacjentów na odcinku internistycznym mamy około pięciu pielęgniarek. Natomiast na odcinku OIOM-owym 20 chorymi zajmuje się około 4-5 pielęgniarek - mówi pracownik, który chce pozostać anonimowy.

W najbliższych dniach w Polsce mają zostać otwarte kolejne szpitale tymczasowe.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS