39 lat temu Polak został papieżem. "Szedł do ludzi, zachęcał do dialogu"

16.10 | 39 lat temu Polak został papieżem. "Szedł do ludzi, zachęcał do dialogu"
16.10 | 39 lat temu Polak został papieżem. "Szedł do ludzi, zachęcał do dialogu"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
16.10 | 39 lat temu Polak został papieżem. "Szedł do ludzi, zachęcał do dialogu"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Teraz jest święty, wtedy był wielki. Od dnia, w którym został papieżem, minęło 39 lat. Jan Paweł II otworzył Kościół, zmienił Polskę i podbił świat. Uczył i pocieszał, zaczynał dialog i wskazywał drogę. Jako głowa Kościoła w wielu rzeczach był pierwszy, ale zawsze był nasz.

Po 39 latach od ogłoszenia, że Polak został papieżem, zdjęcia z tamtego dnia wciąż wywołują wzruszenie i przywołują wspomnienia. - Pękła ta żelazna kurtyna, która nas oddzielała od świata - mówi ks. Adam Boniecki.

Pękła, bo wszystkie lody Jan Paweł II przełamywał uśmiechem. Energiczny, młody papież kompletnie zmienił wizerunek Kościoła. Otworzył go na ludzi i dla ludzi. - To był powiew młodości, nadziei i dynamizmu, który został w Kościele - uważa o. Maciej Zięba, dominikanin. - Szedł do ludzi, zachęcał do dialogu - wspomina kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Dialog był znakiem firmowym jego pontyfikatu. To on pierwszy raz zaprosił przedstawicieli wszystkich religii do Asyżu, by wspólnie się modlić. Jako pierwszy papież przekroczył próg synagogi. Przepraszał za grzechy Kościoła. Potrafił pójść do więzienia, by spotkać się z człowiekiem, który próbował go zabić. Te wydarzenia to symbole i kamienie milowe w historii Kościoła i świata.

- W Izraelu napisano, że ten papież buduje mosty na rzekami krwi. Myślę, że wielu wyznawców innych religii do dziś się pod tym podpisuje - dodaje o. Zięba.

Ludzie go pokochali. Stał się głosem tych, którzy głosu nie mieli. Odrzuconych, biednych, prześladowanych. - Zmiana mentalności kościelnej. Takie rzeczy jak antysemityzm czy nacjonalizm są już nie do pomyślenia - mówi ks. Adam Boniecki

Bohater swego narodu

Duchowni przestrzegają, by na Jana Pawła II patrzeć globalnie, a nie wyłącznie jako papieża-Polaka. Tego kontekstu nie da się jednak uniknąć, bo stąd poszła iskra, która doprowadziła do upadku komunizmu. Symbolem tego pozostają słowa "niech zstąpi duch twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi", wypowiedziane 2 czerwca 1979 roku w Polsce.

- Budził nadzieję na lepszą przyszłość - wspomina kard. Stanisław Dziwisz, sekretarz papieża Jana Pawła II i były metropolita krakowski.

W czasach komunizmu i mroków stanu wojennego Jan Paweł II był dla Polaków czułym pocieszycielem. Gdy przyszła wolność - życzliwym, ale i surowym nauczycielem.- Bardzo mocno nas upominał za płytkie przyjęcie wolności - wspomina kard. Kazimierz Nycz.

Już wtedy papież ostrzegał, by przy wprowadzaniu wolnego rynku, którego był zwolennikiem, nie zapominać o człowieku. Wspierał integrację europejską. - Polska potrzebuje Europy. Od unii lubelskiej do Unii Europejskiej - mówił. Jan Paweł II popierał także demokrację, w której jest miejsce dla wartości. - Człowiek poczęty w łonie matki ma prawo do życia - podkreślał.

Trudno powiedzieć, co dziś rzekłby rządzącym. Zostawił jednak przesłanie, które nie straciło na aktualności. - Wyzwania stojące przed demokratycznym państwem domagają się solidarnej współpracy wszystkich ludzi dobrej woli, niezależnie od opcji politycznej i światopoglądu - mówił w Sejmie podczas pielgrzymki w 1999 roku.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy mówimy o transplantacjach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie samą operacje - ten niezwykły moment, kiedy ograny jednej osoby dają szansę na życie komuś innemu. Jednak zanim dojdzie do operacji, to musi się jeszcze wiele wydarzyć. Trzeba wykonać setki telefonów i podjąć dziesiątki trudnych decyzji.

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Źródło:
Fakty TVN

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gwałtowne zjawiska pogodowe są symptomem kryzysu klimatycznego. Piątkowa ulewa trwała 20 minut, ale była tak mocna, że mały strumyk siał spustoszenie. To nie była zwykła burza. Mieszkańcy w podkarpackim Pawłosiowie dalej sprzątają i liczą straty. Obfite opady deszczu spowodowały, że wylał tam niewielki potok.

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Mówiono, że on zobowiązał się zaprowadzić porządek w Kościele. On się za to zabrał - powiedział w "Faktach po Faktach" ksiądz Adam Boniecki, wspominając papieża Franciszka. Według księdza nikt przed zmarłym ojcem świętym "nie zamachnął się tak stanowczo" na zło w Kościele.

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

89 procent ludzi na świecie popiera troskę o klimat, o środowisko, powietrze, którym oddychamy, nasze lasy, rzeki i zwierzęta. To ogromna, choć w ostatnim czasie milcząca większość. W Międzynarodowy Dzień Ziemi oddajemy głos tym, którzy nie tyle mówią, ale robią coś, by to środowisko chronić.

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS