Najnowsze

Najnowsze

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Unijna komisarz porozmawia z Mariuszem Kamińskim

Unijna komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson w piątek ma porozmawiać z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim w sprawie kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Polska, w przeciwieństwie do Litwy i Łotwy, na razie nie zwróciła się o pomoc do Frontexu. Niewykluczone, że Ylva Johansson również przybędzie do Polski. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Koncesja dla TVN24 przyznana, ale to nie koniec problemów? Kontrowersyjna uchwała KRRiT

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zagłosowała za odnowieniem koncesji na nadawanie dla stacji TVN24. Tego samego dnia członkowie podjęli uchwałę, z której wynika, że podmioty kontrolowane ostatecznie przez osoby spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego do koncesji nie mają prawa. Jest odpowiedź TVN Grupa Discovery. "Ta uchwała, podobnie jak lex TVN, zmusza Discovery do ograniczenia działalności w Polsce i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla rządów prawa i wolności mediów oraz wywołuje niepokój wśród inwestorów zagranicznych w Polsce" - czytamy w oświadczeniu spółki.

Tomasz Siemoniak i Borys Budka oddali się do dyspozycji Donalda Tuska. Byli na urodzinach dziennikarza, byli też tam posłowie PiS

Trwało posiedzenie Sejmu, przemawiał prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś, ale sala plenarna była niemal pusta. Część posłów z różnych partii w tym czasie - jak ustalili dziennikarze "Faktu" - uczestniczyła w imprezie urodzinowej znanego dziennikarza. Byli tam między Marek Suski i Łukasz Szumowski z PiS, Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL, a także Borys Budka i Tomasz Siemoniak z PO. Ci dwaj ostatni oddali się do dyspozycji lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska.

Zbigniew Rau i Siergiej Ławrow rozmawiali w Nowym Jorku. Mają się spotkać kolejny raz

W środę w Nowym Jorku oficjalnie spotkali się polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau i jego rosyjski odpowiednik Siergiej Ławrow. Było to pierwsze od 2019 roku spotkanie szefów resortów spraw zagranicznych Polski i Rosji. Pretekstem do rozmów był fakt, że Polska obejmuje przewodnictwo w OBWE, ale poruszone zostały też kwestie dwustronne, jak zwrot wraku tupolewa oraz konflikt z reżimem Łukaszenki. Zbigniew Rau przekazał, że do kolejnego takiego spotkania ma dojść jeszcze w tym roku.

Ryszard Czarnecki kandyduje na prezesa PZPS, ale wraca sprawa jego kilometrówek. "Zwróciłem ponad 50 tysięcy euro"

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki bierze udział w wyborach na nowego prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. W tle jednak pojawia się sprawa tak zwanych kilometrówek, które przez europosła miały zostać rozliczone niezgodnie z zasadami. Ryszard Czarnecki przekazał, że zwrócił Parlamentowi Europejskiemu ponad 50 tysięcy euro, ale mowa jest o kwocie 100 tysięcy euro. Ponadto kontrowersje budzą także kilometrówki polityka wyjeżdżone na koszt PZPS.

Burmistrz Miasteczka Śląskiego zlikwidował przejścia dla pieszych po to, żeby piesi nie mieli pierwszeństwa

Na największym osiedlu w Miasteczku Śląskim było osiem przejść dla pieszych. Burmistrz zlikwidował pięć z nich, uzasadniając to odpowiedzią "na bzdurne przepisy dające pieszym pierwszeństwo przed pojazdami". Chodzi o niedawne zmiany w przepisach, które dają pierwszeństwo także pieszym wchodzącym na przejście dla pieszych, a nie tylko - jak było wcześniej - pieszym znajdującym się na przejściu.

Prognoza pogody na piątek 24 września

W piątek na ogół pochmurno. W północnej części Polski deszcz. Temperatura maksymalna od 13 stopni na Podlasiu do 20 stopni na Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany i dość silny, okresami w porywach o prędkości do 40-70 km/h, z zachodu.

Prezydent Wałbrzycha zwolniony z pracy w szpitalu. Protest mieszkańców

Przed wałbrzyskim szpitalem w środę miała miejsce manifestacja wsparcia dla prezydenta Wałbrzycha, który jest z zawodu lekarzem. Roman Szełemej został zwolniony z pracy w szpitalu po 36 latach. Zdaniem władz placówki naruszył on swoje obowiązki pracownicze. Według protestujących powód zwolnienia jest zupełnie inny: polityczny. Roman Szełemej jest związany z PO.

O co chodzi w uchwale KRRiT? "Musimy być czujni"

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wyraziła zgodę na odnowienie koncesji dla TVN24, ale tego samego dnia przyjęła uchwałę, z której wynika, że jej zdaniem podmioty kontrolowane ostatecznie przez osoby spoza EOG do koncesji nie mają prawa. Uchwała ma charakter deklaracji, nie podano w niej podstawy prawnej. Komentarze ekspertów i polityków co do znaczenia uchwały są różne. Zdaniem zarządu TVN uchwała "stanowi bezpośrednie zagrożenie dla rządów prawa i wolności mediów".

KRRiT przedłużyła koncesję dla stacji TVN24, jednocześnie wydając specjalną uchwałę

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w środę wieczorem przedłużyła koncesję dla stacji TVN24. Czterech członków było za. Najpierw jednak przyjęli uchwałę, w której oświadczyli, że ich zdaniem nie może uzyskać koncesji podmiot, który jest ostatecznie kontrolowany przez osobę spoza EOG. TVN Grupa Discovery w wydanym komunikacie poinformowała, że "zawsze spełniała wszystkie wymogi określone w ustawie o radiofonii i telewizji", a "uchwała KRRiT w sprawie koncesji dla TVN24 jednoznacznie pokazuje, że nie było żadnego uzasadnienia dla jej odwlekania przez 19 miesięcy".

Tak władza od lat próbuje ograniczyć wolne media w Polsce

Zaczęło się od próby ograniczania pracy dziennikarzy w Sejmie. Po ostrym sprzeciwie Prawo i Sprawiedliwość wycofało się. Później była próba dodatkowego opodatkowania niezależnych mediów i solidarny protest. Władza też odpuściła. Nieprzyznawanie koncesji TVN24 i ustawa anty-TVN to ciąg dalszy ataku władzy na wolne media.

Podział wśród ratowników medycznych. Część z nich protestuje pomimo porozumienia z resortem zdrowia

Minister zdrowia Adam Niedzielski w środę ogłosił, że doszło do porozumienia z ratownikami medycznymi i ich pracodawcami. Jednak Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia podkreśla, że porozumienie resortu zostało podpisane tylko z jednym związkiem ratowników medycznych, przy sprzeciwie innych obecnych na spotkaniu. Dlatego cześć ratowników medycznych dalej protestuje w "białym miasteczku 2.0".

Eksperci o szczepieniu przeciw COVID-19 trzecią dawką: jest niezbędne, ponieważ podkręca potencjalnie osłabioną odporność

Ostatniej doby odnotowano w Polsce prawie 900 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 i 20 zgonów z powodu COVID-19 - to najwięcej od maja. Szczepienie trzecią dawką dla kolejnej grupy rusza w momencie, gdy rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Preparat będą mogły przyjąć osoby powyżej 50. roku życia i pracownicy ochrony zdrowia. Rejestracja ma ruszyć 24 września.