Najnowsze

Najnowsze

Wielki protest medyków w Warszawie. Przed kancelarią premiera powstało "białe miasteczko 2.0"

W sobotę 11 września w Warszawie odbywa się wielka manifestacja pracowników ochrony zdrowia. Przed kancelarią premiera ma powstać tak zwane białe miasteczko 2.0. Protestujący domagają się wyższych zarobków i zmian w systemie. Zapowiadają, że strajk ma trwać do skutku. W piątek przedstawiciele pracowników systemu ochrony zdrowia przerwali rozmowy z resortem zdrowia, bo nie zjawił się na nich premier Mateusz Morawiecki.

Marek Suski powtórzył słowa o "okupacji brukselskiej"

Najpierw o "wojnie hybrydowej", którą Unia Europejska prowadzi wobec Polski, mówił minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Później wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki stwierdził, że Polska "musi szukać rozwiązań drastycznych" w relacjach z Unią. Teraz poseł Marek Suski uznał, że mamy do czynienia z "okupacją brukselską". Zdaniem lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska takie wypowiedzi mogą mieć swoje konsekwencje.

Medycy nie porozumieli się z Ministerstwem Zdrowia. Strajk nie zostanie odwołany

Strajk medyków nie zostanie odwołany, a przed kancelarią premiera stanie "białe miasteczko" - przekazali w piątek przedstawiciele Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Ochrony Zdrowia. Rozmowy komitetu protestacyjnego z resortem zdrowia zostały przerwane, bo nie pojawił się nich premier Mateusz Morawiecki, czego oczekiwali związkowcy. Minister zdrowia Adam Niedzielski przekonuje, że nie było chęci merytorycznej rozmowy, a postulaty protestujących muszą być bardziej konkretne.

Protest pracowników prokuratur i sądów

"Bez nas sądy nie istnieją" i "dość pracy za grosze" - to hasła z "czerwonego marszu", jaki przeszedł w piątek ulicami Warszawy. Pracownicy prokuratur i sądów domagają się między innymi podwyżki wynagrodzeń i zwiększenia liczby etatów.

"W jednym momencie ludzie klęczeli na ulicy i się modlili w stronę budynku, bo wiedzieli, co tam się stało"

W sobotę mija dokładnie 20 lat od zamachów z 11 września 2001 roku. Wspomnienia świadków ataków na dwie bliźniacze wieże World Trade Center nadal są niezwykle świeże. W swoich relacjach opowiadają między innymi o tym, jak wyglądał moment uderzenia samolotu w jeden z budynków. - Przez sekundę nie było w ogóle dźwięku i dopiero potem wybuch - mówi Sylwester Łukasiewicz, świadek ataków z 11 września 2001 roku.

Wyjątkowy koncert w Muzeum Powstania Warszawskiego

W Muzeum Powstania Warszawskiego w piątek wieczorem dobył się koncert "Mury runą!". Jest on hołdem dla wszystkich Białorusinów, którzy śpiewając na ulicach Mińska i innych miast, protestowali przeciwko sfałszowanym wyborom prezydenckim w sierpniu 2020 roku. Podczas koncertu wystąpił między innymi zakazany na Białorusi Volny Chor.

Nagi prokurator spacerował po Świdnicy. "Został zawieszony w czynnościach służbowych"

Nagi mężczyzna spacerował po ulicach Świdnicy, odwiedził także jeden ze sklepów. Został zatrzymany przez policję. Jak przekazała Prokuratura Okręgowa w Świdnicy, mężczyzna to jeden z prokuratorów z tamtejszego okręgu. Teraz może grozić mu nagana, a nawet zwolnienie dyscyplinarne. Prokuratura Krajowa poinformowała, że mężczyzna na razie został zawieszony w czynnościach służbowych.

Prognoza pogody na sobotę 11 września

W sobotę na wschodzie i południu kraju wystąpi małe zachmurzenie, na zachodzie i północy umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Opady będą przejściowo intensywne, może spaść grad. Temperatura maksymalna wyniesie od 22 stopni Celsjusza na zachodzie i wschodzie kraju do 27 stopni Celsjusza w centrum. Wiatr będzie słaby i umiarkowany z południowego zachodu.

Radni Małopolski wciąż nie uchylili uchwały anty-LGBT. Zamiast tego odwołali wicemarszałka sejmiku

Województwom, które przyjęły uchwały anty-LGBT zostały cztery dnia na ich uchylenie. W innym przypadku Komisja Europejska zapowiada konsekwencje i utratę przez te regiony unijnych środków. Jednak na razie radni województwa małopolskiego zajęli się personaliami i z funkcji wicemarszałka odwołali Tomasza Urynowicza, który wskazywał, ile region może stracić przez kontrowersyjną uchwałę.

Rośnie liczba nowych zakażeń koronawirusem. Kolejni uczniowie wracają do zdalnej nauki

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 528 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Najwięcej przypadków odnotowano w województwie mazowieckim. Coraz więcej uczniów z powodu wykrytych w ich szkołach zakażeń musi przechodzić na tryb nauki zdalnej. Tylko w województwie wielkopolskim kwarantanną objęto dotychczas uczniów z kilkunastu szkół.

200 tysięcy żołnierzy i prawie 800 wozów bojowych. Ruszają rosyjsko-białoruskie manewry Zapad-2021

Na terytorium Rosji i Białorusi rozpoczęły się manewry Zapad-2021. W ćwiczeniach udział weźmie około 200 tysięcy żołnierzy oraz blisko sto samolotów i śmigłowców. Zaangażowanych zostanie 760 jednostek sprzętu, w tym 290 czołgów i 15 okrętów. W czwartek natomiast prezydenci Rosji i Białorusi ustalili tak zwane mapy drogowe integracji, które zakładają jeszcze ściślejszą współpracę Moskwy i Mińska.

Senat odrzucił ustawę anty-TVN. Co dalej z projektem?

Senat odrzucił w czwartek ustawę anty-TVN. Wniesiony przez posłów PiS projekt ponownie trafi do Sejmu. Posłowie w głosowaniu mogą odrzucić senacki sprzeciw - bezwzględną większością głosów w obecności minimum połowy ustawowej liczby posłów - o ile ustawa nie trafi do sejmowej zamrażarki.

Burza po słowach posła Suskiego o "okupancie brukselskim". "Taka wypowiedź nie powinna paść"

Poseł PiS Marek Suski polsko-unijne relacje zestawia z czasem wojny, mówiąc o "walce z okupantem brukselskim". Po twierdzeniach ministra Zbigniewa Ziobry o prawnej "wojnie hybrydowej" z Unią i po ostrzeżeniach wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego o "szukaniu drastycznych rozwiązań" i przywoływaniu brexitu, to kolejna w całej serii antyunijnych wypowiedzi czołowych polityków obozu władzy. Dlatego senacka większość alarmuje i we wspólnym oświadczeniu mówi o groźnym trendzie sprzecznym z polską racją stanu.

"Łukaszenkę nazywa się tym, który chodzi między kroplami deszczu"

Alaksandr Łukaszenka sam o sobie mówi, że jest "ostatnim dyktatorem w Europie" i nie ukrywa, że to określenie mu się podoba. Białorusią rządzi od 1994 roku. W tym czasie do perfekcji opanował co najmniej kilka umiejętności - fałszowanie wyborów, zamykanie ust opozycji i lawirowanie w stosunkach z Rosją. Czy za cenę utrzymania władzy i pieniędzy z Moskwy poświęcił dużą część białoruskiej suwerenności? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Senat odrzucił ustawę anty-TVN w całości. Projekt wraca do Sejmu

Senat w czwartek odrzucili w całości ustawę anty-TVN. Za odrzuceniem projektu nowelizacji ustawy autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości głosowało 53 senatorów, przeciwko było 37, a 3 wstrzymało się od głosu. Głosowanie poprzedziła debata, podczas której ławy senatów PiS świeciły pustkami. Teraz ustawa anty-TVN wróci do Sejmu.

Terlecki o "drastycznych rozwiązaniach", Suski o "okupancie brukselskim". "Osobą, która powinna zareagować, jest wicepremier Kaczyński"

W środę na Forum Ekonomicznym w Karpaczu wicemarszałek Sejmu szukał "drastycznych rozwiązań" w relacjach Polski z Unią Europejską i podawał za przykład brexit. W czwartek jednak Ryszard Terlecki stwierdził, że "Polska była, jest i będzie członkiem Unii Europejskiej". To jednak nie pierwszy raz, kiedy politycy PiS-u krytykowali Unię Europejską. Najnowszym przykładem jest wypowiedź posła PiS Marka Suskiego, który mówi o walce z "okupantem brukselskim".