Lockdown tylko pogłębił problemy. "Mamy dzieci, które ważą powyżej stu kilo"

15.06.2021 | Lockdown tylko pogłębił problemy. "Mamy dzieci, które ważą powyżej stu kilo"
15.06.2021 | Lockdown tylko pogłębił problemy. "Mamy dzieci, które ważą powyżej stu kilo"
Renta Kijowska | Fakty TVN
15.06.2021 | Lockdown tylko pogłębił problemy. "Mamy dzieci, które ważą powyżej stu kilo"Renta Kijowska | Fakty TVN

Pandemia tylko pogłębiła bardzo poważny problem. Zdalne lekcje przed komputerem, brak ruchu, zabaw i ćwiczeń na świeżym powietrzu skończyły się nadwagą u wielu dzieci. Niektóre z nich ważą nawet dwa razy więcej, niż powinny. Lekarze to widzą, dlatego proponują turnusy odchudzające.

Każdy zgubiony gram ma wielką wagę, nawet jeśli pacjentom turnusu leczenia otyłości w Radziszowie śnią się chipsy i ciastka, a podczas ćwiczeń marzą, że jadą do sklepu po upragnionego loda.

- Przytyłem jakieś 20 kilo na samej pandemii – mówi Antek Ożóg, uczestnik turnusu.

Nie tylko Antkowi lockdown zaszkodził. - Dużo jadłem, nigdzie nie wychodziłem, bo była pandemia – opowiada kolejny uczestnik Maks Bobek.

Dlatego zespół lekarzy, terapeutów i dietetyków z dziecięcego szpitala im. św. Ludwika w Radziszowie niedaleko Krakowa zorganizował popandemiczne turnusy leczenia otyłości.

- Mamy dzieci, które ważą powyżej stu kilo. Bywa, że mają więcej niż dwa razy należną masę ciała. Problem jest naprawdę duży – zwraca uwagę dr Grażyna Spychałowicz-Brol, specjalistka pediatrii i rehabilitacji medycznej ze Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Radziszowie.

- Będą niedługo wakacje, będziemy pływać w morzu, trzeba będzie się opalać i trzeba schudnąć – mówi o swoich motywacjach Maciek Windak, uczestnik turnusu. - Chciałbym też ładnie wyglądać – dodaje.

"Dobry wygląd" jest równie ważny jak zdrowie, które sypie się nastolatkom pod naporem kilogramów. Czterotygodniowy turnus ma zaszczepić w młodych pacjentach zdrowe nawyki.

Jak dzień rozpoczynają młodzi pacjenci?

Uczestnicy turnusu w Radziszowie pierwszy trening rozpoczynają tuż po pobudce. - Żeby podkręcić metabolizm przed śniadaniem, później idą na śniadanie, a potem znów wracają do nas – wyjaśnia Jagoda Pitala, fizjoterapeutka ze szpitala w Radziszowie.

Dzienny limit spożywanych posiłków nie może przekraczać 1800 kalorii, czyli o kilkaset mniej niż przewiduje nastolatkowa norma. Niektórzy, w szpitalnym sklepiku, próbowali limity nagiąć.

- Weszłam do sklepiku, bo chciałam o coś zapytać i widziałam dwie pacjentki, które chciały sobie kupić drożdżóweczki – mówi Ewa Grajewska-Burda, dietetyczka.

- To jest swoisty zespół odstawienia wtedy, kiedy zmniejszamy ilość kalorii, ilość węglowodanów. Pojawiają się nawet napady niezadowolenia połączone z takimi napadami agresji – tłumaczy dr Grażyna Spychałowicz-Brol.

Drugi tydzień - jak wspominają uczestnicy turnusu - był już łatwiejszy, aż żal im wyjeżdżać. - Jeden, najgorszy minus to jest, że za trzy dni wyjeżdżam – mówi Maks Bobek.

Wszystkim podopiecznym udało się zrzucić zbędne kilogramy, a rekordzista stracił siedem kilo.

- Mama powiedziała, że jak przyjadę do domu, to wszyscy się będą odchudzać, nawet babcia – opowiada Maciek Windak, jeden z uczestników turnusu.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS