Nocna pomoc medyczna ma być w szpitalach. Lekarze grożą odejściami

28.06.2017 | Nocna pomoc medyczna ma być w szpitalach. Lekarze grożą odejściami
28.06.2017 | Nocna pomoc medyczna ma być w szpitalach. Lekarze grożą odejściami
Marek Nowicki | Fakty TVN
28.06.2017 | Nocna pomoc medyczna ma być w szpitalach. Lekarze grożą odejściamiMarek Nowicki | Fakty TVN

NFZ ogłasza, które szpitale w Polsce będą miały zapewnione finansowanie w ramach sieci szpitali. W ramach zmian część placówek z listy dostaje nowy obowiązek - nocną pomoc. Zmiany są krytykowane przez dyrektor szpitali i przez lekarzy.

Zgodnie z zapisami reformy o sieci szpitali w Opolu w nocy i w święta pacjentami zajmą się trzy placówki. W jednej z nich chorych z gorączką, bólem brzucha i zwichniętą nogą będą przyjmować psychiatrzy i neurolodzy, a w innej ginekolodzy i położnicy.

- Nie chodzi o pieniądze. Po prostu nie ma kadr, żebym ja mógł spełnić wymagania prowadzenia nocnej i świątecznej pomocy - tłumaczy Edward Puchała, dyrektor Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.

W trzeciej placówce - Szpitalu Wojewódzkim w Opolu - jest odpowiednia kadra dla zapewnienia nocnej pomocy, ale tylko teoretycznie. Lekarze już zapowiedzieli, że zwolnią się z pracy jeżeli dyrekcja doda im ten obowiązek.

Nowe problemy

Zgodnie z pomysłem Ministerstwa Zdrowia nocna pomoc lekarska ma działać od października w sieciach wybranych szpitali. - Będzie specjalnie dedykowana poradnia nocnej pomocy lekarskiej lekarzem, który będzie odciążał funkcjonowanie tej komórki szpitala, która powinna się skupić na pacjentach najciężej chorych - opisywał nowe zasady minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Dyrektorzy szpitalni mówią jednak, ze nocna pomoc w szpitalach niczego nie odciąży, a spowoduje jedynie problemy. Na przykład lokalowe. - Nie mamy gotowego miejsca, które moglibyśmy udostępnić od ręki dla potrzeb kilkuset osób dziennie - mówi dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Opolu Renata Ruman-Dzido.

Od czasów AWS wszystkie kolejne rządy - od lewicy do prawicy - robiły wszystko, żeby pacjentów wyprowadzić ze szpitali, żeby jak najszerszą pomoc mogli uzyskać u lekarzy rodzinnych i u specjalistów. Dlatego nocna pomoc lekarska powstała poza szpitalami. Było to tańsze i bezpieczniejsze. Ten rząd postanowił zrobić odwrotnie.

- Nikt pacjentów, którzy powinni być leczeni u swojego lekarza rodzinnego, nie nakłania do tego, aby trafiali do izb przyjęć czy SOR-ów (Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych - przyp. red.). Ale taka po prostu jest rzeczywistość, że wielu ludzi tam trafia. I coś trzeba z tym zrobić - tłumaczy zmiany minister zdrowia.

Podwykonawacy

Niewykluczone, że jeżeli opolskie szpitale same nie będą w stanie zapewnić pomocy nocnej, będą mogły podnająć prywatną firmę, która już teraz nocną pomoc medyczną zapewnia. Wicemarszałek opolski pyta więc o sens reformy i ostrzega, że lepiej nie będzie.

- Sprowadzić to może wielki chaos i niepotrzebnie podrożyć koszty funkcjonowania (służby zdrowia - przyp. red.). Z drugiej strony nie wiemy jakie środki Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczy na wykonanie tych zadań, ale należy domniemywać, że - aby się udało - trzeba tych pieniędzy dołożyć więcej - mówi wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek.

Nocna pomoc lekarska jest jednym z filarów wprowadzanej reformy sieci szpitali. Jednak ten filar od samego początku jest mało stabilny.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS