Terlecki: Unia musi być dla nas do przyjęcia, inaczej musimy szukać rozwiązań drastycznych

Terlecki: Unia musi być dla nas do przyjęcia, inaczej musimy szukać rozwiązań drastycznych
Terlecki: Unia musi być dla nas do przyjęcia, inaczej musimy szukać rozwiązań drastycznych
Fakty TVN
Terlecki: Unia musi być dla nas do przyjęcia, inaczej musimy szukać rozwiązań drastycznychFakty TVN

Od sześciu lat przy okazji ostrych sporów z Brukselą często padało słowo: polexit. Politycy PiS-u zaprzeczali, że chcą wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej. Jednak przeczyć temu może wypowiedź wicemarszałka Sejmu i szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. - Jeżeli pójdzie tak, jak się zanosi, że pójdzie, to musimy szukać rozwiązań drastycznych. Brytyjczycy pokazali, że dyktatura brukselskiej biurokracji im nie odpowiada i się odwrócili, i wyszli - powiedział.

Prawo i Sprawiedliwość mówi i myśli o wyjściu Polski z Unii Europejskiej, czego dowodem może być wypowiedź wicemarszałka Sejmu i szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego.

- Powinniśmy myśleć nad tym, jak najdalej możemy, jak najbardziej możemy współpracować. Właśnie żebyśmy wszyscy byli w Unii, ale żeby ta Unia była taka, jaka jest dla nas do przyjęcia. Jeżeli pójdzie tak, jak się zanosi, że pójdzie, to musimy szukać rozwiązań drastycznych. Brytyjczycy pokazali, że dyktatura brukselskiej biurokracji im nie odpowiada i się odwrócili, i wyszli - powiedział Terlecki podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Zdaniem Radosława Sikorskiego, eurodeputowanego Platformy Obywatelskiej, konsekwencje polexitu dla Polek i Polaków mogą być "katastrofalne".

- Wielka Brytania jest na wyspie, ma Londyn, ma funta szterlinga, ma Beatlesów, Szekspira i bombę atomową. Poradzą sobie, a my po wyjściu z Unii Europejskiej znowu bylibyśmy pomiędzy Niemcami a Rosją - skomentował Sikorski.

Politycy PiS mówią o wojnie z UE

To, co powiedział Ryszard Terlecki podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu na temat bycia Polski w Unii Europejskiej, nie jest wyrwane z kontekstu.

Ponadto pojawia się szeroki kontekst polexitowej wypowiedzi szefa klubu PiS. Ostatnio politycy obozu rządzącego mówią coraz ostrzej o sporze z Komisją Europejską.

- Po pierwsze to nie jest wojenka, tylko wojna. Po drugie nie przeciw rządowi, tylko przeciw Polsce - powiedział eurodeputowany PiS Jacek Saryusz-Wolski w rozmowie z Polskim Radiem. - Polacy rozumieją i zrozumieją to, kto jest po dobrej stronie, a kto jest po złej stronie - dodał.

Z kolei zdaniem prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry działań instytucji Unii Europejskiej "nie da się inaczej skomentować, jak w kategoriach pewnej agresji". - Takiej prawnej wojny hybrydowej - stwierdził. Dodał, że Komisja Europejska działa w złej wierze.

- U nas poparcie dla Unii jest bardzo silne, dla uczestnictwa w Unii, ale nie możemy zwariować, zapędzić w coś, co ograniczy naszą wolność, i coś, co ograniczy nasz rozwój - powiedział na Forum Ekonomicznym w Karpaczu Ryszard Terlecki.

Reakcje opozycji

Opozycja ma jednak inne zdanie na temat wojny z Unią Europejską, o której mówią rządzący.

- Będą starali się stworzyć wrażenie, że rzeczywiście Polska jest w jakiś sposób atakowana bądź krzywdzona przez Unię Europejską, co jest oczywistą bzdurą - skomentował Dariusz Rosati, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- To jest wszystko jedno wielkie gebbelsowskie kłamstwo - ocenił były premier, eurodeputowany Leszek Miller.

- Dla ambicji jednego albo dwóch ludzi ryzykujemy przyszłość naszych dzieci. To jest skandal - podkreślił Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu z ramienia Koalicji Polskiej.

O wejściu Polski do Unii Europejskiej zdecydowali Polacy w referendum.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS