PiS nadal na czele i ze wzrostem, w Sejmie tylko cztery partie. Najnowszy sondaż poparcia politycznego

28.04 | PiS nadal na czele i ze wzrostem, w Sejmie tylko cztery partie. Oto najnowszy sondaż
28.04 | PiS nadal na czele i ze wzrostem, w Sejmie tylko cztery partie. Oto najnowszy sondaż

Prawo i Sprawiedliwość na mocnym pierwszym miejscu, Nowoczesna na drugim, duży spadek poparcia dla ruchu Kukiz’15, a w Sejmie tylko cztery partie. Tak prezentuje się najnowszy sondaż dla Faktów TVN i TVN24 zrealizowanego przez Millward Brown SA.

Czy wydarzenia z ostatniego miesiąca miały wpływ na poparcie dla partii politycznych? Według najnowszego sondażu zrealizowanego przez Millward Brown dla Faktów TVN i TVN24 nadal najwięcej osób chciałoby głosować na Prawo i Sprawiedliwość. Aż 33 proc. ankietowanych wskazało partię Jarosława Kaczyńskiego. Tym samym rządzące ugrupowanie zanotowało wzrost o 4 punkty procentowe w porównaniu do sondażu sprzed miesiąca. Na drugim miejscu nadal znajduje się Nowoczesna, na którą swój głos oddałoby 22 proc. Polaków – to także wzrost o 4 punkty procentowe. Na trzecim miejscu wśród wskazywanych przez Polaków jest – niezmiennie – Platforma Obywatelska. Popiera ją 15 proc. ankietowanych, ale jest to wynik o 2 pp. gorszy wynik niż przed miesiącem. W Sejmie znalazłaby się jeszcze tylko jedna partia – Kukiz’15, na którą swój głos oddałoby 7 proc. Polaków, co oznacza spadek o 3 pp.

28.04 | PiS nadal na czele i ze wzrostem, w Sejmie tylko cztery partie. Oto najnowszy sondaż
28.04 | PiS nadal na czele i ze wzrostem, w Sejmie tylko cztery partie. Oto najnowszy sondaż28.04 | PiS nadal na czele i ze wzrostem, w Sejmie tylko cztery partie. Oto najnowszy sondaż

Pozostałe ugrupowania nie uzyskałyby wymaganego poziomu poparcia. Na SLD chce głosować 4 proc. (spadek o 2 pp.), tyle samo co na partię KORWiN (spadek o 1 pp.). Z kolei Partię Razem popiera 3 proc. ankietowanych (spadek o 2 pp.), co zrównuje ją z poparciem dla PSL. Na Ruch Narodowy głos oddałby 1 proc. ankietowanych. Wśród przepytanych Polaków 4 proc. nie ma zdania – tyle samo jest osób, które odmówiły odpowiedzi. Według sondażu frekwencja wyniosłaby 49 proc.

Sondaż zrealizowany został przez Millward Brown SA w dniach 27-28 kwietnia 2016 na ogólnopolskiej grupie 1000 pełnoletnich osób.

W sondażu przeprowadzonym 24 marca 2016 roku poparcie dla partii politycznych prezentowało się w sposób następujący: PiS – 29 proc.,Nowoczesna – 18 proc., Platforma Obywatelska – 17 proc., Kukiz’15 – 10 proc., SLD – 6 proc., KORWiN 5 proc., Razem – 5 proc., PSL – 3 proc..

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS