Najnowsze

Najnowsze

Z zakopiańskich Krupówek mają zniknąć reklamy i stragany

To już niemal ostatnia szansa, by zrobić sobie zdjęcie ze słynnym białym misiem na Krupówkach. Wkrótce główny deptak Zakopanego ma być wolny od reklam, straganów i pluszowych przebierańców. Protestowali przedsiębiorcy i właściciele nieruchomości, argumentując, że to przecież tradycja i atrakcje dla turystów – bezskutecznie. Za dwa miesiące wchodzą w życie przepisy o Parku Kulturowym na Krupówkach – głównej ulicy zimowej stolicy Polski.

Przyrodnicy proszą turystów: nie dokarmiajcie niedźwiedzi! To niebezpieczne dla nich i dla ludzi

Od piątku w mediach można śledzić losy pewnego tatrzańskiego niedźwiadka, który najpierw spacerował pod oknami schroniska na Kasprowym Wierchu, potem uciął sobie drzemkę na zaśnieżonym stoku, wreszcie został uśpiony i wypuszczony tam, gdzie nie ma już dostępu do zostawianego przez ludzi jedzenia. Spotkanie małego niedźwiedzia wydaje się turystom atrakcyjne, a podkarmianie go – dobre. Tymczasem, jak mówią przyrodnicy, jest to „niedźwiedzia przysługa”, która wyrządza więcej szkody niż pożytku.

Jak spędzić zimną majówkę? „Po prostu wypoczywajmy”

W tym roku trzeba się nagłowić, żeby było atrakcyjnie i miło, bo standardowe plany wyjazdowe mocno krzyżuje pogoda. Słońce – owszem, ale bez szaleństw, bo na termometrach nie zobaczymy więcej niż 15 stopni Celsjusza. Co zatem robić? Oto kilka podpowiedzi.

Fałszywy wnuczek przechytrzony przez zaradną babcię. Chciał okraść 78-letnią kobietę, ona wystawiła go policji

Takiego finału nie spodziewał się oszust stosujący metodę „na wnuczka”. Mężczyzna zadzwonił do mieszkanki Krakowa i chciał wyłudzić 30 tysięcy złotych. Dodzwonił się jednak do sprytnej 78-latki, która wcześniej wzięła udział w telewizyjnym programie prewencyjnym, poświęconym właśnie takiej metodzie oszustwa. Kobieta wrobiła oszusta i powiadomiła policję. Mężczyzna był tak zaskoczony, że do wszystkiego się przyznał.

Aleksander Smolar o Donaldzie Trumpie: on jest niebezpieczny, duża część elit tak uważa

- Donald Trump ma program daleko posuniętego izolacjonizmu, w zasadzie wycofania się z Europy. Jest pewnego rodzaju kokietowanie Putina – ocenił w „Faktach z Zagranicy” Aleksander Smolar, prezes Fundacji im. Stefana Batorego. – Zważywszy na obecny chaos na świecie, brak takiego regulatora, jakim są USA, jest to niepokojące, grozi tylko pogłębieniem chaosu. On jest niebezpieczny, bardzo duża część republikańskich elit tak uważa – dodał. Gościem Piotra Kraśki był także prof. Paweł Śpiewak, publicysta i socjolog. – Scenariusze dla świata są bardzo pesymistyczne – uznał prof. Śpiewak.

Wałęsa o polskim rządzie: PiS doprowadzi kraj do ruiny

- Na zdecydowane działania wobec rządów PiS przyjdzie czas dopiero wtedy, kiedy po stronie opozycji będzie większość społeczeństwa - uważa były prezydent Lech Wałęsa. Jego zdaniem obecnie panuje „równowaga” między poparciem dla rządu a poparciem dla opozycji i dopiero po spadku poparcia dla PiS opozycja powinna wskazać swojego lidera.

Wrona: Barack Obama poległ na całej linii w kwestii ograniczenia prawa do posiadania broni

W czwartek doszło do tragedii na jednej z autostrad w USA. Dwuletni chłopiec zastrzelił – siedząc w samochodzie – własną matkę z broni, która leżała pod siedzeniem auta. Czy ta bezsensowna śmierć może zmienić zdanie mieszkańców Stanów Zjednoczonych na temat prawa do posiadania broni? „Odpowiedź na to pytanie nie jest optymistyczna. Nawet taka śmierć na pewno nie zmieni podejścia do posiadania broni. Tego nie zmieniły żadne dotychczasowe masakry w szkołach, gdzie np. szaleniec zastrzelił 20 dzieci” – tłumaczył w rozmowie z Piotrem Kraśką korespondent Faktów TVN Marcin Wrona. Przyznał, że Barack Obama poległ na całej linii w kwestii ograniczenia prawa do posiadania broni.

11-letnia Nikola znalazła dużą kwotę pieniędzy i dokumenty. Wszystko oddała, a jej klasa jest z niej dumna

Postawa, którą wykazała się pewna uczennica, jest zdecydowanie godna naśladowania. 11-letnia Nikola znalazła 5 tysięcy złotych i wszystko oddała. Dziewczynka znalazła w szkolnej łazience także worek z dokumentami. Gdy zajrzała do środka, na dokumencie rozpoznała mamę swojego niepełnosprawnego kolegi. Uczennica piątej klasy natychmiast przekazała pieniądze woźnej, a teraz otrzymała od dyrekcji dyplom bohatera szkoły.

Kostrzewa-Zorbas: Trump nie ma prawie żadnej szansy wygrać wyborów

Kolejne prawybory w USA i kolejne zwycięstwo Donalda Trumpa. Ekscentryczny i kontrowersyjny miliarder wydaje się być nie do zatrzymania. Czy Donald Trump ma szansę na wygraną – w dużej mierze dzięki swoim szokującym wypowiedziom? Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, amerykanista z Wojskowej Akademii Technicznej, który był gościem Piotra Kraśki w programie „Fakty z Zagranicy”, uważa, że miliarder świadomie wybrał skandal, jako formę przebicia się do opinii publicznej.

PiS mściwym gangiem? Davies o swojej wypowiedzi dla „Guardiana”: rozmowa nieformalna, ale powiedziałem szczerze

„Jarosław Kaczyński zachowuje się jak bolszewik i paranoiczny awanturnik” – takie między innymi zdanie znalazło się w artykule opublikowanym przez brytyjski dziennik „The Guardian”. Autorem wypowiedzi jest historyk i znawca Polski Norman Davies. Profesor komentując bieżące wydarzenia w naszym kraju, powiedział również, że „Prawo i Sprawiedliwość jest najbardziej mściwym gangiem w Europie”.

Kwaśniewski: zróbcie to, co uważacie za ważne, ale nie zepsujcie tego, cośmy osiągnęli

– To jest mój podstawowy zarzut wobec ekipy Prawa i Sprawiedliwości, że nie mówi prawdy o naszych dotychczasowych osiągnięciach – mówił w programie „Fakty z Zagranicy” Aleksander Kwaśniewski. Zdaniem gościa Piotra Kraśki obecny rząd wręcz burzy wizerunek Polski, który już niedługo może wymagać „kosztownej i długotrwałej odbudowy”. Były prezydent nawiązał też do swojej rozmowy z Lechem Kaczyńskim i stwierdził, że ma dziś dla PiS taką samą radę, jaką wtedy miał dla obejmującego urząd prezydenta: zróbcie to, co uważacie za ważne, ale nie zepsujcie tego, cośmy osiągnęli.

Tak wyglądają prawybory w USA. Relacja z lokalu wyborczego w stanie Maryland

Nie ma zakazu agitacji, nie ma ciszy wyborczej. Obowiązują one dopiero w określonej odległości kilku metrów od lokalu wyborczego. Poza tym organizacja komisji wyborczej podczas prawyborów w Stanach Zjednoczonych wygląda dość podobnie do tego, co znamy z wyborów w Polsce. Z kamerą do jednego z lokali wyborczych w miejscowości Cloverly w stanie Maryland wybrał się korespondent Faktów TVN Marcin Wrona. Opowiedział też o porozumieniu, jakie zawarli pod koniec minionego tygodnia ubiegający się o prezydencką nominację Republikanów rywale Ted Cruz i John Kasich, by powstrzymać Donalda Trumpa.

Czy NATO nas obroni? Borowski: ale przed kim?

Rozpętać histerię wojenną jest bardzo łatwo. Potrafią to politycy, potrafi to także lobby wojskowe – mówi Marek Borowski, odpowiadając na pytanie o to, czy Polsce grozi coś ze strony Rosji. – Dzisiaj nie ma powodu twierdzić, że oto Rosja na nas czyha, gromadzi jakieś armie i może nas zaatakować albo jakieś zielone ludziki się pojawią w Polsce – zapewniał w „Faktach z Zagranicy” senator i były marszałek Sejmu. – Mamy za wschodnią granicą niewątpliwie problem (…). Zapędy rosyjskie mogą być o wiele dalej zakrojone niż tylko zajęty Krym – ripostował Paweł Poncyliusz. – Jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny – dodał były wiceminister gospodarki w rządzie PiS i stwierdził, że tym, co obecnie jest Polsce potrzebne, jest wsparcie NATO przy modernizacji sił zbrojnych.

Mają po kilkanaście lat, ale w konkursie programistycznym pokonali studentów. O ich aplikację starają się firmy w wielu krajów

Uczniowie z technikum elektronicznego w Dębicy świętują po prestiżowym konkursie dla młodych programistów i wynalazców. Zajęli trzecie miejsce i pokonali ekipy wyższych uczelni. Młodzi programiści są autorami aplikacji, która ma zapobiegać wypadkom drogowym. Pomysł zrodził się...w autobusie. Młodzi naukowcy wracali z innego konkursu dla programistów. Projekt zrobił tak duże wrażenie, że nastolatkowie już mogą przebierać w przyszłych ofertach pracy. A kilka tygodni ciężkiej pracy nad projektem zaowocowało wieloma propozycjami od polskich i międzynarodowych firm.

Ukradł piwo i chipsy, zasnął w kontenerze na śmieci. Obudziła go policja

W rankingu najbardziej pechowych złodziei roku na pewno jest w czołówce. Łup zdobył na jednej ze stacji benzynowych we Wrocławiu. Nie był wybredny – wziął chipsy i piwo. To zapewne ten wysokokaloryczno-alkoholowy zestaw go zgubił. Uśpił nie tylko jego czujność, ale w ogóle go uśpił. Mężczyzna zasnął w kontenerze na śmieci, gdzie ukrył się przed pościgiem. Pobudka nie była miła.

„Absolutnie budować” kontra „Polski nie stać na elektrownię atomową”. Ostry spór o polską atomistykę

Czy elektrownie atomowe są bezpieczne? - Na ogół powinniśmy być spokojni – odpowiadał w „Faktach z Zagranicy” prof. Łukasz Turski, fizyk. Jego zdaniem siłownię jądrową w Polsce należy „absolutnie budować”, ale jednocześnie wyraził przekonanie, że to się nie stanie – z powodu „indolencji” kolejnych polskich rządów. - Elektrownia atomowa to jest bardzo proste urządzenie techniczne, które zostało zdemonizowanie – przekonywał naukowiec.

Legendarna Bursztynowa Komnata odkryta pod Węgorzewem? Na razie jest anomalia na odczycie, ale może być historyczna sensacja

Wielkie nadzieje na historyczne odkrycie w miejscowości Mamerki, położonej niedaleko granicy z obwodem kaliningradzkim. Pracownicy tamtejszego muzeum twierdzą, że pod dawną wojskową kwaterą odkryli nieznane dotychczas pomieszczenie, w którym podczas wojny Niemcy mieli ukryć legendarną Bursztynową Komnatę. Na razie rzekome pomieszczenie istnieje jako anomalia na odczycie z georadaru.

Lider Ruchu Narodowego: Kaczyński zaczyna przejmować nasz język

– Myślę, że te kraje, w których są rzezie na ulicach dokonywane przez islamistów (…), potrzebują się obudzić – ocenił prezes Ruchu Narodowego i poseł Robert Winnicki. Skomentował w ten sposób rosnącą popularność Frontu Narodowego we Francji i podobnych antyimigranckich partii w innych krajach Europy Zachodniej. Komentując z kolei politykę krajową, z uznaniem odnotował, że Jarosław Kaczyński „zaczyna przejmować nasz (Ruchu Narodowego – przyp. red.) język, kiedy mówi o neokolonializmie w naszej gospodarce”. Wanda Nowicka, działaczka lewicy, stwierdziła natomiast, że „jeśli dojdzie do Brexitu (wyjścia Wielkiej Brytanii z UE – przyp. red.), to zacznie się rozpad UE”. Uznała to za niepokojące i zwróciła uwagę na sprzeczne interesy nacjonalistów z różnych krajów Europy, np. jeśli chodzi o dostęp do rynku pracy. Zachodnioeuropejscy nacjonaliści chcieliby go u siebie ograniczyć, co mogłoby negatywnie odbić się na Polakach pracujących za granicą.

„Elżbieta II cieszy się autentyczną, zasłużoną sympatią poddanych”

– Jej królewska mość, o której urodzinach dzisiaj mówimy, jest swego rodzaju wyjątkiem, bo cieszy się autentyczną i zasłużoną sympatią swoich poddanych, ogromną – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” Marek Ostrowski. Dziennikarz „Polityki” zauważył, że dzieci królowej nie są już tak lubiane, a pozycję monarchii brytyjskiej bardzo obniżyła cała seria skandali. Jan Lubomirski-Lanckoroński podkreślał tymczasem, że prywatnie członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej to ludzie bardzo otwarci, bezpośredni i zabawni. Zwrócił również uwagę na fakt, że istnienie aż 12 monarchii w samej Europie w 2016 roku jest prawdziwym fenomenem.

Kuźniar: Amerykanie powinni byli ostrzelać rosyjskie myśliwce nad Bałtykiem

– To jest zabawa, kto kogo bardziej przestraszy – tak prof. Roman Kuźniar, były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. międzynarodowych ocenia ostatnie prowokacje rosyjskie nad Morzem Bałtyckim. W zeszłym tygodniu rosyjskie myśliwce kilkakrotnie bardzo blisko przeleciały nad amerykańskim niszczycielem USS Donald Cook, który wykonywał manewry na Bałtyku. Amerykanie nie podjęli wobec nich żadnej akcji ofensywnej. – Ostrzelać powinni byli. Szkoda, że to się nie stało – stwierdził prof. Kuźniar. Jednocześnie podkreślił, że mówił o „ostrzelaniu, nie o zestrzeleniu”. Odnotował też, że w przeszłości to Amerykanie byli mistrzami „chicken game”, czyli wymiany prowokacji militarnych, ale teraz prym w tej grze wiodą Rosjanie. Stwierdził jednak, że „Rosjanie mają świadomość, że w przypadku gorącego konfliktu przegraliby” i dlatego ograniczają się do prowokacji.

Jak Breivik mógł wygrać w sądzie sprawę o nieludzkie traktowanie? Adwokat: te reguły to fundament

– Należy abstrahować od tego, co się wydarzyło w 2011 roku, do tego, aby we właściwy sposób ocenić podstawę pozwu i werdykt sądu – ocenił w „Faktach z Zagranicy” w TVN24 BiS adwokat Zbigniew Roman. Skomentował w ten sposób środowy wyrok sądu w Oslo, który uznał część skargi mordercy z wyspy Utoya na rzekomo nieludzkie traktowanie w więzieniu. Prawnik zwrócił uwagę na to, że wielu specjalistów uważa, że długotrwałe odosobnienie od innych ludzi źle wpływa na człowieka. Dlatego norweski sąd mógł uznać uniemożliwianie kontaktu z innymi więźniami za naruszenie art. 3 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, który zakazuje tortur oraz nieludzkiego i poniżającego traktowania oraz karania. – Reguły, które zostały wskazane w tej konwencji, to fundament demokratycznych państw prawa – przekonywał gość Piotra Kraśki. Jednocześnie adwokat zaznaczył, że sąd w Oslo nie uznał za nielegalne cenzurowania korespondencji Breivika z uwagi na wyższe dobro, jakim jest ochrona porządku publicznego, co stanowi przykład dopuszczalnego ograniczenia praw podstawowych.

Jacek Rostowski o Brytyjczykach, którzy chcą wyjścia z UE: żyją w świecie nierealnym

Brytyjczykom wydaje się, że mogą świetnie dać sobie radę bez nieograniczonego dostępu do rynku UE, a do Brukseli zniechęca ich kryzys strefy euro i inne kryzysy polityczne na kontynencie – ocenia były minister finansów Jacek Rostowski. – Brytyjczycy żyją w świecie nierealnym – stwierdził w „Faktach z Zagranicy”, komentując wyrażaną przez części mieszkańców Wielkiej Brytanii chęć wyjścia z Unii Europejskiej. Referendum w tej sprawie odbędzie się na Wyspach 23 czerwca. Gość Piotra Kraśki porównał również politykę Wiktora Orbana z polityką PiS i wcześniejszą polityką rządów PO-PSL. Stwierdził, że to nieprawda, że Węgry pod rządami Orbana miały lepszy rozwój gospodarczy niż Polska pod rządami PO-PSL. Rostowski zwrócił uwagę na fakt, że od 2010 roku gospodarka Węgier osiągnęła dwukrotnie mniejszy wzrost liczony jako odsetek PKB.

Donald Trump w Białym Domu? Fogelman: to mogłoby rozbić system dwupartyjny w USA

– Fakt, że mówimy dzisiaj o tym, że jest możliwość wejścia Trumpa do Białego Domu (…), to w pewnym sensie przekroczenie Rubikonu – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” w TVN24 BIS Lejb Fogelman, adwokat z kancelarii prawniczej Greenberg Traurig. – Wydaje mi się, że jest to bardzo groźne wydarzenie w historii amerykańskiej demokracji – dodał prawnik. Z opinią tą nie zgodził się drugi rozmówca Piotra Kraśki, Andrzej Kurnicki. – Ten Rubikon został już przekroczony, kiedy John F. Kennedy, Irlandczyk, katolik, został prezydentem w Stanach Zjednoczonych – mówił prezes Euroamerican Company. Jego zdaniem Trump to „człowiek biznesu, człowiek odpowiedzialny” i będzie potrafił dostosować się do reguł obowiązujących w Białym Domu.

Aleksander Doba znów rusza przez Atlantyk. Trzecia wyprawa niezatapialnym kajakiem

Najsłynniejszy kajak świata „Olo” jest już gotowy! Jego kapitan, Aleksander Doba, 29 maja wyrusza w trzecią transatlantycką wyprawę. Podczas pierwszej wyruszył z Afryki i dotarł do Brazylii w Ameryce Południowej. W 2013 roku wypłynął z Lizbony i szczęśliwie przybył do wybrzeży Ameryki Północnej. Teraz startuje z Nowego Jorku i chce dotrzeć do Lizbony na swoje 70. urodziny. Podróżnikowi z Polic od kilku tygodni w przygotowaniach towarzyszy nasza kamera. Szczegóły kolejnej ekspedycji w materiale Adrianny Otręby.

Kolejne dziecko pogryzione przez psa. 10-latka z Zabrza ma obrażenia twarzy

10-letnia dziewczynka spacerowała z koleżanką po jednym z zabrzańskich osiedli. Kiedy chciała pogłaskać kundelka, który biegał po podwórku bez opieki, została przez niego zaatakowana. Dziewczynka z obrażeniami twarzy została przewieziona do szpitala i przeszła operację. Właścicielka psa odpowie za niewłaściwy nadzór nad czworonogiem i spowodowanie obrażeń ciała dziecka.