Kwaśniewski: zróbcie to, co uważacie za ważne, ale nie zepsujcie tego, cośmy osiągnęli

Kwaśniewski: zróbcie to, co uważacie za ważne, ale nie zepsujcie tego, cośmy osiągnęli
Kwaśniewski: zróbcie to, co uważacie za ważne, ale nie zepsujcie tego, cośmy osiągnęli
TVN24 BiS
Kwaśniewski: zróbcie to, co uważacie za ważne, ale nie zepsujcie tego, cośmy osiągnęliTVN24 BiS

– To jest mój podstawowy zarzut wobec ekipy Prawa i Sprawiedliwości, że nie mówi prawdy o naszych dotychczasowych osiągnięciach – mówił w programie „Fakty z Zagranicy” Aleksander Kwaśniewski. Zdaniem gościa Piotra Kraśki obecny rząd wręcz burzy wizerunek Polski, który już niedługo może wymagać „kosztownej i długotrwałej odbudowy”. Były prezydent nawiązał też do swojej rozmowy z Lechem Kaczyńskim i stwierdził, że ma dziś dla PiS taką samą radę, jaką wtedy miał dla obejmującego urząd prezydenta: zróbcie to, co uważacie za ważne, ale nie zepsujcie tego, cośmy osiągnęli.

Jak tłumaczył Kwaśniewski, tak NATO, jak i Unia Europejska są ufundowane wokół wartości, jakimi są m.in. demokracja, prawa człowieka, prawa mniejszości czy poszanowanie zasad konstytucyjnych. – Stąd jest to wielkie niezrozumienie wokół działań Polski, które obserwowałem podczas kilku pierwszych miesięcy działań rządu, a teraz jest gorzej. Teraz już nie ma znaku zapytania, teraz jest takie wyraźne przekonanie, że po prostu w Polsce źle się dzieje – mówił Kwaśniewski i dodał, że będą tego poważne konsekwencje.

Europa, która się wtrąca

Na prośbę o ustosunkowanie się do wypowiedzi polityków Prawa i Sprawiedliwości, którzy twierdzą, że Unia Europejska zbyt mocno ingeruje w sprawy Polski, były prezydent odwołał się do przykładu Grecji. – My ciągle nie jesteśmy na etapie wtrącania się takiego, jak w Grecji w czasie kryzysu finansowego czy nawet w Portugalii czy Hiszpanii w czasie ich kłopotów. Nasze wtrącanie o tyle jest inne, że dotyczy kwestii wartości, a nie kwestii ekonomicznych – tłumaczył Kwaśniewski.

Zdaniem polityka Unia Europejska jest wspólnotą i ma poczucie, że musi działać wspólnie, a nauczona doświadczeniami chociażby greckimi chce działać z wyprzedzeniem. – Nie chce być spóźniona, nie chce później płacić strasznych pieniędzy za popełnione zaniechania czy błędy – przekonywał gość Piotra Kraśki i dodał, że ktoś, kto zna się na Unii Europejskiej, wszystko to świetnie rozumie. Zdaniem Kwaśniewskiego Europa jest zaniepokojona faktami łamania zasad w Polsce i będzie reagować – i to nie raz, ale trwale do czasu, kiedy Polska zacznie działać zgodnie z jej wartościami.

Polska nie ma ambasadora dobrej zmiany?

Aleksander Kwaśniewski porównał też sytuację Polski do niedawnych analogicznych problemów Węgier. Zdaniem polityka atutem Węgrów był Wiktor Orban, który bywa czarujący, a na scenie politycznej porusza się z dużą sprawnością.

– Ja myślę, że w Polsce dzisiaj przy tej zmianie, którą nowa władza zaproponowała, brakuje całkowicie ludzi, którzy potrafiliby w sposób przekonywający, kompetentny i z pewnym wdziękiem przedstawić ją naszym partnerom – mówił Aleksander Kwaśniewski. – Myślę, że nie robi dzisiaj tego ani pan prezydent, ani pani premier, ani tym bardziej lider tego ugrupowania – dodał, wskazując na prezesa PiS. Stara się to zdaniem Aleksandra Kwaśniewskiego robić wicepremier Morawiecki, ale jego wypowiedzi odbiera jako stojące w sprzeczności z krajową polityką. – Widziałem jego interwencje, jego wypowiedzi w Davos na początku roku. (…) To było zupełnie w opozycji do tego, co PiS mówił w kampanii, bo on przedstawiał obraz Polski jako świetnej gospodarki czekającej na inwestorów – podsumował Kwaśniewski.

Źródło nadziei czy kłopotów?

Były prezydent wspominał też negocjacje poprzedzające przyjęcie Polski do UE. W kuluarach dało się wówczas usłyszeć, że Polska nie jest krajem stabilnym. – Oni mówili: my się boimy, że Polska będzie źródłem kłopotów, ja mówiłem: nie bójcie się, to jest dobry kraj. Zdaniem Kwaśniewskiego nasz kraj rzeczywiście przez ostatnich kilkanaście lat, już jako członek UE, był raczej „źródłem nadziei europejskiej, a nie kłopotów”. Dzisiaj, jak przekonuje Kwaśniewski, znowu niestety przechodzimy na pozycję „europejskiego kłopotu”.

Prezydent wrócił też pamięcią do swojej rozmowy z Lechem Kaczyńskim związanej z przekazaniem władzy w Polsce. Kaczyński miał mu wtedy powiedzieć, że jako prezydent miał Kwaśniewski dużo szczęścia, bo trafił na „wielkie tematy” – konstytucję, NATO czy Unię – po czym zapytał, co on mógłby z kolei zrobić. – Ja wtedy zachowałem się dosyć szczerze, może z dzisiejszej perspektywy naiwnie, mówię: słuchaj, nie zepsuć tego, nie zepsuć – wspominał Kwaśniewski. – I moja rada dla polskich władz w roku 2016 jest identyczna: zróbcie to, co uważacie za ważne, ale nie zepsujcie tego, cośmy osiągnęli – podsumował.

Autor: MK / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W kampanii wyborczej liczy się to, kto wspiera kandydata. Karol Nawrocki jest popierany przez PiS - to słychać. Natomiast w internecie widać, kto jeszcze stoi za nim murem. To między innymi zawodnik freak fightów "Wielki Bu", który swego czasu został skazany za porwanie, siedział za to w więzieniu, a teraz mieszka w Dubaju.

Został skazany za porwanie, teraz mieszka w Dubaju. Co łączy "Wielkiego Bu" z Karolem Nawrockim?

Został skazany za porwanie, teraz mieszka w Dubaju. Co łączy "Wielkiego Bu" z Karolem Nawrockim?

Źródło:
Fakty TVN

Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi rozkręca się. Karol Nawrocki szuka wyborców daleko na prawo, stawiając sprawę rzezi wołyńskiej na ostrzu noża. Spotkało się to z reakcją prezydenta Ukrainy. Tymczasem po prawej stronie sceny politycznej już jest tłoczno, bo do gry wchodzi Grzegorz Braun, dzieląc Konfederację, która wystawiła Sławomira Mentzena. Tymczasem Rafał Trzaskowski stawia na spotkania - nie tylko z wyborcami, ale także z osobistościami zagranicznymi. Na lewicy jest dwóch kandydatów: Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli pan Karol Nawrocki chce pojechać na tereny powodziowe, to składałem mu taką propozycję publicznie i złożę jeszcze raz. Pojedźmy razem na zaporę w Stroniu Śląskim - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu do spraw usuwania skutków powodzi.

"Pojedźmy razem". Kierwiński: składam jeszcze raz propozycję Nawrockiemu

"Pojedźmy razem". Kierwiński: składam jeszcze raz propozycję Nawrockiemu

Źródło:
TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

Nadzieja, ale też strach i niepewność towarzyszą rodzinom zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. Bliscy osób uprowadzonych przez Hamas wierzą, że zawieszenie broni wejdzie w życie i ich koszmar się skończy. W pierwszej fazie terroryści mają uwolnić 33 osoby. Według "The Times of Israel" wśród nich może znajdować się dwoje dzieci - bracia Kfir i Ariel, którzy zostali porwani z kibucu Nir Oz.

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Oczy całego świata przez najbliższe dni zwrócone będą na Waszyngton, gdzie w poniedziałek w samo południe, czyli o godzinie 18 w Polsce, Donald Trump zostanie zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj ta uroczystość jest wyłącznie dla Amerykanów, a obce państwa reprezentują ambasadorzy. Donald Trump uwielbia łamać schematy, zatem zaprosił na inaugurację wybranych zagranicznych polityków. Według portalu "Politico" to lista nazwisk stworzona według bardzo konkretnego klucza. Jest na niej też były premier Polski, Mateusz Morawiecki.

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Inauguracja nowego prezydenta to w Waszyngtonie zawsze ważny dzień - ten najbliższy poniedziałek ma być szczególnie wyjątkowy. Już porównuje się ten dzień z inauguracją drugiej kadencji Ronalda Reagana, bo w 1985 roku też było wyjątkowo zimno. Według prognoz w poniedziałek 20 stycznia w Waszyngtonie będzie wiało, a temperatura odczuwalna wyniesie nawet -20 stopni Celsjusza. Donald Trump zdecydował, że jego druga inauguracja zostanie przeniesiona do budynku Kapitolu.

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS