Inflacja krzyżuje wakacyjne plany Polaków. "Wszystko drożeje"

Źródło:
Fakty TVN
Inflacja krzyżuje wakacyjne plany Polaków. "Wszystko drożeje"
Inflacja krzyżuje wakacyjne plany Polaków. "Wszystko drożeje"
Marzanna Zielińska/Fakty TVN
Inflacja krzyżuje wakacyjne plany Polaków. "Wszystko drożeje"Marzanna Zielińska/Fakty TVN

Z powodu drożyzny wielu Polaków planuje skrócenie wakacyjnych wyjazdów - albo nie planuje ich w ogóle. Ceny wciąż rosną. Każdy chce wypocząć, ale inflacja wymusza oszczędność.

W słoneczne dni przyjemnie odstresować się w górach czy nad morzem, ale czar pryska, gdy trzeba coś wypić lub zjeść. Ceny rosną, a podczas urlopu jest to jeszcze dotkliwiej widoczne. Zaklinaniem rzeczywistości nie da się nikomu zamydlić oczu. - Inflacja, jak mówi prezes Glapiński, jest na płaskowyżu. Tylko ceny jakoś nie chcą na ten płaskowyż zejść, bo wszystko drożeje - zauważa Jarosław Kałucki, portal turystyczny travelplanet.pl.

Za wczasy w Polsce czy za granicą trzyosobowa rodzina musi zapłacić tak, jakby płaciła za cztery. - Jest to średni przyrost około tysiąca do nawet 1500 złotych w stosunku do zeszłego roku, choć oczywiście są też kierunki, które są dużo tańsze - mówi doktor Piotr Kociszewski ze Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa "Vistula".

Polacy zakończyli majówkowe wyjazdy. Czy branża turystyczna może być zadowolona?
Polacy zakończyli majówkowe wyjazdy. Czy branża turystyczna może być zadowolona?Dominika Ziółkowska | Fakty TVN

Urlop dla wybranych

Wyjazd na wakacje planuje mniej niż połowa Polaków. Co trzeci wyjazd rozważa, jeśli uda się w domowym budżecie zaoszczędzić na innych wydatkach. Co piąty wie, że z wakacji nici. Kto ma odwagę się zorientować w cenach wczasów czy wycieczek - to teraz jest najlepszy czas. Oferty typu last minute już nie gwarantują oszczędności. - Pieniądz jest cały czas gorący i turyści, nauczeni ubiegłorocznym doświadczeniem, że im później kupowali te wakacje, tym było drożej, i to znacznie drożej, teraz zdecydowali się kupować z odpowiednim wyprzedzeniem - wyjaśnia Jarosław Kałucki.

Jak wynika z analiz nie tylko biur podroży - za granicą jest podobnie lub taniej. - Wyjeżdżamy do Włoch. Nie licząc drogi, to myślę tak o 1/3 taniej wyjdzie nam cenowo - przekonuje jedna z osób.

Planowanie urlopu poza krajem to dziś planowanie strategiczne. Taniej jest poza sezonem - w czerwcu i we wrześniu - i widać to w rezerwacjach. Tylko co dziesiąta oferta to oferta na dwa tygodnie, bo zdecydowana większość urlopowiczów skraca wyjazdy do tygodnia, wybiera tańsze kierunki i obniża standard hotelu o jedną lub dwie gwiazdki, by zbić koszty. Decyzje o wakacjach w Polsce są bardziej spontaniczne.

Niestety, nie będą już wspierane bonem turystycznym. - Często turyści byli po raz pierwszy na wakacjach od kilku lat i chyba na razie nie wyjadą - jest zdania Bartłomiej Bryjak, Willa "Basieńka" w Zakopanem.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Gdy poznali jego historię, nie wahali się ani chwili. Zostali rodziną zastępczą dla skatowanego przez ojca Piotrusia. Niestety, tylko na trzy tygodnie, bo życia chłopca nie udało się uratować. Państwo Krell chcieli Piotrusia pochować, ale prokurator wydał ciało chłopca komuś innemu.

Rodzicom zastępczym skatowanego Piotrusia nie wydano ciała, żeby mogli pochować chłopczyka

Rodzicom zastępczym skatowanego Piotrusia nie wydano ciała, żeby mogli pochować chłopczyka

Źródło:
Fakty TVN

Nie da się policzyć, ile kobiet zbadało w sobotę swoje piersi, ile z nich dowiedziało się, że potrzebna jest pilna wizyta u lekarza. Na pewno wiele, bo aż w 90 miejscowościach polskie Amazonki uczyły chętne osoby, jak robić badania profilaktycznie w kierunku raka piersi. W niedzielę Dzień Matki. Akcja odbyła pod hasłem "Badamy nie tylko Mamy".

Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"

Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"

Źródło:
Fakty TVN

Coraz mniej Polaków uważa się za wierzących. Jeszcze mniej regularnie chodzi do kościoła - to wnioski z badania religijności Polaków przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej. Rośnie także liczba osób niewierzących. Duchowni i świeccy związani z Kościołem mówią o alarmujących sygnałach.

Rośnie w Polsce liczba osób niewierzących. Zwłaszcza młodzi rekordowo szybko odchodzą od Kościoła

Rośnie w Polsce liczba osób niewierzących. Zwłaszcza młodzi rekordowo szybko odchodzą od Kościoła

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Najdłużej czeka się na serce i płuca, ale nawet nerek, których transplantacji jest najwięcej, wciąż przeszczepia się za mało. W Polsce obowiązuje zasada domniemanej zgody na pobranie organów od zmarłego, ale dla lekarzy transplantologów kluczowa jest opinia rodziny. Dlatego tak ważne jest świadome wyrażenie zgody, rozmowa z najbliższymi i edukacja.

Po co oddawać komuś swoje organy? Piotr Polk: ta jedna decyzja jest wieczna

Po co oddawać komuś swoje organy? Piotr Polk: ta jedna decyzja jest wieczna

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Anna Hernik jest laureatką nagrody internautów tegorocznego konkursu Grand Press Photo. Fotografka w jednym kadrze uchwyciła życie swoje, ale też innych rodzin, które, tak jak ona, mierzą się z glejakiem. To wyjątkowo złośliwy nowotwór mózgu. Ponad rok temu diagnozę usłyszał mąż pani Anny. 

Cała rodzina mierzy się z chorobą taty. Zdjęcie Anny Hernik zachwyciło internautów

Cała rodzina mierzy się z chorobą taty. Zdjęcie Anny Hernik zachwyciło internautów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rząd Donalda Tuska chciałby zademonstrować światu poprzez dyplomację, że nastąpiła zmiana władzy i temu służy zmiana ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" były minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Jak mówił, w sytuacji, kiedy ma miejsce koabitacja, czyli rząd wywodzi się z innej formacji niż prezydent, "wówczas inicjatywa jest po stronie rządu".

Spór o ambasadora. Czaputowicz: obowiązuje ustawa z 2021 roku, którą podpisał prezydent

Spór o ambasadora. Czaputowicz: obowiązuje ustawa z 2021 roku, którą podpisał prezydent

Źródło:
TVN24, PAP

Po zapoznaniu się z dzisiejszymi taśmami mam przekonanie, że możemy mieć tu kwalifikację prawną związaną już z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Kwiatkowski. Odniósł się do ujawnionej przez tvn24.pl treści dwóch rozmów, w których udział brali urzędnicy resortu sprawiedliwości oraz były wiceminister Marcin Romanowski.

Kwiatkowski o nowych taśmach: możliwa kwalifikacja związana z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej

Kwiatkowski o nowych taśmach: możliwa kwalifikacja związana z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej

Źródło:
TVN24

Grupy hakerów z różnych krajów atakują rosyjskie instytucje i firmy zaangażowane w wojnę, wykradając im dane. To dane warte setki milionów dolarów, niektóre mogą być na wagę życia. Dlatego nazywają sami siebie "cyberwojownikami", a swoje zdobycze przekazują Ukraińcom za darmo. Do lidera grupy i jednego z najskuteczniejszych hakerów dotarł reporter TVN24 BiS.

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Są okolice, których Ukraina nie może stracić. Chodzi o obszary, które znajdują się blisko Charkowa. Jeśli armia Putina je przejmie, to w jej zasięgu znajdzie się drugie największe miasto w kraju. Ukraińcy bronią się, jak mogą, ale przyznają, że mają za mało broni, a Rosjanie - zbyt wiele dronów.

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS