Minister zdrowia Adam Niedzielski chce, żeby od początku kwietnia został zniesiony obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych miejscach publicznych. Eksperci jednak apelują o zachowanie ostrożności, bo pandemia COVID-19 się nie skończyła. W Chinach czy w Niemczech widać oznaki kolejnej fali.
Bardzo długie kolejki do testów przeciwko COVID-19 w Chinach i Korei Południowej - to nie są obrazy z zeszłego roku, tylko z ostatnich dni. W Niemczech z kolei w czwartek odnotowano blisko 300 tysięcy nowych przypadków zakażeń koronawirusem.
- Powoli, tak się przynajmniej wydaje, rozpoczyna się szósta fala w Europie Zachodniej. Znając poprzednie doświadczenia, to w Polsce za mniej więcej trzy tygodnie ta sytuacja się wydarzy - alarmuje dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. pandemii COVID-19.
W Polsce natomiast już od kwietnia ma zostać zniesiony nakaz noszenia maseczek - z takim wnioskiem minister zdrowia Adam Niedzielski zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego. Szóstej fali resort zdrowia się nie boi.
- Zwiększone liczby zakażeń nie oznaczają zwiększenia presji na szpitale, to znaczy tam nie ma zwiększonego odsetka hospitalizacji - mówił w czwartek Adam Niedzielski na antenie Radia Plus.
Ponadto minister zdrowia argumentuje, że kolejne warianty omikronu nie są bardzo zjadliwe, a oprócz szczepionek mamy też do dyspozycji nowe leki - między innymi pigułki przeciwko COVID-19. W pierwszej kolejności trafią one - w razie potrzeby - do osób z chorobami przewlekłymi.
Szczepienia dla uchodźców z Ukrainy
Jak twierdzą epidemiolodzy w Polsce i za granicą, lekceważenie pandemii byłoby groźne. Dlatego amerykański rząd gromadzi pieniądze na obronę przed kolejnymi falami zachorowań. Obecne środki skończą się tam w maju.
- Jeśli Kongres nie zapewni nam 22 miliardów dolarów na walkę z COVID-19, to konsekwencje dla Stanów Zjednoczonych będą tragiczne - podkreśliła Jen Psaki, rzeczniczka prasowa Białego Domu.
- W tej chwili zamiast odwoływać pandemię, to wręcz (trzeba - przyp. red.) namawiać do tego, aby w dalszym ciągu szczepić się, testować i zachować czujność, ponieważ sytuacja epidemiologiczna jest niestabilna - apeluje dr Paweł Grzesiowski.
W Stargardzie właśnie rozpoczęło się szczepienie przeciwko COVID-19 mieszkających tymczasowo w hali sportowej Ukraińców. - Nie szczepiłam się w Ukrainie, ale teraz się zaszczepię. Tu też są ludzie - mówiła jedna z Ukrainek.
- Nadal jesteśmy w stanie pandemii i chcemy też zwiększyć bezpieczeństwo zarówno naszych gości, ale też obywateli Polski - zaznacza Iwona Wiśniewska, starosta stargardzki.
Darmowym szczepieniom przeciwko COVID-19 mogą poddać się wszyscy obywatele Ukrainy przebywający w Polsce oraz wszyscy Polacy, którzy do tej pory z tej okazji nie skorzystali.
Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl
Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: tvn24