Jerzy Buzek o przyszłości UE: albo solidarność, albo napięcia i być może wojna

29.04.2016 | Jerzy Buzek o przyszłości UE: albo solidarność, albo napięcia i być może wojna
29.04.2016 | Jerzy Buzek o przyszłości UE: albo solidarność, albo napięcia i być może wojna
TVN24 BiS
29.04.2016 | Jerzy Buzek o przyszłości UE: albo solidarność, albo napięcia i być może wojnaTVN24 BiS

- UE i Europa musi liczyć na własną solidarność lub liczyć się z rozpadem i być może wojną – stwierdził Jerzy Buzek, europoseł PO i były premier. Wyraził opinię, że Polska nie postępuje solidarnie wobec Europy Zachodniej, podczas gdy Zachód zachowuje się wobec Polski solidarnie. – Chodzi o uchodźców – sprecyzował.

Jerzy Buzek w „Faktach z Zagranicy” oceniał polską pozycję w brukselskich kuluarach i możliwe scenariusze przyszłości dla Unii Europejskiej, targanej obecnie licznymi kryzysami, w tym kryzysem imigracyjnym.

Zdaniem byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego solidarność krajów Europy Zachodniej wobec Polski jest większa niż obecna solidarności Polski wobec Zachodu. Jako przykład podał to, że wobec wojny na Ukrainie i w zakresie wspólnotowej polityki energetycznej zachodnie stolice „wyrażają daleko idącą solidarność” wobec stanowiska Warszawy. – Jest problem z brakiem solidarności z naszej strony, chodzi o uchodźców – ocenił europoseł.

Jerzy Buzek zgodził się z obawami wielu Polaków, że potomkowie uchodźców w drugim, trzecim pokoleniu mogą stanowić ryzyko dla bezpieczeństwa Polski, podobnie jak trzecie pokolenie imigrantów z państw muzułmańskich w Europie Zachodniej. Jednak i tak podkreślił potrzebę solidarności z Europą Zachodnią, która boryka się z problemem dużej liczby uchodźców. - Zawsze ostrzegam: UE i Europa musi liczyć na własną solidarność lub [liczyć się z – red.] rozpadem i być może wojną – stwierdził.

Polską rządzi Kaczyński? „Nie przesadzajmy”

Były premier rozmawiał też z Piotrem Kraśko na temat tego, jaki wpływ ma rząd PiS na sprawy europejskie i czy fakt, że prezes PiS nie jest premierem, zmniejsza te wpływy. – To jest niekorzystna sytuacja, ale ja bym z tym nie przesadzał – ocenił europoseł. – Nie przesadzajmy w tym kierunku, że obecna premier nie ma możliwości negocjacyjnych – uznał Jerzy Buzek.

Były przewodniczący europarlamentu podkreślił ważną rolę, jaką w kuluarowych rozmowach na najwyższych szczytach władzy odgrywają ambasadorowie. Podał tutaj przykład Marka Prawdy, który do lutego był przedstawicielem Polski, i który w Brukseli jest „gwiazdą” – jak go określił były premier. Przypomniał również, jak podczas 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ Barack Obama, Władimir Putin i Andrzej Duda usiedli przy jednym stole.

- Putin i Duda, i Obama, przy jednym stole – to było niezwykłe, to załatwił nasz ambasador – mówił Jerzy Buzek. Polityk zaznaczył jednocześnie, że nieprawdą jest, że zazwyczaj wszystkie decyzje podejmuje się w tzw. kuluarach, a nie na formalnych spotkaniach. – Decyzje podejmuje się też w ostatniej chwili, to nie jest tak, że można wszystko ustalić wcześniej – podkreślił. – Jeśli ambasador ma taki duży wpływ na negocjacje, to tym bardziej premier, nawet jeśli jest zależny od szefa partii – stwierdził.

Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Karol Nawrocki wchodzi do PKW. Sławomir Mentzen do Pałacu Prezydenckiego. W sondażach obaj kandydaci walczą o wejście do drugiej tury. Ostatnio kandydat PiS na prezydenta musi się tłumaczyć, dlaczego w wywiadzie chwalił samego siebie pod pseudonimem autora książki.

Karol Nawrocki złożył podpisy pod swoją kandydaturą do PKW. Osobiście, nie pod pseudonimem

Karol Nawrocki złożył podpisy pod swoją kandydaturą do PKW. Osobiście, nie pod pseudonimem

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki w dwóch osobach, bo jest także Tadeuszem Batyrem. To jego pseudonim i pod tym pseudonimem napisał biografię znanego gangstera. Jak ujawnili dziennikarze Onetu, wydał ją osiem lat temu i sporo od tego czasu zrobił, by ukryć, że to właśnie on jest jej autorem.

Nawrocki pod pseudonimem. Napisał biografię gangstera, chwalił samego siebie

Nawrocki pod pseudonimem. Napisał biografię gangstera, chwalił samego siebie

Źródło:
Fakty TVN

Historia z Wielkopolski. Starszy mężczyzna źle się poczuł podczas mszy w kościele w Otorowie. Pomocy udzielił mu strażak i jeden z wiernych, który popędził do stacji AED - na nagraniu z monitoringu widać, jak biegnie po sprzęt, a potem szybko wraca do potrzebującego pomocy mężczyzny.

Błyskawiczna reakcja i dostępny defibrylator uratowały życie starszemu mężczyźnie w Otorowie

Błyskawiczna reakcja i dostępny defibrylator uratowały życie starszemu mężczyźnie w Otorowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Poznaniu doszło do tragicznego wypadku, gdzie zginął niepełnoletni kierowca. Nie miał prawa jazdy - był na to zbyt młody. Trzech jego pasażerów trafiło do szpitala. W 2023 roku dzieci i nastolatkowie od siedmiu do 17 lat spowodowali w Polsce 477 wypadków drogowych. - W przypadku wypadków spowodowanych przez młodych kierowców ponad 35 procent to wypadki spowodowane przez nadmierną, niedostosowaną do warunków ruchu prędkość - przekazał nadkomisarz Robert Opas z Komendy Głównej Policji.

477 wypadków, 20 ofiar śmiertelnych. Niepełnoletni za kierownicą "nie zdają sobie sprawy z wagi wykroczenia" 

477 wypadków, 20 ofiar śmiertelnych. Niepełnoletni za kierownicą "nie zdają sobie sprawy z wagi wykroczenia" 

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To rozmowa wstępna, gdzie obydwie strony dokonywały raczej próby do tego, co będzie właściwym koncertem negocjacyjnym dopiero za chwilę - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Bogusław Pacek, odnosząc się do rozmowy Władimira Putina i Donalda Trumpa w sprawie wojny w Ukrainie. Doktor Adam Eberhardt z UW ocenił, że zawieszenie broni, które obejmowałoby warunki wspomniane w komunikacie Kremla, "to jest tak naprawdę wstęp do kapitulacji".

Putin "powiedział: zgadzam się, ale...". Ekspert: to wstęp do kapitulacji

Putin "powiedział: zgadzam się, ale...". Ekspert: to wstęp do kapitulacji

Źródło:
TVN24

- Sam początek przesłuchania to odbieranie danych, a potem bardzo powoli zadaje się pytania, jest tak zwana swobodna wypowiedź. Świadek odpowiada, ktoś protokołuje, to trwa - tłumaczył w "Faktach po Faktach" mecenas Mikołaj Pietrzak, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Komentował sprawę śmierci Barbary Skrzypek, którą politycy PiS usiłują powiązać z przesłuchaniem, jakie odbyła kilka dni wcześniej.

Czy pięć godzin to "nadzwyczajnie długie przesłuchanie"? Ekspert komentuje

Czy pięć godzin to "nadzwyczajnie długie przesłuchanie"? Ekspert komentuje

Źródło:
TVN24

Prezydent Donald Trump odbył we wtorek rozmowę telefoniczną z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem. Ustalili między innymi to, że Kreml wstrzyma na 30 dni uderzenia w krytyczną infrastrukturę Ukrainy. Tuż po rozmowie Rosja wysłała rakiety na swojego sąsiada. Korespondenci zachodnich mediów donosili o alarmach przeciwlotniczych, wybuchach, syrenach i działaniach obrony przeciwlotniczej w Kijowie i innych miastach Ukrainy. O komentarz poprosiliśmy Kirę Rudyk, deputowaną do Rady Najwyższej Ukrainy. W trakcie rozmowy sama musiała się udać do schronu.

Ukraińska polityk komentowała rozmowę Trump-Putin. Musiała przerwać wywiad, aby uciec do schronu

Ukraińska polityk komentowała rozmowę Trump-Putin. Musiała przerwać wywiad, aby uciec do schronu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Węgry to Viktor Orban. Viktor Orban to Węgry. Tak było przez długie lata. Populista wspólnie ze swoimi politykami konsekwentnie, od prawie półtorej dekady, zwalcza każdego, kto stara się mu stanąć na drodze. Teraz jednak opozycja tak rośnie w siłę, że Orban może mieć powody do niepokoju. I widać jego coraz większe nerwy.

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS