Kto zyskuje, kto traci. Najnowszy sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Kto zyskuje, kto traci. Najnowszy sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Kto zyskuje, kto traci. Najnowszy sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Fakty TVN
Fakty TVNKto zyskuje, kto traci. Najnowszy sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższych dniach, Zjednoczona Prawica mogłaby liczyć na 30 procent poparcia - wynika z najnowszego sondażu telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Drugie miejsce w badaniu przypada Koalicji Obywatelskiej, na którą zagłosowałoby 21 procent pytanych. Na trzecim miejscu znalazła się Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem na poziomie 20 procent.

W badaniu telefonicznym przeprowadzonym przez Kantar ankietowani zostali zapytani o to, na którą partię by zagłosowali, gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższym czasie.

30 procent ankietowanych zadeklarowało oddanie głosu na Zjednoczoną Prawicę, czyli wspólną listę Prawa i Sprawiedliwości, Porozumienia i Solidarnej Polski. Jest to o 2 punkty procentowe więcej niż w badaniu dla tygodnika "Polityka" sprzed miesiąca.

Drugie miejsce w wyborach przypadłoby Koalicji Obywatelskiej, tworzonej przez Platformę Obywatelską, Nowoczesną i Inicjatywę Polska. Zagłosowałoby na nią 21 procent pytanych, czyli o 4 punkty procentowe więcej niż w badaniu z marca.

Na trzecim miejscu znalazła się Polska 2050 Szymona Hołowni. Na tę formację oddanie głosu deklaruje 20 procent pytanych. To o 5 punktów procentowych mniej niż w badaniu dla "Polityki".

Jak wynika z najnowszego sondażu, do Sejmu dostaliby się również politycy z list Lewicy (9 procent poparcia, spadek o 1 pp.) oraz Konfederacji (7 procent poparcia, spadek o 1 pp.).

Chętnych do oddania głosu na Koalicję Polską - Polskie Stronnictwo Ludowe jest 3 procent respondentów.

2 procent ankietowanych deklaruje, że poparłoby Kukiz'15.

8 procent ankietowanych nie zdecydowało się na wskazanie żadnego z ugrupowań bądź odmówiło odpowiedzi na zadane pytanie.

Pełne wyniki sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24:

Prawo i Sprawiedliwość/Porozumienie/Solidarna Polska - 30 procent (wzrost o 2 punkty procentowe w porównaniu do badania z marca dla tygodnika "Polityka"),

Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) - 21 procent (wzrost o 4 punkty procentowe w porównaniu do badania dla "Polityki"),

Polska 2050 (Ruch Szymona Hołowni) - 20 procent (spadek o 5 punktów procentowych),

Lewica (SLD, Wiosna, Razem) - 9 procent (spadek o 1 pp.),

Konfederacja (Korwin, Ruch Narodowy) - 7 procent (spadek o 1 pp.),

Koalicja Polska - Polskie Stronnictwo Ludowe - 3 procent (wzrost o 1 pp.),

Kukiz'15 - 2 procent

Nie wiem/trudno powiedzieć/jeszcze nie zdecydowałem(am)/odmowa odpowiedzi - 8 procent

Sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 27-28 kwietnia 2021 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1001 osób powyżej 18. roku życia.

Zobacz więcej sondaży dla "Faktów" TVN i TVN24

Autor: kk/dln / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Źle przygotowana, a do tego przeprowadzona bez nadzoru i bez kontroli - tak Najwyższa Izba Kontroli ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-2021. Wsparcie to miało pomóc łagodzić ekonomiczne skutki pandemii COVID-19, ale - zdaniem kontrolerów - niekoniecznie trafiało do tych, którzy go rzeczywiście potrzebowali.

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS