Krytyka rządowego planu badań profilaktycznych. "Nie ma żadnej ścieżki, którą dalej pacjent powinien się poruszać"

15.06.2021 | Krytyka rządowego planu badań profilaktycznych. "Nie ma żadnej ścieżki, którą dalej pacjent powinien się poruszać"
15.06.2021 | Krytyka rządowego planu badań profilaktycznych. "Nie ma żadnej ścieżki, którą dalej pacjent powinien się poruszać"
Marek Nowicki | Fakty TVN
15.06.2021 | Krytyka rządowego planu badań profilaktycznych. "Nie ma żadnej ścieżki, którą dalej pacjent powinien się poruszać"Marek Nowicki | Fakty TVN

Od lipca wszyscy Polacy powyżej 40. roku życia będą mogli zapisywać się na darmowe badania profilaktyczne. To nowy plan rządu, ale lekarzy mają wiele wątpliwości. Pytają między innymi o to, kto będzie oceniał wyniki pacjentów.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zaprasza od lipca na badania profilaktyczne 20 milionów osób, czyli wszystkich Polaków powyżej 40. roku życia.

Specjaliści załamują ręce i mówią, że to propaganda i pozorowane działania.

"W przedłożonym projekcie brakuje procedury omówienia z pacjentem wyników badań", "kto ma udzielać dalszych instrukcji pacjentowi?", "w jaki sposób będą interpretowane wyniki badań?", "pozostawienie pacjenta samego sobie jest niewłaściwym rozwiązaniem w profilaktyce" - to tylko kilka opinii poważnych instytucji i urzędów, które wpłynęły do Ministerstwa Zdrowia.

Eksperci zwracają uwagę, że pacjenci z wynikami badań pozostawieni zostaną sami sobie.

- Jeżeli (wyniki - przyp. red.) są nieprawidłowe, to tu nie ma żadnej ścieżki, którą dalej pacjent powinien się poruszać. Ten program odbywa się poza strukturami opieki podstawowej - mówi Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarz medycyny rodzinnej z Porozumienia Zielonogórskiego.

Ministerstwo Zdrowia liczy, że pacjenci sami domyślą się, że z wynikami trzeba pójść do lekarza.

- Cóż z tego, jeżeli my wpiszemy, że lekarz podstawowej opieki zdrowotnej ma potem przyjąć i zbadać tego pacjenta, jeżeli ten pacjent nie przyjdzie, bo pacjent obowiązku pójść do lekarza nie ma - wyjaśnia rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Tu nie chodzi tylko o obowiązek zbadania pacjenta - za planem resortu powinny pójść pieniądze dla lekarzy, którzy muszą zinterpretować wyniki, na przykład badania PSA mogącego wykryć raka prostaty. Bez konsultacji nie ma ono sensu.

- Test jest nam powszechnie potrzebny, ale nie możemy opierać się tylko na wyniku, tylko na pełnej konsultacji urologicznej w aspekcie zdrowia mężczyzny - podkreśla prof. Roman Sosnowski z Europejskiego Towarzystwa Urologicznego.

"Sama diagnostyka nie ma żadnego uzasadnienia"

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji - rządowa instytucja - ocenia działania ministra zdrowia Adama Niedzielskiego jako pozorne.

"Sama diagnostyka bez fachowej interpretacji wyników i ewentualnego pokierowania pacjenta nie ma żadnego uzasadnienia i nie wpłynie na poprawę sytuacji zdrowotnej populacji 40 plus" - możemy przeczytać w opinii Agencji.

Pacjent, żeby zapisać się na badania, a ma na to czas to końca roku, musi najpierw wypełnić specjalną ankietę.

- Jeżeli zgłosi się 20 milionów pacjentów, to gwarantuję, że poszerzymy to do roku lub dwóch lat - zapowiada Andrusiewicz.

Ministerstwo Zdrowia na diagnostykę przeznaczyło pół miliarda złotych. W jej ramach będzie można zrobić między innymi morfologię, badania moczu, ocenić funkcję wątroby i sprawdzić stężenie cholesterolu.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS