Kaczyński wrócił do tematu reparacji od Niemiec. "Gdy PiS ma kryzys, to próbuje znaleźć wroga"

Kaczyński wrócił do tematu reparacji od Niemiec. "Gdy PiS ma kryzys, to próbuje znaleźć wroga"
Kaczyński wrócił do tematu reparacji od Niemiec. "Gdy PiS ma kryzys, to próbuje znaleźć wroga"
Maria Bilińska | Fakty po południu
Kaczyński wrócił do tematu reparacji od Niemiec. "Gdy PiS ma kryzys, to próbuje znaleźć wroga"Maria Bilińska | Fakty po południu

"Niemcy nie rozliczyli się wobec nas z II wojny światowej" - mówił na spotkaniu z mieszkańcami Sochaczewa Jarosław Kaczyński. Prezes PiS jednocześnie dodał, że być może teraz jest najlepszy moment, by o te odszkodowania się upomnieć. Zdaniem polityków opozycji temat reparacji wraca w momencie, kiedy PiS ma kryzys i próbuje znaleźć wroga.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości, w tym prezes partii Jarosław Kaczyński, właśnie zaczynają nowy objazd po kraju. Taka partyjna mobilizacja ma - jak mówią - pomóc przy tworzeniu programu na przyszłoroczne wybory. - Ludzie, jak widać, reagują entuzjastycznie - mówił po spotkaniu w Sochaczewie wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

W Sochaczewie entuzjazm był i to wytrenowany. Przed wystąpieniem Jarosława Kaczyńskiego uczestnicy spotkania przećwiczyli okrzyki na cześć prezesa PiS. Ze sceny instruował mieszkańców Sylwester Kaczmarek, przewodniczący Rady Miasta Sochaczew. - Musimy tutaj naprawdę zrobić czad, żeby nas prezes zapamiętał - mówił.

Partyjne konwencje zawsze są w jakimś stopniu reżyserowane, a okrzyki skrzętnie zaplanowane, ale to miało być spotkanie z wyborcami, a chociażby dla wyborców protestujących przed budynkiem miejsca na sali zabrakło.

Po salwach braw i okrzyków Jarosław Kaczyński mógł rozpocząć swoje wystąpienie. W kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę prezes PiS mówił: musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć wojny u nas.

- W ten sposób, żeby być bardzo trudnymi do zaatakowania, my po prostu musimy się zbroić - powiedział Kaczyński.

Następnie w przemówieniu pojawił się wątek niemiecki. - Zresztą jak myśmy powiedzieli, że będziemy się poważnie zbroić, to Niemcy powiedzieli, że oni też. Czyli ten mechanizm został uruchomiony. Czy Niemcy chcą się zbroić przeciw Rosji, czy przeciw nam, to ja nie wiem, ale w każdym razie się zbroją - mówił prezes PiS.

Opozycja pyta, czy to miał być niefortunny żart, i dodaje, że wicepremier do spraw bezpieczeństwa zdaje się sugerować, że nasz sąsiad, nasz partner z Unii Europejskiej i NATO zbroi się przeciwko Polsce.

- Albo robi to cynicznie, żeby wzbudzać kolejne antyniemieckie nastroje, albo po prostu z głupoty. Nie wiem, co jest gorsze - mówi Borys Budka, poseł Platformy Obywatelskiej. - Wywoływanie sztucznych fobii i szukanie wroga tam, gdzie go nie ma - dodaje Dariusz Klimczak, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Szukanie wroga?

- Wróg jest na wschodzie - mówi opozycja, a szukanie go w tej chwili za naszą zachodnią granicą jest nierozsądne, bo niemieckie wojsko to poważny element w NATO-wskiej układance.

- Gdyby doszło do potencjalnej - która grozi nam, bo to może się stać - agresji Rosji na Polskę, to właśnie ten komponent niemiecki powinien, w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, razem z nami walczyć z najeźdźcą - zwraca uwagę Marek Biernacki, poseł Koalicji Polskiej-PSL.

Innego zdania są jednak politycy PiS.

- Może mam uczulenie, ale jak słyszę o tym, że Niemcy zaczynają się zbroić, to nie czuję się komfortowo - powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski w wywiadzie dla Radia Plus, zwracając uwagę, że Niemcy już kiedyś zaatakowali Polskę.

Temat reparacji wojennych

Jarosław Kaczyński podczas wystąpienia w Sochaczewie poruszył także temat reparacji wojennych od Niemiec. - Nie rozliczyli się wobec nas z II wojny światowej - mówił wicepremier.

Ponadto prezes PiS powiedział, że teraz jest dobra okazja do tego, żeby wystąpić do Berlina o reparacje. - Jest w polityce coś takiego jak timing, ten moment, w którym trzeba z pewnymi postulatami wystąpić, ten właściwy moment chyba się zbliża, że trzeba rąbnąć pięścią w stół - ocenił Kaczyński.

Politycy opozycji przypominają natomiast, że reparacje prezes PiS obiecywał już siedem lat temu. Powstał nawet sejmowy zespół i rządowy Instytut Strat Wojennych. Pół roku temu usłyszeliśmy, że szacowanie strat jest "na finiszu".

Teraz poseł Marek Suski mówi, że praca zespołu "została zakończona". - Dzisiaj mamy, można powiedzieć, raport. W tym momencie trzeba będzie z tego raportu skorzystać. Myślę, że to jest bliżej niż dalej - dodał polityk.

Temat reparacji to dla PiS-u nie pierwszyzna. - Ten temat zawsze wraca. Gdy Prawo i Sprawiedliwość ma kryzys, to próbuje znaleźć wroga - ocenia Marek Biernacki z Koalicji Polskiej-PSL.

Opozycja podkreśla, że dyplomatyczne relacje z Niemcami, zwłaszcza w sytuacji konfliktu w Ukrainie, muszą być szczególnie konstruktywne.

- Oczywiście można mieć zastrzeżenia do wielu spraw związanych z tym, jak Niemcy prowadzą swoją politykę energetyczną, jak prowadzą swoją politykę wobec Ukrainy, ale nie można doprowadzać do tego, żeby budować konflikty między nami a Niemcami - uważa Magdalena Biejat, posłanka Lewicy.

W rozmowach Warszawy z nowym niemieckim rządem temat reparacji się pojawiał, ale oficjalnego wniosku do tej pory nie było.

Autor: Maria Bilińska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS