Krytyka rządowego planu badań profilaktycznych. "Nie ma żadnej ścieżki, którą dalej pacjent powinien się poruszać"

15.06.2021 | Krytyka rządowego planu badań profilaktycznych. "Nie ma żadnej ścieżki, którą dalej pacjent powinien się poruszać"
15.06.2021 | Krytyka rządowego planu badań profilaktycznych. "Nie ma żadnej ścieżki, którą dalej pacjent powinien się poruszać"
Marek Nowicki | Fakty TVN
15.06.2021 | Krytyka rządowego planu badań profilaktycznych. "Nie ma żadnej ścieżki, którą dalej pacjent powinien się poruszać"Marek Nowicki | Fakty TVN

Od lipca wszyscy Polacy powyżej 40. roku życia będą mogli zapisywać się na darmowe badania profilaktyczne. To nowy plan rządu, ale lekarzy mają wiele wątpliwości. Pytają między innymi o to, kto będzie oceniał wyniki pacjentów.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zaprasza od lipca na badania profilaktyczne 20 milionów osób, czyli wszystkich Polaków powyżej 40. roku życia.

Specjaliści załamują ręce i mówią, że to propaganda i pozorowane działania.

"W przedłożonym projekcie brakuje procedury omówienia z pacjentem wyników badań", "kto ma udzielać dalszych instrukcji pacjentowi?", "w jaki sposób będą interpretowane wyniki badań?", "pozostawienie pacjenta samego sobie jest niewłaściwym rozwiązaniem w profilaktyce" - to tylko kilka opinii poważnych instytucji i urzędów, które wpłynęły do Ministerstwa Zdrowia.

Eksperci zwracają uwagę, że pacjenci z wynikami badań pozostawieni zostaną sami sobie.

- Jeżeli (wyniki - przyp. red.) są nieprawidłowe, to tu nie ma żadnej ścieżki, którą dalej pacjent powinien się poruszać. Ten program odbywa się poza strukturami opieki podstawowej - mówi Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarz medycyny rodzinnej z Porozumienia Zielonogórskiego.

Ministerstwo Zdrowia liczy, że pacjenci sami domyślą się, że z wynikami trzeba pójść do lekarza.

- Cóż z tego, jeżeli my wpiszemy, że lekarz podstawowej opieki zdrowotnej ma potem przyjąć i zbadać tego pacjenta, jeżeli ten pacjent nie przyjdzie, bo pacjent obowiązku pójść do lekarza nie ma - wyjaśnia rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Tu nie chodzi tylko o obowiązek zbadania pacjenta - za planem resortu powinny pójść pieniądze dla lekarzy, którzy muszą zinterpretować wyniki, na przykład badania PSA mogącego wykryć raka prostaty. Bez konsultacji nie ma ono sensu.

- Test jest nam powszechnie potrzebny, ale nie możemy opierać się tylko na wyniku, tylko na pełnej konsultacji urologicznej w aspekcie zdrowia mężczyzny - podkreśla prof. Roman Sosnowski z Europejskiego Towarzystwa Urologicznego.

"Sama diagnostyka nie ma żadnego uzasadnienia"

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji - rządowa instytucja - ocenia działania ministra zdrowia Adama Niedzielskiego jako pozorne.

"Sama diagnostyka bez fachowej interpretacji wyników i ewentualnego pokierowania pacjenta nie ma żadnego uzasadnienia i nie wpłynie na poprawę sytuacji zdrowotnej populacji 40 plus" - możemy przeczytać w opinii Agencji.

Pacjent, żeby zapisać się na badania, a ma na to czas to końca roku, musi najpierw wypełnić specjalną ankietę.

- Jeżeli zgłosi się 20 milionów pacjentów, to gwarantuję, że poszerzymy to do roku lub dwóch lat - zapowiada Andrusiewicz.

Ministerstwo Zdrowia na diagnostykę przeznaczyło pół miliarda złotych. W jej ramach będzie można zrobić między innymi morfologię, badania moczu, ocenić funkcję wątroby i sprawdzić stężenie cholesterolu.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS