Najnowsze

Najnowsze

Partia Zieloni zwraca uwagę na problem setek wraków zalegających na dnie Bałtyku

Partia Zieloni zwraca uwagę na problem ponad 400 wraków spoczywających na dnie Morza Bałtyckiego. Słona woda powoduje korozję i jest tylko kwestią czasu, kiedy do wody trafią groźne chemikalia. Zieloni zwracają też uwagę na kwestię nawozów sztucznych, które spływają rzekami do morza. Dlatego apelują do rządu o podjęcie natychmiastowych działań.

Na dożynkach, na odpuście czy po mszy świętej. Mobilne punkty szczepień w wielu miejscach Polski

W Polsce cały czas trwa akcja szczepień przeciwko COVID-19. W niedzielę preparaty można było przyjąć między innymi na dożynkach, na odpuście, na pielgrzymce czy po mszy świętej. Zdaniem lekarzy szczepienia to jedyny sposób na powstrzymanie wzbierającej w Polsce czwartej fali zachorowań na COVID-19. Do tej pory w Polsce w pełni zaszczepionych zostało blisko 19 milionów osób.

11 września ma odbyć się protest ratowników i innych zawodów medycznych. Powstanie białe miasteczko?

Ratownicy medyczni w różnych częściach Polski protestują przeciwko niskim wynagrodzeniom oraz złym warunkom pracy. Część z nich nie bierze dodatkowych dyżurów, idzie na urlopy lub składa wypowiedzenia. Ponadto 11 września w Warszawie ma odbyć się wielka manifestacja przedstawicieli zawodów medycznych. Do ratowników mają dołączy pielęgniarki i lekarze rezydenci. Padają groźby zbudowania białego miasteczka. Z propozycją pomocy w negocjacjach między medykami a rządem wystąpiła prezydencka minister Bogna Janke.

Samorządy z niepokojem patrzą na spór z UE. "Wywołuje to obawy, że tych środków może nie być"

Samorządy czekają na pieniądze z unijnego funduszu odbudowy, ale Komisja Europejska dotychczas nie wydała decyzji w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Kością niezgody jest spór prawny związany z polskim sądownictwem i przestrzeganiem przez Polskę prawa Unii. Premier Morawiecki stwierdził, że "Polska nie będzie się ubiegać o coś na zasadzie proszącej". - Jeżeli nie mamy tej perspektywy, to wywołuje to obawy, że tych środków może nie być - ocenił z kolei Tadeusz Czajka, wójt gminy Tarnowo Podgórne.

Polska 2050 Szymona Hołowni proponuje likwidację Trybunału Konstytucyjnego

W sobotę odbył się pierwszy kongres Polski 2050 Szymona Hołowni. Gościem specjalnym okazała się aplikacja mobilna Jaśmina, która ma ułatwić obywatelom udział w życiu politycznym. Przede wszystkim jednak na kongresie padło dużo konkretnych propozycji politycznych, jak likwidacja Trybunału Konstytucyjnego i umożliwienie głosowania 16-latkom.

"Widzimy dużo wojska i samochodów, które nie są oznakowane". Mieszkańcy o stanie wyjątkowym

Nie ma dziennikarzy, nie ma aktywistów, zostali tylko mieszkańcy, którzy muszą mieć cały czas przy sobie dowód osobisty. Do towarzystwa mają licznych żołnierzy i policjantów. Tak wygląda życie w miejscowościach objętych stanem wyjątkowym. Opozycja uważa, że to właśnie uniemożliwienie mediom pokazywania kryzysu migracyjnego stało za decyzją o wprowadzeniu stanu wyjątkowego.

Prognoza pogody na niedzielę 5 września

W niedzielę zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 14 stopni na Suwalszczyźnie do 22 stopni na Ziemi Lubuskiej. Wiatr północno-wschodni i wschodni, słaby i umiarkowany.

KE wstrzymała się z zatwierdzeniem KPO. Morawiecki: Polska nie ma nad sobą żadnego pana

Komisja Europejska z niepokojem patrzy na spór prawny w Polsce dotyczący sądownictwa i zgodności traktatów unijnych z polską konstytucją. Dlatego Krajowy Plan Odbudowy wciąż nie został zatwierdzony, a środki z unijnego funduszu odbudowy do Polski na razie nie popłyną. Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że Polska nie ma nad sobą żadnego pana, a o pieniądze z Unii Europejskiej nie prosi, bo jej się należą.

Opozycja chce od rządu wyjaśnień w sprawie stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią

Opozycja oczekuje od rządu więcej informacji dotyczących powodów wprowadzenia stanu wyjątkowego w miejscowościach przy wschodniej granicy Polski. Rząd mówi o manewrach wojskowych Rosji i Białorusi, a także o kryzysie migracyjnym. Zdaniem opozycji za decyzją o wprowadzeniu stanu wyjątkowego chodzi o niedopuszczenie kamer do miejsc, gdzie przebywają migranci, którzy przychodzą z Białorusi. W poniedziałek Sejm zdecyduje o tym, czy uchyli rozporządzenie prezydenta.

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią. Ograniczenia dla mieszkańców, turystów i mediów

Dla mieszkańców miejscowości położonych przy granicy z Białorusią stan wyjątkowy oznacza konieczność noszenia przy sobie dowodów osobistych. Uczniowie muszą nosić przy sobie legitymacje szkolne. Stan wyjątkowy oznacza także odwołanie imprez masowych, zakaz zgromadzeń oraz niepokój właścicieli hoteli pensjonatów, kwater i restauracji - bo jacy turyści będą chcieli spędzać urlop w stanie wyjątkowym? Dla mediów stan wyjątkowy oznacza zakaz nagrywania określonych miejsc.

Śmigłowiec LPR w centrum Warszawy zamiast karetki. Brakuje załóg, bo ratownicy protestują

Na Placu Konstytucji, czyli na skrzyżowaniu w samym centrum Warszawy, wylądował w piątek śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Nie doszło do żadnego tragicznego wypadku, zaledwie do kolizji - jednak decyzja o wysłaniu śmigłowca zapadła, gdyż brakowało karetek. Ostatecznie helikopter nikogo nie zabrał do szpitala. Protestujący ratownicy medyczni są na zwolnieniach i urlopach - domagają się lepszych warunków pracy. Wojewoda mazowiecki poprosił MON o oddelegowanie żołnierzy do zespołów karetek.

KE wstrzymała się z zatwierdzeniem Krajowego Planu Odbudowy. Zbigniew Ziobro porównuje to do szantażu

Komisja Europejska zatwierdziła już wiele planów odbudowy, ale jeszcze nie polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Powodem jest spór prawny z polskim rządem - w tle jest także sprawa w Trybunale Konstytucyjnym, który na wniosek premiera ma orzec, czy przepisy TUE są zgodne z konstytucją. Zbigniew Ziobro porównał tę sytuację do szantażu. - Damy wam pieniądze, jeśli wy zgodzicie się na przyjęcie upokarzających warunków związanych z ograniczaniem waszej suwerenności - powiedział minister sprawiedliwości.

Rząd dofinansowuje wycieczki szkolne. Dyrektorzy mają jednak swoje obawy

Ministerstwo Edukacji i Nauki stworzyło program "Poznaj Polskę", którego celem jest dofinansowanie wycieczek szkolnych. Od poniedziałku szkoły będą mogły składać wnioski. Dyrektorzy szkół obawiają się, czy zdążą się załapać - do wykorzystania jest 15 milionów złotych. Lista obiektów, na których zwiedzanie można uzyskać dofinansowanie, też jest ograniczona.

Prognoza pogody na sobotę 4 września

W sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko na północnym-wschodzie Polski wzrastające do dużego z przelotnymi opadami deszczu do 2 mm. Temperatura maksymalna od 15 stopni na Suwalszczyźnie do 20 stopni na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, północny.

Somonino, Kaszuby: prawie 80 psów uratowanych z pseudohodowli

Były trzymane na krótkich łańcuchach, spały w rozpadających się budach albo pod gołym niebem i jadły nieświeże mięso. Cierpienie zwierząt przerwali inspektorzy OTOZ Animals, którzy we wtorek 31 sierpnia w asyście policji, z powiatowym lekarzem weterynarii i prokuratorskim nakazem weszli na teren gospodarstwa w gminie Somonino na Kaszubach. Znaleźli tam prawie 80 psów. To kolejna taka pseudohodowla zamknięta dzięki inspektorom OTOZ Animals.

"Niepokorny" sędzia miał zostać odsunięty od orzekania. Nie został, sprzeciwił się prezes sądu

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Przemysław Radzik chciał odsunięcia od orzekania sędziego Sądu Okręgowego w Częstochowie Adama Synakiewicza, byłego prezesa sądu. Obecny prezes SO Rafał Olszewski się na to nie zgodził. Adam Synakiewicz uchylił wyrok w sprawie karnej, gdyż w I instancji w składzie orzekającym zasiadała sędzia powołana na wniosek nowej KRS. To sprowadziło na niego krytykę ze strony ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry oraz postępowanie wyjaśniające.