Najnowsze

Najnowsze

Karol Nawrocki gotów walczyć o fotel prezesa IPN. "Będę bardzo chętnie spotykał się z senatorami"

Kolegium IPN jednomyślnie popiera kandydaturę doktora Karola Nawrockiego na stanowisko prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Także Sejm powołał go na to stanowisko, głosami posłów PiS, Kukiz'15 i Konfederacji, a także trzech posłów PSL. Teraz zgodę na jego powołanie musi wyrazić Senat. Jeśli tak się nie stanie, to Kolegium IPN będzie musiało przeprowadzić kolejny konkurs.

Rząd zawarł porozumienie z górnikami. Kopalnie mają zostać wygaszone do 2049 roku

Rząd i przedstawiciele górników zawarli porozumienie dotyczące wygaszania kopalń. Ma ono potrwać do 2049 roku. Górnicy deklarują, że nie będą protestować z powodu zamykania kopalń, a rząd, że górnicy nie będą poszkodowani. Podpisana umowa społeczna ma dotyczyć osiemdziesięciu tysięcy pracowników związanych z wydobyciem węgla energetycznego na Śląsku.

"Może się okazać, że drogi Zjednoczonej Prawicy na trwałe się rozejdą"

Wicepremier Jarosław Gowin nie widzi nic złego w popieraniu kandydatury profesora Marcina Wiącka na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. To kandydat opozycji, podczas gdy PiS proponuje kandydaturę senator Lidii Staroń. Kandydatura profesora Wiącka zjednoczyła niemal całą opozycję. Posiedzenie Sejmu, które ma wyłonić nominata, jest zaplanowane na 15 czerwca.

"Cieszy się kuchnia, cieszą się kelnerzy". Obostrzenia poluzowane

Spędzić noc w hotelu, zjeść śniadanie w środku restauracji czy pójść na siłownię - od soboty to już jest możliwe. W restauracjach udostępnionych może być najwyżej 50 procent wszystkich stolików. Te, które są dostępne dla klientów, powinny być oddalone od siebie o co najmniej o półtora metra lub być oddzielone przegrodą. Mimo tych ograniczeń restauratorzy i goście nie kryją radości.

Pfizer chciałby szczepić przeciw COVID-19 już od 6. miesiąca życia

Jest zgoda Europejskiej Agencji Leków na szczepienie nastolatków w wieku od 12 do 15 lat szczepionką Pfizera na COVID-19. Teraz jest jeszcze potrzebna akceptacja Komisji Europejskiej i decyzja rządu. Moderna też chce uzyskać zgodę, żeby jej szczepionka mogła być stosowana u dzieci od 12. roku życia. Z kolei Pfizer idzie jeszcze dalej - chce starać się o zgodę na szczepienie dzieci od 6. miesiąca życia.

Na igrzyskach w Tokio wystąpi reprezentacja uchodźców. "To od zawsze było moje marzenie"

W swoim życiu pokonali masę przeszkód - uciekli z ojczyzny w poszukiwaniu bezpieczeństwa i szansy na lepszą przyszłość. Ponad 50 uchodźców przygotowuje się do kwalifikacji w igrzyskach olimpijskich. Do startu w zawodach, o którym marzą wszyscy sportowcy, zakwalifikuje się niewielka grupa. Ostateczny skład drużyny poznamy na początku czerwca. Uchodźcy przyznają, że igrzyska to dla nich nie tylko sport, to też przesłanie nadziei dla innych, którzy musieli opuścić swoje domy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Polskie F-16 przekroczyły próg 100 tysięcy godzin w powietrzu

Niemal 15 lat temu służbę w polskim lotnictwie zaczęły pierwsze myśliwce F-16. Maszyny te wylatały już łącznie ponad 100 tysięcy godzin. Brały udział w licznych międzynarodowych ćwiczeniach, a także w misjach Baltic Air Policing, czyli strzeżenia przestrzeni powietrznej nad Litwą, Łotwą i Estonią. W bazie w Krzesinach zorganizowano specjalną uroczystość z okazji przekroczenia 100 tysięcy godzin w powietrzu przez polskie F-16. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Wybór RPO. Czy posłów PiS będzie obowiązywać dyscyplina? "Jasne"

Będzie dodatkowe posiedzenie Sejmu i - jak przekazał wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki - dyscyplina w Klubie Parlamentarnym PiS podczas głosowania nad kandydatami na Rzecznika Praw Obywatelskich. Piąte podejście do tego wyboru ma mieć miejsce 15 czerwca. Kandydatów jest dwóch, ale w Zjednoczonej Prawicy nie ma jednomyślności.

"Musimy walczyć o wolne media". Polscy dziennikarze pikietowali przed ambasadą Białorusi

W piątek odbyła się pikieta dziennikarzy przed ambasadą Białorusi w Warszawie. To gest solidarności i apel o uwolnienie Andrzej Poczobuta, polskiego dziennikarza i działacza Związku Polaków na Białorusi. On i cztery inne osoby, w tym przewodnicząca Związku Andżelika Borys, są oskarżeni o gloryfikowanie nazizmu, bo opowiadali dzieciom o Armii Krajowej. Zostali aresztowani ponad dwa miesiące temu.

Prognoza pogody na sobotę 29 maja

W sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu do 10 l/m2, na południu kraju możliwe burze z opadami do 20 l/m2. Tylko na Pomorzu Zachodnim pogodnie. Temperatura maksymalna od 13 stopni Celsjusza w rejonie Zatoki Gdańskiej do 18 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr północno-zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w burzach silny do 80 km/h.

Wrzosek o zawiadomieniu NIK: nie mam cienia wątpliwości, że postępowanie zostanie umorzone

Najwyższa Izba Kontroli ma obawy, czy prokuratur potraktuje zawiadomienie Izby w sprawie tak zwanych wyborów kopertowych w sposób rzetelny. Zdaniem prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry to opozycja odpowiada za zablokowanie wyborów, a premier Mateusz Morawiecki winy nie ponosi. Obawy co do bezstronności śledczych ma też opozycja oraz część środowiska prawniczego. W ocenie prokurator Ewy Wrzosek wypowiedź Zbigniewa Ziobry całkowicie pozbawia prokuraturę zaufania i demoluje jej wizerunek jako bezstronnego organu. Ewa Wrzosek to prokurator, która w kwietniu ubiegłego roku wszczęła śledztwo w sprawie organizacji "wyborów kopertowych", ale zostało ono umorzone po 3 godzinach przez jej przełożoną.

Po pas w wodzie, pod ostrzałem, w huraganie i w mrowisku. Kulisy pracy reporterów TVN24

Wraz z upływem lat w dziennikarskim świecie zmieniało się prawie wszystko - technika nadawania obrazu i dźwięku na żywo, zmieniały się trendy mody i fryzury. Jednak przez te dwie dekady nie zmieniło się jedno - reporterzy TVN24 są zawsze tam, gdzie dzieją się rzeczy ważne. Kanał TVN24 zaczął nadawać 9 sierpnia 2001 roku, więc to jeszcze nie jest okrągła rocznica, ale już teraz postanowiliśmy pokazać, jak zmieniła się Polska, świat i ekipa naszej stacji.

Niemal każdy może być dawcą szpiku. Warto się zarejestrować i uratować komuś życie

28 maja to Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi. Co 40 minut w Polsce ktoś dowiaduje się, że ma nowotwór tego typu - alarmują eksperci. Chorują zarówno dorośli, jaki i dzieci. Lekarze zwracają uwagę, że nowotwory krwi we wczesnym etapie przebiegu choroby mogą w ogóle nie dawać objawów, dlatego stawiają na profilaktykę i zalecają badania. Dla wielu chorych szansą na przeżycie jest przeszczep szpiku lub komórek macierzystych od dawcy.

Brakuje szczepionek, pacjenci mają przekładane wizyty. Kolejne punkty zgłaszają problemy

W Sosnowcu punkt masowych szczepień będzie zamknięty przez 4 dni. Kłopoty pojawiły się też w Tychach i Bielsku-Białej, gdzie umówione wizyty na szczepienia musiały zostać przełożone. Z kolei władze Warszawy raportują o blisko dwustu przypadkach, gdzie został przekroczony termin podania drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Rząd tłumaczy, że wynika to z opóźnienia w dostawach szczepionek.

Restauracje już mogą zapraszać klientów do środka

28 maja w Polsce zaczął obowiązywać kolejny etap luzowania obostrzeń. Restauracje mogą już przyjmować klientów w środku, nie tylko w ogródkach. Zajęta może być połowa miesc, a między stolikami musi być albo odpowiedni dystans, albo przegrody.

Zaskakujący finał głosowania w Senacie: preambuła opozycji przepadła

Senat zdecydował w czwartek o nieprzyjęciu preambuły do ustawy ratyfikacyjnej dotyczącej unijnego funduszu odbudowy. Zdecydowały głosy dwóch senatorów Koalicji Obywatelskiej. Przeciw zagłosował Aleksander Pociej, który twierdzi, że się pomylił i źle oddał głos. Natomiast senator Leszek Czarnobaj w ogóle nie wziął udziału w głosowaniu z powodu problemów technicznych.

Terlecki: 15 czerwca dodatkowe posiedzenie Sejmu w sprawie wyboru RPO

Wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował, że 15 czerwca odbędzie się dodatkowe posiedzenie Sejmu w sprawie wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich. W grze jest dwoje kandydatów - senator niezależna Lidia Staroń popierana przez PiS i profesor Marcin Wiącek popierany przez niemal całą opozycję i kilku posłów Zjednoczonej Prawicy, w tym Jarosława Gowina i Zbigniewa Girzyńskiego. To będzie już piąta próba wyłonienia nowego Rzecznika.

Łukaszenka rozprawia się z mediami. Portal TUT.by zablokowany, jest też nowa ustawa

Białoruscy niezależni dziennikarze, nawet ci, którzy pracują poza granicami kraju, wiele ryzykują. Sytuacja z Ramanem Pratasiewiczem pokazała, że dla Alaksandra Łukaszenki nie ma rzeczy niemożliwych. Na Białorusi niezależne media praktycznie już nie istnieją. Tydzień temu zablokowana została witryna internetowa portalu portalu TUT.by - największego niezależnego portalu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Dwoje kandydatów na RPO. Kandydat opozycji zdaje się być na prowadzeniu

Kluby parlamentarne Koalicji Obywatelskiej, PSL i Lewicy, a także koła poselskie Polska 2050 i Polskie Sprawy poprą kandydaturę profesora Marcina Wiącka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Za tą kandydaturą opowiada się także kilku polityków związanych z obozem Zjednoczonej Prawicy. Jednym z nich jest szef Porozumienia Jarosław Gowin. PiS z kolei popiera kandydaturę senator Lidii Staroń. Czas policzyć szable.

"Nie powinno się łączyć funkcji prokuratora i ministra"

Najwyższa Izba Kontroli ma obawy o to, jak prokurator generalny potraktuje zawiadomienie dotyczące możliwości popełnienia przestępstwa przez premiera. Minister sprawiedliwości, czyli podwładny premiera, to jednocześnie prokurator generalny. Zbigniew Ziobro już zdążył stwierdzić, że anulowanie tak zwanych wyborów kopertowych, które miały się odbyć 10 maja 2020 roku, to wina opozycji.