Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na środę 31 maja

W środę na zachodzie zachmurzenie będzie umiarkowane i małe. Poza tym stopniowo zanikające przelotne opady deszczu. Na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie przed południem także burze (10-20 mm i porywy do 80 km/h). Temperatura maksymalna od 19 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 27 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni. Na północy kraju możliwe porywy do 60 km/h. Ciśnienie rośnie, w południe 1000 hPa.

Zatrucia na basenie w Kaliszu. Zawinić mogły wentylacja i dozownik chloru

Awaria wentylacji i urządzenia dozującego chlor do wody - to prawdopodobne przyczyny podtrucia chlorem na basenie w Kaliszu. Podczas zajęć pływackich dzieci zaczęły odczuwać duszności, a sześcioro z nich trafiło do szpitala. Z budynku basenu w sumie ewakuowano kilkadziesiąt osób. Do momentu ustalenia przyczyn awarii, basen będzie zamknięty.

Blokują ciężki sprzęt w Puszczy Białowieskiej. "Będziemy tu tak długo, aż powstrzymamy wycinkę"

Masowej wycince drzew w Puszczy Białowieskiej mówią zdecydowane "nie" i po raz kolejny blokują maszyny, które codziennie wycinają setki drzew. Jeśli wycinka będzie postępowała w obecnym tempie nadleśnictwa Białowieża i Browsk przekroczą swoje roczne limity trzykrotnie. Nie chcą do tego dopuścić działacze Greenpeace i Dzikiej Polski. Sprawie bacznie przygląda się Komisja Europejska.

"Mam nadzieję, że to nie będzie spektakl polityczny". Pierwsze posiedzenie komisji weryfikacyjnej

W poniedziałek zebrała się po raz pierwszy komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji. Jej przewodniczący, wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki chce, by spotykała się ona raz w tygodniu, a raz w miesiącu mogłaby zapadać decyzja co do konkretnej nieruchomości. Wybór adresu, którym będzie zajmować się komisja, będzie miał duży wpływ na rynek nieruchomości, dlatego będzie on odbywał się niejawnie. Prawo i Sprawiedliwość chce wzywać prezydent Warszawy, Hannę Gronkiewicz-Waltz, natomiast Platforma Obywatelska Jarosława Kaczyńskiego. Władze stolicy, a także prawnicy, wskazują, że działalność komisji może być niekonstytucyjna. Hanna Gronkiewicz-Waltz nie zamierza stawić się na jej wezwanie.

Rok od audytu rządów PO-PSL. "Jedna wielka kompromitacja"

Audyt rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, obiecany przez Prawo i Sprawiedliwość miał był wielki, miażdżący i wskazywać winnych. Rok temu mówiono o "tsunami niegospodarności" i niezliczonych zgłoszeniach do prokuratury. Tymczasem są one nieliczne i często umarzane.

Szczątki innych osób w grobie gen. Kwiatkowskiego. "Siedem lat mnie okłamywali"

W trumnie generała Kwiatkowskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej, znaleziono szczątki siedmiu innych osób - informuje dziennik "Fakt". Prokuratura Krajowa potwierdziła tę informację. Dla wdowy po generale, Krystyny Kwiatkowskiej, jest to profanacja. - Skrępowali go sznurkiem folii budowlanej. W trumnie męża były mniejsze i większe fragmenty innych ciał - mówiła w rozmowie z dziennikiem. Politycy PiS i PO wzajemnie obarczali się w poniedziałek winą za tę sytuację.

Dzieci zatruły się chlorem na basenie w Kaliszu. Sześcioro trafiło do szpitala

W Kaliszu grupa dzieci zatruła się na basenie. Sześcioro z nich na tyle poważnie, że musiało trafić do szpitala. Na pytanie, czym się zatruły, zarówno lekarze, jak i opiekunowie odpowiadają: chlorem. Jego stężenie było tak duże, że trudno było oddychać. Na miejscu interweniowała między innymi grupa specjalistyczna ratownictwa chemicznego ze Ostrowa Wielkopolskiego. W sumie ewakuowano ponad 40 osób. Trwa ustalanie przyczyn awarii.

Państwowa działka dla redemptorystów. "Ściąga ojciec dyrektor ludzką zawiść na Kościół"

Wartą ponad milion osiemset tysięcy złotych działkę zakon redemptorystów dostali w wieczystą dzierżawę z dużą bonifikatą. Teren należał do państwa. Obok znajduje się Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej oraz kościół. Grunty na 99 lat trafiły do fundacji zakonu redemptorystów. - Majątki publiczne, które są przekazywane z bonifikatą, w mojej ocenie powinny, być na cele publiczne - mówi Szymon Osowski z fundacji Watchdog Polska. Zdaniem dominikanina, o. Pawła Gużyńskiego, o. Rydzyk w taki sposób "ściąga ludzką zawiść na Kościół".

To współcześni żołnierze niezłomni. Dziś ich święto

Porucznik Łukasz, starszy chorąży Jacek i chorąży Zbigniew rzadko się chwalą, choć są bohaterami. Ciężko ranni na polu walki odległym od kraju mówią krótko: takie zadanie, taka misja, tak ślubowaliśmy. Niezwykle skromni, współcześni żołnierze niezłomni. W Dniu Weterana rozmawiała z nimi reporterka "Faktów" TVN.

Szkole w Gdańsku grozi zamknięcie. "Absurdalna decyzja polityczna"

Pozytywna Szkoła Podstawowa imienia Arkadiusza Arama Rybickiego w Gdańsku działa od trzech lat i jest pełna zadowolonych dzieci. Pomorski kurator oświaty stwierdził jednak, że decyzja powołująca szkołę jest nieważna. - To absurdalna decyzja polityczna - uważa dyrektor placówki, Piotr Szeląg. Jego zdaniem szkoła, z racji braku Karty Nauczyciela, nie podoba się związkom zawodowym i lokalnym politykom Prawa i Sprawiedliwości.

Prognoza pogody na wtorek 30 maja

We wtorek na wschód od linii Wisły pogodnie. Na zachodzie Polski przelotne opady deszczu i burze – lokalnie z gradem. Temperatura maksymalna w dzień od 26 stopni Celsjusza na Kaszubach i Suwalszczyźnie, do 31 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach burzowych do 90 km/h, zachodni.

Powalczą o medale w sumo, lacrosse i petanque. The World Games we Wrocławiu

Wrocław przygotowuje się do The World Games, czyli igrzysk sportów nieolimpijskich. Do startu imprezy pozostały niecałe dwa miesiące. W rywalizacji o medale zmierzą się miedzy innymi zawodnicy uprawiający sumo, futbol amerykański, czy przeciąganie liny. Będą też takie sporty, jak rock'n'roll akrobatyczny, petanque i lacrosse. Na 24 arenach w 31 dyscyplinach będzie rywalizować w sumie około cztery tysiące sportowców.

Zajmują się każdym, najmniejszym nawet elementem konstrukcji. Rozpoczęto prace konserwatorskie w Auschwitz

Powstał globalny plan konserwacji Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, który ma na celu zachowanie miejsca pamięci tragicznych wydarzeń z okresu II wojny światowej. Prace na początek objęły dwa murowane baraki, nad którymi wzniesiono dwie hale namiotowe. Konserwacja obejmuje każdy, najmniejszy nawet element konstrukcji. Pracom przyglądał się reporter TVN24.

Wykonywano rutynową kontrolę, odkryto toksyczne składowisko

Co dalej z toksycznymi beczkami w Przyjmie? Na terenie byłej żwirowni koło Konina odkryto pojemniki, w których są toksyczne materiały. Między innymi lakiery, rozpuszczalniki, aceton i odpady szpitalne. Mieszkańcy okolicznych miejscowości alarmowali od lat o tym, że powstaje nielegalne wysypisko. Policja mówi, że związek z tymi substancjami mogą mieć właściciele terenu.

Ruszył remont kluczowej bazy lotniczej

Strategiczny punkt dla wschodniej flanki NATO. Kluczowy punkt dla bezpieczeństwa kraju. Baza polskich (i amerykańskich) F16 przechodzi gruntowny lifting. Ruszył remont Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Do naprawy i wydłużenia jest pas startowy, powstanie także nowa infrastruktura lotnicza.

W szkole pękła ściana. Ewakuowano 130 osób

Pomorskie kuratorium oświaty zdecyduje, czy w szkole w Płochowie będzie skrócony rok szkolny czy nie. A jeśli nie będzie skrócony, to zdecyduje, gdzie będą prowadzone lekcje. Zajęcia w szkole zawieszono do odwołania w związku z katastrofą budowlaną. W piątek pękła jedna ze ścian i częściowo zawalił się dach nad głównym szkolnym korytarzem. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Ewakuowano 130 osób.

Urzędy mają zbierać informacje o obywatelach innych narodowości. Platforma bije na alarm, PiS tłumaczy, że chodzi o bezpieczeństwo

Urzędy na Pomorzu Zachodnim mają zbierać informacje o polskich obywatelach innych narodowości. Kontekst jest niejasny, ale wiadomo, że chodzi o bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe. Platforma bije na alarm, że każdy obcy narodowo staje się w oczach władz podejrzany o terroryzm. Z kolei poseł PiS Jacek Sasin komentuje, że terror często jest dziełem osób, które nie są rdzennymi Europejczykami.

Sukces innowacyjnej operacji psa. Forest znów stanie na czterech łapach

Forest ledwo przeżył i stracił dwie łapy, bo przez dwa tygodnie tkwił w sidłach kłusownika. Psa udało się odratować, ale pozostało pytanie - jak ma chodzić, skoro stracił obie prawe łapy - przednią i tylną? Jednak Forest ma wielką szansę - gdy jeden człowiek go skrzywdził, inni uratowali. Ich wytrwałe wysiłki dokonały cudów.

Prognoza pogody na poniedziałek 29 maja

Na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Kielecczyźnie oraz w Małopolsce i na Górnym Śląsku poniedziałek będzie pogodny i bez opadów. Również na Wybrzeżu rozpogodzenia. W pozostałych regionach zachmurzenie kłębiaste umiarkowane i duże z przemieszczającymi się od północy w głąb kraju przelotnymi opadami deszczu do 10-40 mm i burzami, miejscami gwałtownymi z gradem. Temperatura maksymalna od 18 stopni Celsjusza na Wybrzeżu, 23 stopni Celsjusza na Żuławach i Suwalszczyźnie, 27 stopni Celsjusza w centrum kraju do 28 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Wiatr zachodni i północno-zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny. Jego prędkość w trakcie burz może osiągnąć prędkość do 80-100 km/godz.

"To jest sport dla każdego". Sezon padla otwarty w Wilanowie

Padel to gra dla każdego, chociaż łatwiej będą mieli ci, którzy grali wcześniej w tenisa albo w squasha. Bo, jak mówią sami zawodnicy, padel to połączenie właśnie tych dwóch dyscyplin. Jednak podstawowa różnica to brak naciągu w rakiecie. Tegoroczny sezon został właśnie otwarty - na warszawskim Wilanowie.