Kto ma najwięcej władzy w Polsce? Jak oceniamy pracę prezydenta, a jak premier? Sondaż dla Faktów TVN i TVN24

Kto ma najwięcej władzy w Polsce? Jak oceniamy pracę prezydenta, a jak premier? Sondaż dla Faktów TVN i TVN24
Kto ma najwięcej władzy w Polsce? Jak oceniamy pracę prezydenta, a jak premier? Sondaż dla Faktów TVN i TVN24

Polacy nie mają wątpliwości, że osobą posiadającą najwięcej władzy w kraju jest prezes Prawa i Sprawiedliwości – tak uważa ponad połowa ankietowanych. Jednocześnie pracę prezydenta dobrze ocenia trochę ponad połowa pytanych, zaś pracę rządu Beaty Szydło większość ocenia źle. Takie wnioski płyną z sondażu Millward Brown SA dla Faktów TVN i TVN24.

Prezydent i premier – te dwie osoby powinny posiadać pełnię władzy w kraju. Według opinii Polaków jest inaczej – w sondażu Millward Brown dla Faktów TVN i TVN24 aż 57 proc. Polaków uważa, że osobą, która posiada najwięcej władzy w Polsce, jest Jarosław Kaczyński. Na prezydenta Dudę wskazało 17 proc. ankietowanych – tyle samo co na Beatę Szydło. Co ciekawe, 4 proc. badanych w sondażu wskazało na prezesa Trybunału Konstytucyjnego.

Sondaż: kto ma najwięcej władzy w Polsce
Sondaż: kto ma najwięcej władzy w PolsceSondaż: kto ma najwięcej władzy w Polsce

W sondażu zadano także pytanie o to, jak Polacy oceniają pracę prezydenta i premier. W przypadku Andrzeja Dudy jego pracę dobrze ocenia 51 proc. Polaków, zaś źle – 44 proc. W porównaniu do analogicznego badania z połowy grudnia 2015 roku o 12 punktów procentowych wzrósł odsetek osób pozytywnie oceniających prezydenta, a odsetek osób oceniających go źle spadł o 6 pp.

Sondaż: jak Polacy oceniają pracę prezydenta
Sondaż: jak Polacy oceniają pracę prezydentaSondaż: jak Polacy oceniają pracę prezydenta

A co ankietowani sądzą o pracy premier i jej gabinetu? Źle ocenia rząd Beaty Szydło 52 proc., zaś dobrze – 43 proc. W porównaniu do sondażu z połowy grudnia 2015 roku premier zanotowała wzrost odsetka osób dobrze oceniających jej pracę o 9 punktów procentowych i minimalny – o 1 pp. – spadek odsetka osób niezadowolonych z jej pracy.

Sondaż: jak Polacy oceniają pracę rządu premier Szydło
Sondaż: jak Polacy oceniają pracę rządu premier SzydłoSondaż: jak Polacy oceniają pracę rządu premier Szydło

Źródło: Fakty Online

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Źle przygotowana, a do tego przeprowadzona bez nadzoru i bez kontroli - tak Najwyższa Izba Kontroli ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-2021. Wsparcie to miało pomóc łagodzić ekonomiczne skutki pandemii COVID-19, ale - zdaniem kontrolerów - niekoniecznie trafiało do tych, którzy go rzeczywiście potrzebowali.

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS