Nocna pomoc medyczna ma być w szpitalach. Lekarze grożą odejściami

28.06.2017 | Nocna pomoc medyczna ma być w szpitalach. Lekarze grożą odejściami
28.06.2017 | Nocna pomoc medyczna ma być w szpitalach. Lekarze grożą odejściami
Marek Nowicki | Fakty TVN
28.06.2017 | Nocna pomoc medyczna ma być w szpitalach. Lekarze grożą odejściamiMarek Nowicki | Fakty TVN

NFZ ogłasza, które szpitale w Polsce będą miały zapewnione finansowanie w ramach sieci szpitali. W ramach zmian część placówek z listy dostaje nowy obowiązek - nocną pomoc. Zmiany są krytykowane przez dyrektor szpitali i przez lekarzy.

Zgodnie z zapisami reformy o sieci szpitali w Opolu w nocy i w święta pacjentami zajmą się trzy placówki. W jednej z nich chorych z gorączką, bólem brzucha i zwichniętą nogą będą przyjmować psychiatrzy i neurolodzy, a w innej ginekolodzy i położnicy.

- Nie chodzi o pieniądze. Po prostu nie ma kadr, żebym ja mógł spełnić wymagania prowadzenia nocnej i świątecznej pomocy - tłumaczy Edward Puchała, dyrektor Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.

W trzeciej placówce - Szpitalu Wojewódzkim w Opolu - jest odpowiednia kadra dla zapewnienia nocnej pomocy, ale tylko teoretycznie. Lekarze już zapowiedzieli, że zwolnią się z pracy jeżeli dyrekcja doda im ten obowiązek.

Nowe problemy

Zgodnie z pomysłem Ministerstwa Zdrowia nocna pomoc lekarska ma działać od października w sieciach wybranych szpitali. - Będzie specjalnie dedykowana poradnia nocnej pomocy lekarskiej lekarzem, który będzie odciążał funkcjonowanie tej komórki szpitala, która powinna się skupić na pacjentach najciężej chorych - opisywał nowe zasady minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Dyrektorzy szpitalni mówią jednak, ze nocna pomoc w szpitalach niczego nie odciąży, a spowoduje jedynie problemy. Na przykład lokalowe. - Nie mamy gotowego miejsca, które moglibyśmy udostępnić od ręki dla potrzeb kilkuset osób dziennie - mówi dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Opolu Renata Ruman-Dzido.

Od czasów AWS wszystkie kolejne rządy - od lewicy do prawicy - robiły wszystko, żeby pacjentów wyprowadzić ze szpitali, żeby jak najszerszą pomoc mogli uzyskać u lekarzy rodzinnych i u specjalistów. Dlatego nocna pomoc lekarska powstała poza szpitalami. Było to tańsze i bezpieczniejsze. Ten rząd postanowił zrobić odwrotnie.

- Nikt pacjentów, którzy powinni być leczeni u swojego lekarza rodzinnego, nie nakłania do tego, aby trafiali do izb przyjęć czy SOR-ów (Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych - przyp. red.). Ale taka po prostu jest rzeczywistość, że wielu ludzi tam trafia. I coś trzeba z tym zrobić - tłumaczy zmiany minister zdrowia.

Podwykonawacy

Niewykluczone, że jeżeli opolskie szpitale same nie będą w stanie zapewnić pomocy nocnej, będą mogły podnająć prywatną firmę, która już teraz nocną pomoc medyczną zapewnia. Wicemarszałek opolski pyta więc o sens reformy i ostrzega, że lepiej nie będzie.

- Sprowadzić to może wielki chaos i niepotrzebnie podrożyć koszty funkcjonowania (służby zdrowia - przyp. red.). Z drugiej strony nie wiemy jakie środki Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczy na wykonanie tych zadań, ale należy domniemywać, że - aby się udało - trzeba tych pieniędzy dołożyć więcej - mówi wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek.

Nocna pomoc lekarska jest jednym z filarów wprowadzanej reformy sieci szpitali. Jednak ten filar od samego początku jest mało stabilny.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

To nie powinno było przydarzyć się małej dziewczynce, bo udary mózgu dotykają dorosłych - w takim przekonaniu żyje wielu z nas. Zuzia miała tylko 8 lat, kiedy doznała udaru i - jak się okazuje - po pandemii nie jest wyjątkiem. Teraz jednak dziewczynka potrzebuje wsparcia, by wrócić do dawnego życia.

Zuzia w wieku 8 lat doznała udaru mózgu. "Niedowład lewej części ciała był całkowity". Lekarze winią COVID-19

Zuzia w wieku 8 lat doznała udaru mózgu. "Niedowład lewej części ciała był całkowity". Lekarze winią COVID-19

Źródło:
Fakty TVN

Jest inna atmosfera w szkołach, nie ma już nacisków ministra Przemysława Czarnka, nauczyciele zarabiają zdecydowanie lepiej, podstawy programowe są odchudzone, nie ma prac domowych - tyle się zmieniło przez rok i tym chwali się ministra edukacji. Barbara Nowacka zapewnia, że pracuje nad kolejnymi zmianami, bo oczekiwania są wciąż wielkie.

Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka?

Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka?

Źródło:
Fakty TVN

Politycy PiS od lipca zapewniali, że Marcin Romanowski nie ma nic do ukrycia i chętnie odpowie w prokuraturze na wszystkie zarzuty, a już na pewno sam nie będzie się ukrywał. Tymczasem, gdy poseł stracił immunitety i sąd zdecydował o jego areszcie, Romanowski zapadł się pod ziemię, a partyjni koledzy zmienili śpiewkę: mówią, że to obywatelskie nieposłuszeństwo.

Politycy PiS zapewniali, że Marcin Romanowski nie ma nic do ukrycia, że stawi się przed prokuratorem. I co?

Politycy PiS zapewniali, że Marcin Romanowski nie ma nic do ukrycia, że stawi się przed prokuratorem. I co?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Minął rok, odkąd rząd Donalda Tusk został zaprzysiężony. Jednym z zadań, jakie koalicjanci sobie postawili, było rozliczenie poprzedniej władzy i ukaranie winnych afer. Na jakim etapie są rozliczenia?

Jak rządowi Tuska idzie rozliczanie rządów PiS? "Oni uciekają jak szczury z tonącego okrętu"

Jak rządowi Tuska idzie rozliczanie rządów PiS? "Oni uciekają jak szczury z tonącego okrętu"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Wiem, że zatrzymanie Marcina Romanowskiego dla wielu środowisk jest priorytetem, ale w samej komendzie stołecznej mamy 4000 listów gończych - powiedział w TVN24 szef Zarządu Głównego NSZZ Policjantów komisarz Rafał Jankowski. Zaznaczył, że funkcjonariusze "nie odłożą wszystkich innych spraw i nie zaczną szukać nagle posła". Adwokat Radosław Baszuk ocenił, że zatrzymanie Romanowskiego "jest kwestią czasu". Wyjaśniał, że aby móc się skutecznie ukrywać, "trzeba mieć bardzo określonego rodzaju umiejętności". - Nie sądzę, żeby Romanowski tego rodzaju umiejętności posiadał - dodał.

"Poseł Romanowski nie jest priorytetem dla polskiej policji"

"Poseł Romanowski nie jest priorytetem dla polskiej policji"

Źródło:
TVN24

- To jest pierwszy przypadek w historii, że za parlamentarzystą, ale przede wszystkim byłym wiceministrem sprawiedliwości, wystawia się list gończy - mówiła w "Faktach po Faktach" o decyzji prokuratury w sprawie Marcina Romanowskiego ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Do sprawy odnosił się również w "Kropce nad i" sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.

Katarzyna Kotula: trzeba zdecydować, czy jest się byłym wiceministrem, czy jest się gangsterem

Katarzyna Kotula: trzeba zdecydować, czy jest się byłym wiceministrem, czy jest się gangsterem

Źródło:
TVN24

Karawana imigrantów liczy, że dotrze do USA przed zmianami w Białym Domu. Tymczasem trwa podsumowanie kadencji Joe Bidena i jego polityki migracyjnej. Według najnowszych danych ostatnie lata były czasem największego boomu migracyjnego w Stanach Zjednoczonych. W ciągu czterech lat do Ameryki przybyło ponad 8 milionów ludzi, ponad połowa nielegalnie.

"Proszę prezydenta Trumpa, by kierował się sercem". Migranci zmierzają do USA, niektórzy zostają w Meksyku

"Proszę prezydenta Trumpa, by kierował się sercem". Migranci zmierzają do USA, niektórzy zostają w Meksyku

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Emmanuel Macron w końcu zdecydował - nowym premierem Francji został jego wieloletni sojusznik, polityk centrum, François Bayrou. To już trzecia zmiana szefa francuskiego rządu w tym roku. - Myślę, że wszyscy rozumieją jak trudne stoi przede mną zadanie - powiedział François Bayrou.

François Bayrou to czwarty premier Francji w tym roku. Przyznaje, że czeka go trudne zadanie

François Bayrou to czwarty premier Francji w tym roku. Przyznaje, że czeka go trudne zadanie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS