Najnowsze

Najnowsze

Tak państwowa telewizja przedstawia Unię Europejską

Nie będzie żadnego polexitu - podkreślał prezes PiS Jarosław Kaczyński i tłumaczył, że to wyłącznie "propagandowy wymysł". Tymczasem państwowa telewizja w swoich programach informacyjnych przedstawiała Unię Europejską w sposób bardzo krytyczny. Większość materiałów państwowa telewizja wyemitowała już po zapewnieniach rządu i PiS-u, że nie ma mowy o opuszczeniu Unii.

Prognoza pogody na środę 29 września

W środę na zachodzie będzie pochmurno z opadami deszczu o sumie do 10 litrów wody na metr kwadratowy. Poza tym rejonem należy spodziewać się zmiennego zachmurzenia. Temperatura maksymalna wyniesie od 12 stopni Celsjusza na Podlasiu do 18 stopni Celsjusza w Małopolsce. Południowo-wschodni wiatr będzie umiarkowany, a okresami w porywach będzie osiągał do 40-60 kilometrów na godzinę.

Mija 30 lat od legendarnego festiwalu Monsters of Rock

Mija 30 lat od festiwalu Monsters of Rock, który odbył się na podmoskiewskim lotnisku Tuszyno. Na scenie zagrały wtedy między innymi AC/DC, Pantera czy Metallica. Według niektórych szacunków ich koncerty na żywo zobaczyło wtedy około półtora miliona ludzi. Festiwal odbywał się, kiedy na wschodzie trwały przemiany ustrojowe i rozpadał się Związek Radziecki.

Zapadł wyrok w sprawie obalenia pomnika prałata Jankowskiego

Sąd Rejonowy w Gdańsku uznał we wtorek trzech mieszkańców Warszawy winnymi przewrócenia pomnika księdza prałata Henryka Jankowskiego. Z uwagi jednak na niewielką szkodliwość czynu, sąd odstąpił od wymierzenia kary. Oskarżeni muszą jedynie zapłacić za wyrządzone szkody. Wyrok nie jest prawomocny.

Obostrzenia wrócą? Rzecznik resortu zdrowia: nie wykluczamy żadnego rozwiązania

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o kolejnych 975 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. To wzrost o 37 procent względem ubiegłego wtorku. Ostatniej doby zmarło natomiast 29 osób chorych na COVID-19. Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz informuje, że rząd na razie nie planuje obostrzeń, jednocześnie dodaje, że w późniejszych okresach nie jest to wykluczone.

Małopolski sejmik uchylił deklarację dotyczącą "ideologii LGBT"

Sejmik Małopolski uchylił w poniedziałek deklarację z 2019 roku dotyczącą "ideologii LGBT". W nowym dokumencie pojawił się zapis o tym, że "samorząd województwa małopolskiego będzie sprzeciwiał się wszelkim przejawom dyskryminacji kogokolwiek z jakiejkolwiek przyczyny". Tego samego dnia decyzje o uchyleniu dyskryminujących stanowisk podjęli radni lubelscy oraz podkarpaccy.

Duchowni apelują w sprawie migrantów na granicy polsko-białoruskiej

Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski do spraw Migracji, Turystyki i Pielgrzymek biskup Krzysztof Zadarko zapewnia, że głos polskiego Kościoła w sprawie pomocy dla migrantów na granicy jest stanowczy. Jego zdaniem politycy powinni jasno argumentować, dlaczego sprawa migrantów rozgrywa się w ten sposób. Głos w sprawie migrantów na granicy polsko-białoruskiej zabrał także prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak.

Rząd zwróci się do prezydenta o przedłużenie stanu wyjątkowego

Rząd podjął decyzję o zwróceniu się do prezydenta Andrzeja Dudy z wnioskiem o przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią o 60 dni - poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Mueller. Przedstawiciele rządu konieczność przedłużenia stanu wyjątkowego uzasadniają między innymi wojną hybrydową ze strony Mińska. Zdaniem opozycji sytuacja na granicy nie uległa poprawie przez wprowadzenie stanu wyjątkowego.

W islandzkim parlamencie nie będzie przewagi kobiet. Ponownie przeliczono glosy

Islandia nie będzie pierwszym krajem w Europie z przewagą kobiet w parlamencie. Po ponownym przeliczeniu głosów w jednym z okręgów, liczba mandatów dla kobiet jednak spadła do 48 procent. Wcześniej podawane przez media wyniki wskazywały, że kobietom przypadnie ponad połowa miejsc w parlamencie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Szef MSWiA chce przedłużenia stanu wyjątkowego. Mówi o "niebezpiecznych powiązaniach" migrantów

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński oraz komendant główny Straży Granicznej generał Tomasza Praga na wspólnej konferencji w poniedziałek udzielili informacji na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Szef MSWiA zapowiada, że będzie rekomendował przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. Jak wskazywał, osoby nielegalnie przekraczające granicę z Białorusią mogą być terrorystami lub kryminalistami i stanowić zagrożenie dla Polski.

Sejmiki rezygnują z uchwał anty-LGBT. Małopolscy, podkarpaccy i lubelscy radni przyjęli nowe stanowiska

W poniedziałek radni trzech województw - małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego - ponownie zajęli się uchwałami anty-LGBT. W wymienionych regionach kontrowersyjne stanowiska zostały uchylone, a w nowych dokumentach nie ma słowa o ideologii LGBT. Wcześniej Komisja Europejska zapowiedziała, że jeżeli samorządy nie wycofają się ze - zdaniem unijnych urzędników - dyskryminujących regulacji prawnych, wstrzymane zostaną wypłaty unijnych dotacji.

82. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

W poniedziałek w Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, w trakcie których odczytano list prezydenta Andrzeja Dudy. - Dzieje i dokonania Polskiego Państwa Podziemnego wciąż budzą nasz podziw, najgłębszy szacunek i wdzięczność - napisał prezydent.

Coraz większe zainteresowanie szczepieniem trzecią dawką szczepionki przeciw COVID-19

Osoby powyżej 50. roku życia, pracownicy ochrony zdrowia oraz osoby z obniżoną odpornością mogą przyjąć trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Pracownicy punktów informują, że z dnia na dzień widać coraz większe zainteresowanie szczepieniami dawką przypominającą. Do przyjęcia preparatu cały czas zachęcają lekarze, bo szpitalne oddziały powoli zapełniają się chorym na COVID-19.

Mieli zabić, a później zjeść części ciała ofiary. Jest wyrok sądu w sprawie "kanibali spod Choszczna"

Przed szczecińskim sądem w poniedziałek zapadł wyrok w sprawie "kanibali spod Choszczna". Na ławie oskarżonych zasiadło czterech mężczyzn. Według prokuratury razem mieli torturować i zabić człowieka, odciąć mu głowę, a część jego ciała później zjeść. Główny oskarżony w sprawie, Robert M., usłyszał wyrok 25 lat pozbawienia wolności za kierowanie zabójstwem. Natomiast pozostali trzej oskarżeni, zdaniem sądu, byli tylko świadkami zabójstwa.

Prognoza pogody na wtorek 28 września

We wtorek na zachodzie Polski zachmurzenie będzie duże i całkowite ze słabymi, lokalnie umiarkowanymi opadami deszczu z przerwami oraz przelotnymi opadami deszczu. Poza tym będzie sucho, wystąpi przeważnie umiarkowane, miejscami małe zachmurzenie, szczególnie w centralnej części kraju oraz w drugiej części dnia w południowych regionach. W ciągu dnia więcej chmur będzie przybywać na wschodzie. Temperatura maksymalna wyniesie od 12-13 stopni Celsjusza na północnym wschodzie, przez do 14-16 stopni Celsjusza w centrum, do 16-18 stopni Celsjusza na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na zachodzie północno-zachodni, a na wschodzie południowo-wschodni wiatr.

Zapadł wyrok w sprawie "kanibali spod Choszczna". 25 lat więzienia dla głównego oskarżonego

25 lat więzienia dla Roberta M. za kierowaniem zabójstwem nieustalonego mężczyzny orzekł w poniedziałek szczeciński sąd. Mężczyzna miał nakazać obcięcie głowy i konsumpcję części ciała ofiary. Sąd za najważniejsze uznał dowody z podsłuchów i zeznania w toku śledztwa jednego z oskarżonych - Rafała O. Pozostali trzej oskarżeni, zdaniem sądu, byli tylko świadkami zabójstwa.