"Nadchodzi moment, kiedy sędziowie będą musieli odpowiedzieć na fundamentalne pytania"

27.06.2017 | "Nadchodzi moment, kiedy sędziowie będą musieli odpowiedzieć na fundamentalne pytania"
27.06.2017 | "Nadchodzi moment, kiedy sędziowie będą musieli odpowiedzieć na fundamentalne pytania"
Fakty TVN
27.06.2017 | "Nadchodzi moment, kiedy sędziowie będą musieli odpowiedzieć na fundamentalne pytania"Fakty TVN

We wtorek odbyła się konferencja "Praworządność a społeczeństwo i gospodarka" zorganizowana przez Fundację Centrum im. prof. Bronisława Geremka oraz SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny. Profesor Marcin Matczak mówił, że wszyscy prawnicy powinni się sprzeciwić temu, co jego zdaniem jest niekonstytucyjnym działaniem PiS i rządu. Tymczasem PiS planuje kolejne zmiany w sądownictwie.

- Nie wszyscy stoimy jednoznacznie i mocno po tej stronie, która jest jedyną właściwą, czyli obrony państwa prawa - stwierdził konstytucjonalista z UW prof. Marcin Matczak. - Sprawa jest bardzo jasna. Jest łamana konstytucja i żaden prawnik nie może powiedzieć, że wszystko jest w porządku. Jeśli mówilibyśmy wszyscy to samo, to władzy byłoby trudniej przeprowadzić zamach na państwo prawa - dodał.

Zarzuty o zbyt słabą aktywność niektórych środowisk można zderzać z wypowiedziami polityków Prawa i Sprawiedliwości. - Jeśli sędziowie będą dawali wyraz swoim poglądom w tych różnych sprawach, to siłą rzeczy znaczna część obywateli nie będzie miała do nich zaufania - mówi Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS.

- Musimy sobie zadać pytanie o poziom kosztów przy jednej i drugiej postawie - zauważa jednak były premier Włodzimierz Cimoszewicz.

Dyskusja o postawie środowisk prawniczych nabiera tempa w przededniu zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa oraz ustroju sądów powszechnych i już po zmianach w Trybunale Konstytucyjnym. To właśnie te zmiany w TK uczestnicy konferencji w SWPS mocno krytykowali.

- Nadchodzi moment, kiedy sędziowie będą musieli odpowiedzieć na fundamentalne pytania: czy nadal chcą być niezawisłymi sędziami, czy odejdą z zawodu w proteście, czy też zgodzą się na to, na co się zanosi - ocenia Cimoszewicz.

Postępowania wobec sędziów

- Z taką bezczelnością łamania prawa, z takim nihilizmem prawnym, myśmy się dotąd nie spotykali - ocenił działania obecnych władz były prezes TK Jerzy Stępień, wobec którego obecna prezes, Julia Przyłębska, w poniedziałek zapowiedziała wszczęcie postępowania dyscyplinarnego. Powodem jest udział sędziego w majowym "Marszu Wolności", który organizowała między innymi Platforma Obywatelska.

- Tu chodzi o to, żeby kompletnie zniszczyć jakąkolwiek pamięć o Trybunale Konstytucyjnym, który działał do 2015 roku, w formule, jaką znamy - ocenia Stępień.

Sędzia Stępień nie jest jedynym, któremu grozi postępowanie dyscyplinarne. Dla sędziego warszawskiego sądu rejonowego Wojciecha Łączewskiego dyscyplinarki domaga się wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Ministerstwo przekonuje, że sędzia Łączewski nie miał prawa zajmować się prawidłowością wyboru Julii Przyłębskiej na prezesa TK.

Tyle, że sędzia Łączewski zawiesił jedynie proces cywilny wytoczony Trybunałowi do czasu, aż w sprawie wyboru Juli Przyłębskiej wypowie się Sąd Najwyższy. Dla wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła "to rażące przekroczenie uprawnień" i "wezwanie do rokoszu".

- Nigdy nie było takiej nagonki na sędziów - oceniła we wtorek, w trakcie posiedzenia senackiej komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf. - Państwo nie zdają sobie sprawy z tego, jakie skutki będzie miało dla naszego kraju to obniżenie autorytetów sędziów - dodała.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Polska Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem przerzutu ludzi z Syrii i Iraku do Białorusi, a potem do Polski. Szef gangu, Ahmad R., został właśnie zatrzymany w Niemczech. Jak wykazało śledztwo, ogromne środki były dzielone nie tylko pomiędzy członów grupy, ale wysyłane na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych.

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Źródło:
Fakty TVN

"Skoczysz mi po ampułeczki?" - tak mówił lekarz do koleżanki lekarki w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. W tych "ampułeczkach" miał być fentanyl, który lekarz miał sobie podawać w kroplówce podczas przyjmowania pacjentów na oddziale ratunkowym. Świadkowie twierdzą, że dyrektor szpitala doskonale o wszystkim wiedział.

Lekarz mógł zażywać fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Lekarz mógł zażywać fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Źródło:
Fakty TVN

Gotowanie na kuchence gazowej może skończyć się astmą. Takie są wnioski z najnowszych badań amerykańskich naukowców. Kuchenki gazowe wydzielają wszystko to, co znaleźć można w dymie smogowym.

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli mamy mieć kandydata na to stanowisko z Polski, to uważam, że Radosław Sikorski jest wyjątkowo dobrym - powiedziała w "Faktach po Faktach" europosłanka Ewa Kopacz (PO) o funkcji unijnego komisarza do spraw obronności. Chęć powołania takiego stanowiska ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej.

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Źródło:
TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Polski sędzia zbiegł na Białoruś - tak brzmią nagłówki w czołowych światowych mediach o sprawie Tomasza Szmydta. Te zachodnie podkreślają, że to ucieczka do kraju autokratycznego, któremu blisko do Putina. Przekazują, że to zachowanie w Polsce jest odbierane jako zdrada. Wschodnie media z kolei skupiają się na słowach sędziego i sugerują, że w Polsce nie mógł swobodnie wypowiadać się o sytuacji w swoim kraju.

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Źródło:
Fakty  o Świecie TVN24 BiS

Nie można brać demokracji za pewnik - to jedna z rad, ktore seniorzy zdecydowali się przekazać młodemu pokoleniu. W spocie Parlamentu Europejskiego zachęcającym do wzięcia udziału w wyborach seniorzy przypomnieli o tym, jak wygląda rzeczywistość bez wolności politycznej.

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS