Kwaśniewski: zróbcie to, co uważacie za ważne, ale nie zepsujcie tego, cośmy osiągnęli

Kwaśniewski: zróbcie to, co uważacie za ważne, ale nie zepsujcie tego, cośmy osiągnęli
Kwaśniewski: zróbcie to, co uważacie za ważne, ale nie zepsujcie tego, cośmy osiągnęli
TVN24 BiS
Kwaśniewski: zróbcie to, co uważacie za ważne, ale nie zepsujcie tego, cośmy osiągnęliTVN24 BiS

– To jest mój podstawowy zarzut wobec ekipy Prawa i Sprawiedliwości, że nie mówi prawdy o naszych dotychczasowych osiągnięciach – mówił w programie „Fakty z Zagranicy” Aleksander Kwaśniewski. Zdaniem gościa Piotra Kraśki obecny rząd wręcz burzy wizerunek Polski, który już niedługo może wymagać „kosztownej i długotrwałej odbudowy”. Były prezydent nawiązał też do swojej rozmowy z Lechem Kaczyńskim i stwierdził, że ma dziś dla PiS taką samą radę, jaką wtedy miał dla obejmującego urząd prezydenta: zróbcie to, co uważacie za ważne, ale nie zepsujcie tego, cośmy osiągnęli.

Jak tłumaczył Kwaśniewski, tak NATO, jak i Unia Europejska są ufundowane wokół wartości, jakimi są m.in. demokracja, prawa człowieka, prawa mniejszości czy poszanowanie zasad konstytucyjnych. – Stąd jest to wielkie niezrozumienie wokół działań Polski, które obserwowałem podczas kilku pierwszych miesięcy działań rządu, a teraz jest gorzej. Teraz już nie ma znaku zapytania, teraz jest takie wyraźne przekonanie, że po prostu w Polsce źle się dzieje – mówił Kwaśniewski i dodał, że będą tego poważne konsekwencje.

Europa, która się wtrąca

Na prośbę o ustosunkowanie się do wypowiedzi polityków Prawa i Sprawiedliwości, którzy twierdzą, że Unia Europejska zbyt mocno ingeruje w sprawy Polski, były prezydent odwołał się do przykładu Grecji. – My ciągle nie jesteśmy na etapie wtrącania się takiego, jak w Grecji w czasie kryzysu finansowego czy nawet w Portugalii czy Hiszpanii w czasie ich kłopotów. Nasze wtrącanie o tyle jest inne, że dotyczy kwestii wartości, a nie kwestii ekonomicznych – tłumaczył Kwaśniewski.

Zdaniem polityka Unia Europejska jest wspólnotą i ma poczucie, że musi działać wspólnie, a nauczona doświadczeniami chociażby greckimi chce działać z wyprzedzeniem. – Nie chce być spóźniona, nie chce później płacić strasznych pieniędzy za popełnione zaniechania czy błędy – przekonywał gość Piotra Kraśki i dodał, że ktoś, kto zna się na Unii Europejskiej, wszystko to świetnie rozumie. Zdaniem Kwaśniewskiego Europa jest zaniepokojona faktami łamania zasad w Polsce i będzie reagować – i to nie raz, ale trwale do czasu, kiedy Polska zacznie działać zgodnie z jej wartościami.

Polska nie ma ambasadora dobrej zmiany?

Aleksander Kwaśniewski porównał też sytuację Polski do niedawnych analogicznych problemów Węgier. Zdaniem polityka atutem Węgrów był Wiktor Orban, który bywa czarujący, a na scenie politycznej porusza się z dużą sprawnością.

– Ja myślę, że w Polsce dzisiaj przy tej zmianie, którą nowa władza zaproponowała, brakuje całkowicie ludzi, którzy potrafiliby w sposób przekonywający, kompetentny i z pewnym wdziękiem przedstawić ją naszym partnerom – mówił Aleksander Kwaśniewski. – Myślę, że nie robi dzisiaj tego ani pan prezydent, ani pani premier, ani tym bardziej lider tego ugrupowania – dodał, wskazując na prezesa PiS. Stara się to zdaniem Aleksandra Kwaśniewskiego robić wicepremier Morawiecki, ale jego wypowiedzi odbiera jako stojące w sprzeczności z krajową polityką. – Widziałem jego interwencje, jego wypowiedzi w Davos na początku roku. (…) To było zupełnie w opozycji do tego, co PiS mówił w kampanii, bo on przedstawiał obraz Polski jako świetnej gospodarki czekającej na inwestorów – podsumował Kwaśniewski.

Źródło nadziei czy kłopotów?

Były prezydent wspominał też negocjacje poprzedzające przyjęcie Polski do UE. W kuluarach dało się wówczas usłyszeć, że Polska nie jest krajem stabilnym. – Oni mówili: my się boimy, że Polska będzie źródłem kłopotów, ja mówiłem: nie bójcie się, to jest dobry kraj. Zdaniem Kwaśniewskiego nasz kraj rzeczywiście przez ostatnich kilkanaście lat, już jako członek UE, był raczej „źródłem nadziei europejskiej, a nie kłopotów”. Dzisiaj, jak przekonuje Kwaśniewski, znowu niestety przechodzimy na pozycję „europejskiego kłopotu”.

Prezydent wrócił też pamięcią do swojej rozmowy z Lechem Kaczyńskim związanej z przekazaniem władzy w Polsce. Kaczyński miał mu wtedy powiedzieć, że jako prezydent miał Kwaśniewski dużo szczęścia, bo trafił na „wielkie tematy” – konstytucję, NATO czy Unię – po czym zapytał, co on mógłby z kolei zrobić. – Ja wtedy zachowałem się dosyć szczerze, może z dzisiejszej perspektywy naiwnie, mówię: słuchaj, nie zepsuć tego, nie zepsuć – wspominał Kwaśniewski. – I moja rada dla polskich władz w roku 2016 jest identyczna: zróbcie to, co uważacie za ważne, ale nie zepsujcie tego, cośmy osiągnęli – podsumował.

Autor: MK / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jeśli nic się nie zmieni, to prawdopodobnie co piąty z nas na jakimś etapie życie usłyszy diagnozę: nowotwór. Co roku w całej Unii Europejskiej słyszy ją ponad dwa i pół miliona osób. Ale wcześnie wykryty to nie jest wyrok. Dlatego lekarze zachęcają do badań.

Lekarze i wolontariusz zachęcają do badań profilaktycznych.  "20 procent ludzi w ciągu swojego życia usłyszy diagnozę: nowotwór"

Lekarze i wolontariusz zachęcają do badań profilaktycznych. "20 procent ludzi w ciągu swojego życia usłyszy diagnozę: nowotwór"

Źródło:
Fakty TVN

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS