Kaczyński wrócił do tematu reparacji od Niemiec. "Gdy PiS ma kryzys, to próbuje znaleźć wroga"

Kaczyński wrócił do tematu reparacji od Niemiec. "Gdy PiS ma kryzys, to próbuje znaleźć wroga"
Kaczyński wrócił do tematu reparacji od Niemiec. "Gdy PiS ma kryzys, to próbuje znaleźć wroga"
Maria Bilińska | Fakty po południu
Kaczyński wrócił do tematu reparacji od Niemiec. "Gdy PiS ma kryzys, to próbuje znaleźć wroga"Maria Bilińska | Fakty po południu

"Niemcy nie rozliczyli się wobec nas z II wojny światowej" - mówił na spotkaniu z mieszkańcami Sochaczewa Jarosław Kaczyński. Prezes PiS jednocześnie dodał, że być może teraz jest najlepszy moment, by o te odszkodowania się upomnieć. Zdaniem polityków opozycji temat reparacji wraca w momencie, kiedy PiS ma kryzys i próbuje znaleźć wroga.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości, w tym prezes partii Jarosław Kaczyński, właśnie zaczynają nowy objazd po kraju. Taka partyjna mobilizacja ma - jak mówią - pomóc przy tworzeniu programu na przyszłoroczne wybory. - Ludzie, jak widać, reagują entuzjastycznie - mówił po spotkaniu w Sochaczewie wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

W Sochaczewie entuzjazm był i to wytrenowany. Przed wystąpieniem Jarosława Kaczyńskiego uczestnicy spotkania przećwiczyli okrzyki na cześć prezesa PiS. Ze sceny instruował mieszkańców Sylwester Kaczmarek, przewodniczący Rady Miasta Sochaczew. - Musimy tutaj naprawdę zrobić czad, żeby nas prezes zapamiętał - mówił.

Partyjne konwencje zawsze są w jakimś stopniu reżyserowane, a okrzyki skrzętnie zaplanowane, ale to miało być spotkanie z wyborcami, a chociażby dla wyborców protestujących przed budynkiem miejsca na sali zabrakło.

Po salwach braw i okrzyków Jarosław Kaczyński mógł rozpocząć swoje wystąpienie. W kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę prezes PiS mówił: musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć wojny u nas.

- W ten sposób, żeby być bardzo trudnymi do zaatakowania, my po prostu musimy się zbroić - powiedział Kaczyński.

Następnie w przemówieniu pojawił się wątek niemiecki. - Zresztą jak myśmy powiedzieli, że będziemy się poważnie zbroić, to Niemcy powiedzieli, że oni też. Czyli ten mechanizm został uruchomiony. Czy Niemcy chcą się zbroić przeciw Rosji, czy przeciw nam, to ja nie wiem, ale w każdym razie się zbroją - mówił prezes PiS.

Opozycja pyta, czy to miał być niefortunny żart, i dodaje, że wicepremier do spraw bezpieczeństwa zdaje się sugerować, że nasz sąsiad, nasz partner z Unii Europejskiej i NATO zbroi się przeciwko Polsce.

- Albo robi to cynicznie, żeby wzbudzać kolejne antyniemieckie nastroje, albo po prostu z głupoty. Nie wiem, co jest gorsze - mówi Borys Budka, poseł Platformy Obywatelskiej. - Wywoływanie sztucznych fobii i szukanie wroga tam, gdzie go nie ma - dodaje Dariusz Klimczak, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Szukanie wroga?

- Wróg jest na wschodzie - mówi opozycja, a szukanie go w tej chwili za naszą zachodnią granicą jest nierozsądne, bo niemieckie wojsko to poważny element w NATO-wskiej układance.

- Gdyby doszło do potencjalnej - która grozi nam, bo to może się stać - agresji Rosji na Polskę, to właśnie ten komponent niemiecki powinien, w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, razem z nami walczyć z najeźdźcą - zwraca uwagę Marek Biernacki, poseł Koalicji Polskiej-PSL.

Innego zdania są jednak politycy PiS.

- Może mam uczulenie, ale jak słyszę o tym, że Niemcy zaczynają się zbroić, to nie czuję się komfortowo - powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski w wywiadzie dla Radia Plus, zwracając uwagę, że Niemcy już kiedyś zaatakowali Polskę.

Temat reparacji wojennych

Jarosław Kaczyński podczas wystąpienia w Sochaczewie poruszył także temat reparacji wojennych od Niemiec. - Nie rozliczyli się wobec nas z II wojny światowej - mówił wicepremier.

Ponadto prezes PiS powiedział, że teraz jest dobra okazja do tego, żeby wystąpić do Berlina o reparacje. - Jest w polityce coś takiego jak timing, ten moment, w którym trzeba z pewnymi postulatami wystąpić, ten właściwy moment chyba się zbliża, że trzeba rąbnąć pięścią w stół - ocenił Kaczyński.

Politycy opozycji przypominają natomiast, że reparacje prezes PiS obiecywał już siedem lat temu. Powstał nawet sejmowy zespół i rządowy Instytut Strat Wojennych. Pół roku temu usłyszeliśmy, że szacowanie strat jest "na finiszu".

Teraz poseł Marek Suski mówi, że praca zespołu "została zakończona". - Dzisiaj mamy, można powiedzieć, raport. W tym momencie trzeba będzie z tego raportu skorzystać. Myślę, że to jest bliżej niż dalej - dodał polityk.

Temat reparacji to dla PiS-u nie pierwszyzna. - Ten temat zawsze wraca. Gdy Prawo i Sprawiedliwość ma kryzys, to próbuje znaleźć wroga - ocenia Marek Biernacki z Koalicji Polskiej-PSL.

Opozycja podkreśla, że dyplomatyczne relacje z Niemcami, zwłaszcza w sytuacji konfliktu w Ukrainie, muszą być szczególnie konstruktywne.

- Oczywiście można mieć zastrzeżenia do wielu spraw związanych z tym, jak Niemcy prowadzą swoją politykę energetyczną, jak prowadzą swoją politykę wobec Ukrainy, ale nie można doprowadzać do tego, żeby budować konflikty między nami a Niemcami - uważa Magdalena Biejat, posłanka Lewicy.

W rozmowach Warszawy z nowym niemieckim rządem temat reparacji się pojawiał, ale oficjalnego wniosku do tej pory nie było.

Autor: Maria Bilińska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS