Przed SOR-ami znowu ustawiają się sznury karetek. "Sytuacja jest bardzo trudna"

25.01.2022 | Przed SOR-ami znowu ustawiają się sznury karetek. "Sytuacja jest bardzo trudna"
25.01.2022 | Przed SOR-ami znowu ustawiają się sznury karetek. "Sytuacja jest bardzo trudna"
Marek Nowicki | Fakty TVN
25.01.2022 | Przed SOR-ami znowu ustawiają się sznury karetek. "Sytuacja jest bardzo trudna"Marek Nowicki | Fakty TVN

Sznury karetek przed szpitalami, sparaliżowane przychodnie - tak wygląda piąta fala epidemii COVID-19 w Polsce. Tracą na tym również pacjenci z innymi schorzeniami. W Lubinie w jednej z karetek w kolejce cztery godziny na pomoc czekała kobieta z udarem.

Zablokowany sznurem karetek szpitalny oddział ratunkowy - tak było w nocy we Wrocławiu i w Lubinie.

- Sytuacja jest bardzo trudna, oddziały szpitalne są przepełnione. Na szpitalnym oddziale ratunkowym na ośmiu miejscach wczoraj hospitalizowaliśmy 22 pacjentów - powiedziała we wtorek Małgorzata Bacia, prezes Regionalnego Centrum Zdrowia w Lubinie.

W szczycie przed szpitalem w Lubinie w poniedziałek stało siedem karetek - każda z pacjentem oczekującym natychmiastowej pomocy. Ratownicy w desperacji wezwali posła opozycji z prośbą o interwencję.

- Jesteśmy w Lubinie, który jest miastem górniczym. Gdyby cokolwiek wydarzyło się w kopalni, cokolwiek wydarzyłoby się na drogach, ruchliwej S3, to właściwie nikt nie jest w stanie dzisiaj wyjechać tak naprawdę z szybką interwencją - relacjonował Piotr Borys, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Piąta fala zachorowań na COVID-19 dociera też do szpitali pediatrycznych. W Krakowie w szpitalu Żeromskiego mają jeszcze kilka ostatnich wolnych łóżek dla dzieci.

- Większość teraz w tej fali piątej choruje na zapalenia płuc, to są najczęściej małe dzieci: kilkutygodniowe, kilkumiesięczne, ale w zasadzie mamy dzieci w każdym wieku - informuje dr Lidia Stopyra, ordynatorka Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego w Krakowie.

Od początku pandemii w Polsce na COVID-19 zmarło już prawie pięćdziesięcioro dzieci.

Paraliż w przychodniach

W najbliższych dniach już blokujące się szpitale będą musiały przyjąć kolejne fale pacjentów - widać to po długich kolejkach osób czekających na wykonanie testu w kierunku zakażenia koronawirusem. Widać to też po wynikach testów i po tłumach szturmujących gabinety lekarzy rodzinnych.

- Nie jesteśmy w stanie (...) wyznaczać godzin specjalnych na przyjmowanie pacjentów infekcyjnych, oni są cały czas w przychodni - mówi Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarz medycyny rodzinnej.

Sytuację jeszcze może pogorszyć plan ministra zdrowia, który nakazuje lekarzom rodzinnym przebadanie każdego zakażonego koronawirusem pacjenta z grupy 60 plus.

- To spowoduje, że część pacjentów tej porady w danym dniu nie otrzyma, bo lekarz będzie zobowiązany pojechać do pacjenta z COVID-19, niezależnie od tego, czy ten stan będzie tego bezpośredniego badania wymagał - wskazuje dr Dominik Lewandowski, wiceprezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Ucierpią pacjenci z innymi schorzeniami - już zresztą cierpią. W Lubinie w jednej z karetek w kolejce cztery godziny na pomoc czekała pacjentka z udarem.

- Została przewieziona z Legnicy, gdzie jest szpital neurologiczny, do Lubina i czekała cztery godziny, gdzie nie ma oddziału neurologicznego, który specjalizuje się. To są absurdy systemu - ocenia Piotr Borys, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- Dzisiaj wychodzi na to, że jak się ma covida, to się do szpitala trafi, a jak się nie ma covida, to trzeba stać i czekać - dodaje Mariusz Niewadzi z Pogotowia Ratunkowego w Legnicy.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS