Wyjątkowy projekt Magdy Rdest-Nowak. "Nie jesteś sama, nie jesteś sam. Wspólnie możemy coś zdziałać"

Źródło:
Fakty TVN
Wyjątkowy projekt Magdy Rdest-Nowak. "Nie jesteś sama, nie jesteś sam. Wspólnie możemy coś zdziałać"
Wyjątkowy projekt Magdy Rdest-Nowak. "Nie jesteś sama, nie jesteś sam. Wspólnie możemy coś zdziałać"
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Wyjątkowy projekt Magdy Rdest-Nowak. "Nie jesteś sama, nie jesteś sam. Wspólnie możemy coś zdziałać"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Fotografka Magda Rdest-Nowak przemierza Polskę w ramach projektu "Zobacz więcej". Idea jest prosta: robi zdjęcia grupowe i później indywidualne kobietom, które zakładają białe koszule. To głównie kobiety, które chorowały lub chorują na raka. W projekcie wzięły też udział osoby, które mierzą się z depresją lub anoreksją.

Pani Mariola doskonale wie, co znaczy być silną. Jest po nowotworze piersi. Dzięki sesji zdjęciowej na Bulwarach Wiślanych chce dodać otuchy innym, w podobnej sytuacji. - Życie dalej trwa. Trzeba po prostu być szczęśliwym, że żyjemy, że jesteśmy - mówi Mariola, uczestniczka projektu "Zobacz więcej".

Pani Edyta także przyszła na bulwary wiślane w Warszawie. - Chciałam pokazać wszystkim, że pomimo różnych chorób, pomimo takich naszych blokad, jednak powinniśmy wychodzić do tych ludzi - dodaje Edyta Biemer, uczestniczka projektu "Zobacz więcej".

Białe koszule nie są przypadkowe. To znak rozpoznawczy projektu fotograficznego "Zobacz więcej", za którym stoi Magda Rdest-Nowak. - Wyszłam z założenia, że fajnie by było pokazać tych ludzi, którzy faktycznie są obciążeni. Którzy na co dzień wyglądają tak samo jak my. Bez tych białych koszul mijamy ich na ulicach - tłumaczy Magdalena Rdest-Nowak, autorka projektu "Zobacz więcej".

Szczylik: zachorowalność na nowotwory jest mierzona ze świadomością, że przyrost roczny to jest około dwóch, trzech procent
Szczylik: zachorowalność na nowotwory jest mierzona ze świadomością, że przyrost roczny to jest około dwóch, trzech procentTVN24

By dodać otuchy

Przed obiektywem stają nie tylko osoby chore onkologicznie. Także ci, którzy mierzą się z depresją czy anoreksją. W projekcie biorą udział także osoby z niepełnosprawnościami. - Jestem osobą w spektrum autyzmu. Lubię śpiewać i bardzo cieszę się, że tutaj mogę wziąć udział w tym projekcie - zapewnia Tomasz Szal, uczestnik projektu "Zobacz więcej".

Aleksander także jest w spektrum autyzmu. Chce być fotomodelem. Dziś, choć na jeden dzień, to marzenie się spełniło. - Tyle jakby zła dookoła nas. Tyle takiej nietolerancji. Takiego nieuzasadnionego hejtu. Ludzie mają bardzo taką skłonność - i bardzo łatwo nam to przychodzi - szufladkowania - mówi Magdalena Rdest-Nowak.

Mateusz, uczestnik sesji, otwarcie mówi o swoich zmaganiach z depresją. - Mówienie o tym może pomóc innym ludziom, którzy się czują naprawdę źle i dzięki temu oni mogą też pójść po pomoc - tłumaczy Mateusz Sobański, uczestnik projektu "Zobacz więcej".

To już druga edycja projektu, w którym fotografka przemierza Polskę. Chce odwiedzić 12 miast i zrobić zdjęcia 365 osobom. Fotografie będą prezentowane w internecie i na lokalnych wystawach. - Nie jesteś sama, nie jesteś sam. Wspólnie możemy coś zdziałać i pomóc sobie nawzajem - mówi Justyna Uchrońska, uczestniczka projektu "Zobacz więcej".

Oprócz pięknych zdjęć ważny dla nich jest też czas spędzony razem. - Akcja ma ogromny walor terapeutyczny. Trzeba jakby czasami przełamać swoje strachy, lęki - uważa doktor Adrianna Sobol, psychoonkolożka. My możemy w tym pomóc: nie oceniając, a wspierając.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policja ostatnio zatrzymała w Żurominie dwóch mężczyzn, u których znaleziono plastry przeciwbólowe, z których można pozyskać fentanyl. Na wolności nadal jest jednak mężczyzna, na którego w Żurominie mówią "Duch". Matka jednej z ofiar dilerów mówi, że "Duch" zachowuje się, jakby był nietykalny, choć to on uważany jest w mieście za organizatora handlu fentanylem. Dlaczego lokalni mieszkańcy zdają się wiedzieć więcej niż policja? Ma to sprawdzić Biuro Spraw Wewnętrznych Policji.

Handlarze fentanylu czują się w Żurominie jak królowie życia. Zwłaszcza "Duch" zachowuje się jak nietykalny

Handlarze fentanylu czują się w Żurominie jak królowie życia. Zwłaszcza "Duch" zachowuje się jak nietykalny

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce jest odnotowywanych coraz więcej zachorowań na raka szyi i głowy. Pacjenci często się zgłaszają, kiedy choroba jest w zaawansowanym stadium. Bardzo powszechny wirus HPV przyczynia się do zachorowań. Jak można sobie pomóc? Ból gardła, chrypka, zaburzenia w połykaniu, niedrożność nosa, ból ucha - które trwają kilka tygodni i dłużej - powinny nas skłonić do wykonania dodatkowych badań. Można przeciwko wirusowi się zaszczepić, ale szczepionka nie usunie już istniejącej infekcji.

Wirus HPV może wywołać raka szyi i głowy. "Powinniśmy zrobić wszystko, żeby zaszczepić wszystkich"

Wirus HPV może wywołać raka szyi i głowy. "Powinniśmy zrobić wszystko, żeby zaszczepić wszystkich"

Źródło:
Fakty TVN

"Fundusz, który miał im pomóc, któremu zaufały, zachował się jak ich sprawca przemocy" - ta wypowiedź członkini Stowarzyszenia Intro oddaje nastroje w organizacjach, które nie dostały pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Z ujawnionych nagrań urzędników poprzedniego rządu wyłania się obraz instytucji, w której konkursy były po prostu ustawione.

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Źródło:
Fakty TVN

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przesiewowe badania w ramach pierwszej takiej akcji w Polsce - "Lipidogram dla pierwszaka" - trwały od listopada ubiegłego roku do marca tego roku. Wzięło w nich udział prawie 700 uczniów klas pierwszych z zabrzańskich szkół podstawowych. U 15 procent uczniów stwierdzono podwyższone stężenie cholesterolu, i to częściej u dzieci szczupłych.

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Paryżu rozpoczął się tenisowy turniej Roland Garros, a we Wrocławiu najmłodsi tenisiści mogli spróbować swoich sił w rozpoczętym Hubi Cup - turnieju w kategorii wiekowej Skrzatów, czyli dzieci do lat dwunastu. Patronem zawodów jest nie kto inny, jak Hubert Hurkacz, który ma już za sobą pierwszy mecz w Paryżu.

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Trybunał Konstytucyjny przekracza swoje uprawnienia. Działa na wyraźne zlecenia - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" sędzia Wojciech Hermeliński. Profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego ocenił, że obecne działania TK "są pozbawione podstawy prawnej". - Trybunał wydaje postanowienia, które nie mają żadnego związku z kompetencjami - stwierdził.

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

Źródło:
TVN24

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS

Grupy hakerów z różnych krajów atakują rosyjskie instytucje i firmy zaangażowane w wojnę, wykradając im dane. To dane warte setki milionów dolarów, niektóre mogą być na wagę życia. Dlatego nazywają sami siebie "cyberwojownikami", a swoje zdobycze przekazują Ukraińcom za darmo. Do lidera grupy i jednego z najskuteczniejszych hakerów dotarł reporter TVN24 BiS.

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS