Pandemia i praca zdalna potęgują problemy z uzależnieniem. "Pracodawca nie poczuje alkoholu"

27.04.2021 | Pandemia i praca zdalna potęgują problemy z uzależnieniami. "Pracodawca nie poczuje alkoholu"
27.04.2021 | Pandemia i praca zdalna potęgują problemy z uzależnieniami. "Pracodawca nie poczuje alkoholu"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
27.04.2021 | Pandemia i praca zdalna potęgują problemy z uzależnieniami. "Pracodawca nie poczuje alkoholu"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Pandemia potęguje problemy z alkoholem - alarmują eksperci. Potwierdzają to międzynarodowe badania, z których wynika, że ponad 40 procent ankietowanych pije więcej i częściej. WHO przewiduje, że po pandemii będzie o połowę więcej alkoholików.

W czasie pandemii wzrosła w Polsce liczba osób nadużywających alkoholu. Terapeuci szacują, że liczba osób nadużywających alkoholu w trakcie pandemii w Polsce jest większa co najmniej o 30 procent. Z kolei WHO przewiduje, że po pandemii świat będzie musiał się zmierzyć z przyrostem liczby alkoholików o blisko połowę.

Te dane potwierdzają też obserwacje osób, które pomagają w walce z uzależnieniem. - Mamy za mało rąk do pracy w puli terapeutów, aby pomóc wszystkim potrzebującym - informuje Dorota Szczodrowska z Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień w Gdańsku.

Z międzynarodowych badań wynika, że stres, strach i nieumiejętność radzenia sobie z otaczającą covidową rzeczywistością towarzyszy co piątej osobie uciekającej w alkohol.

- Ludzie się boją, są niepewni przyszłości, tracą biznesy, tracą pracę, tracą przyjaciół, nie mogą się widzieć z rodzinami. Myślę, że to jest bardzo, bardzo wiele czynników - mówi o powodach częstszego popadania w uzależnienia w trakcie pandemii Anna Kopczyńska z Centrum Leczenia Uzależnień w Łodzi.

Ponad 40 procent badanych pije więcej i częściej, bo ma więcej wolnego czasu, bo się nudzi, bo piją też domownicy, bo nikt z zewnątrz tego nie widzi - przede wszystkim szef.

- Część osób będzie sięgała po alkohol właśnie w ramach pracy zdalnej, ponieważ jest to łatwiejsze do ukrycia. Pracodawca nie poczuje alkoholu - mówi Katarzyna Łukowska z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

W trakcie pracy zdalnej świat wielu osób kręci się między łóżkiem, kuchnią i kanapą w salonie.

- Jest pewna jakaś zadaniowość, więc "mogę coś zrobić i można pić od rana". To jest swoiste eldorado dla osób, które mają problem z alkoholem - twierdzi Katarzyna Zdrójkowska z poradni leczenia uzależnień w Białymstoku.

"Mechanizm iluzji i zaprzeczeń"

Gdy nikt nie patrzy na ręce, jeden kieliszek do śniadania podczas pracy zdalnej może zmienić się w jedną butelkę lub dwie do obiadu. Im bardziej podatny osobnik, tym szybciej alkohol może stać się śmiertelnym wrogiem.

Jak przypomina Jacek Chmielewski - psycholog i psychoterapeuta uzależnień - alkohol w wąskiej perspektywie jest antylękowy i antydepresyjny, natomiast w dłuższej perspektywie staje się depresantem.

Grupy wsparcia przeniosły się do internetu i rozrastają się z każdym dniem. Jak bardzo są dziś potrzebne doskonale wie trzeźwy od 11 lat Wojciech Wojtczyk. Obecnie terapeuta.

- Jest taki mechanizm iluzji i zaprzeczeń. Pacjent stwarza sobie taki obraz, który pozwala mu dalej iść w swoje uzależnienie, nie dostrzegać konsekwencji i skutków. Także to (leczenie uzależnienia - przyp. red.) jest bez konfrontacji z drugim człowiekiem dość trudne - tłumaczy Wojciech Wojtczyk z Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień w Gdańsku.

Według szacunku WHO rocznie z powodu uzależnienia od alkoholu umiera około trzech milionów ludzi.

"Pracując online, zaczęły im puszczać hamulce. Odbieram około 30 procent więcej telefonów" - oglądaj odcinek z cyklu "Blizny" w TVN24 GO

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ponad miesiąc temu Adam Bodnar wysłał do Krajowego Biura Wyborczego zawiadomienie w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Pieniądze, które miały w założeniu pomagać ofiarom przestępstw, miały być przeznaczone na kampanię wyborczą Prawa i Sprawiedliwości. Teraz podobne zawiadomienie wysyła ministra klimatu, a chodzi o miliony z Funduszu Leśnego.

Fundusz Leśny to Fundusz Sprawiedliwości 2.0? "Na ochronę przyrody szło pół procenta"

Fundusz Leśny to Fundusz Sprawiedliwości 2.0? "Na ochronę przyrody szło pół procenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Michał Dworczyk niedawno zapowiadał, że zrzeknie się immunitetu, ale zmienił zdanie. Lada dzień ma więc być w Parlamencie Europejskim wniosek o uchylenie mu immunitetu. Afera mailowa ma już trzy lata. Prokuratura Zbigniewa Ziobry jej nie wyjaśniła, ale teraz śledczy wracają do sprawy.

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Źródło:
Fakty TVN

Kolejna seria utonięć na polskich kąpieliskach i najtragiczniejszy w tym sezonie weekend z policyjnymi statystykami grozy. Tylko w sobotę i w niedzielę życie pod wodą straciło 17 osób. Od początku wakacji aż 87.

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli to Kamala Harris zostanie kandydatką na prezydenta, demokraci będą tak naprawdę musieli wymyślić jej profil całkowicie na nowo - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, wiceszef MON, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. Poseł PiS Radosław Fogiel zauważył, że spodziewane wejście Harris do wyścigu o Biały Dom "zmusza kampanię Trumpa do przestawienia dział".

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

Źródło:
TVN24

- To jest chyba jasne dla każdego obywatela i też dla tego rządu, że działania związane z Pegasusem były w latach, kiedy władzę sprawowało PiS. To nie jest pierwsza taka sprawa w trybunale, gdzie obecny rząd odpowiada, w sensie formalnym, za działania poprzedniego - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram. Odniosła się do kwestii pytań do polskich władz, jakie sformułował Europejski Trybunał Praw Człowieka, który zbada stosowanie Pegasusa w Polsce.

"Rebus dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych"

"Rebus dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych"

Źródło:
TVN24

Zanim odsunął Donalda Trumpa od władzy, przez ponad 30 lat był senatorem, a potem przez osiem lat pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Baracka Obamy. Joe Biden urząd prezydenta obejmował w trudnym dla Ameryki momencie. Pandemia, inflacja, wojna Putina - to największe wyzwania tej kadencji. Amerykanie przyglądają się też kwestiom migracji, pamiętają również obrazy chaotycznego odwrotu swoich wojsk z Afganistanu.

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS