COVID-19 przeszedł łagodnie, przez powikłania musiał mieć przeszczep płuc. "Najważniejsze, że żyję"

05.06.2021 | COVID-19 przeszedł łagodnie, przez powikłania musiał mieć przeszczep płuc. "Najważniejsze, że żyję"
05.06.2021 | COVID-19 przeszedł łagodnie, przez powikłania musiał mieć przeszczep płuc. "Najważniejsze, że żyję"
Marek Nowicki | Fakty TVN
05.06.2021 | COVID-19 przeszedł łagodnie, przez powikłania musiał mieć przeszczep płuc. "Najważniejsze, że żyję"Marek Nowicki | Fakty TVN

Trzecia fala pandemii już zupełnie opadła. 5 czerwca w Polsce odnotowano zaledwie 415 zakażeń. 38 osób zmarło. Jest coraz lepiej, bo coraz więcej osób się szczepi. Lekarze zachęcają do szczepień i przypominają, że powikłania po COVID-19 mogą być równie groźne jak sama choroba. Najlepszym tego przykładem jest historia pana Mieczysława Bieńka.

Pana Mieczysława Bieńka COVID-19 złapał w Boże Narodzenie. Wcześniej mężczyzna miał kłopoty z płucami, ale żył normalnie - nawet biegał. Chorobę przeszedł łagodnie, a koronawirusa pozbył się szybko.

- Pacjent zwyciężył wirusa. Pokonał go. Stał się ujemny w wynikach, które miały za zadanie wytropić obecność wirusa. On był już bez wirusa - zapewnia dr hab. n. med. Jacek Wojarski z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Jednak pacjent do dziś jest w szpitalu. Wszystko z powodu powikłań po przejściu COVID-19.

- To był pacjent, który funkcjonował normalnie. Nie odczuwał żadnych większych ograniczeń, był prawidłowo prowadzony przez lekarzy i w ogóle nie było żadnej mowy o przeszczepie - zapewnia dr hab. n. med. Jacek Wojarski.

Mieczysław Bieniek musiał jednak dostać nowe płuca, bo choroba kompletnie zniszczyła jego własne. - Trudno mi wyrazić wdzięczność. Ten zespół lekarzy jest wspaniały - mówi pan Mieczysław Bieniek.

"Najważniejsze, że żyję"

Trzecia fala pandemii już niemal zupełnie opadła. 5 czerwca w Polsce odnotowano zaledwie 415 zakażeń. 38 osób zmarło. Jest coraz lepiej, bo coraz więcej osób się szczepi. Tylko 4 czerwca szczepionkę przyjęło ponad 420 tysięcy Polaków. - Ja zdecydowałam się dlatego, żeby chronić siebie i całą moją rodzinę - tłumaczy swoje motywacje do szczepienia jedna z osób.

Lekarze zachęcają do szczepień i podają przykład pana Mieczysława Bieńka. Powikłania mogą być równie groźne jak sama choroba. Niestety, pomimo że zakażeń ubywa, takich historii może przybywać.

- My się bardzo boimy sytuacji, która nastąpi. Bo fala przeszła, fala przed nami, ale po tej fali, która teraz była, zostali chorzy, którzy chorowali na płuca, a COVID-19 znacznie pogorszył funkcje tych płuc - wyjaśnia prof. Sławomir Żegleń z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Jest szansa, że pan Mieczysław wkrótce wyjdzie do domu. O pandemii i o koronawirusie swoje wie. - Popsuł wszystkie plany życiowe, ale najważniejsze, że żyję - mówi pan Mieczysław.

Szczepienia na COVID-19 - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. 41 dni do pierwszej tury. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS