COVID-19 przeszedł łagodnie, przez powikłania musiał mieć przeszczep płuc. "Najważniejsze, że żyję"

05.06.2021 | COVID-19 przeszedł łagodnie, przez powikłania musiał mieć przeszczep płuc. "Najważniejsze, że żyję"
05.06.2021 | COVID-19 przeszedł łagodnie, przez powikłania musiał mieć przeszczep płuc. "Najważniejsze, że żyję"
Marek Nowicki | Fakty TVN
05.06.2021 | COVID-19 przeszedł łagodnie, przez powikłania musiał mieć przeszczep płuc. "Najważniejsze, że żyję"Marek Nowicki | Fakty TVN

Trzecia fala pandemii już zupełnie opadła. 5 czerwca w Polsce odnotowano zaledwie 415 zakażeń. 38 osób zmarło. Jest coraz lepiej, bo coraz więcej osób się szczepi. Lekarze zachęcają do szczepień i przypominają, że powikłania po COVID-19 mogą być równie groźne jak sama choroba. Najlepszym tego przykładem jest historia pana Mieczysława Bieńka.

Pana Mieczysława Bieńka COVID-19 złapał w Boże Narodzenie. Wcześniej mężczyzna miał kłopoty z płucami, ale żył normalnie - nawet biegał. Chorobę przeszedł łagodnie, a koronawirusa pozbył się szybko.

- Pacjent zwyciężył wirusa. Pokonał go. Stał się ujemny w wynikach, które miały za zadanie wytropić obecność wirusa. On był już bez wirusa - zapewnia dr hab. n. med. Jacek Wojarski z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Jednak pacjent do dziś jest w szpitalu. Wszystko z powodu powikłań po przejściu COVID-19.

- To był pacjent, który funkcjonował normalnie. Nie odczuwał żadnych większych ograniczeń, był prawidłowo prowadzony przez lekarzy i w ogóle nie było żadnej mowy o przeszczepie - zapewnia dr hab. n. med. Jacek Wojarski.

Mieczysław Bieniek musiał jednak dostać nowe płuca, bo choroba kompletnie zniszczyła jego własne. - Trudno mi wyrazić wdzięczność. Ten zespół lekarzy jest wspaniały - mówi pan Mieczysław Bieniek.

"Najważniejsze, że żyję"

Trzecia fala pandemii już niemal zupełnie opadła. 5 czerwca w Polsce odnotowano zaledwie 415 zakażeń. 38 osób zmarło. Jest coraz lepiej, bo coraz więcej osób się szczepi. Tylko 4 czerwca szczepionkę przyjęło ponad 420 tysięcy Polaków. - Ja zdecydowałam się dlatego, żeby chronić siebie i całą moją rodzinę - tłumaczy swoje motywacje do szczepienia jedna z osób.

Lekarze zachęcają do szczepień i podają przykład pana Mieczysława Bieńka. Powikłania mogą być równie groźne jak sama choroba. Niestety, pomimo że zakażeń ubywa, takich historii może przybywać.

- My się bardzo boimy sytuacji, która nastąpi. Bo fala przeszła, fala przed nami, ale po tej fali, która teraz była, zostali chorzy, którzy chorowali na płuca, a COVID-19 znacznie pogorszył funkcje tych płuc - wyjaśnia prof. Sławomir Żegleń z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Jest szansa, że pan Mieczysław wkrótce wyjdzie do domu. O pandemii i o koronawirusie swoje wie. - Popsuł wszystkie plany życiowe, ale najważniejsze, że żyję - mówi pan Mieczysław.

Szczepienia na COVID-19 - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ponad miesiąc temu Adam Bodnar wysłał do Krajowego Biura Wyborczego zawiadomienie w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Pieniądze, które miały w założeniu pomagać ofiarom przestępstw, miały być przeznaczone na kampanię wyborczą Prawa i Sprawiedliwości. Teraz podobne zawiadomienie wysyła ministra klimatu, a chodzi o miliony z Funduszu Leśnego.

Fundusz Leśny to Fundusz Sprawiedliwości 2.0? "Na ochronę przyrody szło pół procenta"

Fundusz Leśny to Fundusz Sprawiedliwości 2.0? "Na ochronę przyrody szło pół procenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Michał Dworczyk niedawno zapowiadał, że zrzeknie się immunitetu, ale zmienił zdanie. Lada dzień ma więc być w Parlamencie Europejskim wniosek o uchylenie mu immunitetu. Afera mailowa ma już trzy lata. Prokuratura Zbigniewa Ziobry jej nie wyjaśniła, ale teraz śledczy wracają do sprawy.

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Źródło:
Fakty TVN

Kolejna seria utonięć na polskich kąpieliskach i najtragiczniejszy w tym sezonie weekend z policyjnymi statystykami grozy. Tylko w sobotę i w niedzielę życie pod wodą straciło 17 osób. Od początku wakacji aż 87.

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli to Kamala Harris zostanie kandydatką na prezydenta, demokraci będą tak naprawdę musieli wymyślić jej profil całkowicie na nowo - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, wiceszef MON, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. Poseł PiS Radosław Fogiel zauważył, że spodziewane wejście Harris do wyścigu o Biały Dom "zmusza kampanię Trumpa do przestawienia dział".

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

Źródło:
TVN24

- To jest chyba jasne dla każdego obywatela i też dla tego rządu, że działania związane z Pegasusem były w latach, kiedy władzę sprawowało PiS. To nie jest pierwsza taka sprawa w trybunale, gdzie obecny rząd odpowiada, w sensie formalnym, za działania poprzedniego - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram. Odniosła się do kwestii pytań do polskich władz, jakie sformułował Europejski Trybunał Praw Człowieka, który zbada stosowanie Pegasusa w Polsce.

"Rebus dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych"

"Rebus dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych"

Źródło:
TVN24

Zanim odsunął Donalda Trumpa od władzy, przez ponad 30 lat był senatorem, a potem przez osiem lat pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Baracka Obamy. Joe Biden urząd prezydenta obejmował w trudnym dla Ameryki momencie. Pandemia, inflacja, wojna Putina - to największe wyzwania tej kadencji. Amerykanie przyglądają się też kwestiom migracji, pamiętają również obrazy chaotycznego odwrotu swoich wojsk z Afganistanu.

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS