Wyjątkowy projekt Magdy Rdest-Nowak. "Nie jesteś sama, nie jesteś sam. Wspólnie możemy coś zdziałać"

Źródło:
Fakty TVN
Wyjątkowy projekt Magdy Rdest-Nowak. "Nie jesteś sama, nie jesteś sam. Wspólnie możemy coś zdziałać"
Wyjątkowy projekt Magdy Rdest-Nowak. "Nie jesteś sama, nie jesteś sam. Wspólnie możemy coś zdziałać"
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Wyjątkowy projekt Magdy Rdest-Nowak. "Nie jesteś sama, nie jesteś sam. Wspólnie możemy coś zdziałać"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Fotografka Magda Rdest-Nowak przemierza Polskę w ramach projektu "Zobacz więcej". Idea jest prosta: robi zdjęcia grupowe i później indywidualne kobietom, które zakładają białe koszule. To głównie kobiety, które chorowały lub chorują na raka. W projekcie wzięły też udział osoby, które mierzą się z depresją lub anoreksją.

Pani Mariola doskonale wie, co znaczy być silną. Jest po nowotworze piersi. Dzięki sesji zdjęciowej na Bulwarach Wiślanych chce dodać otuchy innym, w podobnej sytuacji. - Życie dalej trwa. Trzeba po prostu być szczęśliwym, że żyjemy, że jesteśmy - mówi Mariola, uczestniczka projektu "Zobacz więcej".

Pani Edyta także przyszła na bulwary wiślane w Warszawie. - Chciałam pokazać wszystkim, że pomimo różnych chorób, pomimo takich naszych blokad, jednak powinniśmy wychodzić do tych ludzi - dodaje Edyta Biemer, uczestniczka projektu "Zobacz więcej".

Białe koszule nie są przypadkowe. To znak rozpoznawczy projektu fotograficznego "Zobacz więcej", za którym stoi Magda Rdest-Nowak. - Wyszłam z założenia, że fajnie by było pokazać tych ludzi, którzy faktycznie są obciążeni. Którzy na co dzień wyglądają tak samo jak my. Bez tych białych koszul mijamy ich na ulicach - tłumaczy Magdalena Rdest-Nowak, autorka projektu "Zobacz więcej".

Szczylik: zachorowalność na nowotwory jest mierzona ze świadomością, że przyrost roczny to jest około dwóch, trzech procent
Szczylik: zachorowalność na nowotwory jest mierzona ze świadomością, że przyrost roczny to jest około dwóch, trzech procentTVN24

By dodać otuchy

Przed obiektywem stają nie tylko osoby chore onkologicznie. Także ci, którzy mierzą się z depresją czy anoreksją. W projekcie biorą udział także osoby z niepełnosprawnościami. - Jestem osobą w spektrum autyzmu. Lubię śpiewać i bardzo cieszę się, że tutaj mogę wziąć udział w tym projekcie - zapewnia Tomasz Szal, uczestnik projektu "Zobacz więcej".

Aleksander także jest w spektrum autyzmu. Chce być fotomodelem. Dziś, choć na jeden dzień, to marzenie się spełniło. - Tyle jakby zła dookoła nas. Tyle takiej nietolerancji. Takiego nieuzasadnionego hejtu. Ludzie mają bardzo taką skłonność - i bardzo łatwo nam to przychodzi - szufladkowania - mówi Magdalena Rdest-Nowak.

Mateusz, uczestnik sesji, otwarcie mówi o swoich zmaganiach z depresją. - Mówienie o tym może pomóc innym ludziom, którzy się czują naprawdę źle i dzięki temu oni mogą też pójść po pomoc - tłumaczy Mateusz Sobański, uczestnik projektu "Zobacz więcej".

To już druga edycja projektu, w którym fotografka przemierza Polskę. Chce odwiedzić 12 miast i zrobić zdjęcia 365 osobom. Fotografie będą prezentowane w internecie i na lokalnych wystawach. - Nie jesteś sama, nie jesteś sam. Wspólnie możemy coś zdziałać i pomóc sobie nawzajem - mówi Justyna Uchrońska, uczestniczka projektu "Zobacz więcej".

Oprócz pięknych zdjęć ważny dla nich jest też czas spędzony razem. - Akcja ma ogromny walor terapeutyczny. Trzeba jakby czasami przełamać swoje strachy, lęki - uważa doktor Adrianna Sobol, psychoonkolożka. My możemy w tym pomóc: nie oceniając, a wspierając.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Są w pościeli, w ubraniach, w obuwiu. I to już niemal norma, że niebezpiecznych chemikaliów blisko nas jest dużo, ale jak jest ich za dużo, to naprawdę mogą zaszkodzić. Ostatnia kontrola Inspekcji Handlowej pokazuje, że mamy się czym martwić.

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Na oddziałach onkologicznych jest cała gama trudnych emocji. Jest strach, jest stres, są łzy i ból. Kiedy nagle i nieoczekiwanie pojawia się tam miłość - to jest to jak grom z jasnego nieba. Daje to nadzieję, bez której najlepsza terapia jest niewystarczająca.

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Źródło:
Fakty TVN

Jest lepiej, jeśli chodzi o świadomość społeczną, że nie można milczeć, ale wciąż jest źle, jeśli chodzi o skalę zjawiska przemocy domowej. Dlatego wystartowała kampania "Krzyki w czterech ścianach" i powstało hasło "Nie czekaj, przerwij przemoc". To jest wezwanie adresowane zarówno do ofiar, jak i świadków. Bo obojętność może kosztować nawet czyjeś życie.

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli Marcin Romanowski nie stawi się w prokuraturze, to oznaczałoby, że nie chce współpracować z wymiarem sprawiedliwości. Wtedy prokuratura będzie musiała ponowić ten wniosek aż do skutku - tak o działaniach wobec byłego wiceministra sprawiedliwości mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar. Wskazał też, "co może dać podstawę do ponownego zatrzymania" polityka Suwerennej Polski.

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Źródło:
TVN24

Janusz Palikot w mojej ocenie zrobił sporo dobrego w polskiej polityce. (...) Ale jako przedsiębiorca w ostatnich latach prawdopodobnie okazał się czarnym charakterem - mówił w "Faktach po Faktach" współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Źródło:
TVN24

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS