Wydłużyły się kolejki do onkologów, a przez to czas oczekiwania na diagnozę

Źródło:
Fakty TVN
Wydłużyły się kolejki do onkologów, a przez to czas oczekiwania na diagnozę
Wydłużyły się kolejki do onkologów, a przez to czas oczekiwania na diagnozę
Marek Nowicki/Fakty TVN
Wydłużyły się kolejki do onkologów, a przez to czas oczekiwania na diagnozę Marek Nowicki/Fakty TVN

Onkofundacja Alivia przedstawiła dane, z których wynika, że kolejki do specjalistów w onkologii wydłużają się. Lekarze podkreślają, że w przypadku raka kluczowe jest szybkie leczenie. Jednak pacjenci, którzy chcą wiedzieć, czy są chorzy, czekają na diagnozę nawet pół roku. Podobnie jest także w przypadku leczenia nieonkologicznego.

Pani Magdalena Sędkiewicz od 2010 roku walczy z nowotworem narządów rodnych. To trwa tak długo, bo w trakcie doszło do wznowy. Według pacjentki w tym czasie kolejki do leczenia onkologicznego nie zmniejszyły się. 

- Moje doświadczenie zmagań z chorobą jest takie, że na wszystko się czeka. Czeka się na to, żeby się dostać państwowo na wizytę do lekarza. Czeka się na to, żeby zrobić badania. Później czeka się na wyniki badań - mówi Magdalena Sędkiewicz.

Subiektywne zdanie pacjentki potwierdza raport Onkofundacji Alivia. Co piąty chory na raka otrzymuje diagnozę w czasie od 3 do 6 miesięcy od momentu zgłoszenia lekarzowi pierwszych objawów. Kolejne 18 procent pacjentów to ci, którzy czekali na rozpoznanie nowotworu jeszcze dłużej. 

ZOBACZ TEŻ: Nieodwoływanie wizyt u specjalistów to duży problem. W tym roku nie przyszło do lekarza blisko milion osób

- Nie widzimy poprawy w zakresie diagnostyki. To już nawet nie chodzi o to, czy sytuacja pogarsza się czy nie. My nie widzimy żadnej poprawy - podkreśla Joanna Frątczak-Kazana z Onkofundacji Alivia.

Długie kolejki nie tylko do onkologów

W onkologii cały czas jest źle, a w innych specjalnościach jest nawet gorzej, niż było. To potwierdza z kolei raport Fundacji Watch Health Care. 

- Zaczynaliśmy od średniej 2,2 miesiąca oczekiwania na świadczenie zdrowotne. Dziś to już jest ponad 4 miesiące na świadczenie zdrowotne. Ponad 4 miesiące czekamy do lekarza specjalisty, ponad 3 miesiące na badania diagnostyczne, czyli w nowy rok weszliśmy, niestety, z bagażem bardzo długich kolejek do lekarza - wskazuje Milena Kruszewska z Watch Health Care.

Pacjenci wskazali najlepsze szpitale onkologiczne. Cenią sobie bardzo empatię personelu
Pacjenci wskazali najlepsze szpitale onkologiczne. Cenią sobie bardzo empatię personeluMarek Nowicki/Fakty TVN

Powody są ogólnie znane. Politycy - i ci z PiS-u, i ci z obecnej koalicji rządowej - nie przeprowadzali i nie przeprowadzają poważnych reform w ochronie zdrowia. Opóźnione jest o wiele lat wprowadzenie reformy szpitalnictwa. Wieloletni poślizg ma też Krajowa Sieć Onkologiczna. Nie powstały dotąd centra leczenia nowotworów płuc.

Do tego nie zwiększają się realne nakłady na ochronę zdrowia. Nominalnie pieniędzy jest coraz więcej, ale inflacja i coraz wyższe koszty utrzymania systemu powodują, że poprawy nie ma. 

- Przede wszystkim brak pieniędzy. My przez kilka lat byliśmy karmieni taką narracją, że jest coraz więcej pieniędzy, że nakłady rosną. Tymczasem tak nie jest. Nakłady utrzymują się na poziomie poniżej 5 procent PKB, tego bieżącego - zwraca uwagę Małgorzata Solecka z portalu "Medycyna praktyczna".

CZYTAJ TEŻ: Długie kolejki do lekarzy i "samonapędzające się koło autodestrukcji"

Trudno się zatem dziwić, że często chorzy, także ci na raka, aby uzyskać pomoc na czas, płacą. - Ja miałam szczęście, że wspiera mnie rodzina, która te pieniądze miała. Ale co by było, gdyby ich nie było? To jest wielki znak zapytania - przyznaje pani Magdalena Sędkiewicz.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Wilki zaatakowały psa na Kaszubach. Nie w lesie, ale na podwórku. Czworonóg na łańcuchu był bez szans, został zagryziony. Właścicielka zwierzęcia jest przerażona i zszokowana. Opowiada, że z mężem próbowali zareagować, ale atak trwał dwie minuty.

Pomorze: wilki zaatakowały psa na podwórku. Wyciągnęły zwierzę z budy, potem je przydusiły

Źródło:
Fakty TVN

Marszałek Sejmu krytykuje ostatnie wydarzenia na sejmowej komisji śledczej do spraw Pegasusa. Szymon Hołownia uważa, że jej członkowie powinni byli zaczekać w piątek na Zbigniewa Ziobrę. Były minister sprawiedliwości został doprowadzony przez policję, ale za późno - komisja zdążyła zakończyć posiedzenie.

Dwugłos w rządzie po decyzji komisji w sprawie Ziobry. "Ja uważam, że komisja powinna poczekać"

Dwugłos w rządzie po decyzji komisji w sprawie Ziobry. "Ja uważam, że komisja powinna poczekać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Szczepienie przeciwko HPV ważne jest szczególnie dla dzieci w wieku od 9 do 14 lat. Zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców. W szkołach szczepienie jest bezpłatne i dobrowolne. Wymaga jedynie zgody rodziców. Im wcześniej zaszczepimy dziecko, tym większa jest szansa, że w przyszłości nie zachoruje na raka.

Lekarze zachęcają do szczepienia dzieci przeciw HPV. "Jest bardzo ważną profilaktyką onkologiczną"

Lekarze zachęcają do szczepienia dzieci przeciw HPV. "Jest bardzo ważną profilaktyką onkologiczną"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Europoseł i wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Krzysztof Hetman przyznał w "Faktach po Faktach", że był "zdumiony" sobotnim wpisem w mediach społecznościowych ministry Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz i ocenił, że powinna "być bardziej lojalna wobec rządu, w którym zasiada". Ministra funduszy i polityki regionalnej napisała, że "tylnymi drzwiami obcięto" budżetowe środki na budownictwo społeczne. Zdaniem europosła wybranego z list Koalicji Obywatelskiej Michała Szczerby wpis ministry to "efekt trwającej kampanii wyborczej".

Spór ministrów. "Powinna być bardziej lojalna wobec rządu, w którym zasiada"

Spór ministrów. "Powinna być bardziej lojalna wobec rządu, w którym zasiada"

Źródło:
TVN24

W tej chwili system, moim zdaniem, trzeszczy w szwach, bo pacjentów ostrych jest tak dużo, że po prostu wypełniają całe oddziały - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski. W programie odniósł się do rosnącej liczby zachorowań na grypę, hospitalizacji pacjentów oraz szczepień, które zmniejszają ryzyko wystąpienia ostrej postaci choroby.

System "trzeszczy w szwach". Wzrost zachorowań "o sto procent"

System "trzeszczy w szwach". Wzrost zachorowań "o sto procent"

Źródło:
TVN24

W tym miesiącu w Sztokholmie i okolicach nie było dnia bez eksplozji i zamachu bombowego. Organizują je głównie gangi narkotykowe w ramach przestępczych porachunków albo jako metodę zastraszania zwykłych ludzi. Bandyci niemal otwarcie reklamują się w mediach społecznościowych i do podkładania materiałów wybuchowych werbują dzieci. Dlatego rząd Szwecji zamierza wprowadzić prawo, które pozwoli policji na elektroniczną inwigilację małoletnich.

W Sztokholmie i jego sąsiedztwie codziennie dochodzi do eksplozji. Bandyci werbują dzieci, stąd nowe prawo

W Sztokholmie i jego sąsiedztwie codziennie dochodzi do eksplozji. Bandyci werbują dzieci, stąd nowe prawo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Filip Antosiak zginął, broniąc Ukrainy. Miał 19 lat. Poległ pod Pokrowskiem, gdzie teraz trwa silne natarcie rosyjskiego agresora i próba przełamania frontu. Rodzice żołnierza mówią o swoim smutku, ale i dumie.

​19-letni Polak zginął w walkach pod Pokrowskiem. W Kijowie pożegnano go z honorami

​19-letni Polak zginął w walkach pod Pokrowskiem. W Kijowie pożegnano go z honorami

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump uderza w największych partnerów handlowych Ameryki. Prezydent potwierdził, że od 1 lutego dobra z Meksyku i Kanady będą objęte 25-procentowymi cłami. Pod znakiem zapytania stoi kwestia ropy naftowej. Ekonomiści twierdzą, że skutki decyzji Donalda Trumpa odczują amerykańscy konsumenci.

USA nakładają cła na towary z Meksyku i Kanady

USA nakładają cła na towary z Meksyku i Kanady

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS