Najnowsze

Najnowsze

Mateusz H. został skazany za wysadzenie apartamentowca i podpalenie koparek

W lipcu 2018 roku na placu budowy osiedla w Bielsku-Białej Mateusz H. miał podłożyć pod jeden z apartamentowców butle z gazem i spowodować wybuch. Wcześniej miał podpalić koparki podwykonawcy. Na szczęście nikt nie zginął, ani nie został ranny, ale deweloper oszacował straty na ponad milion złotych. Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej nie miał wątpliwości co winy Mateusza H. Skazał go na 6 i pół roku więzienia.

25-letni kierowca zbiegł z miejsca wypadku. Został zatrzymany w Niemczech

Policja zatrzymała domniemanego sprawcę wypadku, w którym zginęło 3-letnie dziecko. 25-letni Dominik H., kierując Audi A6, najpierw zderzył się z samochodem, którym jechali chłopczyk i jego matka w siódmym miesiącu ciąży, a potem uciekł z miejsca zdarzenia. Do wypadku doszło koło Zgorzelca 6 czerwca. Dominik H. został w końcu zatrzymany na terenie Niemiec. Grozi mu do 12 lat więzienia.

W środę Sejm ma zająć się projektem ustawy anty-TVN

Już na najbliższym posiedzeniu Sejmu, a zaczyna się ono w środę, PiS chce, by posłowie zajęli się projektem ustawy anty-TVN. Projekt przewiduje między innymi, że spółka taka jak TVN S.A. nie mogłaby otrzymać żadnych koncesji. Porozumienie Jarosława Gowina zapowiada przedstawienie poprawek do projektu, które umożliwiłyby jednak TVN S.A. ubieganie się o koncesje. Marek Suski, przedstawiciel wnioskodawców, wcześniej powiedział, że chodzi właśnie o zdobycie wpływu na TVN.

Izba Dyscyplinarna wciąż działa. Kolegium Sądu Najwyższego nie zbierze się

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie zaprzestała swojej działalności. Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska ją całkowicie "odmroziła". Powołała się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że wykonywanie postanowień o środkach tymczasowych TSUE, które ingerują w ustrój i funkcjonowanie polskich sądów, jest niezgodne z konstytucją. Grupa sędziów Sądu Najwyższego zażądała zwołania kolegium, ale Małgorzata Manowska nie zgodziła się na to.

"Bierzecie i narzekacie". Tak krzyczała druga osoba w państwie do wyborców

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w sobotę odwiedziła Otyń w województwie lubuskim, by promować założenia Polskiego Ładu. Jej przemówienie zostało zakłócone przez grupę osób demonstrujących przeciw PiS. Witek zareagowała na okrzyki, najwyraźniej zakładając, że osoby protestujące korzystają ze świadczeń socjalnych. - Bez żadnych skrupułów bierzecie i narzekacie - powiedziała do przeciwników PiS. - To jest mało honorowe, bo jakbym się nie zgadzała z decyzjami rządu, to nigdy od takiego rządu nic bym nie wzięła - dodała Marszałek Sejmu.

Episkopat zachęca do szczepień. Przed niektórymi kościołami pojawiły się punkty

Przed katedrą we Wrocławiu oraz przed kilkoma kościołami na Podhalu stanęły w niedzielę mobilne punkty szczepień przeciwko COVID-19. To wspólna akcja samorządów i parafii, która ma zachęcić do zaszczepienia się. Zdaniem doktora Pawła Grzesiowskiego zaangażowanie "lokalnych autorytetów" może przyczynić się do zwiększenia zainteresowania szczepieniami na COVID-19.

Prognoza pogody na poniedziałek 19 lipca

W poniedziałek zachmurzenie małe i umiarkowane. Więcej chmur w województwach północnych i tam na ogół przelotny deszcz, ale też możliwe lokalne burze (suma opadu 10-20 mm, porywy wiatru o prędkości do 60-80 km/h). Temperatura maksymalna od 20 stopni Celsjusza na Pomorzu do 25 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

Skreśleni pływacy wrócili do Polski. "Potworne rozgoryczenie, żal"

Czas na zmiany - mówią rozgoryczeni polscy pływacy, którzy musieli wrócić do kraju bez walki o medale. W Polskim Związku Pływackim panuje taki bałagan, że związek nie potrafił nawet poprawnie zgłosić polskich olimpijczyków zgodnie z zasadami międzynarodowej federacji. Pływacy domagają się natychmiastowej dymisji prezesa Pawła Słomińskiego oraz zarządu PZP. Rozważają też pozwanie związku.

Liczne podtopienia po sobotnich burzach, które przeszły nad Polską

W ciągu ostatniej doby z powodu skutków nawałnic strażacy interweniowali ponad półtora tysiąca razy - najwięcej na Mazowszu, w Małopolsce i na Ziemi Łódzkiej. Duże szkody, w tym uszkodzenia budynków, burze wyrządziły na południu Polski, w powiecie myślenickim. W miejscowości Głogoczów mieszkańcy musieli uciekać przed wodą z własnych domów. Na zakopiance powstało zastoisko wodne. Synoptycy wciąż ostrzegają przed burzami z gradem. IMGW wydało ostrzeżenia trzeciego stopnia dla województw lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego.

Narasta bunt w Nowej Lewicy. "Włodku, nie idź drogą Jarosława Kaczyńskiego"

Nowa Lewica ma się składać z dwóch równoważnych frakcji: SLD i Wiosny. Taka forma połączenia budzi jednak sprzeciw części działaczy. W sobotę przewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty zawiesił sześcioro posłów w prawach członków partii. Później, w czasie posiedzenia Zarządu Krajowego Nowej Lewicy, kolejnych dwóch.

Witek do protestujących: tu jest Polska, a nie Unia

Sobotnie wystąpienie marszałek Sejmu Elżbiety Witek w Otyniu odbija się szerokim echem. W trakcie prezentacji założeń Polskiego Ładu grupa osób zakłócała jej przemówienie, skandując między innymi hasła "konstytucja" i "wolne sądy". - Tu jest Polska, a nie Unia - odpowiedziała marszałek Sejmu. Ponadto zwróciła się do protestujących z pretensjami, zarzucając im, że biorą pieniądze od rządu. - Bierzecie i narzekacie - stwierdziła.

"Będę robił wszystko, żeby utrzymać Polskę w Unii Europejskiej"

Sojusz, który może zagrozić nie tylko pozycji Polski w Unii Europejskiej, ale i samej Unii - tak Donald Tusk widzi przymierze Kaczyński-Orban. Jak określił lider Platformy Obywatelskiej, rządzący w Polsce i na Węgrzech, świadomie bądź nie, działają ręka w rękę z Kremlem. Jednocześnie zapowiedział, że będzie robić wszytko, by utrzymać Polskę w Unii Europejskiej.

Problem alkoholu wśród nieletnich. "Żałuję, że moi rodzice mnie nie dopytywali"

Nieletni pod wpływem alkoholu zapełniają policyjne statystyki. W ciągu dwóch tygodni policjanci z Kościana siedem razy interweniowali wobec pijanych nastolatków. Rekordzista miał 4 promile alkoholu we krwi. Eksperci zwracają uwagę, że wczesny kontakt z alkoholem może grozić głębokim uzależnieniem w wieku dorosłym. Dla rodziców, którzy podejrzewają, że ich dziecko nadużywa alkoholu, powstała Pomarańczowa Linia. - Najważniejsze to stworzyć taką sytuację sytuację rodzinną w domu, żeby można było porozmawiać - przekonuje terapeutka Anna Pietrzak, która dyżuruje na infolinii.

Widzowie "Faktów" TVN zmienili tym dzieciom świat na lepsze. "Na tym polega siła wolnych mediów"

Przez lata w "Faktach" TVN opowiedzieliśmy tysiące historii. Magdzie i Mateuszowi pomogliśmy znaleźć nowy dom, rodzicom Krzysia, który urodził się bez gałek ocznych, zebrać pieniądze na operację. Filip mógł polecieć na operację do USA, a Piotr uzyskać bardzo drogi lek. To tylko kilka przykładów z ostatnich lat, kiedy widzowie TVN pomogli bohaterom naszych materiałów. Żadne prawo nie zmieni naszej misji.

Prognoza pogody na niedzielę 18 lipca

W niedzielę na południu i wschodzie Polski zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu do 15 l/m2 oraz burzami z gradem i opadami do 30 l/m2. Burze szczególnie gwałtowne w Karpatach i na Podkarpaciu. Na pozostałym obszarze kraju pogodnie. Temperatura maksymalna od 24 stopni Celsjusza na Pomorzu oraz Górnym Śląsku do 27 stopni Celsjusza na południowym-wschodzie. Wiatr północno-zachodni, słaby i umiarkowany, w burzach silny, osiągający prędkość do 90 km/h.

W pierwszej połowie lipca utonęło w Polsce 38 osób

Ponad 140 osób utonęło w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Tylko w pierwszych dwóch tygodniach lipca życie pod wodą straciło już 38 osób. Do najczęstszych przyczyn tragedii nad wodą służby zaliczają: zbytnią pewność siebie, brak odpowiednich umiejętności, wybieranie plaż bez ratowników oraz wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu. Dlatego ratownicy wciąż apelują o ostrożność.