Najnowsze

Najnowsze

Sejmiki rezygnują z uchwał anty-LGBT. Małopolscy, podkarpaccy i lubelscy radni przyjęli nowe stanowiska

W poniedziałek radni trzech województw - małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego - ponownie zajęli się uchwałami anty-LGBT. W wymienionych regionach kontrowersyjne stanowiska zostały uchylone, a w nowych dokumentach nie ma słowa o ideologii LGBT. Wcześniej Komisja Europejska zapowiedziała, że jeżeli samorządy nie wycofają się ze - zdaniem unijnych urzędników - dyskryminujących regulacji prawnych, wstrzymane zostaną wypłaty unijnych dotacji.

82. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

W poniedziałek w Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, w trakcie których odczytano list prezydenta Andrzeja Dudy. - Dzieje i dokonania Polskiego Państwa Podziemnego wciąż budzą nasz podziw, najgłębszy szacunek i wdzięczność - napisał prezydent.

Coraz większe zainteresowanie szczepieniem trzecią dawką szczepionki przeciw COVID-19

Osoby powyżej 50. roku życia, pracownicy ochrony zdrowia oraz osoby z obniżoną odpornością mogą przyjąć trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Pracownicy punktów informują, że z dnia na dzień widać coraz większe zainteresowanie szczepieniami dawką przypominającą. Do przyjęcia preparatu cały czas zachęcają lekarze, bo szpitalne oddziały powoli zapełniają się chorym na COVID-19.

Mieli zabić, a później zjeść części ciała ofiary. Jest wyrok sądu w sprawie "kanibali spod Choszczna"

Przed szczecińskim sądem w poniedziałek zapadł wyrok w sprawie "kanibali spod Choszczna". Na ławie oskarżonych zasiadło czterech mężczyzn. Według prokuratury razem mieli torturować i zabić człowieka, odciąć mu głowę, a część jego ciała później zjeść. Główny oskarżony w sprawie, Robert M., usłyszał wyrok 25 lat pozbawienia wolności za kierowanie zabójstwem. Natomiast pozostali trzej oskarżeni, zdaniem sądu, byli tylko świadkami zabójstwa.

Prognoza pogody na wtorek 28 września

We wtorek na zachodzie Polski zachmurzenie będzie duże i całkowite ze słabymi, lokalnie umiarkowanymi opadami deszczu z przerwami oraz przelotnymi opadami deszczu. Poza tym będzie sucho, wystąpi przeważnie umiarkowane, miejscami małe zachmurzenie, szczególnie w centralnej części kraju oraz w drugiej części dnia w południowych regionach. W ciągu dnia więcej chmur będzie przybywać na wschodzie. Temperatura maksymalna wyniesie od 12-13 stopni Celsjusza na północnym wschodzie, przez do 14-16 stopni Celsjusza w centrum, do 16-18 stopni Celsjusza na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na zachodzie północno-zachodni, a na wschodzie południowo-wschodni wiatr.

Zapadł wyrok w sprawie "kanibali spod Choszczna". 25 lat więzienia dla głównego oskarżonego

25 lat więzienia dla Roberta M. za kierowaniem zabójstwem nieustalonego mężczyzny orzekł w poniedziałek szczeciński sąd. Mężczyzna miał nakazać obcięcie głowy i konsumpcję części ciała ofiary. Sąd za najważniejsze uznał dowody z podsłuchów i zeznania w toku śledztwa jednego z oskarżonych - Rafała O. Pozostali trzej oskarżeni, zdaniem sądu, byli tylko świadkami zabójstwa.

Tragedia na weselu. Ze stawu wyłowiono ciało 21-latki

Ciało 21-letniej kobiety odnaleziono w niedzielę, około godziny 7 rano, w stawie w miejscowości Żelechlinek. Z ustaleń policji wynika, że kobieta wcześniej bawiła się na przyjęciu weselnym. Przyczyną śmierci było utonięcie, jak wykazała przeprowadzona w poniedziałek sekcja zwłok. Sprawę wyjaśnia policja pod nadzorem prokuratury.

Kolejne samorządy zmieniają uchwały anty-LGBT

W poniedziałek sejmik województwa lubelskiego podjął decyzję o zmianie uchwały anty-LGBT. Również sejmik województwa podkarpackiego uchylił dokument. W jego miejsce radni przyjęli stanowisko "Podkarpacie jako region utrwalonej tolerancji". Natomiast radni z Małopolski wciąż debatują nad zapisami dyskryminującej uchwały.

Szef MSWiA: będę rekomendował rządowi przedłużenie stanu wyjątkowego

Stan wyjątkowy w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązuje od 2 września. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zapowiedział w poniedziałek na konferencji prasowej, że będzie rekomendował rządowi przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. We wtorek Rada Ministrów ma zając się kwestią przedłużenia stanu wyjątkowego. Zgodnie z Konstytucją RP stan wyjątkowy może być przedłużony tylko raz, na okres nie dłuższy niż 60 dni.

Setki posad dla ludzi Morawieckiego, Sasina, Błaszczaka i Ziobry. "Każdy rząd ma prawo dobierać sobie współpracowników"

Z pięciu tysięcy osób na kierowniczych stanowiskach w spółkach Skarbu Państwa co najmniej 900 ma związki z politykami Zjednoczonej Prawicy - wynika z ustaleń "Gazety Wyborczej", Onetu i Radia ZET. Politycy rządu artykuły uznają za nieobiektywne, a obsadzanie funkcji w spółkach Skarbu Państwa za ich prawo. Lewica chce kontroli NIK w sprawie zatrudnień w państwowych spółkach, a politycy Koalicji Obywatelskiej zapowiadają stworzenie mapy nepotyzmu i korupcji od szczebla centralnego do powiatów.

Ciąg dalszy rozmów Polski i Czech w sprawie kopalni Turów

W poniedziałek po południu w Pradze ma się odbyć kolejne spotkanie zespołów negocjacyjnych Polski i Czech w sprawie kopalni Turów. Dotychczasowe negocjacje nie przyniosły rezultatów. Protokół rozbieżności pozostaje bez zmian, podobnie jak lista oczekiwań po stronie czeskiej. Nie zmienia się również stanowisko polskiego rządu, który podkreśla, że nie zamierza wstrzymać pracy kopalni ani płacić nałożonej przez TSUE kary.

Co dalej w sprawie Turowa? Premier Morawiecki mówi o dużo niższej "skłonności do porozumienia"

Premier Mateusz Morawiecki zrezygnował z udziału w szczycie w Budapeszcie. W spotkaniu, które było poświęcone problemom demografii, uczestniczył między innymi czeski premier Andrej Babisz. Ponadto premier Morawiecki podkreśla, że czescy sąsiedzi muszą sobie zdawać sprawę z tego, że po stronie polski "skłonność do porozumienia będzie dużo niższa". Z kolei minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro sugeruje, że spór o Turów to część wielkiej operacji Niemiec i Rosji.

Wręczono Złote Lwy 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Złote Lwy 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni trafiły w ręce Łukasza Rondudy i Łukasza Guta - twórców filmu "Wszystkie nasze strachy". Srebrne Lwy odebrał Jan Matuszyński za film "Żeby nie było śladów". Maria Dębska uznana została za najlepszą aktorkę, a Jacek Beler odebrał nagrodę dla najlepszego aktora.

Prognoza pogody na poniedziałek 27 września

W poniedziałek będzie pogodnie, tylko na zachodzie kraju prognozuje się wzrost zachmurzenia do dużego. Na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej oraz w Sudetach wystąpią przelotne opady deszczu, a pod wieczór możliwe są burze. Temperatura maksymalna wyniesie od 15 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, 19 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 24 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Wiatr południowo-wschodni i wschodni będzie słaby i umiarkowany, okresami silniejszy.

Wielki sukces meczu charytatywnego w Bytomiu. Zebrano ponad 20 tysięcy złotych

Ponad 20 tysięcy złotych udało się zebrać podczas sobotniego meczu charytatywnego w Bytomiu. Drużyna TVN24 zmierzyła się z Hokejową Reprezentacją Artystów Polskich. Na taflę wyjechali między innymi Arleta Zalewska, Robert Kantereit, Dariusz Łapiński, Maciej Maleńczuk, generał Roman Polko i Mariusz Kałamaga. Mecz zakończył się remisem 7:7, ale wygranym jest Łukasz Wysocki - dochód z imprezy zostanie przeznaczony na rehabilitację 18-latka poszkodowanego w wypadku.

Małopolscy radni ponownie zajmą się uchwałą anty-LGBT

Marszałek województwa małopolskiego zapowiedział nowelizację uchwały anty-LGBT. Projekt ma zostać przestawiony podczas najbliższego posiedzenia sejmiku, czyli w poniedziałek. Małopolska to nie pierwsze województwo, które nad uchwałą znów się pochyla. W czwartek dokument uchylili radni sejmiku województwa świętokrzyskiego. Komisja Europejska zapowiedziała, że jeżeli samorządy nie wycofają się z tych deklaracji, to nie otrzymają określonych funduszy unijnych.

"Ludzie zapomnieli o wirusie. W wielu przypadkach nie noszą maseczek, nie zachowują dystansu"

Ostatniej doby w Polsce odnotowano prawie 650 nowych przypadków zakażeń SARS-COV-2. Wraz ze wzrostem liczby zakażeń, rośnie liczba pacjentów ciężko przechodzących COVID-19, którzy wymagają specjalistycznego leczenia w szpitalach. To jednak wciąż nie przekonuje Polaków do szczepień. Wiele osób - jak zwracają uwagę eksperci - zapomina też o noszeniu maseczek czy zachowywaniu dystansu.

Stan wyjątkowy zostanie przedłużony? Prezydencki minister tego nie wyklucza

Straż Graniczna poinformowała, że w sobotę odnotowano 259 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Ponadto przekazano, że funkcjonariusze zatrzymali 18 migrantów. Do 30 września przy granicy z Białorusią, w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Przedłużenia go nie wyklucza Andrzej Dera z kancelarii prezydenta.

Wiec poparcia dla Andrzeja Poczobuta przed PKiN. Wizerunek uwięzionego dziennikarza wyświetlony na fasadzie budynku

Przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie odbył się w sobotę wieczorem wiec poparcia dla Andrzeja Poczobuta. Polski dziennikarz, działacz na rzecz praw człowieka na Białorusi, od sześciu miesięcy przebywa w białoruskim więzieniu. Podczas wiecu został odczytany list od liderki białoruskiej opozycji Swietłany Cichanouskiej, a na fasadzie PKiN wyświetlona została podobizna Andrzeja Poczobuta.