Wyjątkowy projekt Magdy Rdest-Nowak. "Nie jesteś sama, nie jesteś sam. Wspólnie możemy coś zdziałać"

Źródło:
Fakty TVN
Wyjątkowy projekt Magdy Rdest-Nowak. "Nie jesteś sama, nie jesteś sam. Wspólnie możemy coś zdziałać"
Wyjątkowy projekt Magdy Rdest-Nowak. "Nie jesteś sama, nie jesteś sam. Wspólnie możemy coś zdziałać"
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Wyjątkowy projekt Magdy Rdest-Nowak. "Nie jesteś sama, nie jesteś sam. Wspólnie możemy coś zdziałać"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Fotografka Magda Rdest-Nowak przemierza Polskę w ramach projektu "Zobacz więcej". Idea jest prosta: robi zdjęcia grupowe i później indywidualne kobietom, które zakładają białe koszule. To głównie kobiety, które chorowały lub chorują na raka. W projekcie wzięły też udział osoby, które mierzą się z depresją lub anoreksją.

Pani Mariola doskonale wie, co znaczy być silną. Jest po nowotworze piersi. Dzięki sesji zdjęciowej na Bulwarach Wiślanych chce dodać otuchy innym, w podobnej sytuacji. - Życie dalej trwa. Trzeba po prostu być szczęśliwym, że żyjemy, że jesteśmy - mówi Mariola, uczestniczka projektu "Zobacz więcej".

Pani Edyta także przyszła na bulwary wiślane w Warszawie. - Chciałam pokazać wszystkim, że pomimo różnych chorób, pomimo takich naszych blokad, jednak powinniśmy wychodzić do tych ludzi - dodaje Edyta Biemer, uczestniczka projektu "Zobacz więcej".

Białe koszule nie są przypadkowe. To znak rozpoznawczy projektu fotograficznego "Zobacz więcej", za którym stoi Magda Rdest-Nowak. - Wyszłam z założenia, że fajnie by było pokazać tych ludzi, którzy faktycznie są obciążeni. Którzy na co dzień wyglądają tak samo jak my. Bez tych białych koszul mijamy ich na ulicach - tłumaczy Magdalena Rdest-Nowak, autorka projektu "Zobacz więcej".

Szczylik: zachorowalność na nowotwory jest mierzona ze świadomością, że przyrost roczny to jest około dwóch, trzech procent
Szczylik: zachorowalność na nowotwory jest mierzona ze świadomością, że przyrost roczny to jest około dwóch, trzech procentTVN24

By dodać otuchy

Przed obiektywem stają nie tylko osoby chore onkologicznie. Także ci, którzy mierzą się z depresją czy anoreksją. W projekcie biorą udział także osoby z niepełnosprawnościami. - Jestem osobą w spektrum autyzmu. Lubię śpiewać i bardzo cieszę się, że tutaj mogę wziąć udział w tym projekcie - zapewnia Tomasz Szal, uczestnik projektu "Zobacz więcej".

Aleksander także jest w spektrum autyzmu. Chce być fotomodelem. Dziś, choć na jeden dzień, to marzenie się spełniło. - Tyle jakby zła dookoła nas. Tyle takiej nietolerancji. Takiego nieuzasadnionego hejtu. Ludzie mają bardzo taką skłonność - i bardzo łatwo nam to przychodzi - szufladkowania - mówi Magdalena Rdest-Nowak.

Mateusz, uczestnik sesji, otwarcie mówi o swoich zmaganiach z depresją. - Mówienie o tym może pomóc innym ludziom, którzy się czują naprawdę źle i dzięki temu oni mogą też pójść po pomoc - tłumaczy Mateusz Sobański, uczestnik projektu "Zobacz więcej".

To już druga edycja projektu, w którym fotografka przemierza Polskę. Chce odwiedzić 12 miast i zrobić zdjęcia 365 osobom. Fotografie będą prezentowane w internecie i na lokalnych wystawach. - Nie jesteś sama, nie jesteś sam. Wspólnie możemy coś zdziałać i pomóc sobie nawzajem - mówi Justyna Uchrońska, uczestniczka projektu "Zobacz więcej".

Oprócz pięknych zdjęć ważny dla nich jest też czas spędzony razem. - Akcja ma ogromny walor terapeutyczny. Trzeba jakby czasami przełamać swoje strachy, lęki - uważa doktor Adrianna Sobol, psychoonkolożka. My możemy w tym pomóc: nie oceniając, a wspierając.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS