Terlecki: Unia musi być dla nas do przyjęcia, inaczej musimy szukać rozwiązań drastycznych

Terlecki: Unia musi być dla nas do przyjęcia, inaczej musimy szukać rozwiązań drastycznych
Terlecki: Unia musi być dla nas do przyjęcia, inaczej musimy szukać rozwiązań drastycznych
Fakty TVN
Terlecki: Unia musi być dla nas do przyjęcia, inaczej musimy szukać rozwiązań drastycznychFakty TVN

Od sześciu lat przy okazji ostrych sporów z Brukselą często padało słowo: polexit. Politycy PiS-u zaprzeczali, że chcą wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej. Jednak przeczyć temu może wypowiedź wicemarszałka Sejmu i szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. - Jeżeli pójdzie tak, jak się zanosi, że pójdzie, to musimy szukać rozwiązań drastycznych. Brytyjczycy pokazali, że dyktatura brukselskiej biurokracji im nie odpowiada i się odwrócili, i wyszli - powiedział.

Prawo i Sprawiedliwość mówi i myśli o wyjściu Polski z Unii Europejskiej, czego dowodem może być wypowiedź wicemarszałka Sejmu i szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego.

- Powinniśmy myśleć nad tym, jak najdalej możemy, jak najbardziej możemy współpracować. Właśnie żebyśmy wszyscy byli w Unii, ale żeby ta Unia była taka, jaka jest dla nas do przyjęcia. Jeżeli pójdzie tak, jak się zanosi, że pójdzie, to musimy szukać rozwiązań drastycznych. Brytyjczycy pokazali, że dyktatura brukselskiej biurokracji im nie odpowiada i się odwrócili, i wyszli - powiedział Terlecki podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Zdaniem Radosława Sikorskiego, eurodeputowanego Platformy Obywatelskiej, konsekwencje polexitu dla Polek i Polaków mogą być "katastrofalne".

- Wielka Brytania jest na wyspie, ma Londyn, ma funta szterlinga, ma Beatlesów, Szekspira i bombę atomową. Poradzą sobie, a my po wyjściu z Unii Europejskiej znowu bylibyśmy pomiędzy Niemcami a Rosją - skomentował Sikorski.

Politycy PiS mówią o wojnie z UE

To, co powiedział Ryszard Terlecki podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu na temat bycia Polski w Unii Europejskiej, nie jest wyrwane z kontekstu.

Ponadto pojawia się szeroki kontekst polexitowej wypowiedzi szefa klubu PiS. Ostatnio politycy obozu rządzącego mówią coraz ostrzej o sporze z Komisją Europejską.

- Po pierwsze to nie jest wojenka, tylko wojna. Po drugie nie przeciw rządowi, tylko przeciw Polsce - powiedział eurodeputowany PiS Jacek Saryusz-Wolski w rozmowie z Polskim Radiem. - Polacy rozumieją i zrozumieją to, kto jest po dobrej stronie, a kto jest po złej stronie - dodał.

Z kolei zdaniem prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry działań instytucji Unii Europejskiej "nie da się inaczej skomentować, jak w kategoriach pewnej agresji". - Takiej prawnej wojny hybrydowej - stwierdził. Dodał, że Komisja Europejska działa w złej wierze.

- U nas poparcie dla Unii jest bardzo silne, dla uczestnictwa w Unii, ale nie możemy zwariować, zapędzić w coś, co ograniczy naszą wolność, i coś, co ograniczy nasz rozwój - powiedział na Forum Ekonomicznym w Karpaczu Ryszard Terlecki.

Reakcje opozycji

Opozycja ma jednak inne zdanie na temat wojny z Unią Europejską, o której mówią rządzący.

- Będą starali się stworzyć wrażenie, że rzeczywiście Polska jest w jakiś sposób atakowana bądź krzywdzona przez Unię Europejską, co jest oczywistą bzdurą - skomentował Dariusz Rosati, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- To jest wszystko jedno wielkie gebbelsowskie kłamstwo - ocenił były premier, eurodeputowany Leszek Miller.

- Dla ambicji jednego albo dwóch ludzi ryzykujemy przyszłość naszych dzieci. To jest skandal - podkreślił Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu z ramienia Koalicji Polskiej.

O wejściu Polski do Unii Europejskiej zdecydowali Polacy w referendum.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mamy XXI wiek, a Polska od 20 lat jest w Unii Europejskiej. Dostęp do wiedzy nie powinien być problemem. A jednak - Polska jest na ostatnim miejscu w rankingu krajów pod względem użycia antykoncepcji. Różnice są znaczące, a wytłumaczenie jedno - brak systemowej edukacji.

Antykoncepcji w Polsce używa co druga młoda osoba. To daje nam ostatnie miejsce w europejskim rankingu

Antykoncepcji w Polsce używa co druga młoda osoba. To daje nam ostatnie miejsce w europejskim rankingu

Źródło:
Fakty TVN

Jest przedsiębiorcą i mieszka w Nowym Mieście nad Pilicą koło Grójca. Pan Witold Wójcik dwa lata temu niósł pomoc ukraińskim kobietom i dzieciom. Przyjął ich pod swój dach. Teraz pomaga powodzianom ze Stronia Śląskiego.

Dwa lata temu przyjął pod swój dach 80 uchodźczyń z dziećmi. Teraz pomaga powodzianom

Dwa lata temu przyjął pod swój dach 80 uchodźczyń z dziećmi. Teraz pomaga powodzianom

Źródło:
Fakty TVN

Coraz więcej osób w Polsce choruje na raka skóry. Co roku w Polsce diagnozuje się około czterech tysięcy nowych przypadków. Częstość zachorowania na czerniaka wzrasta znacznie szybciej niż innych nowotworów. Powinniśmy zdecydowanie unikać ostrego słońca, stosować kremy z filtrem i badać każdą, nawet najmniejszą zmianę na skórze.

Pani Justyna walczy z czerniakiem. Ostatnią dla niej szansą jest leczenie za granicą. Trwa zbiórka

Pani Justyna walczy z czerniakiem. Ostatnią dla niej szansą jest leczenie za granicą. Trwa zbiórka

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dwie ustawy, dwie próby reformy Trybunału Konstytucyjnego, zostały - zdaje się - całkowicie przekreślone przez prezydenta. Na pewno zablokowane. Andrzej Duda mówi o groźbie chaosu ustrojowego i kieruje je do Trybunału Julii Przyłębskiej. To oznacza, że ich los jest praktycznie przesądzony. Koalicja rządząca przyznaje, że ze zmianami trzeba poczekać do ewentualnej zmiany w Pałacu Prezydenckim.

Wyroki TK wydane z udziałem dublerów są nieważne? RPO nie podziela zdania rządu, a ustawy i tak trafiły do TK

Wyroki TK wydane z udziałem dublerów są nieważne? RPO nie podziela zdania rządu, a ustawy i tak trafiły do TK

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Musimy uporządkować system prawny, bez prezydenta tego nie zrobimy - mówił przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek. Mówił, że mimo "blokowania zmian" przez Andrzeja Dudę rząd "robi wszystko, co jest możliwe". - Nie jest to metoda na przeczekanie. Przygotowane są ustawy, projekt zmiany konstytucji. To nie jest tak, że my siedzimy, czekamy - zaznaczył gość "Faktów po Faktach".

Jak rząd pracuje nad przywróceniem praworządności? "Nie jest to metoda na przeczekanie"

Jak rząd pracuje nad przywróceniem praworządności? "Nie jest to metoda na przeczekanie"

Źródło:
TVN24

- Ocena jest jednoznaczna, negatywna, jeśli chodzi o okres wydawania wiz w 2018-2023 roku - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes NIK Marian Banaś, odnosząc się do raportu Izby na temat afery wizowej. Dokument ma zostać zaprezentowany w czwartek.

Szef NIK o aferze wizowej: ocena jednoznaczna, negatywna

Szef NIK o aferze wizowej: ocena jednoznaczna, negatywna

Źródło:
TVN24

Dwa huragany z rzędu - to może wywrócić do góry nogami każdą kampanię. Na polityczny efekt huraganów Helene i Miltona liczą przede wszystkim republikanie i atakują administrację Joe Bidena. Niektóre zarzuty są jawnie nieprawdziwe, a jednak niosą się w mediach społecznościowych. W ostatnich dniach nawet sam prezydent Biden uznał, że trzeba się do nich odnieść i je odkłamać.

Mnożą się fake newsy dotyczące huraganów w USA. Donald Trump wykorzystuje katastrofę politycznie

Mnożą się fake newsy dotyczące huraganów w USA. Donald Trump wykorzystuje katastrofę politycznie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Chiny podbijają stawkę w nasilającej się wojnie handlowej z Unią Europejską - tak pisze między innymi portal Politico. Pekin nakłada bowiem cła na luksusową europejską brandy - wkrótce po tym, jak Bruksela poparła cła na chińskie samochody elektryczne. Chińska decyzja uderza głównie we Francję. Właśnie Paryż najmocniej oskarżał chiński sektor pojazdów elektrycznych o korzystanie z praktyk, które dają mu niesprawiedliwą przewagę nad producentami europejskimi.

Wojna handlowa między Chinami a Europą nabiera rozpędu. Pekin nałożył cło na brandy, ale "chodzi o samochody"

Wojna handlowa między Chinami a Europą nabiera rozpędu. Pekin nałożył cło na brandy, ale "chodzi o samochody"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W wojnie w Strefie Gazy zginęło ponad 40 tysięcy Palestyńczyków, jak podaje kontrolowane przez Hamas ministerstwo zdrowia. Wiele dzieci straciło całe rodziny. To właśnie zwykli ludzie, którzy żyją w nieludzkich warunkach, ponoszą ciężar tej wojny. Sytuacja humanitarna jest katastrofalna. Palestyńczycy cierpią nie tylko z powodu chorób i obrażeń odniesionych na skutek ostrzałów. Wielu z nich mierzy się ze stanami lękowymi czy zespołem stresu pourazowego.

W Strefie Gazy zginęły dziesiątki tysięcy Palestyńczyków. Ci, którzy przeżyli, zmagają się z traumą

W Strefie Gazy zginęły dziesiątki tysięcy Palestyńczyków. Ci, którzy przeżyli, zmagają się z traumą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS