Najnowsze

Najnowsze

"Polska nierządem stoi". Komentarze polityków i prawników po wyroku TSUE

Dopóki jesteśmy w Unii Europejskiej, mamy obowiązek przestrzegać traktatów - przypomina prof. Marek Safjan, sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Z kolei były prezes Trybunału Konstytucyjnego Bohdan Zdziennicki podkreśla: prawda jest jedna, a prawo jest jednoznaczne. Jakie jeszcze komentarze można usłyszeć po wyroku TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego?

Czy szczepienia dzieci na COVID-19 to eksperyment? Ekspert rządu zaprzecza

Rząd namawia do szczepień oraz tłumaczy, że to jedyna droga do zwalczenia pandemii COVID-19. Jednak swoje wątpliwości w sprawie szczepień ma Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Zapytał w parlamencie, czy szczepienie dzieci na COVID-19 jest "prawnie dopuszczalnym eksperymentowaniem". Odpowiedział mu prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera do spraw COVID-19. Ekspert rządy wyjaśnił, że szczepienie dzieci zatwierdzonymi przez EMA szczepionkami na COVID-19 to nie są eksperymenty.

Jarosław Gowin: w tym wielogłosie mediów TVN24 odgrywa ogromną rolę

Coraz więcej osób z różnych sfer komentuje projekt ustawy anty-TVN, który w obecnym brzmieniu pozbawiłby spółkę TVN S.A. możliwości ubiegania się o jakiekolwiek koncesje na nadawanie. Noblistka Olga Tokarczuk podkreśliła rolę pluralizmu w demokracji. Były prezydent Aleksander Kwaśniewski nazwał projekt "pomysłem orbanowskim". - W tym wielogłosie mediów TVN24 odgrywa ogromną rolę. Może się komuś to nie podobać, ale nie nam, politykom, wtrącać się do tego - powiedział z kolei wicepremier Jarosław Gowin.

Kolejne rewizje i zatrzymania na Białorusi. "Łukaszenka idzie drogą pełnego zniszczenia"

Od sfałszowanych wyborów prezydenckich na Białorusi minął prawie rok, a za kratami siedzi już ponad 550 więźniów politycznych. Dołączył do nich właśnie Aleś Bialacki, znany na Białorusi obrońca praw człowieka. Kolejne rewizje i przesłuchania dotknęły również organizacje pozarządowe, które ciągle jeszcze mają odwagę walczyć z reżimem Łukaszenki. Białoruscy opozycjoniści przypominają, że wybory prezydenckie 9 sierpnia 2020 roku wygrała Swietłana Cichanouska i mają na to dowody.

Tygrysy uratowane z granicy z Białorusią dziś mają się świetnie. "Są bardzo zrelaksowanie"

Historią grupy 10 tygrysów, które niecałe dwa lata temu zostały zatrzymane na polsko-białoruskiej granicy, żyła cała Polska. Zwierzęta były wówczas wygłodzone i wycieńczone. Jeden z nich padł. Dzięki interwencji dziennikarzy i poznańskiego zoo pozostałe dziewięć zwierząt udało się uratować. W poznańskim zoo tygrysy otrzymały opiekę i nowy dom. Kan i Gogh w czerwcu wprowadziły się do specjalnego azylu. Do Człuchowa trafiły Maximus i Feniks, a pozostała piątka do zoo w Hiszpanii.

Prognoza pogody na sobotę 17 lipca

W sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu do 15 l/m2 oraz burzami z gradem i opadami do 40 l/m2. Tylko na Pomorzu i Ziemi Lubuskiej na ogół bez burz. Temperatura maksymalna od 24 stopni Celsjusza na Kaszubach do 32 stopni Celsjusza na Podlasiu. Wiatr z kierunków północnych, słaby i umiarkowany, w burzach silny, o prędkości do 80-100 km/h.

Rzecznik Praw Dziecka uznał, że szczepienie dzieci to eksperymentowanie. Ekspert rządu go poprawił

Na czwartkowym posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu do spraw Sanitaryzmu Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zapytał, czy szczepienia dzieci na COVID-19 to "prawnie dopuszczalne eksperymentowanie". Prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera do spraw COVID-19, poprawił Mikołaja Pawlaka, tłumacząc, że szczepienie dzieci zatwierdzonymi przez EMA szczepionkami na COVID-19 to nie są eksperymenty.

"Izba dyscyplinarna powinna zostać zlikwidowana". Komentarze polityków po wyroku TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wydanym w środę postanowieniu zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W piątek swoje stanowisko w tej sprawie zabrała pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska, która poinformowała, że Izba będzie dalej pracować. Wywołało to falę komentarzy polityków.

W czasie wakacji spada liczba dawców. Apel o oddawanie krwi

Lekarze alarmują, że w centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa brakuje krwi. W związku z okresem wakacyjnym do punktów pobrań zgłasza się mniej dawców, a potrzeby rosną. Bez zapasów krwi szpitale zmuszone są odwoływać planowe zabiegi, stąd apele o poświęcenie chwili i podzielenie się tym, co ratuje zdrowie i życie.

Porozumienie ma propozycję poprawki do ustawy anty-TVN: wyjątek dla państw OECD

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Bohdan Zdziennicki ostrzega przed międzynarodowym skandalem i przypomina, że Polska to wciąż demokratyczne państwo prawne, a nie dyktatura. To kolejny krytyczny komentarz pod adresem proponowanej przez PiS ustawy anty-TVN. Porozumienie proponuje poprawkę do projektu ustawy: żeby koncesję mogły uzyskać także podmioty kontrolowane przez podmioty mające siedzibę w krajach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). To objęłoby także między innymi USA, Kanadę, Japonię, Koreę Południową, Nową Zelandię i Australię.

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego "odmraża" Izbę Dyscyplinarną

W piątek pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska stwierdziła, że sędziowie Sądu Najwyższego, w tym Izby Dyscyplinarnej, są niezawiśli. Jednocześnie poinformowała o uchyleniu swojego zarządzenia dotyczącego wykonania postanowienia TSUE z 8 kwietnia 2020 roku. Postanowienie to wygasło, gdyż w czwartek zapadł ostateczny wyrok TSUE w tej sprawie. Wciąż jednak w mocy jest postanowienie TSUE o środkach tymczasowych z 14 lipca, które zostało wydane w związku z inną sprawą dotyczącą zmian w sądownictwie, która jest w TSUE.

Zalany szpital, zniszczone domy, powalone drzewa. Strażacy walczą ze skutkami burz

W wielu regionach Polski mieszkańcy odczuli skutki gwałtownych zjawisk pogodowych. Intensywne ulewy, które przeszły nad Podlasiem, zalały między innymi szpital w Wysokiem Mazowieckiem. W Brzostowie wiatr zrywał dachy i łamał drzewa. Mieszkańcy mówią o przejściu trąby powietrznej. Z kolei w Czerwionce-Leszczynach na Śląsku wykoleił się pociąg relacji Wiedeń-Warszawa. W Łodzi nawałnica wyrządziła poważne szkody między innymi na cmentarzach. W całej Polsce strażacy interweniowali w sumie ponad siedem tysięcy razy.

Służby ewakuowały polskie dzieci z zalanego ośrodka w Belgii

Od kilku dni Belgię nawiedzają intensywne deszcze, które spowodowały powodzie w wielu częściach kraju. W piątek ponad 60 dzieci i ich opiekunów zostało ewakuowanych z odciętego od świata przez powódź ośrodka wczasowego Polskiej Macierzy Szkolnej w Comblain-la-Tour na wschodzie Belgii. Akcję przeprowadziło na specjalnych łodziach pontonowych belgijskie wojsko.

TSUE wydał ostateczny wyrok. Ziobro: u jego podstaw leży segregacja

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w czwartek, że zmiany w polskim systemie dyscyplinarnym sędziów, które wprowadziła Zjednoczona Prawica, są sprzeczne z normami unijnymi. Według Trybunału Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego została stworzona z licznymi wadami prawnymi w świetle ogólnych wymogów, jakie w zakresie sądownictwa nakładają na Polskę traktaty unijne. Polski rząd tym wyrokiem czuje się dyskryminowany. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro stwierdził, że wyrok został wydany na "polityczne zamówienie", a u jego podstaw leży "segregacja państw".

Premier o ustawie anty-TVN: jak ktoś ma czyste sumienie, nie powinien się niczego bać

Ustawa anty-TVN, gdyby weszła w życie w obecnym kształcie, mogłaby spowodować eksodus amerykańskich firm z Polski - tak uważa Ian Brzeziński, ekspert Atlantic Council. W to, że ustawa anty-TVN wejdzie w życie, wątpi już przedstawiciel wnioskodawców, Marek Suski. Jednak jeszcze w czwartek premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że projekt jest słuszny. - Jak ktoś ma czyste sumienie, nie powinien się niczego bać - stwierdził.

"Wiedziałam, że mogę na niego liczyć". Adam Bodnar w słowach współpracowników i obywateli

Adam Bodnar odchodzi z urzędu RPO. Jako Rzecznik Praw Obywatelskich podejmował liczne interwencje w obronie praw obywateli. Okres jego kadencji przypadł na okres wyjątkowo dramatyczny, jeśli chodzi o zagrożenia dla praw i wolności Polaków. Często był obrażany przez przedstawicieli obozu Zjednoczonej Prawicy. Krystyna Pawłowicz nazwała go "wyjątkowym szkodnikiem". Jednak pracownicy Biura Rzecznika Praw Obywatelskich żegnają go ze smutkiem i podkreślają, że wyznaczył wyjątkowo wysokie standardy. Nietrudno znaleźć także zwykłych ludzi, którzy chwalą Adama Bodnara za jego działalność na rzecz ich praw.

Od prokuratora, przez posła, do sędziego TK. Tak Stanisław Piotrowicz robił karierę

W czasach stanu wojennego Stanisław Piotrowicz był prokuratorem, ale to w Polsce pod rządami Zjednoczonej Prawicy rozwija swoje talenty prawnicze. W Sejmie VIII kadencji jako poseł klubu PiS odegrał ważną rolę w uchwalaniu zmian w sądownictwie. Przegrał jednak wybory w 2019 roku, choć startował z wysokiej pozycji na liście w "bezpiecznym" okręgu. PiS wybrał go zatem na sędziego Trybunału Konstytucyjnego, gdzie miał okazję wypowiedzieć się w sprawie dotyczącej Izby Dyscyplinarnej SN, którą sam współtworzył.

Puszcza.tv za miliony złotych. Po co to było? "To jest spłacanie długów politycznych"

Fundacja Niezależne Media prowadziła projekt Puszcza.tv. Był to ufundowany za środki publiczne serwis internetowy o polskich lasach. Kosztował 5,5 miliona złotych. Miał być multimedialny portal z 20 milionami odsłon. Ostatniego dnia projektu założenia zmieniono - podpisano aneks do umowy, który mówił już tylko o 500 tysiącach odsłon. - To jest spłacanie długów politycznych u dziennikarzy propisowskich - ocenił poseł PO Marcin Kierwiński. W związku z portalem Puszcza.tv pojawia się nazwisko prawicowego dziennikarza Tomasza Sakiewicza.

Prognoza pogody na piątek 16 lipca

W piątek na Śląsku, w Wielkopolsce i częściowo w Lubuskiem pogodnie. Na pozostałym obszarze Polski opady deszczu i burze (suma opadu 10-30 mm, porywy wiatru o prędkości do 60-90 km/h, grad). Temperatura maksymalna od 27 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku do 32 stopni Celsjusza na Podlasiu. Wiatr słaby, zmienny.

Lekarze i eksperci zachęcają do szczepień. Wciąż możliwa jest czwarta fala

Preparaty szczepionek przeciw COVID-19 czekają na chętnych, a tych brakuje. Odczuwają to niemal wszystkie punkty szczepień w kraju. Tymczasem w Europie Zachodniej rządy wprowadzają obostrzenia dla niezaszczepionych, które okazują się skuteczne w zachęcaniu do szczepień. Eksperci szacują, że jesienią może wystąpić w Polsce czwarta fala zachorowań na COVID-19, gdyż duża część populacji nie jest zaszczepiona.

Adam Bodnar opuszcza urząd RPO. "Drodzy państwo, proszę się szczepić"

Adam Bodnar kończy swoją misję na urzędzie Rzecznika Praw Obywatelskich. W czasie swojej przedłużonej kadencji podjął niemal 3000 różnego rodzaju interwencji. Stwierdził, że w ciągu ostatnich 5 lat zaszły w Polsce dramatyczne zmiany. Opozycja podziękowała Adamowi Bodnarowi za jego służbę obywatelom. Politycy obozu rządzącego uważają z kolei, że Adam Bodnar był zbyt upolityczniony. Sejm wybrał profesora Marcina Wiącka na jego następcę.

"Polska dąży do przejęcia mediów w stylu węgierskim". Komentarze do ustawy anty-TVN

To atak na pluralizm mediów i próba przejęcia ich w węgierskim stylu - tak o propozycji nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości wypowiedział się wicedyrektor Międzynarodowego Instytutu Prasy Scott Griffen. Politycy PiS reprezentowani przez Marka Suskiego przedstawili projekt ustawy, zgodnie z którym spółka taka jak TVN S.A. nie mogłaby uzyskać żadnych koncesji.

Komisja Europejska rozpoczęła procedurę w sprawie "stref wolnych od LGBT" w Polsce

Polsce grozi kolejna skarga do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Komisja Europejska uważa, że ​​polskie władze nie odpowiedziały w pełni i właściwie na jej pytania dotyczące charakteru i wpływu uchwał o tak zwanych "strefach wolnych od ideologii LGBT", przyjętych przez kilka polskich regionów i gmin. Są to samorządy, które przyjęły uchwały w jakiś sposób wykluczające lub dyskryminujące mniejszości seksualne. Chociaż nie są aktami prawa, to stygmatyzują osoby LGBT+. Procedura dotyczy naruszenia praw podstawowych.

Od sporu prawnego z UE do polexitu? "To jest bolszewizm prawny"

Nie tylko politycy opozycji, ale też autorytety prawne i instytucje międzynarodowe od kilku lat ostrzegają Prawo i Sprawiedliwość i całą Zjednoczoną Prawicę, że kosztem zmian w polskim sądownictwie może być zaprzepaszczenie dorobku kolejnych polskich rządów w budowaniu polskiej demokracji i pozycji w Unii Europejskiej.

Najpierw wyrok TK, teraz wyrok TSUE. Co z tego wynika dla Izby Dyscyplinarnej?

Jeśli Polska nie zmieni swoich ustaw i nie dostosuje systemu dyscyplinarnego sędziów do unijnych standardów, to Komisja Europejska będzie mogła wnioskować o kary finansowe. Izba Dyscyplinarna na razie działa. W środę Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, z którego wynika, że środki tymczasowe odnoszące się do kształtu i funkcjonowania sądów nie mogą być stosowane, gdyż jest to niezgodne z konstytucją.