Donald Tusk wróci do polskiej polityki? "To parę rzeczy może zmienić"

04.06.2021 | Donald Tusk wróci do polskiej polityki? "To parę rzeczy może zmienić"
04.06.2021 | Donald Tusk wróci do polskiej polityki? "To parę rzeczy może zmienić"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
04.06.2021 | Donald Tusk wróci do polskiej polityki? "To parę rzeczy może zmienić"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Donald Tusk zapewnił w wywiadzie dla TVN24, że zrobi wszystko, by uratować partię, której był twórcą i przywrócić w Polsce wolnościowy ład. Czy stanie na czele Platformy Obywatelskiej? Zdradził, że rozmawia teraz z liderami Platformy i innych partii, a decyzje zapadną już wkrótce.

Jestem gotów zrobić wszystko, żeby Platforma nie przeszła do historii - zapewnił Donald Tusk i to pierwsza od dawna tak jednoznaczna zapowiedź byłego premiera. Donald Tusk zadeklarował, że chce wrócić do polskiej polityki, a swój powrót bezpośrednio wiąże z Platformą Obywatelską. Powiedział, że on i liderzy opozycji od tygodni poszukują dla niego roli.

- Mam wielką potrzebę spełnienia pewnego celu, jakim jest przywrócenie ładu demokratycznego w Polsce i tego ładu wolnościowego. Mentalnie, emocjonalnie, życiowo, ja jestem gotów podjąć każdą decyzję, żeby pomóc odwrócić ten bardzo niebezpieczny, moim zdaniem, dla Polski bieg zdarzeń - zapewnił w wywiadzie dla "Jeden na jeden" TVN24 Donald Tusk.

Scenariusz, o którym w nieoficjalnych rozmowach mówią ważni politycy opozycji, to start Donalda Tuska na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, czyli zastąpienia w tej roli Borysa Budki. To możliwe byłoby w styczniu.

- Dzisiaj była deklaracja intencji, woli. Była bardzo taka konkretna. Uważam, że to parę rzeczy może zmienić w polskiej polityce - ocenił Grzegorz Schetyna, były przewodniczący PO. - Jest atutem dla Polski, dla demokracji, dla Platformy. Bardzo wyraźnie też powiedział, że bez Platformy nie ma silnej opozycji - zauważył Tomasz Siemoniak. - Nie wiem, jaką rolę dla siebie znajdzie. Na pewno jego głos, jego doświadczenie, będzie miało ogromne znaczenie - uważa Małgorzata Kidawa-Błońska.

"Wszystkie ręce na pokład"

Donald Tusk na konkretne pytanie o Borysa Budkę i o ewentualny powrót na fotel szefa Platformy po siedmiu latach nie mówi "nie", ale przyznaje, że o swojej decyzji najpierw poinformuje samego Budkę. - Niedługo się kończy kadencja i będzie się zastanawiał - zauważył Donald Tusk.

Żeby dobrze zrozumieć, co dziś dzieje się wokół Tuska i wokół Platformy, warto wiedzieć, że były premier ostatni rok z niewielkimi przerwami spędził nie w Brukseli, ale w Polsce. Przez cały czas jest w stałym kontakcie z grupą polityków Platformy i liderami opozycji, także z Szymonem Hołownią i Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.

- Wiem, że Borys Budka i Rafał Trzaskowski są w stałym kontakcie z Donaldem Tuskiem, w związku z tym te plany będą ustalali razem - powiedział poseł PO Cezary Tomczyk. - Ja nie wiem, jakie są plany i aspiracje Donalda Tuska, natomiast na pewno wszystkie ręce na pokład - skomentował prezydent Warszawy i były kandydat na prezydenta Polski Rafał Trzaskowski.

Platformę od tygodni gnębią problemy: wewnętrzne napięcia, odejścia i kryzysy. Pozycja szefa partii jeszcze nigdy nie była tak trudna i tak osłabiona.

Zdaniem byłego prezydenta Polski Donald Tusk powinien w końcu przejść do działania, albo usunąć się w cień. - To czekanie na Godota trwa zbyt długo i moim zdaniem ono jest demobilizujące - uważa Aleksander Kwaśniewski.

Donald Tusk swoje decyzje ma ogłosić w ciągu najbliższych tygodni.

Oglądaj całą rozmowę z Donaldem Tuskiem w TVN24 GO

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Mamy wreszcie finał sporu, o którym już wiele razy mówiliśmy w "Faktach" TVN. Chodzi o lekarzy, którzy przepisywali mleko na receptę ciężko chorym dzieciom. Narodowy Fundusz Zdrowia upierał się, że przepisywano je bezzasadnie i oczekiwał zwrotu siedmiu milionów złotych z tytułu nienależnej refundacji. Najpierw sąd stanął po stronie lekarzy, a teraz minister zdrowia jest gotowa na ugodę.

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

Źródło:
Fakty TVN

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kolejna seria utonięć na polskich kąpieliskach i najtragiczniejszy w tym sezonie weekend z policyjnymi statystykami grozy. Tylko w sobotę i w niedzielę życie pod wodą straciło 17 osób. Od początku wakacji aż 87.

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jako PSL złożyliśmy swój projekt, który mówi o tym, żeby wrócić do zapisów sprzed haniebnego wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej. To byłby pierwszy krok - powiedziała w "Faktach po Faktach" Magdalena Sroka (PSL-Trzecia Droga), komentując odrzucenie ustawy dekryminalizującej pomocnictwo w aborcji. Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica) wskazywała, że "w umowie koalicyjnej nie ma słowa na A, ale jest mowa o prawach kobiet i o prawie kobiet do decydowania o sobie".

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Źródło:
TVN24

- Jeżeli to Kamala Harris zostanie kandydatką na prezydenta, demokraci będą tak naprawdę musieli wymyślić jej profil całkowicie na nowo - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, wiceszef MON, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. Poseł PiS Radosław Fogiel zauważył, że spodziewane wejście Harris do wyścigu o Biały Dom "zmusza kampanię Trumpa do przestawienia dział".

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

Źródło:
TVN24

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zanim odsunął Donalda Trumpa od władzy, przez ponad 30 lat był senatorem, a potem przez osiem lat pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Baracka Obamy. Joe Biden urząd prezydenta obejmował w trudnym dla Ameryki momencie. Pandemia, inflacja, wojna Putina - to największe wyzwania tej kadencji. Amerykanie przyglądają się też kwestiom migracji, pamiętają również obrazy chaotycznego odwrotu swoich wojsk z Afganistanu.

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS