Cybernetyczny wyścig zbrojeń. To z nimi muszą mierzyć się służby


Cyberobrona jest ważna tak samo jak obrona w wojnie konwencjonalnej - taki pogląd jest coraz bardziej popularny i w tym duchu wypowiada się sekretarz generalny NATO. Państwa takie jak Izrael i USA wydają coraz więcej na werbowanie specjalistów, którzy będą w stanie ochronić państwowe tajemnice i systemy przed cybernapastnikami.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS.

Filmem w stylu najlepszych produkcji science fiction izraelski wywiad zachęca do współpracy firmy związane z nowymi technologiami. Cel: nie dać się wyprzedzić zagranicznym hakerom. - Gwarantujemy, że w przyszłości Mossad zachowa technologiczną przewagę nad przeciwnikami po to, by chronić obywateli Izraela - zapowiada Eli Gruner, członek izraelskiego rządu.

Cybernetyczny wyścig zbrojeń trwa na całym świecie. To przede wszystkim walka o najzdolniejszych informatyków. Amerykańska armia na rekrutację przeznacza miliony dolarów. Reklama, zachęcająca do wstąpienia w jej szeregi, od miesięcy emitowana jest w najlepszym czasie antenowym największych telewizji.

Takie kampanie pokazują, jak wielkim zagrożeniem są ataki hakerskie i jak trudno zidentyfikować stojące za nimi siły. Autorzy ostatniego zmasowanego ataku, który zaszyfrował dane komputerów na całym świecie, wciąż pozostają anonimowi.

- To mogła być organizacja przestępcza, to mogli równie dobrze być jacyś aktywiści. Mógł też stać za tym konkretny kraj. Jest za wcześnie na ocenę - ocenia były koordynator ds. cyberbezpieczeństwa Białego Domu Michael Daniel.

Groźne grupy

Eksperci mogą tylko spekulować. Poszlaki prowadzą do Moskwy, bo główną ofiarą ataku padła Ukraina. Dowodów na to nie ma, ale to z Kremlem związane są dwie z najgroźniejszych grup hakerskich świata - Fancy Bears i Sandworm. Rosjanie znani są na przykład z atakowania serwerów NATO w celu kradzieży danych wywiadowczych.

Wrogo nastawiona do Zachodu jest też związana z Północną Koreą grupa Lazarus. Odpowiedzialna jest ona za majowe ataki, które sparaliżowały prace brytyjskich szpitali.

Z chińskim wywiadem związani są członkowie grupy Comment Crew. Poszukuje ich FBI za szpiegostwo gospodarcze i włamania na serwery wielkich koncernów takich jak Lockheed Martin czy Coca-Cola.

Nie bez wini są też Amerykanie. Equation Group to hakerzy związani z amerykańską Agencją Bezpieczeństwa Narodowego. Podejrzewa się, że to oni stali za atakiem na irański program nuklearny. W Ameryce powstał też pierwotnie wirus, który teraz zaatakował cały świat. - Wirus, który błyskawicznie zainfekował tysiące komputerów, korzystał z narzędzi, które opracowała NSA i które niedawno wyciekły do internetu - podkreśla Raphael Satter, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa Associated Press.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

- Ja nie jestem za karą śmierci, ale chciałabym, żeby on przeżył to, co przeżyła moja córka - tak mówi matka Anastazji, 27-letniej Polki, zgwałconej i zamordowanej na greckiej wyspie Kos. Anastazja pracowała tam w hotelu. Oskarżonemu o jej zabójstwo grozi dożywocie.

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Źródło:
Fakty TVN

Psychologowie, nauczyciele i obrońcy praw dzieci piszą list i wyjaśniają, dlaczego tak ważna jest edukacja zdrowotna i dlaczego dziecko musi uczyć się reagować na niewłaściwe zachowania oraz je nazywać. A w dyskusji o nowym przedmiocie warto zapytać o to, dlaczego ci, którzy krytykują edukację zdrowotną, najwyraźniej nie znają zapisów jej programu.

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

Źródło:
Fakty TVN

Pieniądze na odbudowę terenów zniszczonych przez powódź jeszcze nie dotarły do wszystkich miejsc, w których są niezbędne. Nie wszystkie samorządy zgłosiły wnioski o środki na remont i wyposażenie zalanych szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedłużyło termin składania wniosków o kolejny tydzień, do 6 grudnia. - Środki są zabezpieczone, wystarczy złożyć wniosek - apeluje wiceministra Magdalena Rogulska.

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To jest bardzo smutna i niefortunna sytuacja. Wszystkie formalności zostały dopełnione, wszyscy dokładnie wiedzieli, co się dzieje i była zgoda. Następnie została podjęta taka politykierska decyzja - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej (Polska 2050). Odniosła się do decyzji przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy, który wycofał zgodę na wynajęcie historycznej Sali BHP Szymonowi Hołowni. 

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Źródło:
TVN24

Być może Wołodymyr Zełenski chce uprzedzić niektóre, bardziej niekorzystne dla Ukrainy, propozycje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Stanisław Koziej, były szef BBN. Odniósł się do słów prezydenta Ukrainy o możliwości przyznania członkostwa w NATO tej części Ukrainy, która jest pod jej kontrolą. Michał Przedlacki z "Superwizjera" stwierdził, że "to jest jedyna realna możliwość, żeby roztoczyć parasol bezpieczeństwa nad tymi terytoriami", jednak dodał, "nie wierzy, aby Zachód był w stanie to zapewnić Ukrainie".

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

Źródło:
PAP

Otwiera się nowy front walk na Bliskim Wschodzie. Potencjalnie bardzo zapalny, bo sytuację w rozbitej wojną Syrii cementowały do tej pory wpływy Rosji i Iranu. To dzięki ich pomocy przez lata u władzy utrzymywał się dyktator Baszar al-Asad. Ale w weekend rebelianci zaatakowali znienacka siły rządowe, zajęli Aleppo i część prowincji Hama. Czy to szczęśliwy scenariusz dla Syryjczyków?

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gruzini nie chcą oddać marzenia o Unii Europejskiej, nawet za cenę rewolucji. Piąty dzień na ulice Tbilisi i innych miast wylewają się tysiące ludzi, a rządząca partia zasłania się mundurowymi. Brutalne starcia przypominają protesty po wyborach na Białorusi. Ale w Gruzji żywe jest inne porównanie. I protestujący, i władza odwołują się do dekady historii Ukrainy - Gruzini mówią o Majdanie, a rząd straszy rosyjską agresją.

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS