Wałęsa o polskim rządzie: PiS doprowadzi kraj do ruiny

28.04.2016 | Wałęsa o polskim rządzie: PiS doprowadzi kraj do ruiny
28.04.2016 | Wałęsa o polskim rządzie: PiS doprowadzi kraj do ruiny
TVN24 BiS
28.04.2016 | Wałęsa o polskim rządzie: PiS doprowadzi kraj do ruinyTVN24 BiS

- Na zdecydowane działania wobec rządów PiS przyjdzie czas dopiero wtedy, kiedy po stronie opozycji będzie większość społeczeństwa - uważa były prezydent Lech Wałęsa. Jego zdaniem obecnie panuje „równowaga” między poparciem dla rządu a poparciem dla opozycji i dopiero po spadku poparcia dla PiS opozycja powinna wskazać swojego lidera.

Wieloletni przywódca „Solidarności” i były prezydent w „Faktach z Zagranicy” rozmawiał z Piotrem Kraśką o warunkach, jakie muszą zaistnieć, by obecna opozycja mogła wygrać następne wybory. Jego zdaniem w tej chwili nie ma takich warunków.

- Trzeba przygotowywać się do rzeczywiście zdecydowanych działań wtedy, kiedy będzie po tej stronie większość [po stronie opozycji – red.]. Na dzisiaj jest równowaga [między zwolennikami a przeciwnikami rządów PiS - red.] – tłumaczył były prezydent.

Wałęsa przekonywał, że trzeba zbierać podpisy pod referendum pytającym o skrócenie obecnej kadencji Sejmu i Senatu i „tłumaczyć narodowi”, że to, „co się dzieje, naprawdę szkodzi nam wszystkim”. – Czy ktoś zarysował dokąd dążymy? – zapytał retorycznie.

Potrzeba planu na Polskę

Były prezydent powiedział, że jeszcze nie wie, czy weźmie udział w planowanym na 6 czerwca marszu KOD i byłych prezydentów. – To zależy, jak będzie wyglądała sytuacja. Można sobie pospacerować, ale każda demonstracja powinna o czymś powiedzieć. Powinniśmy się w czymś zgodzić, coś zasygnalizować – mówił.

Piotr Kraśko zadał byłemu prezydentowi pytanie, co musiałoby się stać, żeby Lech Wałęsa stanął ramię w ramię z byłymi prezydentami w marszu i nawoływał do przyspieszonych wyborów. – PiS doprowadzi kraj – i organizacyjnie, i personalnie, i programowo – do takiej ruiny, że będzie wojna domowa. Żeby do tego nie doszło, trzeba mieć przygotowania – po prostu plan na Polskę – żeby było jak najmniej nieporozumień – powiedział Lech Wałęsa.

To nie są czasy na lidera

Zdaniem Lecha Wałęsy ewentualny lider koalicji anty-PiS miałby problem z porwaniem za sobą tłumów, bo musiałby się licytować z PiS na populistyczne obietnice, a to byłby jeszcze większy populizm. – Jak oni dają po 500 złotych [na dziecko - red.], to trzeba by było dać po 2000 złotych. Nikt odpowiedzialny czegoś takiego nie zaproponuje – tłumaczył.

Były prezydent wyraził opinię, że dopiero wtedy, kiedy PiS będzie miał problemy ze spełnieniem obietnic, to opozycja będzie mogła zaproponować swoje propozycje. Na pytanie, czy widzi gdzieś „młodego Wałęsę”, laureat Nagrody Nobla odpowiedział: mamy świetnych ludzi, liderów, tylko klimat musi być pod lidera.

- Będą czasy, które będą szybko promować liderów. Ale teraz to nie są czasy na lidera – stwierdził.

Autor: fil / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS