"Nadchodzi moment, kiedy sędziowie będą musieli odpowiedzieć na fundamentalne pytania"

27.06.2017 | "Nadchodzi moment, kiedy sędziowie będą musieli odpowiedzieć na fundamentalne pytania"
27.06.2017 | "Nadchodzi moment, kiedy sędziowie będą musieli odpowiedzieć na fundamentalne pytania"
Fakty TVN
27.06.2017 | "Nadchodzi moment, kiedy sędziowie będą musieli odpowiedzieć na fundamentalne pytania"Fakty TVN

We wtorek odbyła się konferencja "Praworządność a społeczeństwo i gospodarka" zorganizowana przez Fundację Centrum im. prof. Bronisława Geremka oraz SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny. Profesor Marcin Matczak mówił, że wszyscy prawnicy powinni się sprzeciwić temu, co jego zdaniem jest niekonstytucyjnym działaniem PiS i rządu. Tymczasem PiS planuje kolejne zmiany w sądownictwie.

- Nie wszyscy stoimy jednoznacznie i mocno po tej stronie, która jest jedyną właściwą, czyli obrony państwa prawa - stwierdził konstytucjonalista z UW prof. Marcin Matczak. - Sprawa jest bardzo jasna. Jest łamana konstytucja i żaden prawnik nie może powiedzieć, że wszystko jest w porządku. Jeśli mówilibyśmy wszyscy to samo, to władzy byłoby trudniej przeprowadzić zamach na państwo prawa - dodał.

Zarzuty o zbyt słabą aktywność niektórych środowisk można zderzać z wypowiedziami polityków Prawa i Sprawiedliwości. - Jeśli sędziowie będą dawali wyraz swoim poglądom w tych różnych sprawach, to siłą rzeczy znaczna część obywateli nie będzie miała do nich zaufania - mówi Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS.

- Musimy sobie zadać pytanie o poziom kosztów przy jednej i drugiej postawie - zauważa jednak były premier Włodzimierz Cimoszewicz.

Dyskusja o postawie środowisk prawniczych nabiera tempa w przededniu zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa oraz ustroju sądów powszechnych i już po zmianach w Trybunale Konstytucyjnym. To właśnie te zmiany w TK uczestnicy konferencji w SWPS mocno krytykowali.

- Nadchodzi moment, kiedy sędziowie będą musieli odpowiedzieć na fundamentalne pytania: czy nadal chcą być niezawisłymi sędziami, czy odejdą z zawodu w proteście, czy też zgodzą się na to, na co się zanosi - ocenia Cimoszewicz.

Postępowania wobec sędziów

- Z taką bezczelnością łamania prawa, z takim nihilizmem prawnym, myśmy się dotąd nie spotykali - ocenił działania obecnych władz były prezes TK Jerzy Stępień, wobec którego obecna prezes, Julia Przyłębska, w poniedziałek zapowiedziała wszczęcie postępowania dyscyplinarnego. Powodem jest udział sędziego w majowym "Marszu Wolności", który organizowała między innymi Platforma Obywatelska.

- Tu chodzi o to, żeby kompletnie zniszczyć jakąkolwiek pamięć o Trybunale Konstytucyjnym, który działał do 2015 roku, w formule, jaką znamy - ocenia Stępień.

Sędzia Stępień nie jest jedynym, któremu grozi postępowanie dyscyplinarne. Dla sędziego warszawskiego sądu rejonowego Wojciecha Łączewskiego dyscyplinarki domaga się wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Ministerstwo przekonuje, że sędzia Łączewski nie miał prawa zajmować się prawidłowością wyboru Julii Przyłębskiej na prezesa TK.

Tyle, że sędzia Łączewski zawiesił jedynie proces cywilny wytoczony Trybunałowi do czasu, aż w sprawie wyboru Juli Przyłębskiej wypowie się Sąd Najwyższy. Dla wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła "to rażące przekroczenie uprawnień" i "wezwanie do rokoszu".

- Nigdy nie było takiej nagonki na sędziów - oceniła we wtorek, w trakcie posiedzenia senackiej komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf. - Państwo nie zdają sobie sprawy z tego, jakie skutki będzie miało dla naszego kraju to obniżenie autorytetów sędziów - dodała.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN