Zagraniczne wakacje w dobie pandemii. Jakie są wymagania dla turystów?

21.06 | Zagraniczne wakacje w dobie pandemii. Jakie są wymagania dla turystów?tvn24

Coraz więcej europejskich krajów luzuje pandemiczne obostrzenia, dlatego coraz więcej turystów z Polski przygotowuje się do zagranicznych wakacji. Redakcja "Faktów" TVN sprawdziła, o czym należy pamiętać podczas przygotowań do zagranicznej podróży.

Turyści z Polski ruszyli na lotnisko, aby wreszcie rozpocząć swoje wakacje. Wprawdzie z dala od Polski, ale nadal w pandemicznym klimacie. - Testy są wymagane. 48-godzinne. My lecimy akurat do kraju, który wymaga - wyjaśnia jeden z podróżujących.

Gdzie i kiedy obowiązuje nas kwarantanna? W jakich wakacyjnych krajach trzeba zrobić test antygenowy lub PCR i gdzie działa tak zwany paszport covidowy? Redakcja "Faktów" TVN sprawdziła, jak obecnie wygląda sytuacja z obostrzeniami w krajach, które najczęściej na wakacyjne wyjazdy wybierają Polacy.

- Dzisiaj musimy sprawdzać wszystkie obostrzenia najdalej na dzień przed wylotem, żebyśmy mieli wszystkie aktualne warunki. Dlatego, że państwa poszczególne zmniejszają obostrzenia - wyjaśnia Marek Kamieński, ekspert do spraw turystyki.

W ostatni weekend obostrzenia poluzowały Grecja i Portugalia. Osoby niezaszczepione i te, które nie są ozdrowieńcami, nie muszą na granicy pokazywać negatywnego wyniku testu PCR. Wystarczy tańszy test antygenowy. Dodatkowo dzieci do 12. roku życia są zwolnione z testów i kwarantanny. Osoby zaszczepione mające "paszport covidowy" wjeżdżają bez problemu.

Do Włoch tyko z testem

- Mamy już listę krajów, które nie wymagają testu. Ani antygenowego, ani PCR. Jest to na przykład Albania, Cypr, Czarnogóra, Dominikana - wylicza Krzysztof Brożyna z Biura Podróży EuroTravel.

Lecąc na przykład do Turcji, Hiszpanii czy Egiptu trzeba pamiętać o zrobieniu testu najlepiej przed wylotem. Te kraje wymagają negatywnego wyniku testu od osób, które nie są w pełni zaszczepione. Warto też pamiętać, że wynik badania musi być przetłumaczony na język angielski.

Niektóre kraje - jak chociażby Włochy - wymagają też zarejestrowania przyjazdu na specjalnej stronie. Musimy podać, dokąd lecimy i gdzie się zatrzymujemy. Co ważne - ani pełne szczepienie, ani przebycie choroby nie zwalnia nas z obowiązku posiadania testu.

- Wszystkie te dokumenty, dotyczące certyfikatu zielonego lub certyfikatu ozdrowieńca lub wyniku testu możemy pobrać na pacjent.gov.pl, więc trzeba się tam zalogować - zapewnia Agnieszka Kulbida z Biura Podróży "Camino Travel".

Zmieniające się formy obostrzeń warto śledzić nie tylko planując zagraniczne wakacje. Zmiany dotyczą też tych, którzy zostają w Polsce.

Od najbliższej soboty, korzystając z niektórych pociągów PKP Intercity, będzie można podróżować bez rezerwacji miejsca siedzącego. To kolejny etap luzowania obostrzeń.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS