Wydłużyły się kolejki do onkologów, a przez to czas oczekiwania na diagnozę

Źródło:
Fakty TVN
Wydłużyły się kolejki do onkologów, a przez to czas oczekiwania na diagnozę
Wydłużyły się kolejki do onkologów, a przez to czas oczekiwania na diagnozę
Marek Nowicki/Fakty TVN
Wydłużyły się kolejki do onkologów, a przez to czas oczekiwania na diagnozę Marek Nowicki/Fakty TVN

Onkofundacja Alivia przedstawiła dane, z których wynika, że kolejki do specjalistów w onkologii wydłużają się. Lekarze podkreślają, że w przypadku raka kluczowe jest szybkie leczenie. Jednak pacjenci, którzy chcą wiedzieć, czy są chorzy, czekają na diagnozę nawet pół roku. Podobnie jest także w przypadku leczenia nieonkologicznego.

Pani Magdalena Sędkiewicz od 2010 roku walczy z nowotworem narządów rodnych. To trwa tak długo, bo w trakcie doszło do wznowy. Według pacjentki w tym czasie kolejki do leczenia onkologicznego nie zmniejszyły się. 

- Moje doświadczenie zmagań z chorobą jest takie, że na wszystko się czeka. Czeka się na to, żeby się dostać państwowo na wizytę do lekarza. Czeka się na to, żeby zrobić badania. Później czeka się na wyniki badań - mówi Magdalena Sędkiewicz.

Subiektywne zdanie pacjentki potwierdza raport Onkofundacji Alivia. Co piąty chory na raka otrzymuje diagnozę w czasie od 3 do 6 miesięcy od momentu zgłoszenia lekarzowi pierwszych objawów. Kolejne 18 procent pacjentów to ci, którzy czekali na rozpoznanie nowotworu jeszcze dłużej. 

ZOBACZ TEŻ: Nieodwoływanie wizyt u specjalistów to duży problem. W tym roku nie przyszło do lekarza blisko milion osób

- Nie widzimy poprawy w zakresie diagnostyki. To już nawet nie chodzi o to, czy sytuacja pogarsza się czy nie. My nie widzimy żadnej poprawy - podkreśla Joanna Frątczak-Kazana z Onkofundacji Alivia.

Długie kolejki nie tylko do onkologów

W onkologii cały czas jest źle, a w innych specjalnościach jest nawet gorzej, niż było. To potwierdza z kolei raport Fundacji Watch Health Care. 

- Zaczynaliśmy od średniej 2,2 miesiąca oczekiwania na świadczenie zdrowotne. Dziś to już jest ponad 4 miesiące na świadczenie zdrowotne. Ponad 4 miesiące czekamy do lekarza specjalisty, ponad 3 miesiące na badania diagnostyczne, czyli w nowy rok weszliśmy, niestety, z bagażem bardzo długich kolejek do lekarza - wskazuje Milena Kruszewska z Watch Health Care.

Pacjenci wskazali najlepsze szpitale onkologiczne. Cenią sobie bardzo empatię personelu
Pacjenci wskazali najlepsze szpitale onkologiczne. Cenią sobie bardzo empatię personeluMarek Nowicki/Fakty TVN

Powody są ogólnie znane. Politycy - i ci z PiS-u, i ci z obecnej koalicji rządowej - nie przeprowadzali i nie przeprowadzają poważnych reform w ochronie zdrowia. Opóźnione jest o wiele lat wprowadzenie reformy szpitalnictwa. Wieloletni poślizg ma też Krajowa Sieć Onkologiczna. Nie powstały dotąd centra leczenia nowotworów płuc.

Do tego nie zwiększają się realne nakłady na ochronę zdrowia. Nominalnie pieniędzy jest coraz więcej, ale inflacja i coraz wyższe koszty utrzymania systemu powodują, że poprawy nie ma. 

- Przede wszystkim brak pieniędzy. My przez kilka lat byliśmy karmieni taką narracją, że jest coraz więcej pieniędzy, że nakłady rosną. Tymczasem tak nie jest. Nakłady utrzymują się na poziomie poniżej 5 procent PKB, tego bieżącego - zwraca uwagę Małgorzata Solecka z portalu "Medycyna praktyczna".

CZYTAJ TEŻ: Długie kolejki do lekarzy i "samonapędzające się koło autodestrukcji"

Trudno się zatem dziwić, że często chorzy, także ci na raka, aby uzyskać pomoc na czas, płacą. - Ja miałam szczęście, że wspiera mnie rodzina, która te pieniądze miała. Ale co by było, gdyby ich nie było? To jest wielki znak zapytania - przyznaje pani Magdalena Sędkiewicz.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS