"Będziemy te wakacje chcieli bardzo mocno przepracować"

16.06.2021 | "Będziemy te wakacje chcieli bardzo mocno przepracować"
16.06.2021 | "Będziemy te wakacje chcieli bardzo mocno przepracować"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
16.06.2021 | "Będziemy te wakacje chcieli bardzo mocno przepracować"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Ponad 10 milionów Polaków przyjęło już dwie dawki szczepionki przeciwko Covid-19 lub zostało zaszczepionych preparatem jednodawkowym. Mogą być oni niemal pewni, że nie zachorują ciężko na COVID-19. Nawet przy zakażeniu Deltą, czyli wariantem, który jest ogromnym problemem w Wielkiej Brytanii. Co rząd robi, by nie był to także polski problem?

Deltą zakażonych jest w Polsce 77 osób. Kolejny przypadek wykryto właśnie w Katowicach. To jest powód do niepokoju.

Mutacja delta zaliczana jest do grupy tak zwanych wariantów alarmowych. - Tych, które nas najbardziej niepokoją ze względu na zwiększoną zakaźność, czy na cięższy przebieg zakażenia, gorsze rokowania - tłumaczy profesor Tomasz Wąsik, kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Do badania kodu genetycznego koronawirusa w każdym nowo wykrytym przypadku, mają być jak najszybciej gotowe wszystkie laboratoria sanepidu, by jak najszybciej wygaszać nowe ogniska zakażeń.

- Będziemy gotowi na to, aby przyglądać się wszystkim ryzykom płynącym ze świata i reagować na nie w sposób bieżący - zapewnia Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny.

Rząd na razie nie planuje specjalnych działań wobec podróżnych przybywających z Wielkiej Brytanii, gdzie notuje się ostatnio coraz więcej przypadków zakażeń tą odmianą koronawirusa.

Goście spoza Unii muszą mieć negatywny wynik testu lub świadectwo szczepienia.

Plan działań

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że ma dobry wakacyjny plan walki z koronawirusem. W każdym województwie pozostanie jeden szpital tymczasowy - tylko dla pacjentów covidowych.

W każdym szpitalu w Polsce będzie kilka łóżek dla takich pacjentów.

Ratownictwo medyczne ma dostać jesienią specjalny plan dysponowania karetkami, a w całym kraju mają odbyć się szkolenia dla personelu medycznego z obsługi respiratorów.

- Będziemy te wakacje chcieli bardzo mocno przepracować, aby Polacy po powrocie z tego pięknego okresu, czuli się nadal bezpiecznie - uspokaja wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Minister zdrowia zapewnia, że do jesieni zaszczepieni zostaną wszyscy chętni. Ważne, by było ich jak najwięcej.

Głos prezydenta

W akcji promowania szczepień raczej nie pomogła wtorkowa wypowiedź prezydenta w Bratysławie. Andrzej Duda sugerował, że przyczyną spadku liczby zakażeń może być nie akcja szczepień, ale pogoda.

- Czy rzeczywiście możemy się cieszyć, że jest to efekt szczepienia? Czy też jest to efekt po prostu tego, że takie a nie inne mamy warunki atmosferyczne, pogodowe, taka jest pora roku? W zeszłym roku nie mieliśmy szczepionki, a tych przypadków było tyle samo - stwierdził Andrzej Duda.

Jednak rok temu nie wykonywaliśmy tylu testów. Wtedy wykrywano 250 zakażeń przy dwóch tysiącach testów, dziś - przy 50 tysiącach testów na dobę.

- Absolutnie akcja szczepień, i widzimy to po prostu też po wynikach badań odporności ludzi, jest fundamentalnym elementem, fundamentalną przyczyną, dlaczego ta sytuacja epidemiczna w tej chwili jest pod kontrolą - zapewnia Adam Niedzielski.

Komentarze ekspertów są w tym przypadku jednoznaczne.

- Prezydent się kompletnie nie zna na chorobach zakaźnych, epidemiologii i tak dalej. Zna się na prawie, zdaje się. Jest prawnikiem - przypomina profesor Krzysztof Simon, ordynator Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Na Wyspach Kanaryjskich masowe protesty przeciwko masowej turystyce. Archipelag pęka w szwach - mówią obrazowo mieszkańcy i żądają od władz restrykcji, które powstrzymają szturm wczasowiczów. Nie tylko Teneryfa, nie tylko Gran Canaria. Pod naporem gości ugina się wiele turystycznych atrakcji.

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS