Obrona terytorialna w Charkowie nie narzeka na brak chętnych. Wstępują prawnicy i inżynierowie

31.01.2022 | Obrona terytorialna w Charkowie nie narzeka na brak chętnych. Wstępują prawnicy i inżynierowie
31.01.2022 | Obrona terytorialna w Charkowie nie narzeka na brak chętnych. Wstępują prawnicy i inżynierowie
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
31.01.2022 | Obrona terytorialna w Charkowie nie narzeka na brak chętnych. Wstępują prawnicy i inżynierowieKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Mieszkańcy Charkowa chcą bronić ojczyzny przed ewentualną rosyjską agresją. Chętnych jest tak wielu, że można stworzyć kolejną brygadę. Wśród rezerwistów są prawnicy i inżynierowie. W tygodniu pracują w swoich zawodach, a w weekendy się szkolą. - Chcesz pokoju, szykuj się do wojny - mówią.

W Charkowie trwa wielka mobilizacja i ćwiczenia cywili. Na razie zamiast mundurów mają zwykłe kurtki, a zamiast pewnej ręki - niepewność w oczach, bo są tu pierwszy raz.

- Pytałem znajomych, zastanawiałem się i zdecydowałem, że to mi pasuje. To coś między armią a cywilem. W tygodniu można pracować w swoim zawodzie, a w weekend stać się żołnierzem - mówi Władimir, programista, rezerwista ukraińskiej obrony terytorialnej.

- Według przepisów w naszym obwodzie powinniśmy utworzyć dwie brygady, ale mamy tylu chętnych, że zwróciliśmy się o pozwolenie na utworzenie trzeciej. Tylu ludzi chce wstąpić w nasze szeregi - informuje Mykhaiło Sokołow, dowódca 113. Brygady Obrony Terytorialnej Obwodu Charkowskiego.

Rezerwiści w Charkowie przychodzą w soboty, do budynku dawnego liceum.

- Tu jest mój dom, to moja ojczyzna i trzeba jej bronić - podkreśla Maksim, inżynier, rezerwista ukraińskiej obrony terytorialnej.

Do ukraińskiej obrony terytorialnej wstępują zarówno mężczyźni, jak i kobiety, rezerwiści z kilkuletnim stażem i nowi chętni, po sprawdzeniu przez lekarza i przez służby bezpieczeństwa.

Wyjątkowa motywacja

Treningi rezerwistów to nie są zwykłe ćwiczenia. Na nich nauczą się strategii, pierwszej pomocy i obsługi broni. Jednego nie trzeba ich uczyć - motywacji. Władimir na przykład ma własny mundur. - Dostałem go od kolegi, który walczył w nim w Donbasie w 2014 roku. Bronił ojczyzny, był dwa razy ranny. Ten mundur jest mi bardzo drogi - opowiada mężczyzna.

Każdy z rezerwistów dokładnie wie, po co przychodzi na ćwiczenia. - Granica jest obok, zrozumieliśmy to w 2014 roku. Przeżyliśmy to, wyciągnęliśmy wnioski, jesteśmy gotowi. Chcesz pokoju, szykuj się do wojny - mówi Andriej, programista i rezerwista ukraińskiej obrony terytorialnej.

Rezerwiści na razie jednak żyją swoim życiem - z rodziną i z pracą. Gdy przyjdzie czas i będzie potrzeba, będą dla nich zadania.

- Ustawianie posterunków, blokada dróg, ochrona służb i instytucji państwowych. Musimy ich nauczyć przeżyć w każdej sytuacji, która może ich spotkać - wyjaśnia Mykhaiło Sokołow.

Dobrze wie to rezerwistka Nastia, która na co dzień jest prawniczką.

- Spakowałam plecak mojego 14-letniego syna. Z dokumentami, lekarstwami i ciepłymi rzeczami. (...) Na ewakuację mamy dwie minuty, dwie minuty, żeby wyjść z domu. Wszystko mam przygotowane - opowiada kobieta i zapowiada, że syna wyśle do rodziny, a sama zgłosi się na służbę.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS