Kwaśniewski: zróbcie to, co uważacie za ważne, ale nie zepsujcie tego, cośmy osiągnęli

Kwaśniewski: zróbcie to, co uważacie za ważne, ale nie zepsujcie tego, cośmy osiągnęli
Kwaśniewski: zróbcie to, co uważacie za ważne, ale nie zepsujcie tego, cośmy osiągnęli
TVN24 BiS
Kwaśniewski: zróbcie to, co uważacie za ważne, ale nie zepsujcie tego, cośmy osiągnęliTVN24 BiS

– To jest mój podstawowy zarzut wobec ekipy Prawa i Sprawiedliwości, że nie mówi prawdy o naszych dotychczasowych osiągnięciach – mówił w programie „Fakty z Zagranicy” Aleksander Kwaśniewski. Zdaniem gościa Piotra Kraśki obecny rząd wręcz burzy wizerunek Polski, który już niedługo może wymagać „kosztownej i długotrwałej odbudowy”. Były prezydent nawiązał też do swojej rozmowy z Lechem Kaczyńskim i stwierdził, że ma dziś dla PiS taką samą radę, jaką wtedy miał dla obejmującego urząd prezydenta: zróbcie to, co uważacie za ważne, ale nie zepsujcie tego, cośmy osiągnęli.

Jak tłumaczył Kwaśniewski, tak NATO, jak i Unia Europejska są ufundowane wokół wartości, jakimi są m.in. demokracja, prawa człowieka, prawa mniejszości czy poszanowanie zasad konstytucyjnych. – Stąd jest to wielkie niezrozumienie wokół działań Polski, które obserwowałem podczas kilku pierwszych miesięcy działań rządu, a teraz jest gorzej. Teraz już nie ma znaku zapytania, teraz jest takie wyraźne przekonanie, że po prostu w Polsce źle się dzieje – mówił Kwaśniewski i dodał, że będą tego poważne konsekwencje.

Europa, która się wtrąca

Na prośbę o ustosunkowanie się do wypowiedzi polityków Prawa i Sprawiedliwości, którzy twierdzą, że Unia Europejska zbyt mocno ingeruje w sprawy Polski, były prezydent odwołał się do przykładu Grecji. – My ciągle nie jesteśmy na etapie wtrącania się takiego, jak w Grecji w czasie kryzysu finansowego czy nawet w Portugalii czy Hiszpanii w czasie ich kłopotów. Nasze wtrącanie o tyle jest inne, że dotyczy kwestii wartości, a nie kwestii ekonomicznych – tłumaczył Kwaśniewski.

Zdaniem polityka Unia Europejska jest wspólnotą i ma poczucie, że musi działać wspólnie, a nauczona doświadczeniami chociażby greckimi chce działać z wyprzedzeniem. – Nie chce być spóźniona, nie chce później płacić strasznych pieniędzy za popełnione zaniechania czy błędy – przekonywał gość Piotra Kraśki i dodał, że ktoś, kto zna się na Unii Europejskiej, wszystko to świetnie rozumie. Zdaniem Kwaśniewskiego Europa jest zaniepokojona faktami łamania zasad w Polsce i będzie reagować – i to nie raz, ale trwale do czasu, kiedy Polska zacznie działać zgodnie z jej wartościami.

Polska nie ma ambasadora dobrej zmiany?

Aleksander Kwaśniewski porównał też sytuację Polski do niedawnych analogicznych problemów Węgier. Zdaniem polityka atutem Węgrów był Wiktor Orban, który bywa czarujący, a na scenie politycznej porusza się z dużą sprawnością.

– Ja myślę, że w Polsce dzisiaj przy tej zmianie, którą nowa władza zaproponowała, brakuje całkowicie ludzi, którzy potrafiliby w sposób przekonywający, kompetentny i z pewnym wdziękiem przedstawić ją naszym partnerom – mówił Aleksander Kwaśniewski. – Myślę, że nie robi dzisiaj tego ani pan prezydent, ani pani premier, ani tym bardziej lider tego ugrupowania – dodał, wskazując na prezesa PiS. Stara się to zdaniem Aleksandra Kwaśniewskiego robić wicepremier Morawiecki, ale jego wypowiedzi odbiera jako stojące w sprzeczności z krajową polityką. – Widziałem jego interwencje, jego wypowiedzi w Davos na początku roku. (…) To było zupełnie w opozycji do tego, co PiS mówił w kampanii, bo on przedstawiał obraz Polski jako świetnej gospodarki czekającej na inwestorów – podsumował Kwaśniewski.

Źródło nadziei czy kłopotów?

Były prezydent wspominał też negocjacje poprzedzające przyjęcie Polski do UE. W kuluarach dało się wówczas usłyszeć, że Polska nie jest krajem stabilnym. – Oni mówili: my się boimy, że Polska będzie źródłem kłopotów, ja mówiłem: nie bójcie się, to jest dobry kraj. Zdaniem Kwaśniewskiego nasz kraj rzeczywiście przez ostatnich kilkanaście lat, już jako członek UE, był raczej „źródłem nadziei europejskiej, a nie kłopotów”. Dzisiaj, jak przekonuje Kwaśniewski, znowu niestety przechodzimy na pozycję „europejskiego kłopotu”.

Prezydent wrócił też pamięcią do swojej rozmowy z Lechem Kaczyńskim związanej z przekazaniem władzy w Polsce. Kaczyński miał mu wtedy powiedzieć, że jako prezydent miał Kwaśniewski dużo szczęścia, bo trafił na „wielkie tematy” – konstytucję, NATO czy Unię – po czym zapytał, co on mógłby z kolei zrobić. – Ja wtedy zachowałem się dosyć szczerze, może z dzisiejszej perspektywy naiwnie, mówię: słuchaj, nie zepsuć tego, nie zepsuć – wspominał Kwaśniewski. – I moja rada dla polskich władz w roku 2016 jest identyczna: zróbcie to, co uważacie za ważne, ale nie zepsujcie tego, cośmy osiągnęli – podsumował.

Autor: MK / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS