Najnowsze

Najnowsze

Sędzia Adam Synakiewicz odsunięty od orzekania. W jego obronie stanął RPO

Adam Synakiewicz to sędzia z Częstochowy. Uchylił wyrok niższej instancji, bo w składzie zasiadał sędzia powołany na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa. W tzw. "nowej" KRS członków sędziów wybrał Sejm i w ocenie niektórych sędziów stanowi to podstawę do tego, by uznać jej działania za wadliwe prawnie. Adam Synakiewicz został odsunięty od orzekania, ale w jego obronie stanął Rzecznik Praw Obywatelskich - tak samo jak w sprawach innych sędziów w podobnej sytuacji.

Prognoza pogody na środę 6 października

W środę w ciągu dnia na zachodzie i w centrum Polski przewaga pochmurnego nieba ze słabymi, przejściowo umiarkowanymi, przelotnymi opadami deszczu (2-10 mm) - najwięcej opadów spadnie w województwie opolskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. Opady w Olsztynie i w Warszawie jedynie nad ranem, później w ciągu dnia bez opadów. Na wschodzie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów. Temperatura maksymalna od 14 stopni na zachodzie i w centrum do 18 stopni na wschodzie Polski. Wiatr na zachodzie Polski słaby, południowo-zachodni, na wschodzie umiarkowany, w porywach dość silny, południowo-wschodni.

Pasażer autobusu dokonał obywatelskiego zatrzymania. Kierowca samochodu miał ponad dwa promile

W piątek pasażerowie autobusu komunikacji miejskiej we Wrocławiu dostrzegli samochód osobowy, który jechał slalomem. Także pani Kasia, kierowca autobusu, uznała, że coś jest na rzeczy. Wspólnie dokonali obywatelskiego zatrzymania. Gdy tylko samochód osobowy zjechał w boczną uliczkę, a pani Kasia mogła bezpiecznie zatrzymać autobus, jeden z pasażerów wybiegł na jezdnię i ruszył prosto do podejrzanego kierowcy. Pomogli piesi, a na miejscu natychmiast pojawił się patrol policji. 39-letni kierujący miał ponad 2 promile alkoholu we krwi.

"Kolejny raz dziennikarze wyręczają polskie służby". Były dyrektor CBA zamieszany w przemyt papierosów

Grzegorz P. to były policjant, współtwórca CBA. Miał proponować wspólny przemytniczy biznes Igorowi T. - domniemanemu bossowi największej mafii vatowskiej. Papierosy miały trafiać do Polski z Wietnamu, a potem pociągami jechać na Zachód. Do nagrania tej rozmowy dotarli dziennikarze "Superwizjera" TVN. Polskie służby nic w tej sprawie nie robią. - Mamy do czynienia z odkrytym przez dziennikarzy schematem mafijnym. Kolejny raz dziennikarze wyręczają polskie służby i odkrywają tego typu historie - ocenił Paweł Wojtunik, były szef CBA.

Łukaszenka stworzył przemytnikom ludzi raj na ziemi. "Zaczęli się przenosić na Białoruś"

W ostatnich miesiącach znacznie zwiększyła się liczba migrantów, którzy nielegalnie próbują przekroczyć granicę polsko-białoruską. Polska straż graniczna pokazuje nagrania, z których wynika, że białoruskie służby dowożą migrantów do granicy, po czym pomagają im w jej przekroczeniu. Dziennikarze agencji Reuters dotarli do przemytnika ludzi w Iraku, który potwierdził, że wielu przemytników, którzy przerzucają ludzi do UE, przeniosło swoją działalność do Białorusi.

Nie ustają pytania o los dzieci migrantów

"Gdzie są dzieci?" - to pytanie, które od kilku dni w Polsce budzi ogromne emocje. Chodzi o dzieci migrantów, które trafiły do Michałowa, a potem miały zostać przez polską Straż Graniczną zawrócone z powrotem do linii granicy. Sprawa dzieci została poruszona podczas tegorocznej gali Nagrody Literackiej Nike. Jej wyjaśnienia oczekuje też Rzecznik Praw Obywatelskich.

Grupa jazydów dotarła na polsko-białoruską granicę. "Nie dostali nawet jedzenia"

Każdy człowiek, dziecko lub rodzina, która chce dotrzeć do Polski, to inna historia. Migranci przybywają z różnych miejsc, z różnych powodów. Jednak niewielu ludzi na świecie miało takie powody do obaw o życie i do ucieczki, jak jazydzi z Iraku. Dżihadyści z ISIS dokonali potwornych zbrodni na ich społeczności. Uznali ich za czcicieli szatana i podludzi. Trzydzieścioro dwoje jazydów na polsko-białoruskiej granicy przebywało przez dziewięć dni. Teraz nie ma z nimi kontaktu.

Polska wciąż bez miliardów z funduszu odbudowy

Finlandia to kolejny kraj, któremu Bruksela zaakceptowała plan odbudowy po pandemii. To krok w kierunku wypłaty środków w ramach funduszu odbudowy. Polska natomiast wciąż czeka na akceptację Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek przekonuje, że nie można oddać polskiej suwerenności w ręce Brukseli, a były koalicjant PiS Jarosław Gowin odpowiada, że nie powinien rządzić Polską ktoś, kto nie rozumie, że w pełni suwerenni możemy być tylko w Unii Europejskiej.

Śmigłowiec LPR lądował na Placu Bankowym w Warszawie

W Warszawie na placu Bankowym w poniedziałek lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pomocy medycznej potrzebował 33-letni mężczyzna, który zasłabł. Bark karetek to także efekt sporu ratowników medycznych z ich pracodawcą. Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że pieniądze na podwyżki zostały przekazane, ale szef stacji pogotowia przekonuje, że nie.

Prognoza pogody na wtorek 5 października

We wtorek na krańcach zachodnich będzie pochmurno z opadami deszczu. W pozostałych miejscach zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna wyniesie od 17 stopni Celsjusza na Podlasiu i Ziemi Lubuskiej do 24 stopni Celsjusza w Małopolsce. Z kierunku południowo-wschodniego wiatr powieje słabo i umiarkowanie, okresami w porywach rozpędzając się do 40-60 kilometrów na godzinę.

Ceny paliw znowu poszły w górę. Eksperci prognozują kolejne podwyżki

Ceny paliw w ostatnim tygodniu poszły w górę. W ubiegłym tygodniu diesel podrożał średnio o 9 groszy na litrze, autogaz - 11 groszy. Średnie ceny benzyny sięgają rekordowo wysokich poziomów - do 6 złotych za litr. Zdaniem ekonomistów jednak taniej w najbliższym czasie nie będzie i kierowców czekają kolejne podwyżki.

Policja w domu dziennikarza "Gazety Wyborczej". Zarekwirowano jego służbowego laptopa i telefon

W sobotę do mieszkania dziennikarza "Gazety Wyborczej" w Zielonej Górze Piotra Bakselerowicza weszła policja. Funkcjonariusze zarekwirowali służbowy laptop i telefon dziennikarza. Przekonują, że z jego domowego adresu IP miała być wysłana wiadomość z groźbami wobec jednego z polityków Prawa i Sprawiedliwości. Sam dziennikarz zapewnia, że nie miał z tym nic wspólnego. Głos w sprawie zabrała również organizacja Reporterzy bez Granic, która potępiła działania policji wobec dziennikarza.

"Nie wolno milczeć". Apele w sprawie dzieci migrantów podczas gali Nagrody Literackiej Nike

W czasie tegorocznej gali Nagrody Literackiej Nike wielu finalistów zwróciło uwagę na sytuację migrantów, którzy w ostatnim czasie przekraczają granicę Polski z Białorusią. Poruszali między innymi kwestię grupy migrantów z dziećmi, którzy tydzień temu przez jakiś czas przebywali się w Michałowie. Również publiczność nawiązała do sprawy migrantów, trzymając białe kartki z pytaniem: "Gdzie są dzieci?".

Znikają oddziały, brakuje lekarzy. Kolejne szpitale mierzą się z brakami kadrowymi

26 lekarzy z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie złożyło wypowiedzenia, a kolejni rozważają odejście. Jak podkreślają, wypowiedzenia nie są oznaką sprzeciwu wobec szpitala, ale wobec systemu opieki zdrowotnej, który jest ich zdaniem wadliwy. Z funkcji dyrektora placówki zrezygnował również profesor Krzysztof Fyderek. Z brakami kadrowymi mierzą się także inne szpitale w Polsce.

Poszukiwania nurków w zalanej kopalni w Sobótce. Odnaleziono dwa ciała

W Sobótce na terenie starej kopalni w niedzielę pod wodę zeszło 6 osób. Trzech nurków utknęło tam podczas ćwiczeń i nie wypłynęło na powierzchnię. W poniedziałek płetwonurkowie zlokalizowali dwa ciała. Trwają poszukiwania trzeciej zaginionej osoby. Działania służb uzależnione są jednak od przejrzystości wody.

"Człowiek Kamińskiego i wielki przemyt". Nie milkną komentarze po reportażu "Superwizjera"

Nie milkną komentarze po emisji reportażu "Człowiek Kamińskiego i wielki przemyt". Dziennikarze "Superwizjera" Łukasz Frątczak i Jakub Stachowiak dotarli do nagrania rozmowy, w której grupa mężczyzn omawia plan gigantycznego przemytu papierosów do Europy. Jednym z nagranych jest były dyrektor CBA, jeden z twórców tej służby i bliski współpracownik ministra Mariusza Kamińskiego. Opozycja pyta, dlaczego nikt nie wszczął dochodzenia w tej sprawie, choć taśmy od ponad trzech lat miały być znane wszystkim polskim służbom specjalnym.

Polscy biskupi rozpoczynają wizytę w Watykanie. Spotkają się z papieżem Franciszkiem

W poniedziałek rozpoczęła się wizyta polskich biskupów w Watykanie. Duchowni mają spotkać się z papieżem Franciszkiem w czterech grupach. Pierwsza grupa już dotarła na miejsce, są to biskupi z wschodnich diecezji Polski. Według doniesień, które opublikowały w maju media, biskupi zostali wezwani "w trybie pilnym", a samo wezwanie wynika z dużej liczby skarg na polskich hierarchów.

"Polskie państwo nie powinno narażać niczyjego życia i zdrowia"

Nie ustają pytania o kilkuletnie dzieci migrantów, które trafiły do Michałowa, a potem miały zostać przez polską Straż Graniczną zawrócone z powrotem do linii granicy. O sprawę pytano między innymi na posiedzeniu Sejmu, czy na tegorocznej gali rozdania nagród NIKE. Służby i rząd przekonują, że rodziny tych dzieci nie były zainteresowane pomocą w Polsce. Ten argument powtarza również Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, który "nie odnotował przypadków stosowania przez polską Straż Graniczną metody push-back".

Wkrótce e-paragony mogą zastąpić te papierowe

Już niedługo w Polsce mają być powszechnie dostępne e-paragony. Sprzedawca posiadający kasę fiskalną z dostępem do internetu będzie mógł wystawić paragon elektroniczny. Tak przewiduje projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Sposób przechowywania i przekazywania paragonów w postaci elektronicznej ma zostać wypracowany na rynku w drodze samoregulacji.