Najnowsze

Najnowsze

Rozporządzenie w sprawie nowych obostrzeń od 28 grudnia zostało opublikowane

W tym roku na święta zgodnie z obostrzeniami można zaprosić maksymalnie 5 osób spoza gospodarstwa domowego. Zalecane jest jednak, by nikogo spoza domu nie zapraszać. 28 grudnia rozpoczyna się okres zwiększonych obostrzeń. Rozporządzenie dotyczące nowych restrykcji, zapowiadane w ubiegłym tygodniu, zostało opublikowane w poniedziałek wieczorem.

"To jest ten czas, kiedy bardzo młodzi użytkownicy pojawili się w internecie"

Rok 2020 jest rokiem cyfrowego życia. Jak bardzo podczas lockdownu uzależniliśmy się od sieci i jak pozostać bezpiecznym w internecie? Na te pytania odpowiadali goście rozmowy "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: doktor Maciej Kawecki - prezes instytutu Polska Przyszłość imienia Stanisława Lema, doktor Helena Chmielewska-Szlajfer - socjolożka z Akademii Leona Koźmińskiego, Cyprian Gutkowski z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń i Maria Rotkiel, terapeutka rodzinna i psycholożka.

"Właśnie to szkodzi polskiemu papieżowi". Duchowni o słowach kardynała Dziwisza

Żeby uderzyć w papieża, trzeba też uderzyć w ludzi, którzy z nim współpracowali - mówi kardynał Stanisław Dziwisz w odpowiedzi na zarzuty pojawiające się po opublikowaniu reportażu TVN24 "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Stanisława Dziwisza". Jest kilka ważnych pytań do kardynała, ale na nie szczegółowo nie odpowiada. Ci, którzy je formułują, mówią wprost - im szybciej powstanie niezależna komisja, tym lepiej dla całego Kościoła.

Rafał Trzaskowski przesłuchany w sprawie wiecu

Policja sprawdza, czy prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie popełnił wykroczenia przeciwko przepisom porządkowym. Chodzi o wydarzenia z okresu kampanii wyborczej. W poniedziałek, zgodnie z wezwaniem, prezydent stolicy stawił się w komendzie.

Prognoza pogody na wtorek 22 grudnia

We wtorek w kraju będzie pochmurno i wystąpią opady deszczu, a na Suwalszczyźnie przejściowo deszcz ze śniegiem. W górach wystąpią opady deszczu ze śniegiem. Temperatura wyniesie od 3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 11 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr z kierunków południowych, umiarkowany i dość silny.

Spór o generała Kowalskiego. "IPN robi złą robotę"

"To niedobre dla historii Polski" - mówi polski kosmonauta generał Mirosław Hermaszewski, komentując opinię IPN na temat generała Józefa Kowalskiego. Wojewoda lubelski chce zdekomunizować ulicę w Dęblinie upamiętniającą zasłużonego komendanta Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. Ani mieszkańcy, ani władze miasta nie chcą się na to zgodzić - bo generał przez blisko dwadzieścia lat rozwijał nie tylko szkołę, ale i miasto.

Tablety umożliwiają pacjentom w szpitalach na kontakt z rodziną. Udana zbiórka w Miliczu

Są odcięci od rodziny. Przez pandemię i obostrzenia nie mogą liczyć na wizytę bliskich. Pacjentom w szpitalach i podopiecznym w domach pomocy społecznej w tym szczególnym świątecznym czasie szczególnie zależy na kontakcie z drugim człowiekiem. Szansę na to daje technologia - tablet z internetem pozwala na rozmowę, dlatego w szpitalu w Miliczu zorganizowano zbiórkę, by kupić tablety dla pacjentów.

Szybko rośnie liczba krajów, które zawiesiły połączenia z Wielką Brytanią

Kolejne państwa zamykają przestrzeń powietrzną dla lotów pasażerskich z Wielkiej Brytanii. Już zrobiła to większość krajów Unii Europejskiej, a o północy zrobi to Polska. Loty zawiesza też Kanada, Turcja, Izrael, a nawet Kolumbia. Powód to wzrost liczby zakażeń nową mutacją koronawirusa, nie tylko w Londynie i południowo-wschodniej Anglii. Pierwsze zakażenia nową, bardziej zakaźną mutacją notują też Duńczycy, Holendrzy i Włosi.

Eurodeputowany złożył zawiadomienie na kardynała Dziwisza, został przesłuchany

Eurodeputowany Łukasz Kohut złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie kardynała Stanisława Dziwisza, który miał wiedzieć o przypadkach pedofilii w Kościele i nie zawiadomić o tym organów ścigania. W poniedziałek Łukasz Kohut sam został przesłuchany. Jego zawiadomienie to pokłosie reportażu TVN24 "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza".

Nowa mutacja koronawirusa. Wielka Brytania wprowadza nowe obostrzenia

Nowy wariant SARS-CoV-2 może być nawet 70 procent bardziej zakaźny niż wariant dotychczas dominujący. Nie ma doniesień, żeby był bardziej śmiertelny. Wielka Brytania mocno zaostrzyła restrykcje. Londyn i cała południowo-wschodnia Anglia to obszary zamknięte. Zanim obostrzenia weszły w życie, lotniska i dworce kolejowe pękały w szwach.

Europejska Agencja Leków daje zielone światło pierwszej szczepionce na COVID-19

Europejska Agencja Leków zarekomendowała w poniedziałek wprowadzenie na rynek szczepionki na COVID-19 firm Pfizer i BioNTech. Pierwsze dawki mają trafić do Polski drugiego dnia świąt. Rząd liczy na to, że dzień później zostanie zaszczepionych pierwszych 10 tysięcy Polaków. Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze informacje o epidemii COVID-19 w Polsce, ale nawet przedstawiciele rządu przyznają, że te liczby mogą być zaniżone, bo wiele osób nie zgłasza się z objawami do lekarza.

Nie tylko bezpieczeństwo. Co jeszcze może zyskać zaszczepiony w Polsce?

Polacy, którzy się zaszczepią, mają nie tylko uniknąć zakażenia, ale też różnych ograniczeń, limitów i kwarantanny obowiązujących nas w czasie pandemii. Nie będą musieli się do nich stosować, bo będą bezpieczni. Bezpieczne jest też szczepienie - potwierdza to tysiące tych, którzy już się zaszczepili.

Prognoza pogody na poniedziałek 21 grudnia

W kraju będzie pochmurno, ale wystąpią przejaśnienia. Na zachodzie, północy i w centrum Polski pojawią się słabe i przelotne opady deszczu. Temperatura wyniesie od 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie do 7 stopni Celsjusza na południowym zachodzie. Wiatr południowo-zachodni, słaby i umiarkowany.

Garnek pełen srebrnych przedmotów znaleziony w polu w Słuszkowie

Sensacyjne odkrycie archeologiczne na polu kukurydzy w Słuszkowie koło Kalisza. Średniowieczny skarb intryguje badaczy, bo jego historia może sięgać nawet pierwszych wieków istnienia państwa polskiego. Znalezisko to 6,5 tysiąca srebrnych monet, placki srebra, fragmenty ołowiu oraz dwie złote obrączki i pierścionki. Archeolodzy wiążą skarb z księciem Zbigniewem, bratem Bolesława Krzywoustego, który żył na przełomie XI i XII wieku.