PiS nadal na czele i ze wzrostem, w Sejmie tylko cztery partie. Najnowszy sondaż poparcia politycznego

28.04 | PiS nadal na czele i ze wzrostem, w Sejmie tylko cztery partie. Oto najnowszy sondaż
28.04 | PiS nadal na czele i ze wzrostem, w Sejmie tylko cztery partie. Oto najnowszy sondaż

Prawo i Sprawiedliwość na mocnym pierwszym miejscu, Nowoczesna na drugim, duży spadek poparcia dla ruchu Kukiz’15, a w Sejmie tylko cztery partie. Tak prezentuje się najnowszy sondaż dla Faktów TVN i TVN24 zrealizowanego przez Millward Brown SA.

Czy wydarzenia z ostatniego miesiąca miały wpływ na poparcie dla partii politycznych? Według najnowszego sondażu zrealizowanego przez Millward Brown dla Faktów TVN i TVN24 nadal najwięcej osób chciałoby głosować na Prawo i Sprawiedliwość. Aż 33 proc. ankietowanych wskazało partię Jarosława Kaczyńskiego. Tym samym rządzące ugrupowanie zanotowało wzrost o 4 punkty procentowe w porównaniu do sondażu sprzed miesiąca. Na drugim miejscu nadal znajduje się Nowoczesna, na którą swój głos oddałoby 22 proc. Polaków – to także wzrost o 4 punkty procentowe. Na trzecim miejscu wśród wskazywanych przez Polaków jest – niezmiennie – Platforma Obywatelska. Popiera ją 15 proc. ankietowanych, ale jest to wynik o 2 pp. gorszy wynik niż przed miesiącem. W Sejmie znalazłaby się jeszcze tylko jedna partia – Kukiz’15, na którą swój głos oddałoby 7 proc. Polaków, co oznacza spadek o 3 pp.

28.04 | PiS nadal na czele i ze wzrostem, w Sejmie tylko cztery partie. Oto najnowszy sondaż
28.04 | PiS nadal na czele i ze wzrostem, w Sejmie tylko cztery partie. Oto najnowszy sondaż28.04 | PiS nadal na czele i ze wzrostem, w Sejmie tylko cztery partie. Oto najnowszy sondaż

Pozostałe ugrupowania nie uzyskałyby wymaganego poziomu poparcia. Na SLD chce głosować 4 proc. (spadek o 2 pp.), tyle samo co na partię KORWiN (spadek o 1 pp.). Z kolei Partię Razem popiera 3 proc. ankietowanych (spadek o 2 pp.), co zrównuje ją z poparciem dla PSL. Na Ruch Narodowy głos oddałby 1 proc. ankietowanych. Wśród przepytanych Polaków 4 proc. nie ma zdania – tyle samo jest osób, które odmówiły odpowiedzi. Według sondażu frekwencja wyniosłaby 49 proc.

Sondaż zrealizowany został przez Millward Brown SA w dniach 27-28 kwietnia 2016 na ogólnopolskiej grupie 1000 pełnoletnich osób.

W sondażu przeprowadzonym 24 marca 2016 roku poparcie dla partii politycznych prezentowało się w sposób następujący: PiS – 29 proc.,Nowoczesna – 18 proc., Platforma Obywatelska – 17 proc., Kukiz’15 – 10 proc., SLD – 6 proc., KORWiN 5 proc., Razem – 5 proc., PSL – 3 proc..

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Źle przygotowana, a do tego przeprowadzona bez nadzoru i bez kontroli - tak Najwyższa Izba Kontroli ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-2021. Wsparcie to miało pomóc łagodzić ekonomiczne skutki pandemii COVID-19, ale - zdaniem kontrolerów - niekoniecznie trafiało do tych, którzy go rzeczywiście potrzebowali.

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS