Lex Tusk. "Zrobimy wszystko, aby ta pałka polityczna na końcu uderzyła tych, co tak haniebną bronią walczą"

Źródło:
Fakty TVN
Lex Tusk. "Zrobimy wszystko, aby ta pałka polityczna na końcu uderzyła tych, co tak haniebną bronią walczą"
Lex Tusk. "Zrobimy wszystko, aby ta pałka polityczna na końcu uderzyła tych, co tak haniebną bronią walczą"
Jacek Tacik/Fakty TVN
Lex Tusk. "Zrobimy wszystko, aby ta pałka polityczna na końcu uderzyła tych, co tak haniebną bronią walczą"Jacek Tacik/Fakty TVN

Chciałem zobaczyć twarze tych, którzy kolejny raz łamią konstytucję - powiedział Donald Tusk, który patrzył na głosowanie nad tzw. ustawą lex Tusk. Sejmowa komisja ma badać rosyjskie wpływy, ale może też eliminować z publicznego życia polityków niewygodnych dla PiS. Komisja właśnie dostała zielone światło.

Przy sprzeciwie opozycji PiS przyjęło ustawę, która została napisana - i tu nikt tego nie ukrywa - z powodu jednej osoby, która podczas głosowania była na sali plenarnej. - Jeżeli pan Donald się tak bardzo tego przestraszył, to chyba ma coś za uszami - stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

- Widzieliście dzisiaj tchórzy, którzy głosują za komisją, która ma wyeliminować ich najgroźniejszego przeciwnika. Naszą odpowiedzią będzie odwaga - ocenił Donald Tusk.

Ustawa - już nazywana lex Tusk - pozwoli powołać sejmową komisję weryfikacyjną do badania rosyjskiego wpływu w Polsce i to od 2007 roku, gdy premierem był Donald Tusk. - Reset z Rosją dokonała Platforma Obywatelska. Donald Tusk był twarzą tego resetu - uważa Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS. To narracja, którą propaguje i PiS, i rządowa telewizja.

Budka: ta ustawa to wielkie tchórzostwo Kaczyńskiego
Budka: ta ustawa to wielkie tchórzostwo KaczyńskiegoTVN24

Bat na opozycję?

Kolejnym krokiem ma być komisja, a dokładnie jej wyrok. Skazujący, jak przekonuje opozycja. - Nowotwór prawny zwany komisją do badania wpływów rosyjskich stanowi po prostu nic innego jak mechanizm eliminacji niewygodnych dla PiS-u polityków. W pierwszym rzędzie, oczywiście, Donalda Tuska - stwierdził Bartłomiej Sienkiewicz, poseł PO.

Chodzi o ten konkretny artykuł ustawy, który daje komisji możliwość nałożenia na osobę zakazu "pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi na okres do 10 lat". Innymi słowy - zakazu pełnienia funkcji publicznych takich jak premier, prezydent, minister czy poseł. - Ta ustawa jest wprost sprzeczna z polską konstytucją. Ustanawia organ quasi sądowy, który będzie wymierzał sprawiedliwość - ocenia Michał Wawrykiewicz, adwokat z fundacji "Wolne Sądy".

PiS-owi zależy na czasie, bo jeszcze przed samymi wyborami - już we wrześniu - zamierza opublikować pierwsze wnioski z prac komisji. - Po wyborach liczę, że taka komisja będzie kontynuować prace - wyjaśnia Radosław Fogiel, rzecznik prasowy PiS. Na pytanie, czy komisja mogła zostać uruchomiona wcześniej, odpowiada: tak, gdyby nie obstrukcja dużej części opozycji.

Tusk: mamy strategię na tę komisję
Tusk: mamy strategię na tę komisjęTVN24

Wszystko w rękach prezydenta

Skład 9-osobowej komisji ma wybierać Sejm. Ma ona zająć się nie tylko politykami, ale - co przyznają posłowie PiS-u - również mediami, i również tam badać "rosyjskie wpływy". - Dobrze by było, żeby ktoś też nad tym czuwał. Czuwają, oczywiście, odpowiednie instytucje. Choćby właśnie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, ale wydaje mi się, że szczególne regulacje nawet i w tej dziedzinie by się przydałyby na czas tego zagrożenia rosyjskim imperializmem - jest zdania Jarosław Zieliński, poseł PiS.

- Wiemy, że PiS chce się zająć opozycją i uchwalić lex Tusk, to w dodatku chce się zająć mediami. Ja nie mam żadnych wątpliwości, że ten rząd w ciągu tych ostatnich miesięcy przed wyborami skieruje swoje ostrze w kierunku wolnych mediów - alarmuje Cezary Tomczyk, poseł PO.

Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta. Opozycja liczy, że Andrzej Duda ją zawetuje. PiS - że jednak podpisze. - Jestem niemal pewien, że prezydent też rozumie, że sprawa jest ważna - przekonuje Bartłomiej Wróblewski. - Zrobimy wszystko, aby ta pałka polityczna na końcu uderzyła tych, co tak haniebną bronią walczą - zapowiada Marcin Kierwiński, poseł PO.

Opozycja już zapowiedziała, że zbojkotuje prace komisji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Jest inna atmosfera w szkołach, nie ma już nacisków ministra Przemysława Czarnka, nauczyciele zarabiają zdecydowanie lepiej, podstawy programowe są odchudzone, nie ma prac domowych - tyle się zmieniło przez rok i tym chwali się ministra edukacji. Barbara Nowacka zapewnia, że pracuje nad kolejnymi zmianami, bo oczekiwania są wciąż wielkie.

Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka?

Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka?

Źródło:
Fakty TVN

Polki korzystają z nowej możliwości i robią badania prenatalne. Od początku roku ich liczba wzrosła aż o 25 procent w stosunku do roku ubiegłego. Od czerwca badania prenatalne są bezpłatne dla każdej kobiety w ciąży. Wcześniej takie prawo miały jedynie kobiety starsze, po ciążach, z wadami lub z podejrzeniami wad. Teraz wskazań do badań nie ma.

Są bezpłatne i mogą uratować życie. Przyszłe mamy coraz chętniej korzystają z badań prenatalnych

Są bezpłatne i mogą uratować życie. Przyszłe mamy coraz chętniej korzystają z badań prenatalnych

Źródło:
Fakty TVN

Krok po kroku i mozolnie idzie odbudowa po wrześniowej powodzi na Śląsku. Potrwa miesiące, jeśli nie lata. Choć wiele udało się już zrobić, to nadal część mieszkańców czeka ogrom pracy. Od czwartku mogą się starać o dofinansowanie z programu "Czyste powietrze". W dedykowanej dla powodzian puli jest 300 milionów złotych. 

Powodzianie mogą się starać o środki z programu "Czyste powietrze". Jak idzie odbudowa na Śląsku?

Powodzianie mogą się starać o środki z programu "Czyste powietrze". Jak idzie odbudowa na Śląsku?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od niecałego tygodnia Polska ma pięćdziesiąt trzy nowe rezerwaty przyrody. Ekolodzy zmianę popierają, ale nie zgadzają się na tempo zmian, zarzucając rządowi opieszałość. Jeden z nowych rezerwatów powstał w Dolinie Rospudy. To tam niemal 20 lat temu ekolodzy i aktywiści protestowali przeciwko budowie obwodnicy Augustowa.

W całej Polsce powołano 53 nowe rezerwaty przyrody

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To jest pierwszy przypadek w historii, że za parlamentarzystą, ale przede wszystkim byłym wiceministrem sprawiedliwości, wystawia się list gończy - mówiła w "Faktach po Faktach" o decyzji prokuratury w sprawie Marcina Romanowskiego ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Do sprawy odnosił się również w "Kropce nad i" sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.

Katarzyna Kotula: trzeba zdecydować, czy jest się byłym wiceministrem, czy jest się gangsterem

Katarzyna Kotula: trzeba zdecydować, czy jest się byłym wiceministrem, czy jest się gangsterem

Źródło:
TVN24

- Prokurator Ewa Wrzosek złożyła dzisiaj rezygnację i ta rezygnacja została przyjęta przez ministra Adama Bodnara. Delegacja do Ministerstwa Sprawiedliwości została cofnięta - powiedziała w "Faktach po Faktach" wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Mówiła, że ta decyzja nie była spowodowana niedawną wypowiedzią Wrzosek w mediach. Uznała też za "niepokojące" słowa Wrzosek z tej rozmowy, że "to nie są czasy, żeby trzymać się ściśle litery prawa".

Wiceszefowa resortu sprawiedliwości o słowach Wrzosek: włos mi się zjeżył na głowie

Wiceszefowa resortu sprawiedliwości o słowach Wrzosek: włos mi się zjeżył na głowie

Źródło:
TVN24, OKO. press

Jeśli Donald Trump będzie chciał zadzwonić do Europy, to wykręci jej numer. Giorgia Meloni - premier Włoch - została uznana przez magazyn "Politico" najbardziej wpływowym politykiem nadchodzącego roku. Prognoza redakcji jest autorska i wskazuje listę europejskich polityków, od których zależeć będzie kierunek, w jakim podąży kontynent. Są na niej pozytywni i negatywni bohaterowie. W zestawieniu "Class of 2025" jest też aż czterech polityków z Polski.

"Politico" uznało Giorgię Meloni za najbardziej wpływową osobę w Europie w nadchodzącym roku

"Politico" uznało Giorgię Meloni za najbardziej wpływową osobę w Europie w nadchodzącym roku

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Baszara al-Asada już nie ma w Syrii, ale uwięzieni przez niego ludzie mogą zostać pogrzebani żywcem. Ich rodziny ścigają się z czasem, by dotrzeć do więzienia Sednaya - zwanego "ludzką rzeźnią" - i odnaleźć bliskich. Zamknięto tam tysiące ludzi, po wielu ślad zaginął. Walczą o każdą minutę, zanim więźniowie umrą z pragnienia lub braku powietrza.

Asad więził przeciwników w "ludzkiej rzeźni". Syryjczycy ścigają się z czasem, by ich uratować

Asad więził przeciwników w "ludzkiej rzeźni". Syryjczycy ścigają się z czasem, by ich uratować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS