Wyjątkowy projekt Magdy Rdest-Nowak. "Nie jesteś sama, nie jesteś sam. Wspólnie możemy coś zdziałać"

Źródło:
Fakty TVN
Wyjątkowy projekt Magdy Rdest-Nowak. "Nie jesteś sama, nie jesteś sam. Wspólnie możemy coś zdziałać"
Wyjątkowy projekt Magdy Rdest-Nowak. "Nie jesteś sama, nie jesteś sam. Wspólnie możemy coś zdziałać"
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Wyjątkowy projekt Magdy Rdest-Nowak. "Nie jesteś sama, nie jesteś sam. Wspólnie możemy coś zdziałać"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Fotografka Magda Rdest-Nowak przemierza Polskę w ramach projektu "Zobacz więcej". Idea jest prosta: robi zdjęcia grupowe i później indywidualne kobietom, które zakładają białe koszule. To głównie kobiety, które chorowały lub chorują na raka. W projekcie wzięły też udział osoby, które mierzą się z depresją lub anoreksją.

Pani Mariola doskonale wie, co znaczy być silną. Jest po nowotworze piersi. Dzięki sesji zdjęciowej na Bulwarach Wiślanych chce dodać otuchy innym, w podobnej sytuacji. - Życie dalej trwa. Trzeba po prostu być szczęśliwym, że żyjemy, że jesteśmy - mówi Mariola, uczestniczka projektu "Zobacz więcej".

Pani Edyta także przyszła na bulwary wiślane w Warszawie. - Chciałam pokazać wszystkim, że pomimo różnych chorób, pomimo takich naszych blokad, jednak powinniśmy wychodzić do tych ludzi - dodaje Edyta Biemer, uczestniczka projektu "Zobacz więcej".

Białe koszule nie są przypadkowe. To znak rozpoznawczy projektu fotograficznego "Zobacz więcej", za którym stoi Magda Rdest-Nowak. - Wyszłam z założenia, że fajnie by było pokazać tych ludzi, którzy faktycznie są obciążeni. Którzy na co dzień wyglądają tak samo jak my. Bez tych białych koszul mijamy ich na ulicach - tłumaczy Magdalena Rdest-Nowak, autorka projektu "Zobacz więcej".

Szczylik: zachorowalność na nowotwory jest mierzona ze świadomością, że przyrost roczny to jest około dwóch, trzech procent
Szczylik: zachorowalność na nowotwory jest mierzona ze świadomością, że przyrost roczny to jest około dwóch, trzech procentTVN24

By dodać otuchy

Przed obiektywem stają nie tylko osoby chore onkologicznie. Także ci, którzy mierzą się z depresją czy anoreksją. W projekcie biorą udział także osoby z niepełnosprawnościami. - Jestem osobą w spektrum autyzmu. Lubię śpiewać i bardzo cieszę się, że tutaj mogę wziąć udział w tym projekcie - zapewnia Tomasz Szal, uczestnik projektu "Zobacz więcej".

Aleksander także jest w spektrum autyzmu. Chce być fotomodelem. Dziś, choć na jeden dzień, to marzenie się spełniło. - Tyle jakby zła dookoła nas. Tyle takiej nietolerancji. Takiego nieuzasadnionego hejtu. Ludzie mają bardzo taką skłonność - i bardzo łatwo nam to przychodzi - szufladkowania - mówi Magdalena Rdest-Nowak.

Mateusz, uczestnik sesji, otwarcie mówi o swoich zmaganiach z depresją. - Mówienie o tym może pomóc innym ludziom, którzy się czują naprawdę źle i dzięki temu oni mogą też pójść po pomoc - tłumaczy Mateusz Sobański, uczestnik projektu "Zobacz więcej".

To już druga edycja projektu, w którym fotografka przemierza Polskę. Chce odwiedzić 12 miast i zrobić zdjęcia 365 osobom. Fotografie będą prezentowane w internecie i na lokalnych wystawach. - Nie jesteś sama, nie jesteś sam. Wspólnie możemy coś zdziałać i pomóc sobie nawzajem - mówi Justyna Uchrońska, uczestniczka projektu "Zobacz więcej".

Oprócz pięknych zdjęć ważny dla nich jest też czas spędzony razem. - Akcja ma ogromny walor terapeutyczny. Trzeba jakby czasami przełamać swoje strachy, lęki - uważa doktor Adrianna Sobol, psychoonkolożka. My możemy w tym pomóc: nie oceniając, a wspierając.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS