Centrum Onkologii w Warszawie, jeden z najważniejszych poligonów walki z rakiem, dostaje niesamowite narzędzie. Otwiera Oddział Badań Wczesnych Faz. Pacjenci będą dzięki temu mieli dostęp do najnowocześniejszych technologii i eksperymentalnych leków.
Oddział Badań Wczesnych Faz, wzorowany na podobnym oddziale w brytyjskim Uniwersytecie Newcastle, jest już oddany do dyspozycji chorych na raka. Tu będą trafiali pacjenci leczeni w ramach badań klinicznych.
- Takich oddziałów, które są przygotowane do radzenia sobie z nieoczekiwanymi działaniami niepożądanymi, do bardziej rygorystycznego monitorowania bezpieczeństwa pacjentów, nie było dotychczas w Polsce i mało jest w środkowej części Europy - mówi prof. Jan Walewski z Centrum Onkologii.
Taki oddział jest potrzebny, bo leki podawane w ramach badań klinicznych muszą być pod szczególną kontrolą.
Zauważalna poprawa
Kamila Chinkowska, dostała nowy preparat, który ledwie parę miesięcy temu został zarejestrowany. - W ciągu dwóch tygodni wszystko zaczęło się cofać - mówi. Pacjentka walczy z czerniakiem, podobnie jak wielu innych pacjentów Centrum Onkologii. Czekają oni na to, żeby dostać eksperymentalny lek. Właśnie na tym polega badanie kliniczne.
Czerniak, czyli rak skóry, a także rak płuca oraz rak żołądka to te typy nowotworów, które udaje się skuteczniej leczyć dzięki nowym lekom.
Janowi Perończykowi lekarze już odbierali nadzieję na dłuższe życie. Najpierw miał białaczkę, a teraz ma czerniaka. A jednak walczy o życie dzięki eksperymentalnym lekom. - O jedną trzecią zmniejszył się guz na wątrobie - mówi.
Profesor Piotr Rutkowski podkreśla, że dzięki nowym lekom co trzeci pacjent z rakiem ma szansę na dłuższe życie. - Nasi pacjenci poszukują badań klinicznych na świecie, bo nie było ich w Polsce. Chcemy zapełnić tę lukę. I tym otwarciem wchodzimy do elity światowej ośrodków onkologicznych - podkreśla.
Pomogły firmy farmaceutyczne
Oddział udało się stworzyć dzięki wsparciu finansowemu firm farmaceutycznych.
Każdego roku w Polsce z powodu nowotworów umiera prawie sto tysięcy osób. Żmudna walka onkologów polega nieraz na wydłużaniu życia pacjentów raptem o miesiąc. Pomagają w tym badania kliniczne. A sukcesy są coraz większe. Bo wiadomo, że rak to nie wyrok.
- Trzeba walczyć, nie poddawać się. Teraz są nowe metody. Można, naprawdę można - przekonuje chora na czerniaka Ewa Gawryś.
Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN