Rocznica 4 czerwca z udziałem Cichanouskiej i wpis Terleckiego: "powinna szukać pomocy w Moskwie"

04.06.2021 | Rocznica 4 czerwca z udziałem Cichanouskiej i wpis Terleckiego: "powinna szukać pomocy w Moskwie"
04.06.2021 | Rocznica 4 czerwca z udziałem Cichanouskiej i wpis Terleckiego: "powinna szukać pomocy w Moskwie"
Andrzej Zaucha | Fakty TVN
04.06.2021 | Rocznica 4 czerwca z udziałem Cichanouskiej i wpis Terleckiego: "powinna szukać pomocy w Moskwie"Andrzej Zaucha | Fakty TVN

4 czerwca 1989 roku odbyły się przełomowe wybory, w których demokratyczna opozycja złamała monopol komunistycznej władzy. 32 lata później w Warszawie odsłonięto nowy pomnik Solidarności. W uroczystości wzięła udział przywódczyni białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. Wicemarszałek Sejmu i szef Klubu Parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki napisał na Twitterze, że powinna szukać pomocy w Moskwie.

Cztery oryginalne betonowe płyty Muru Berlińskiego zostały wykorzystane w budowie odsłoniętego w piątek w Warszawie pomniku Solidarności.

- Cała Polska walczyła o to, żebyśmy mogli za jakiś czas mieć wolne wybory. To wszyscy zapracowaliśmy, jako Polacy, na to - przypomniała Henryka Krzywonos-Strycharska, działaczka opozycji w PRL.

Żelazna kurtyna nadal dzieli Wschód i Zachód. Nie przypadkiem w Warszawie pojawiła się 4 czerwca Swiatłana Cichanouska, przywódczyni białoruskiej opozycji. Odsłonięcie pomnika to gest solidarności z Białorusią, gdzie po zeszłorocznych gigantycznych manifestacjach władze stosują represje wobec opozycji. Niczym władze PRL w czasie stanu wojennego. Cichanouska, która według białoruskiej opozycji wygrała wybory prezydenckie w sierpniu 2020 roku, jest w Polsce traktowana jak prezydent elekt, który nie może objąć władzy.

- 4 czerwca 1989 roku w Polsce został położony kres dyktaturze i to jest ten cel, który przyświeca również mojemu krajowi - powiedziała Swiatłana Cichanouska.

Swiatłana Cichanouska mieszka na uchodźstwie w Wilnie. Podczas każdej podróży jest ściśle chroniona. - Polska może być przykładem, jak powinny działać kraje na znak solidarności z Białorusią - oświadczyła liderka białoruskiej opozycji.

- Jest w interesie Rzeczypospolitej Polskiej, aby za naszą wschodnią granicą było państwo suwerenne, niepodległe - stwierdził prezydent Andrzej Duda.

Pseudo-wywiad z Ramanem Pratasiewiczem

Trzy polonijne działaczki, które niedawno zostały wypuszczone z białoruskiego aresztu, znalazły azyl w Polsce.

- Mam nadzieję, głęboką nadzieję, że wspólnie obronimy dobre imię Polski, również Polaków na Białorusi, i że nikt nigdy nie podzieli narodu białoruskiego i narodu polskiego - oświadczyła Anna Paniszewa, jedna z uwolnionych działaczek.

W pseudo-wywiadzie wyemitowanym przez białoruską telewizję państwową aresztowany dziennikarz Raman Pratasiewicz powiedział, że białoruską opozycję wspierają zagraniczne służby, mówił o Litwie i Polsce. Padły też zaskakujące słowa o Łukaszence.

- W wielu momentach on postępował, przepraszam za takie wyrażenie, jak człowiek z żelaznymi jajami - powiedział Pratasiewicz i dodał, że bezwarunkowo szanuje Alaksandra Łukaszenkę. Na nadgarstkach opozycjonisty widoczne były rany po kajdankach.

- Raman jest zakładnikiem, Raman jest jeńcem i po prostu mówi to, co mu każą i tyle. Widać ślady po torturach - skomentował Aleś Zarembiuk, prezes Fundacji "Białoruski Dom" w Warszawie.

Na nagraniu Pratasiewicz raz się śmieje, raz płacze i obiecuje wszystko naprawić. Opozycjoniści mówią, że podczas przesłuchań służby często wykorzystują różne substancje.

- Z aresztowanymi działy się dziwne rzeczy. Mieli dziury w pamięci, albo znienacka myśleli sobie "och, jacy mili ludzie, chętnie sobie z nimi porozmawiam" - powiedział Alaksandr Atroszczienkau, Białorusin mieszkający w Polsce.

- Mama Ramana, moja żona Natalia, bardzo ciężko przeżyła to, co zobaczyła. Nie jest w stanie mówić - oświadczył Dzmitry Pratasiewicz, ojciec Ramana Pratasiewicza.

Pratasiewicz trafił do aresztu w Mińsku po tym, jak władze Białorusi zmusiły do lądowania samolot pasażerski, którym leciał. Zachód nazwał to aktem terroryzmu państwowego. Od północy Unia Europejska wprowadza całkowity zakaz przelotu i lądowania dla białoruskich samolotów.

Wpis Ryszarda Terleckiego

Po spotkaniu Swiatłany Cichanouskiej z prezydentem Andrzejem Dudą i po tym, jak wzięła ona udział w odsłonięciu nowego pomnika Solidarności w Warszawie, na koncie społecznościowym szefa Klubu Parlamentarnego PiS, wicemarszałka sejmu Ryszarda Terleckiego, pojawił się wpis.

"Jeżeli Cichanouska chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce i występować na mityngu Trzaskowskiego, to niech szuka pomocy w Moskwie, a my popierajmy taką białoruską opozycję, która nie staje po stronie naszych przeciwników" - brzmi jego treść.

Wpis Ryszarda Terleckiego@RyszardTerlecki | Twitter.com

Autor: Andrzej Zaucha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego.

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS