Lekarze rozdzielili bliźniaczki syjamskie zrośnięte głowami. "Wszystko poszło zgodnie z planem"


Zrośnięte głowami bliźniaczki urodziły się w sierpniu ubiegłego roku. 50-osobowy zespół przez 12 godzin pracował, by pierwszy raz w życiu dziewczynki mogły na siebie spojrzeć. Operacja rozdzielenia syjamskich bliźniaczek przeprowadzona w Izraelu udała się.

Bliźniaczki syjamskie przez 13-miesięcy były zrośnięte głowami. Izraelscy lekarze nie mogli od razu pomóc dziewczynkom, ponieważ do zabiegu ich rozdzielenia musieli się dobrze przygotować.

- Przygotowaliśmy nie tylko specjalne modele 3D odwzorowujące głowy, ale też musieliśmy nauczyć się wirtualnego programu do operacji i odpowiednio wyposażyliśmy salę - wyjaśnia Mickey Gideon, główny neurochirurg pediatryczny w Centrum Medycznym Uniwersytetu Soroka.

Potrzebna była podwójna sala hybrydowa, gdzie w trakcie rozdzielania, dwóm małym pacjentkom wykonywano jednocześnie rezonans magnetyczny i zdjęcia rentgenowskie.

Operacja rozdzielenia przebiegła pomyślnie. Dziewczynki, których imion nie podano, po raz pierwszy mogły na siebie popatrzeć. W zabiegu Izraelczykom pomagali lekarze z Wielkiej Brytanii.

- Wszystko poszło zgodnie z planem. Jestem pod wrażeniem, jak dobrze poradził sobie cały zespół. To świetna ekipa, z którą współpraca była prawdziwą przyjemnością - podkreślił dr Owase Jeelani, neurochirurg pediatryczny w Szpitalu Great Ormind Street w Londynie.

Przebieg zabiegu

Dziewczynki urodziły się zrośnięte tylną częścią czaszki, czyli miały wspólną potylicę. Do tego miały wspólne naczynia krwionośne i opony mózgowe, które u każdego człowieka odpowiadają za ochronę tkanki mózgowej. Na szczęście w sam mózg neurochirurdzy nie musieli ingerować.

- Wykonaliśmy rekonstrukcję opon rdzeniowo-mózgowych i rekonstrukcję czaszki, a teraz chirurdzy plastyczni uzupełniają ubytki skóry. Ku naszej radości wszystko poszło tak, jak się spodziewaliśmy - przekazał Mickey Gideon, główny neurochirurg pediatryczny w Centrum Medycznym Uniwersytetu Soroka.

Skórę dla dziewczynek wcześniej trzeba było wyhodować.

Przypadki w Polsce

W Polsce siedem lat temu lekarzom z Warszawy udało się rozdzielić zrośniętych brzuchami Jasia i Dawida.

- Nawet nie miałem takiej świadomości, że to siedem lat minęło. Czas biegnie nieubłaganie, ale niedawno widziałem zdjęcia naszych dzielnych bliźniaków już jako uczniów. Z tego co wiemy od mamy, to dzieci rozwijają się dobrze - mówi prof. Mirosław Wielgoś, kierownik I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zrośnięte bliźnięta rodzą się rzadko. To wada rozwojowa, którą współczesna medycyna próbuje likwidować operacyjnie w pierwszy latach życia dzieci.

W Polsce najsłynniejsze siostry syjamskie Olga i Daria z Janikowa, zrośnięte dolną częścią kręgosłupa, zoperował lekarz z Arabii Saudyjskiej, z którym dziewczynki utrzymują systematyczny kontakt. Jednemu z takich spotkań dwa lata temu w Warszawie towarzyszyliśmy z kamerą "Faktów" TVN.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Eksperci alarmują, że w ciągu ostatnich 50 lat średnia liczebność monitorowanych populacji dzikich gatunków zmniejszyła się o 73 procent. Dlatego według nich dla naszej przyszłości kluczowe będzie najbliższe pięć lat.

Liczebność obserwowanych dzikich zwierząt spadła o 73 procent w ciągu 50 lat. "Liczba dramatyczna"

Liczebność obserwowanych dzikich zwierząt spadła o 73 procent w ciągu 50 lat. "Liczba dramatyczna"

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce średnio na raka piersi umiera codziennie piętnaście kobiet. Amazonki pokazują, że życie można uratować dzięki profilaktyce. Ważne jest USG, ale ważne jest też badanie się samemu, bo zmiany można wymacać - u kobiet w piersiach, a u mężczyzn w jądrach.

W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

Źródło:
Fakty TVN

Inteligentne lodówki, kuchenki czy odkurzacze to już nasza codzienność. Jednak takie nowoczesne urządzenia, które łączą się z siecią, mogą okazać się problemem. Hakerzy coraz częściej wkradają się na urządzenia i mogą nie tylko zmieniać temperaturę piekarnika podczas przygotowania posiłku, ale także uzyskać dostęp do wielu danych, którymi nie chcemy się dzielić.

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie ma końca walka z piratami drogowymi. Kujawsko-pomorska grupa SPEED w ciągu ostatnich 9 miesięcy zatrzymała 441 praw jazdy, w tym 288 za przekroczenie dozwolonej prędkości. To właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych. Na polskich drogach ginie codziennie średnio 8 osób.

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Warto, by resort dyplomacji znalazł właściwy język do tego, by porozumieć się z panem prezydentem w sprawie mianowania ambasadorów - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Jak podkreślił, wniosek, który szef MSZ składa na ręce prezydenta w tej sprawie "zakłada, że w roli petenta wnioskujący zwraca się do organu, który podejmuje decyzję". - Trzeba to uszanować - dodał.

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS