Obrona terytorialna w Charkowie nie narzeka na brak chętnych. Wstępują prawnicy i inżynierowie

31.01.2022 | Obrona terytorialna w Charkowie nie narzeka na brak chętnych. Wstępują prawnicy i inżynierowie
31.01.2022 | Obrona terytorialna w Charkowie nie narzeka na brak chętnych. Wstępują prawnicy i inżynierowie
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
31.01.2022 | Obrona terytorialna w Charkowie nie narzeka na brak chętnych. Wstępują prawnicy i inżynierowieKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Mieszkańcy Charkowa chcą bronić ojczyzny przed ewentualną rosyjską agresją. Chętnych jest tak wielu, że można stworzyć kolejną brygadę. Wśród rezerwistów są prawnicy i inżynierowie. W tygodniu pracują w swoich zawodach, a w weekendy się szkolą. - Chcesz pokoju, szykuj się do wojny - mówią.

W Charkowie trwa wielka mobilizacja i ćwiczenia cywili. Na razie zamiast mundurów mają zwykłe kurtki, a zamiast pewnej ręki - niepewność w oczach, bo są tu pierwszy raz.

- Pytałem znajomych, zastanawiałem się i zdecydowałem, że to mi pasuje. To coś między armią a cywilem. W tygodniu można pracować w swoim zawodzie, a w weekend stać się żołnierzem - mówi Władimir, programista, rezerwista ukraińskiej obrony terytorialnej.

- Według przepisów w naszym obwodzie powinniśmy utworzyć dwie brygady, ale mamy tylu chętnych, że zwróciliśmy się o pozwolenie na utworzenie trzeciej. Tylu ludzi chce wstąpić w nasze szeregi - informuje Mykhaiło Sokołow, dowódca 113. Brygady Obrony Terytorialnej Obwodu Charkowskiego.

Rezerwiści w Charkowie przychodzą w soboty, do budynku dawnego liceum.

- Tu jest mój dom, to moja ojczyzna i trzeba jej bronić - podkreśla Maksim, inżynier, rezerwista ukraińskiej obrony terytorialnej.

Do ukraińskiej obrony terytorialnej wstępują zarówno mężczyźni, jak i kobiety, rezerwiści z kilkuletnim stażem i nowi chętni, po sprawdzeniu przez lekarza i przez służby bezpieczeństwa.

Wyjątkowa motywacja

Treningi rezerwistów to nie są zwykłe ćwiczenia. Na nich nauczą się strategii, pierwszej pomocy i obsługi broni. Jednego nie trzeba ich uczyć - motywacji. Władimir na przykład ma własny mundur. - Dostałem go od kolegi, który walczył w nim w Donbasie w 2014 roku. Bronił ojczyzny, był dwa razy ranny. Ten mundur jest mi bardzo drogi - opowiada mężczyzna.

Każdy z rezerwistów dokładnie wie, po co przychodzi na ćwiczenia. - Granica jest obok, zrozumieliśmy to w 2014 roku. Przeżyliśmy to, wyciągnęliśmy wnioski, jesteśmy gotowi. Chcesz pokoju, szykuj się do wojny - mówi Andriej, programista i rezerwista ukraińskiej obrony terytorialnej.

Rezerwiści na razie jednak żyją swoim życiem - z rodziną i z pracą. Gdy przyjdzie czas i będzie potrzeba, będą dla nich zadania.

- Ustawianie posterunków, blokada dróg, ochrona służb i instytucji państwowych. Musimy ich nauczyć przeżyć w każdej sytuacji, która może ich spotkać - wyjaśnia Mykhaiło Sokołow.

Dobrze wie to rezerwistka Nastia, która na co dzień jest prawniczką.

- Spakowałam plecak mojego 14-letniego syna. Z dokumentami, lekarstwami i ciepłymi rzeczami. (...) Na ewakuację mamy dwie minuty, dwie minuty, żeby wyjść z domu. Wszystko mam przygotowane - opowiada kobieta i zapowiada, że syna wyśle do rodziny, a sama zgłosi się na służbę.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS