Ciała na ulicach, zniszczone domy i infrastruktura. Tak wyglądają miejscowości, z których wyparto Rosjan

02.04 | Ciała na ulicach, zniszczone domy i infrastruktura. Tak wyglądają miejscowości, z których wyparto Rosjantwitter.com/mrsorokaa2

Sytuacja na wschodzie jest ekstremalnie trudna - mówi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i ostrzega, że Kreml szykuje się do potężnego uderzenia na Donbas i Charków. Jednocześnie na północy Ukrainy Rosjanie są w widocznym odwrocie, ale zostawiają po sobie dramatyczne obrazy.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

Dla kolejnych pacjentów brakuje miejsc w szpitalach w obwodzie charkowskim i innych miejscach na wschodzie Ukrainy. Wśród poranionych i okaleczonych pacjentów jest Serhij. Mieszkaniec wsi Mospanowe jedynie stał przed domem z dwoma kolegami. Rozmawiali, kiedy Rosjanie otworzyli ogień.

- Dostałem w twarz odłamkami. Straciłem kilka palców - mówi Serhij.

Julia z kolei jechała autobusem, który stał się celem rosyjskiej armii. - Cały autobus ostrzelali, cywilny. 14 osób przeżyło, osiem zginęło - opowiada Julia, mieszkanka Charkowa.

Żołnierze rosyjscy spacyfikowali też pokojowy protest mieszkańców Enerhodaru - okupowanego miasta, które jest zapleczem dla największej w Europie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

Rosjanie nie tylko strzelają. - Tu w Czuhujiwie zrzucili z samolotu bombę burzącą FAB-500. Spadła na ulicę - informuje "Pastor", ukraiński żołnierz.

Taka broń jest zwykle wymierzona w cele wojskowe. W Ukrainie armia Putina zrzuca je na cywilne osiedla.

Dramat dzieci

Od początku wojny w Ukrainie zginęło już 158 dzieci. Z sierocińca w Mariupolu dzieci udało się ewakuować zanim Rosjanie go zrujnowali. Ukraiński rzecznik praw dziecka alarmuje, że "potwory porywają dzieci i używają ich jako żywych tarcz, by 'chronić' swoje niosące śmierć kolumny".

- Na wschodzie sytuacja pozostaje ekstremalnie trudna. Rosyjski żołnierze zmierzają w kierunku Donbasu i Charkowa. Przygotowujemy coraz bardziej aktywną obronę - mówi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Ukraiński przywódca spotkał się w piątek z szefową Parlamentu Europejskiego. W sobotę Roberta Metsola była w Polsce i rozmawiała z premierem Mateuszem Morawieckim.

- Nie będzie powrotu do normalności, jeżeli Ukraina nie obroni swojej wolności, jeżeli Ukraina nie obroni swojej suwerenności, bo wtedy Europa pokaże swoją słabość - mówił szef polskiego rządu na wspólnej konferencji z szefową PE.

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

Ciała na ulicach

Amerykanie przekazują Ukrainie kolejne drony, rakiety, noktowizory, karabiny maszynowe i Humvee dla Ukrainy. Pomóc mają też sankcje nakładane na Rosję.

- Modlimy się i liczymy na pomoc: Boga i NATO - mówi Roman Makolej, pop z Mikołajowa.

Kolejne partie sprzętu pomagają Ukraińcom skutecznie się bronić i przechodzić do kontrofensywy.

- Widać, że wróg przecenił swój potencjał - przynajmniej w okolicach Kijowa. My wciąż idziemy naprzód, wyzwalamy nasze miasta, ewakuujemy naszych ludzi - mówi Jewhen Jenin, wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy.

To, co żołnierze ukraińscy zastają po wyparciu Rosjan, jest przerażające. Na ulicach w podkijowskiej Buczy leżą ciała cywili. Jak relacjonuje wolontariusz Mateusz Lachowski, który przebywa w Ukrainie, Rosjanie "strzelają do wszystkiego, co się rusza". Mówi też o "masowych" gwałtach na ukraińskich kobietach.

Wycofując się rosyjscy żołnierze wszystko niszczą, a tereny minują. Ponadto zabierają, co się da - nie tylko pieniądze i biżuterię, ale też dziecięce zabawki, a nawet patelnie.

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Anna Czerwińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/mrsorokaa2

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS