"Każdy kraj ma swoją mafię, ale u nas to mafia ma swój kraj"

17.03.2021 | "Każdy kraj ma swoją mafię, ale u nas to mafia ma swój kraj"
17.03.2021 | "Każdy kraj ma swoją mafię, ale u nas to mafia ma swój kraj"
Paweł Płuska | Fakty TVN
17.03.2021 | "Każdy kraj ma swoją mafię, ale u nas to mafia ma swój kraj"Paweł Płuska | Fakty TVN

Pokora, umiar, roztropność w działaniu - tak kilka lat temu premier Beata Szydło opisywała epokę, którą zaczynały rządy PiS. Ciekawie to brzmi w zestawieniu z listą inwestycji Daniela Obajtka. Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych.

Zatoka Aniołów to pensjonat w Łebie i zarazem kolejna ujawniona nieruchomość Daniela Obajtka. Kupiona od burmistrza. Dzięki jego oświadczeniom majątkowym wiadomo, że pensjonat, wyceniany na dwa i pół miliona złotych, półtora roku temu nagle staniał i - jak informuje "Gazeta Wyborcza" - został sprzedany prezesowi Obajtkowi za milion siedemset tysięcy.

Opozycja proponuje, by prezes PKN Orlen pokazał, co ma i ile zarobił. Daniel Obajtek poszedł do Prokuratury Krajowej. Jego pełnomocnik złożył wniosek o przeprowadzenie kontroli po tym, jak krakowska prokuratura - na podstawie zapisu taśm, które miały być dowodem, że łamał prawo, prowadząc biznes i jednocześnie będąc wójtem - odmówiła wszczęcia postępowania.

- W jaki sposób mamy wykazywać, że pan Daniel Obajtek jest osobą krystalicznie czystą niż poprzez powtórne badanie tych spraw - pyta Maciej Zaborowski, pełnomocnik Daniela Obajtka.

Nic do ukrycia?

We wtorek również inny wniosek obecnego prezesa Orlenu wpłynął do CBA. - Zawiera prośbę, wniosek o weryfikację stawianych mu publicznie zarzutów o charakterze majątkowym - mówi Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Działania ruszyły, a - jak można usłyszeć - oświadczenia majątkowe Daniela Obajtka były sprawdzane dwukrotnie. Ostatnio trzy lata temu. Na jego wniosek będą sprawdzane jeszcze raz.

- Myślę, że to jest mocny dowód na to, że człowiek nie ma nic do ukrycia - uważa Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

Opozycja widzi to nieco inaczej. Nie ma zaufania do służb kierowanych przez ludzi PiS. Zwłaszcza po informacjach dotyczących byłych już agentów CBA i ich rzekomego zatrudnienia.

- Sprawdzali najprawdopodobniej oświadczenia majątkowe Daniela Obajtka, a dzisiaj pracują w powiązanych z nim spółkach - mówi Adam Szłapka z Nowoczesnej.

- Żaden z funkcjonariuszy biura, który prowadził czynności w sprawie oświadczeń majątkowych Daniela Obajtka, nie pracował ani nie pracuje ani w Orlenie, ani w żadnych ze spółek Grupy Orlen - zapewnia Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

W środę wielokrotnie z ust polityków opozycji, którzy powołali zespół śledczy, padało słowo "układ". Powątpiewają, że były wójt, który niedawno skończył prywatną wyższą uczelnię, a potem studia menedżerskie w fundacji, z którą Orlen jest powiązany, może być kimś więcej niż - jak usłyszała ekipa "Faktów" TVN - "słupem".

- Każdy kraj ma swoją mafię, ale u nas to mafia ma swój kraj - dodaje Tomasz Lenz z Platformy Obywatelskiej.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej zwrócili się o zwołanie w tej sprawie komisji do spraw służb specjalnych.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS