Ciała na ulicach, zniszczone domy i infrastruktura. Tak wyglądają miejscowości, z których wyparto Rosjan

02.04 | Ciała na ulicach, zniszczone domy i infrastruktura. Tak wyglądają miejscowości, z których wyparto Rosjantwitter.com/mrsorokaa2

Sytuacja na wschodzie jest ekstremalnie trudna - mówi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i ostrzega, że Kreml szykuje się do potężnego uderzenia na Donbas i Charków. Jednocześnie na północy Ukrainy Rosjanie są w widocznym odwrocie, ale zostawiają po sobie dramatyczne obrazy.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

Dla kolejnych pacjentów brakuje miejsc w szpitalach w obwodzie charkowskim i innych miejscach na wschodzie Ukrainy. Wśród poranionych i okaleczonych pacjentów jest Serhij. Mieszkaniec wsi Mospanowe jedynie stał przed domem z dwoma kolegami. Rozmawiali, kiedy Rosjanie otworzyli ogień.

- Dostałem w twarz odłamkami. Straciłem kilka palców - mówi Serhij.

Julia z kolei jechała autobusem, który stał się celem rosyjskiej armii. - Cały autobus ostrzelali, cywilny. 14 osób przeżyło, osiem zginęło - opowiada Julia, mieszkanka Charkowa.

Żołnierze rosyjscy spacyfikowali też pokojowy protest mieszkańców Enerhodaru - okupowanego miasta, które jest zapleczem dla największej w Europie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

Rosjanie nie tylko strzelają. - Tu w Czuhujiwie zrzucili z samolotu bombę burzącą FAB-500. Spadła na ulicę - informuje "Pastor", ukraiński żołnierz.

Taka broń jest zwykle wymierzona w cele wojskowe. W Ukrainie armia Putina zrzuca je na cywilne osiedla.

Dramat dzieci

Od początku wojny w Ukrainie zginęło już 158 dzieci. Z sierocińca w Mariupolu dzieci udało się ewakuować zanim Rosjanie go zrujnowali. Ukraiński rzecznik praw dziecka alarmuje, że "potwory porywają dzieci i używają ich jako żywych tarcz, by 'chronić' swoje niosące śmierć kolumny".

- Na wschodzie sytuacja pozostaje ekstremalnie trudna. Rosyjski żołnierze zmierzają w kierunku Donbasu i Charkowa. Przygotowujemy coraz bardziej aktywną obronę - mówi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Ukraiński przywódca spotkał się w piątek z szefową Parlamentu Europejskiego. W sobotę Roberta Metsola była w Polsce i rozmawiała z premierem Mateuszem Morawieckim.

- Nie będzie powrotu do normalności, jeżeli Ukraina nie obroni swojej wolności, jeżeli Ukraina nie obroni swojej suwerenności, bo wtedy Europa pokaże swoją słabość - mówił szef polskiego rządu na wspólnej konferencji z szefową PE.

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

Ciała na ulicach

Amerykanie przekazują Ukrainie kolejne drony, rakiety, noktowizory, karabiny maszynowe i Humvee dla Ukrainy. Pomóc mają też sankcje nakładane na Rosję.

- Modlimy się i liczymy na pomoc: Boga i NATO - mówi Roman Makolej, pop z Mikołajowa.

Kolejne partie sprzętu pomagają Ukraińcom skutecznie się bronić i przechodzić do kontrofensywy.

- Widać, że wróg przecenił swój potencjał - przynajmniej w okolicach Kijowa. My wciąż idziemy naprzód, wyzwalamy nasze miasta, ewakuujemy naszych ludzi - mówi Jewhen Jenin, wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy.

To, co żołnierze ukraińscy zastają po wyparciu Rosjan, jest przerażające. Na ulicach w podkijowskiej Buczy leżą ciała cywili. Jak relacjonuje wolontariusz Mateusz Lachowski, który przebywa w Ukrainie, Rosjanie "strzelają do wszystkiego, co się rusza". Mówi też o "masowych" gwałtach na ukraińskich kobietach.

Wycofując się rosyjscy żołnierze wszystko niszczą, a tereny minują. Ponadto zabierają, co się da - nie tylko pieniądze i biżuterię, ale też dziecięce zabawki, a nawet patelnie.

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Anna Czerwińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/mrsorokaa2

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS