Lockdown tylko pogłębił problemy. "Mamy dzieci, które ważą powyżej stu kilo"

15.06.2021 | Lockdown tylko pogłębił problemy. "Mamy dzieci, które ważą powyżej stu kilo"
15.06.2021 | Lockdown tylko pogłębił problemy. "Mamy dzieci, które ważą powyżej stu kilo"
Renta Kijowska | Fakty TVN
15.06.2021 | Lockdown tylko pogłębił problemy. "Mamy dzieci, które ważą powyżej stu kilo"Renta Kijowska | Fakty TVN

Pandemia tylko pogłębiła bardzo poważny problem. Zdalne lekcje przed komputerem, brak ruchu, zabaw i ćwiczeń na świeżym powietrzu skończyły się nadwagą u wielu dzieci. Niektóre z nich ważą nawet dwa razy więcej, niż powinny. Lekarze to widzą, dlatego proponują turnusy odchudzające.

Każdy zgubiony gram ma wielką wagę, nawet jeśli pacjentom turnusu leczenia otyłości w Radziszowie śnią się chipsy i ciastka, a podczas ćwiczeń marzą, że jadą do sklepu po upragnionego loda.

- Przytyłem jakieś 20 kilo na samej pandemii – mówi Antek Ożóg, uczestnik turnusu.

Nie tylko Antkowi lockdown zaszkodził. - Dużo jadłem, nigdzie nie wychodziłem, bo była pandemia – opowiada kolejny uczestnik Maks Bobek.

Dlatego zespół lekarzy, terapeutów i dietetyków z dziecięcego szpitala im. św. Ludwika w Radziszowie niedaleko Krakowa zorganizował popandemiczne turnusy leczenia otyłości.

- Mamy dzieci, które ważą powyżej stu kilo. Bywa, że mają więcej niż dwa razy należną masę ciała. Problem jest naprawdę duży – zwraca uwagę dr Grażyna Spychałowicz-Brol, specjalistka pediatrii i rehabilitacji medycznej ze Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Radziszowie.

- Będą niedługo wakacje, będziemy pływać w morzu, trzeba będzie się opalać i trzeba schudnąć – mówi o swoich motywacjach Maciek Windak, uczestnik turnusu. - Chciałbym też ładnie wyglądać – dodaje.

"Dobry wygląd" jest równie ważny jak zdrowie, które sypie się nastolatkom pod naporem kilogramów. Czterotygodniowy turnus ma zaszczepić w młodych pacjentach zdrowe nawyki.

Jak dzień rozpoczynają młodzi pacjenci?

Uczestnicy turnusu w Radziszowie pierwszy trening rozpoczynają tuż po pobudce. - Żeby podkręcić metabolizm przed śniadaniem, później idą na śniadanie, a potem znów wracają do nas – wyjaśnia Jagoda Pitala, fizjoterapeutka ze szpitala w Radziszowie.

Dzienny limit spożywanych posiłków nie może przekraczać 1800 kalorii, czyli o kilkaset mniej niż przewiduje nastolatkowa norma. Niektórzy, w szpitalnym sklepiku, próbowali limity nagiąć.

- Weszłam do sklepiku, bo chciałam o coś zapytać i widziałam dwie pacjentki, które chciały sobie kupić drożdżóweczki – mówi Ewa Grajewska-Burda, dietetyczka.

- To jest swoisty zespół odstawienia wtedy, kiedy zmniejszamy ilość kalorii, ilość węglowodanów. Pojawiają się nawet napady niezadowolenia połączone z takimi napadami agresji – tłumaczy dr Grażyna Spychałowicz-Brol.

Drugi tydzień - jak wspominają uczestnicy turnusu - był już łatwiejszy, aż żal im wyjeżdżać. - Jeden, najgorszy minus to jest, że za trzy dni wyjeżdżam – mówi Maks Bobek.

Wszystkim podopiecznym udało się zrzucić zbędne kilogramy, a rekordzista stracił siedem kilo.

- Mama powiedziała, że jak przyjadę do domu, to wszyscy się będą odchudzać, nawet babcia – opowiada Maciek Windak, jeden z uczestników turnusu.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS