Nie żyje profesor Marian Zembala. "Świetnie reprezentował Polskę na całym świecie"

19.03.2022 | Nie żyje profesor Marian Zembala. "Świetnie reprezentował Polskę na całym świecie"
19.03.2022 | Nie żyje profesor Marian Zembala. "Świetnie reprezentował Polskę na całym świecie"
Marek Nowicki | Fakty TVN
19.03.2022 | Nie żyje profesor Marian Zembala. "Świetnie reprezentował Polskę na całym świecie"Marek Nowicki | Fakty TVN

Nie żyje prof. Marian Zembala, wybitny kardiochirurg, ceniony transplantolog i były minister zdrowia. U boku prof. Zbigniewa Religi przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca. Także jako pierwszy przeszczepił jednocześnie płuca i serce.

Pierwszy w Polsce przeszczep serca, potem płuc i pierwszy jednoczesny podwójny przeszczep płuc i serca - to sukcesy, z którymi na zawsze wiązać się będzie nazwisko profesora Mariana Zembali.

- To, co cechowało Mariana, to było to, że to był niezwykle pracowity człowiek. Wprawdzie my zrobiliśmy pierwszą transplantację z profesorem Religą, ale nigdy transplantacje nie osiągnęłyby takiego poziomu i nie stałyby się tak popularną metodą leczenia, gdyby nie było profesora Zembali - podkreśla prof. Andrzej Bochenek, kardiochirurg.

Marian Zembala w latach 80. - jeszcze jako stażysta w holenderskim szpitalu w Utrechcie - ściągał z Polski dzieci z wrodzonymi wadami serca i ratował im tam życie. Jako następca profesora Zbigniewa Religi w Zabrzu przez wiele lat szefował Śląskiemu Centrum Chorób Serca. Trudno policzyć, ile osób ocalił. Na tej długiej liście jest na pewno Marek Breguła - 21 lat temu Marian Zembala przeszczepił mu jednocześnie płuca i serce.

Promował przeszczepy i dawstwo narządów

Profesora znali wielcy tego świata. Od 30 lat przyjaźnił się z księżną Yorku Sarą Ferguson. Przez jedną kadencję zajmował stanowisko prezesa Europejskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgicznego.

- Świetnie reprezentował Polskę na całym świecie. Jak się rozmawia z kolegami ze Stanów Zjednoczonych czy z Europy, to zawsze właśnie mówią: "znamy dobrego kardiochirurga Mariana Zembalę" - wspomina prof. Kazimierz Suwalski, kardiochirurg.

Profesor Zembala kilka lat temu przeszedł udar, ale wytrwale do końca promował przeszczepy i dawstwo narządów. Wiele zrobił również dla spopularyzowania metody ratowania pacjentów z użyciem ECMO - sztucznego płuco-serca.

Profesor Zembala przez wiele lat był politykiem. Był posłem, był też ministrem zdrowia. Starał się przerzucać mosty ponad politycznymi podziałami.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Ponad pół wieku temu była dyplomacja pingpongowa, która pomogła w zbliżeniu Ameryki i Chin - teraz może pojawi się dyplomacja hokejowa w relacjach z Rosją. Rosyjski hokeista Aleksander Owieczkin pobił rekord wszech czasów w liczbie goli w amerykańskiej lidze NHL. Jeszcze dwa lata temu w Ameryce padały pytania, czy Rosjanie w ogóle powinni grać w NHL. Teraz klimat się zmienił i Owieczkin może stać się "ambasadorem pokoju".

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS