Czemu węgiel tak zdrożał? "Na rynku węgiel jest, ale mamy wąskie gardła infrastrukturalne"

Czemu węgiel tak zdrożał? "Na rynku węgiel jest, ale mamy wąskie gardła infrastrukturalne"
Czemu węgiel tak zdrożał? "Na rynku węgiel jest, ale mamy wąskie gardła infrastrukturalne"
Fakty TVN
Czemu węgiel tak zdrożał? "Na rynku węgiel jest, ale mamy wąskie gardła infrastrukturalne"Fakty TVN

Rzecznik rządu Piotr Müller odradza kupowanie węgla teraz tym, którzy chcą się w niego zaopatrzyć na zimę. Obiecuje, że ceny węgla spadną jeszcze w tym miesiącu. Przedsiębiorcy zrzeszeni w Izbie Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla już półtora miesiąca temu przewidywali kryzys. - Na rynku węgiel jest, ale mamy wąskie gardła infrastrukturalne - wyjaśnia Wojciech Jakóbiak, ekspert ds. energetyki.

Zbigniew Janecko z Rybnika może mówić o szczęściu. - Udało mi się kupić deputat od górnika, a tak z kopalni to trzeba cudu, żeby dostać węgiel - mówi mężczyzna.

Dystrybucję miał ułatwić internetowy sklep Polskiej Grupy Górniczej. W szczycie co sekundę odwiedza go ponad 100 tysięcy klientów. Jednemu z naszych rozmówców zakup węgla przez internet zajął trzy tygodnie. - Po dwie, trzy godziny się klika, żeby kupić - mówi mężczyzna.

Bezpośrednio w kopalni węgiel kosztuje około tysiąca złotych za tonę. W składach nawet trzy tysiące. Cenę windują koszty transportu, długi łańcuch pośredników i minimalna podaż. Po wprowadzeniu embarga na rosyjski węgiel powstała luka od 9 do 11 milionów ton.

- Będzie o wiele tańszy niż w tej chwili, więc odradzam kupowanie węgla w tej chwili, jeżeli ktoś nie musi nim ogrzewać w tej chwili - radzi rzecznik rządu Piotr Müller, dodając, że jeszcze w tym miesiącu ceny węgla spadną.

Pojawiają się jednak pytania, jak rząd zamierza tego dokonać. - Wszystko, co mamy dostępne na polskim rynku, w Skarbie Państw,a dla osób indywidualnych, będzie przekierowane przez Polską Grupę Górniczą, co pozwoli nam zapewnić nie tylko dostępność, ale też pełną kontrolę nad ceną - odpowiada Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Receptą ma być też import. W porcie w Gdyni właśnie rozładowywany jest kolejny masowiec.

- Jeżeli pani minister Moskwa i w ogóle warszawka myśli, że to, co płynie do nas statkami, to jest ten węgiel, którym ludzie opalają swoje domy, to się grubo mylą. To jest węgiel, który się raczej nadaje do energetyki - zwraca uwagę Dominik Kolorz, przewodniczący zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarności".

Problemem brak dostępności węgla na rynku

Ograniczeniem są też możliwości portów.

- Na rynku węgiel jest, ale mamy wąskie gardła infrastrukturalne. Nie jesteśmy do końca przygotowani, by z dnia na dzień porzucić węgiel rosyjski, który był bardzo popularny przez niską cenę - wyjaśnia Wojciech Jakóbiak, ekspert ds. energetyki, redaktor naczelny biznesalert.pl.

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Izbie Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla już półtora miesiąca temu przewidywali kryzys. W liście skierowanym wtedy do premiera zaproponowali dwa rozwiązania: zerową stawkę VAT na węgiel do końca roku i skierowanie większej ilości dobrego jakościowo surowca do indywidualnych odbiorców.

- Problemem nie jest cena węgla, problemem jest jego dostępność i ilość na rynku. Jeżeli tego węgla będzie na rynku odpowiednio więcej, to cena będzie dużo niższa - wyjaśnia Łukasz Horbacz, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla.

Jeśli cena węgla nie spadnie, to dla wielu rodzin zakup opału na zimę będzie oznaczał wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych.

- Będą ludzie znów śmieciami palić. Wszystkim, czym się da, bo każdy będzie chciał zimę jakoś przeżyć - uważa Zbigniew Janecko, mieszkaniec Rybnika.

Co czwarte gospodarstwo domowe w Polsce jest ogrzewane węglem. Paweł Szot, Fakty.

Autor: Paweł Szot / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS