Łukasz Berezak skończył 18 lat. "30. Finał WOŚP jest też jubileuszowym finałem dla samego Łukasza"

Łukasz Berezak skończył 18 lat. "30. Finał WOŚP jest też jubileuszowym finałem dla samego Łukasza"
Łukasz Berezak skończył 18 lat. "30. Finał WOŚP jest też jubileuszowym finałem dla samego Łukasza"
Alicja Szymańska | Fakty po południu TVN24
Łukasz Berezak skończył 18 lat. "30. Finał WOŚP jest też jubileuszowym finałem dla samego Łukasza"Alicja Szymańska | Fakty po południu TVN24

Łukasz Berezak to najsłynniejszy wolontariusz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Gdy miał 10 lat, to powiedział "dla mnie już nie ma ratunku, więc chciałbym pomagać tym innnym, dla których jest jeszcze nadzieja". Teraz jest już pełnoletni, jednak nadal choruje. Nie był w stanie spotkać się z reporterami TVN24 na rozmowę.

Łukasz Berezak od lat włącza się w akcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pomimo ogromnego serca i poświęcenia, które okazuje innym, sam cierpi na szereg dolegliwości, które utrudniają mu codzienne funkcjonowanie. - Łukasz czuje się średnio. Ostatnie miesiące były bardzo ciężkie. - mówi Izabela Berezak, mama Łukasza. Pani Izabela opowiada, że Łukasz zaczął chorować na depresję, która wyłączyła go z życia. Jak przyznaje - w tej chwili jest trochę lepiej, ale nadal ciężko.

Ze względu na swój stan zdrowia - Łukasz postanowił wspierać 30. Finał WOŚP poprzez zorganizowanie zbiorki online. Tegoroczny 30. Finał WOŚP jest też jubileuszowym finałem dla samego Łukasza. W 2022 roku mija 10 lat, odkąd chłopak bezpośrednio pomaga w zbiórkach. WOŚP nie jest jedyną akcją charytatywną, w którą angażuje się Łukasz. - Robi paczki dla dzieci, robi paczki dla domów dziecka, wspiera wiele akcji charytatywnych, o których w sumie nie mówi - opowiada mama Łukasza. Dodaje, że zdaniem jej syna, jeżeli chce się komuś pomóc, to do tego nie jest potrzeby rozgłos.

Ogromne wsparcie

- To, że Łukasz się uśmiechał i żartował, to nie znaczy, że jemu nie było źle - twierdzi mama Łukasza. Wpływ na to miała również pandemia. - Łukasz 2 sierpnia skończył lat 18 i w tym momencie z dziecka z dnia na dzień stał się dorosły. Tu się zaczęły schody. Nie można wejść normalnie do lekarza, czeka się latami do specjalistów - wyjaśnia pani Izabela.

- Łukasz funkcjonuje dzięki temu, że ma ogromne wsparcie na fanpage'u - zapewnia mama Łukasza. - Ludzie go wspierają na różny sposób. Pisząc, dzwoniąc - mówi pani Izabela i dodaje, że Łukasz otrzymuje również wsparcie finansowe.

Pieniądze na WOŚP można wpłacać do eSkarbonki Łukasza.Jak zapewnia mama chłopca - Łukasz za każdą złotówkę dziękuje, bo dla niego każdy grosik jest na wagę złota.

Autor: Alicja Szymańska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Na Wyspach Kanaryjskich masowe protesty przeciwko masowej turystyce. Archipelag pęka w szwach - mówią obrazowo mieszkańcy i żądają od władz restrykcji, które powstrzymają szturm wczasowiczów. Nie tylko Teneryfa, nie tylko Gran Canaria. Pod naporem gości ugina się wiele turystycznych atrakcji.

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS